Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Unde găsesc rotițe dințate pentru un mixer de bucătărie?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Mai încearcă pe la reparaţii electrocasnice... deşi nici acolo nu cred că se vând separat.
Mie tare rău îmi pare că mama mea a aruncat un "Moulimex" de pe vremuri   :(

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De televizorul pe lampi nu iti pare rau?

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
De alea vechi şi rare îmi pare rău. Eu am avut 2 ale mele, dar le-am dat cuiva pt. colecţie.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,082
  • Înscris: 20.10.2015

View Postunucelalalt, on 26 noiembrie 2015 - 17:36, said:

Acum da , radem dar imprimanta 3D e de mare viitor si va fi tehnologie ieftina cu timpul.

Poate doar in rapid prototyping

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,707
  • Înscris: 15.06.2004

View Postunucelalalt, on 26 noiembrie 2015 - 16:38, said:

Nu mai vorbiti despre strungari ca eu m-am lamutit cu ei.Strungarii NU fac pinioane , fac numai piese din care fac frezorii pinioane.Ce fac frezorii ? M-am lamurit eu si cu astia.  
   Sunt de amandoua , daca voi credeti ca "dai la un nene" , "cauti tu o bara" ...eu ma las de toate meseriile.
...
Pt ca feru' 'tui mama cui lo facut nu e mai bun ca plasticu'.Topicu' trebe mutat la funny va rog.

No, ca sa razi un pic.
Asta vara am ramas cu manerul de la usa de la cuptor de al aragazul Bosch - costat 900 lei acu 8 ani - in mana. manerul din plastic si prins in 3 locuri cu suruburi care erau in cuptor- deci se incalzeau ca naiba de la el. Caut la service - cost 280 lei dar nu au, ca nu se mai produce.
Ma uit sa iau alt aragaz - vad unele cu maner de inox - tot marca, tot scumpe, in interior manerul de inox e prins cu piese de palstic. Asta in Cuptor unde ajunge si al 300 de grade uneori.
Solutie - fac un desen - o bara de tabla cu 3 bucse filetate sudate - dau la o firma de la care mai cumpar diferite piese metalice, a doua zi vine piesa, o prind frumos de manerul vechi, o fixez pe usa si gata. Nu se cunoaste nimic si e metal pe metal. Asta nu se mai strica. Si a intrat de zici ca de-acolo era.

Ce-i drept la rotite dintate, singura solutie da, imprimarea 3D ar putea fi, dar nu cand aparatul costa 100 de lei sau sub.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Cât te-a costat?

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,082
  • Înscris: 20.10.2015

View Posteiffel, on 27 noiembrie 2015 - 12:40, said:

Ce-i drept la rotite dintate, singura solutie da, imprimarea 3D ar putea fi, dar nu cand aparatul costa 100 de lei sau sub.

Eu ,ucrez cu asa ceva, ai vazut cum arata finisarea la un 3D printing?
Materialul ala ai ideea cat va rezista?

Nu mai credeti in desene animate. 3D printing se face doar pentru demonstratii nu pentru productie

#26
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Posteiffel, on 27 noiembrie 2015 - 12:40, said:

No, ca sa razi un pic.
Asta vara am ramas cu manerul de la usa de la cuptor de al aragazul Bosch - costat 900 lei acu 8 ani - in mana. manerul din plastic si prins in 3 locuri cu suruburi care erau in cuptor- deci se incalzeau ca naiba de la el. Caut la service - cost 280 lei dar nu au, ca nu se mai produce.
Ma uit sa iau alt aragaz - vad unele cu maner de inox - tot marca, tot scumpe, in interior manerul de inox e prins cu piese de palstic. Asta in Cuptor unde ajunge si al 300 de grade uneori.
Solutie - fac un desen - o bara de tabla cu 3 bucse filetate sudate - dau la o firma de la care mai cumpar diferite piese metalice, a doua zi vine piesa, o prind frumos de manerul vechi, o fixez pe usa si gata. Nu se cunoaste nimic si e metal pe metal. Asta nu se mai strica. Si a intrat de zici ca de-acolo era.

Ce-i drept la rotite dintate, singura solutie da, imprimarea 3D ar putea fi, dar nu cand aparatul costa 100 de lei sau sub.
Eu nu ma laud dar mi se spunea Popescureparatot.Prieteni , clienti erau in stare sa-mi ceara sa le fac carlige de rufe (ca sa radem) numai sa aiba ceva facut de mine si la orice pret.
    Sunt lucruri care merita si altele care nu , nici pt mine personal nu peticesc orice.

View PostTsunnnami, on 27 noiembrie 2015 - 17:59, said:


Eu ,ucrez cu asa ceva, ai vazut cum arata finisarea la un 3D printing?
Materialul ala ai ideea cat va rezista?

Nu mai credeti in desene animate. 3D printing se face doar pentru demonstratii nu pentru productie
Multumim ca am aflat , e bun de bibelouri / jucarii macar.Poate se mai dezvolta.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,082
  • Înscris: 20.10.2015
Cauta scopul pentru care a fost creat 3D printing si ai acolo toata raspunsurile la nelamuriri

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,967
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmanoman, on 26 noiembrie 2015 - 15:49, said:

Astea nu se vind ca piese separate si in multe cazuri nici macar nu exista ca piese de schimb deoarece este mai ieftin pentru ei sa schimbe intreg aparatul decit sa plateasca manopera de schimbare a lor.
Probabil ca genul ala de subansamble se comanda la tona ,  si fac  acelasi mecanism de kkt pentru toate modelele posibike de mixere si râșnițe  si dildouri si bombe cu ceas si periute de dinti  din galaxie. Nimeni nu-ti trimite acas o bucata, ca o sa coste  cat trei mixere. Asa se intampla cand este productie de masa, si optimizari de costuri  etc.
Si la o masina , paba cand saraca anunge sa fie asamblata intr-o bucata, subansamblele ei deja au calatorit mii sau zeci de mii de km plimbate de la o fabrica la alta pentru fiecare operatiune.
Numa cablajele dinr-un vw   pana ajungeau la masina erau plimbate pe doua continente, pana cand se intalneau toate mufele si sigurantele la o lalta.

View PostTsunnnami, on 26 noiembrie 2015 - 15:56, said:

Un mixer d-ala e vreo 100-150 de lei
Eu ti-as lua mai mult numai sa ma uit la el
Tu ai pretentia sa ti-l ia reprezentanta, sa il desfaca, sa investigheze ce trebuie schimbat, sa comande separat piesele in China, sa plateasca shipping-ul si vama, sa il monteze si sa te cheme sa-l iei pentru mai putin de 100 de lei?
Asta-i fantastica viata din plastic. Daca rotile alea erau din "fer"  mixeru ala ramanea stranepotilor de zestre.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,082
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttfmercedez, on 27 noiembrie 2015 - 19:02, said:

Asta-i fantastica viata din plastic. Daca rotile alea erau din "fer"  mixeru ala ramanea stranepotilor de zestre.

Daca erau din metal, firma dadea faliment. Nici tu nu-l cumparai

Aparatul e foarte bun pentru ceea ce a fost proiectat. Ca tu vrei sa-l tii 20 de ani, aia nu mai e treaba mea.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,967
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am cumparat un mixer cu 29 de lei, doar pentru ca ii placea lui fiul meu culoarea lui verde. Il folosim doar pentru facut de aluat de clatite.  Are 2 ani garantie, si scrie sa nu fie folosit mai mult de 3 minute . Dupa care sa stea 40 de minute la racit.  Inca mai merge ( cu cronometrul pe masa LoL)

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,082
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttfmercedez, on 27 noiembrie 2015 - 19:08, said:

Eu am cumparat un mixer cu 29 de lei, doar pentru ca ii placea lui fiul meu culoarea lui verde. Il folosim doar pentru facut de aluat de clatite.  Are 2 ani garantie, si scrie sa nu fie folosit mai mult de 3 minute . Dupa care sa stea 40 de minute la racit.  Inca mai merge ( cu cronometrul pe masa LoL)

There you go,
Daca vrei mai serioase, exista si d-alea, dar dai banu'.

#32
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Posttfmercedez, on 27 noiembrie 2015 - 19:08, said:

Eu am cumparat un mixer cu 29 de lei, doar pentru ca ii placea lui fiul meu culoarea lui verde. Il folosim doar pentru facut de aluat de clatite.  Are 2 ani garantie, si scrie sa nu fie folosit mai mult de 3 minute . Dupa care sa stea 40 de minute la racit.  Inca mai merge ( cu cronometrul pe masa LoL)
Pune elice , ventilator merge mai mult.Nu scrie in manual?

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,967
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTsunnnami, on 27 noiembrie 2015 - 19:09, said:


There you go,
Daca vrei mai serioase, exista si d-alea, dar dai banu'.
Mixer serios nu exista. Doar malaxor, gen cand gatesc aia pe portavion o ciorba de bulion la 3000 de oameni, doar nu scot aia mixeru "bosch" verde sau albastru.. bagami-as in firma lor germana cu culori, de hobby si proffi. Niste chinezarii toate.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Ba cred că există mixer serios... dar din ăla de pe vremuri.

#35
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postdjl, on 27 noiembrie 2015 - 19:17, said:

Ba cred că există mixer serios... dar din ăla de pe vremuri.
Te servesc eu , la 380 v.La spitalul unde am lucrat cred ca mai sunt si acum in spate alea vechi schimbate la retehnologizare dar nu s-au stricat merg de 40 de ani.

#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam la cele pentru uz casnic, care merge la 220/230 Volţi   :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate