Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Stana de Vale - Izvorul Minunilor

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postabancor, on Jul 25 2006, 10:05, said:

In zona se gaseste si altceva decit produse European Drinks/Foods? Adica cei care nu consuma Frutti Fresh, Izvorul Minciunilor, Buerger sau pernite Viva au ce bea?

Doar nu o sa cumperi apa Izvorul Minunilor imbuteliata cind ai izvorul la doi pasi de hotel Iadolina  :D
Nu stiu, insa imi duc aminte ca la mare in restaurantele hotelurilor European Drinks din Neptun parca ofereau numai sucuri, bere si apa marca European Drinks. De fapt pe undeva e normal sa aiba exclusivitate.

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Hai sa zic, la Neptun mai ai de unde alege, dar aici, daca au toata statiunea, io unu stiu ca n-o sa calc in veci. Nu consum nimic din ce e facut de astia.

Normal ca vind ce vor ei, daca e hotelul lor. Dar asta nu e o afacere buna. Ideal e sa separi afacerile: daca faci turism, primul gind ar fi multumirea turistului, nu faptul ca ai mai gasit un debuseu pentru produsele tale. Insa cita vreme la noi mai exista turism sindicalist...

#21
blackdragon

blackdragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2005
noi am gasit si alte produse ... nu chiar toata statiunea e a lor ... mai sunt si cateva cabane particulare

#22
vlado2

vlado2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.06.2006
Sa nu va puna Sfantul sa va cazati la Iadolina.Este bataie de joc.Preturi enorme,mizerie cit carul si mincare..ce vor ei.Se bea numai Fruti fresh si votca scandic(fratii Micula) si daca ceri ceva de mincare in afara de pui si ciorba de pui(noi aveam bonuri valorice)risti sa ti-o iei pe cocoasa....am fost acum 2 ani acolo intr-adevar.
Si ca sa va conving...un amic al meu si-a luxat mina.Cu toate ca in hotel este baza de tratament era doar un baiat,prietenul unei asistente,fara experienta medicala.A urcat in pod si a adus o rama de termopan...ca sa-i lege mina.Dar ne/a rugat cind plecam sa i-o dam inapoi ca poate isi mai rupe careva mina.
Cit am stat acolo nu s-au schimbat lenjeriile(8 zile) si nu ni s-a luat gunoiul decit odata in a 2-a zi.
Este o nenorocire.Si la plecare managerul hotelului ne-a rugat sa facem plingeri pe net poate aude cineva ca el unul nu poate sa faca nimic cu personalul .
Deci vacanta frumoasa cu cortul.

#23
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Daca mergi cu masina, ce obiective se pot vizita? Drumul cum mai este pe acolo?
Vreau sa plec la o saptamana dupa Paste, si nu stiu nici cum este vremea pe acolo acum.

#24
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Eu am stat 3 zile anul trecut la Stana de Vale,impreuna cu familia mea,sotul si doi copii,unul de 11 ani si celalalt de 3 ani...si am fost cazati la Iadolina.
Intradevar pretul la hotel este putin cam mare,insemnand 170 roni pe noapte,cat am platit noi.Micul dejun inclus in pret,mic dejun suedez.
Noi am fost extrem de multumiti si de servicii si de mancare si a fost si curat...foarte curat.
Stana de Vale ,dupa parerea mea,este un loc unde mergi sa te relaxezi,sa inspiri aer curat de munte,sa auzi cum creste iarba.Nu este un loc pentru petrecareti.Este o statiune de unde poti pleca pe diverse trasee,mai lungi sau mai scurte,mai dificile sau mai usoare.Noi am facut traseul Cascadei Lesu,pe jos,pe drum foretier si apoi prin padure,impreuna cu copiii.
Mie personal mi-a placut la Stana de Vale in mod deosebit,mi-a ramas in suflet si sper tare mult ca anul acesta in vara sa merg iarasi acolo cu familia.
Anul trecut,Iulie-August, am ajuns la Stana de Vale din pura curiozitate,venind dupa 4 nopti de cazare la Perla Paltinisului-Paltinis,2 nopti cazare Busteni la Hotel Alexander,3 nopti petrecute la Constanta in apartamentul parintilor mei...plus in Iunie facuti 3500km prin tara si stat la diverse hoteluri si pensiuni.

#25
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Ce obiective turistice pot fi vizitate pe drum, de la Deva pana la Beius?

#26
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Poti merge la Horia,la Scarisoara,castelul Huniazilor(cu un mic ocol,aproape de Deva),cetatea Devei,Tebea,Rosia Montana cu sterilu ala imens,Pestera Ursilor,poti merge in Abrud....oricum pe acolo treci...si cam asta in vine acum in minte.

#27
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Am fost dus pe traseul Sebes-Deva-Brad-Beius si m-am intors pe Arieseni-Alba Iulia-Sebes. Ca distanta e o diferenta de 5 km (asa mi-a iesit mie din calcule), insa ca timp diferenta este mult mai mare pentru ca pe Arieseni se pierde mult timp (serpentine, munti). Drumul e bun pe ambele parti in marea majoritate...mai sunt si portiuni distruse, dar nu chiar asa cum se vorbeste mai sus (posturile de prin 2006). Drumul spre Stana de Vale e bun si ala...pana incepi sa urci poti sa ii dai si 120km/h.

Ce m-a enervat: distantele sunt usor fanteziste puse pe indicatoare (adica in minus), fata de cele inregistrate de calculatorul de bord...ma intreb daca localnicii folosesc ca unitatea de masura pentru distanta kilometrul sau mila.  :D

La Stana nu veti gasi decat 2-3 cabane si celebrul hotel Iadolina. Pensiuni si vile nu vor apare inca pe acolo (cica Fratii Micula nu ar da voie, nu stiu cum...asa zicea un nene de acolo. Normal daca ei au hotelul, vor sa aiba si monopolul in zona, de aceea sunt preturile asa mari acolo).
Cateva ATV-uri, trasee catre cele 4 cascade (doar la doua se ajunge si cu masina, celelalte 2 fiind destul de departe de acel drum forestier ce duce catre soseaua Oradea-Cluj). Nici un magazin prin statiune, nimic...doar brazi, muntii si apa limpede curgatoare...
Daca nu ai masina...nu prea ai cum sa ajungi la Stana, ca cica nu ar mai circula autobuze (nu sunt insa sigur de asta).

Pana la P. Ursilor sunt 52km (contorizati de calc. de bord) si se merita drumul pana acolo.
Prin Arieseni nu prea ai ce vizita cu masina, sunt doar trasee la picior. Doar spre P. Scarisoara "cica" e drum, si m-am incumetat pana acolo,  dar am injurat pe cel care mi-a recomandat "excursia" si continui sa il injur...e un drum forestier unde doar cu 4x4 offroad se merita sa intri, si nici cu ala...daca nu te pricepi la condus.
Abrudul si Zlatna sunt niste localitati urate, si am si o amintire "nasoala" asa ca nu vreau sa mai aud de ele. Cat despre muntii de steril, numai pe lista obiectivelor turistice nu i-am inclus...

Edited by blue_wings, 08 May 2008 - 19:10.


#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Daca Micula au monopolul, inseamna ca nu poti sa bei decit bauturile lor in statiune?

#29
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postabancor, on May 9 2008, 02:05, said:

Daca Micula au monopolul, inseamna ca nu poti sa bei decit bauturile lor in statiune?
daca iti aduci de acasa altceva e ok,desi eu nu recomand aceasta statiune parasita si neingrijita

#30
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Neingrijita?
Este singurul loc in care manelele si vilele de prost gust nu au patruns inca.

#31
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postblue_wings, on May 15 2008, 20:07, said:

Neingrijita?
Este singurul loc in care manelele si vilele de prost gust nu au patruns inca.
neingrijita -am spus f bine
noi am fost iarna si nu se putea urca pt ca nu a fost lama pe acolo ,pana a sunat cineva pe prefect,iar partia de asemenea........nu se putea schia pt ca era complet parasita
am urcat de vineri pana duminica
vineri si sambata eram numai noi si unii veniti in cantonament,iar duminica a urcat f multa lume si se auzeau si manele
din pacate vile nu prea sunt fie de bun/prost gustca sa nu mai zic ca nu exista un abc sau chiosc in zona in cazul in care ai uitat sa iei un pachet de tigari(sa zicem desi eu nu fumez) sau orice altceva
in arieseni gasesti tot ce vrei!

#32
johnny_d

johnny_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2006
As vrea sa merg si eu prin noiembrie la Stana de Vale, am mai fost cand eram copil, deci prea multe nu imi amintesc......deci, din cate am citit, in afara de Iadolina nu pot sa gasesc cazare nicaieri?

#33
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Sunt doar vreo 2-3 cabane. Poti incerca acolo.

#34
dj_captainu

dj_captainu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
Exista amenajat camping la stana de vale pt corturi care sa aiba un wc si un loc unde poti face dus?

#35
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdj_captainu, on Jan 13 2009, 16:33, said:

Exista amenajat camping la stana de vale pt corturi care sa aiba un wc si un loc unde poti face dus?
nu
in afara de iadolina si cateva cabanute nu e nimic
un imens pustiu
un drum neintretinut,o partie asisderea

#36
sadyc_john

sadyc_john

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.09.2009
Cum ajung aici din Constanta?  Inital am inteles ca trebuie pana la Beius cu trenul si de acolo cu autocarul. Dar vroiam detalii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate