Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Pick-up Tesla doză compatibilă

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Si aici


http://electronika.r...cPath=1585_1633


 r_murphy, on 01 decembrie 2015 - 17:54, said:

oau!!! doza mea pt ziphona este 140 lei. pai nu face aparatul cit este doza .. si cind ma gindesc ca era 25 de lei la coloane pe academiei ...

merci pt link!!!
Cand iti arde  buza dai si 200 ron pe o doza.....Bine ca am vreo 2 bucati de rezerva nou noute.....Posted Image

Edited by Clovis, 01 December 2015 - 18:09.


#20
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 ovisergiu, on 01 decembrie 2015 - 16:57, said:

Cred că ai greșit topicul sau cel puțin ai folosit antonimul greșit...
Mai studiază capitolul ”calitate audio” mai ales la CDuri și-apoi vorbim.
Pe CD sunetul este digital si la o calitate net superioara sunetului analogic de pe discurile de vinil. Plus ca vinilul se degradeaza in timp la rulari repetate, in timp ce CD-ul ramane la fel.

#21
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012

 Patrulescu, on 01 decembrie 2015 - 18:15, said:

Pe CD sunetul este digital si la o calitate net superioara sunetului analogic de pe discurile de vinil. Plus ca vinilul se degradeaza in timp la rulari repetate, in timp ce CD-ul ramane la fel.
Crede-mă, acest topic nu este pentru discuția pe care tu ai deschis-o aici, în topicul meu. Deschide-ți un alt topic și discutăm acolo despre calitate, vinil, CD. Lasă acest topic curat, la subiect, fără deraieri. Te rog.

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Patrulescu, on 01 decembrie 2015 - 18:15, said:

Pe CD sunetul este digital si la o calitate net superioara sunetului analogic de pe discurile de vinil. Plus ca vinilul se degradeaza in timp la rulari repetate, in timp ce CD-ul ramane la fel.
Stim si McDonald e mai bun decat friptura de casa...

#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
man, unii sunt nostalgici dupa sunetul analogic, chiar si jeam michel jarre are un concert (concert in your living room) in care cinta numai cu fosile ale tehnicii, am participat la acel concert la polivalenta (da in romania, in bucuresti) ce sa spun, avea doar el o magazie de claviaturi, de melotron ce sa mai zic, asta este... unora inca le place "pe lampi" ... Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ncH1QXrNJgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by r_murphy, 01 December 2015 - 18:23.


#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Clovis, on 01 decembrie 2015 - 18:05, said:

Bine ca am vreo 2 bucati de rezerva nou noute.....Posted Image

Da-i si initiatorului topicului una. :)

#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Ion_de_la_Raion, on 01 decembrie 2015 - 18:27, said:


Da-i si initiatorului topicului una. Posted Image
Sunt alt tip.....

#26
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010

 Clovis, on 01 decembrie 2015 - 17:45, said:

http://electronicser...e-pick-up-11213
Vezi ca acul se scoate mai mult ca sigur din dispozitivul ala de plastic.......
posibil sa fie ceva de genul... Daca nu, scoti acul din cauciucul asta galben si il inlocuiesti pe al tau...Cu indemanare se rezolva...Am facut asa de multe ori....folosesti o penseta medicala....

La modelul ăsta acul are suportul lui (în partea de jos a dozei, de el fiind prinsă protecția portocalie și se scoate cu totul prin tragere înainte).

Attached Files


Edited by Sidorin, 01 December 2015 - 19:50.


#27
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Da, acul este într-o ”tăviță” care se scoate din doză ca și un sertar, trăgându-l spre tine.

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Vad ca e alt tip decat cel din poza pusa de mine, dar eu ziceam  sa incerci sa scoti acul din "tavita". Adica partea aia metalica......apoi il bagi pe cel nou.....teoretic cu putina indemanare merge.....Acele sunt de obicei standard ca grosime...difera doar partea de prindere de la capul lor...chestia aia galbena ca sa zic asa.....

Edited by Clovis, 01 December 2015 - 20:15.


#29
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Nu am nici măcar ac de rezervă...

#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ovisergiu, on 01 decembrie 2015 - 20:14, said:

Nu am nici măcar ac de rezervă...
Aai cumpara unul dar mai intai incearca sa-l scoti pe cel pe care-l ai din suportul ala de plastic ...daca tot zici ca e defect....Dar doza e buna?

#31
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Cel care era acolo l-am scos/tras cu ajutorul unei pensete. Doza e bună!

#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Si in locul lui pui unul ca ala cu cauciuc galben dupa ce scoti cauciucul ...cauciucul iese cu mana foarte usor ca tipul asta de ace folosesc eu....Problema e ca trebuie sa platesti transport daca comanzi de pe net.....e mai mult transportul decat acul.....

#33
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Două pagini de discuții sterile despre o prăpădenie de doza Tesla (proastă) care se gasea pe toate pickupurile low end facute in RDG (cred ca era si pe alea de Tehnoton).
Cumpara omule un ac de rezerva pentru orice doza electromagnetica, dar care sa aiba acelasi sistem de prindere, trage-l din cauciucul care se afla in sistemul de prindere (acolo nu e decat un mic magnet ce se poate misca liber in acel cauciuc aflat in suportul din metal diamagnetic - de regulă alamă - pentru a induce curenti in bobinele aflate in doza) și inlocuieste-l pe cel defect.
Care si unde e marea complicatie?

Edited by Dobrin_M, 01 December 2015 - 20:32.


#34
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Eu am gasit acasă un ac intr-o cutiută tubulară. La capătu acului era un fel de cub colorat transparent. Am scos acel cub/cauciuc în formă de cub, și-am încercat să bag doar acul acolo pe canal în tăviță dar nu stă... cade din tăviță, ca și cum ar fi prea larg locul...

#35
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Acelea sunt ace pt doze piezoelectrice. Nu au magnet. Se sprijineau pe un suport ce transmitea vibratia la in doza.

Edited by Dobrin_M, 01 December 2015 - 20:34.


#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Încearcă să întrebi la un atelier de depanări.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate