Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Craciunul este o sarbatoare crestina?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
907 replies to this topic

#865
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010
Nu trebuie sa-mi explici nimic. Doar spune-mi ziua/data in calendarul nostru. Atat. Nimic mai simplu. Nu iti cer anatomie. Doar un lucru simplu.
Pariu cu tine ca NU stii.

Edited by nico99900, 29 December 2019 - 16:42.


#866
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico99900, on 29 decembrie 2019 - 16:42, said:

Nu trebuie sa-mi explici nimic. Doar spune-mi ziua/data in calendarul nostru. Atat. Nimic mai simplu. Nu iti cer anatomie. Doar un lucru simplu.
Pariu cu tine ca NU stii.

Exodul, 12:
1 Domnul a zis lui Moise şi lui Aaron în ţara Egiptului:
2 „Luna* aceasta va fi pentru voi cea dintâi lună; ea va fi pentru voi cea dintâi lună a anului.
3 Vorbiţi întregii adunări a lui Israel şi spuneţi-i: ‘În ziua a zecea a acestei luni, fiecare om să ia un miel de fiecare familie, un miel de fiecare casă.
4 Dacă sunt prea puţini în casă pentru un miel, să-l ia cu vecinul lui cel mai de aproape, după numărul sufletelor; să faceţi socoteala cât poate mânca fiecare din mielul acesta.
5 Să fie un miel fără* cusur, de parte bărbătească, de un an; veţi putea să luaţi un miel sau un ied.
6 Să-l păstraţi până în ziua a paisprezecea* a lunii acesteia, şi toată adunarea lui Israel să-l înjunghie seara.


Si gasesti aici cand pica 14 Nissan:

https://ro.wikipedia...lendarul_ebraic

Si aici:

https://www.timeandd...th=4&country=34

Edited by Dorel666, 29 December 2019 - 16:54.


#867
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010
Eu te-am intrebat in ce zi a anului dupa calendarul nostru. Spune-mi 29 martie de exemplu ar fi fost ziua in care a murit/inviat. Stii sau nu?

#868
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,141
  • Înscris: 10.09.2008

View PostJJackFLASH, on 29 decembrie 2019 - 15:52, said:

Un erou din filmul "The Matrix" (Cipher) spune agentului Smith: "Ignorance is bliss".
Ignoranţa este fericire.

Are dreptate. Dacă nu știi ce te așteaptă ești mai fericit. Dacă n-ai termen de comparație ești mai fericit, dacă nu conștientizezi alergarea după vânt ești mai fericit.

Aici însă era vorba de a fi mai fericit prin credință. Te încrezi în rezultatele calculatorului, în datele furnizate de institute specializate, în ceea ce-ți predă școala, profesorul, în ce-ți spune partenerul, prietenul, etc. Ai fi foarte nefericit să nu ai încredere, ți-ai irosi timpul și odihna făcând mereu verificări în lucruri simple ca acestea.

#869
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico99900, on 29 decembrie 2019 - 16:57, said:

Eu te-am intrebat in ce zi a anului dupa calendarul nostru. Spune-mi 29 martie de exemplu ar fi fost ziua in care a murit/inviat. Stii sau nu?

In 2020, 15 Nissan cade pe 9 aprilie.

Cat despre cand a murit si inviat Hristos, iata raspunsul:

Romani, 10:
6 Pe când iată cum vorbeşte neprihănirea pe care o dă credinţa: „Să* nu zici în inima ta: ‘Cine se va sui în cer?’ (Să coboare adică pe Hristos din cer.)
7 sau: ‘Cine se va coborî în adânc?’ (Să scoale adică pe Hristos din morţi.)”


Adica Hristos este mort si viu in acelasi timp. El moare in fiecare dintre noi si invie in fiecare dintre noi. Si atunci moare in fiecare zi si invie in fiecare zi. Deci, daca vrei o data exacta, atunci iti dau tot calendarul! De la 1 ianuarie pana la 31 decembrie. In oricare din aceste zile ai sarbatori moartea, invierea sau nasterea Lui, nu gresesti.

Edited by Dorel666, 29 December 2019 - 17:26.


#870
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postnico99900, on 29 decembrie 2019 - 16:57, said:

Eu te-am intrebat in ce zi a anului dupa calendarul nostru. Spune-mi 29 martie de exemplu ar fi fost ziua in care a murit/inviat. Stii sau nu?
Dragule, nu conteaza pentru un crestin adevarat in ce zi a anului dupa calendarul nostru. Era important doar pentru cei care implineau acele porunci, astazi insa un credincios crestin trebuie doar sa stie ca acele ritualuri erau menite sa trezeasca constinta morala a individului. Tot ce s-a intamplat in trecut e aproape imposibil de precizat data exact. Insa ce poate fi clar astazi, e faptul ca ordinea zilelor saptamanii e aceeasi de la inceputul creatiunii. Dovada e la evrei, acestia nu au uitat niciodata a cata zi a saptamanii e azi.

#871
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010

View PostDorel666, on 29 decembrie 2019 - 17:21, said:

In 2020, 15 Nissan cade pe 9 aprilie.

Cat despre cand a murit si inviat Hristos, iata raspunsul:

Romani, 10:
6 Pe când iată cum vorbeşte neprihănirea pe care o dă credinţa: „Să* nu zici în inima ta: ‘Cine se va sui în cer?’ (Să coboare adică pe Hristos din cer.)
7 sau: ‘Cine se va coborî în adânc?’ (Să scoale adică pe Hristos din morţi.)”


Adica Hristos este mort si viu in acelasi timp. El moare in fiecare dintre noi si invie in fiecare dintre noi. Si atunci moare in fiecare zi si invie in fiecare zi. Deci, daca vrei o data exacta, atunci iti dau tot calendarul! De la 1 ianuarie pana la 31 decembrie. In oricare din aceste zile ai sarbatori moartea, invierea sau nasterea Lui, nu gresesti.
Laso balta. Nu te mai chinui. Ca oricum nu stii raspunsul la ce te-am intrebat.

#872
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postnico99900, on 29 decembrie 2019 - 16:35, said:

Nu ma lua cu calendare.
Daca poti bine, daca nu stii, las-o balta.
Deci tu nu stii ce este calendarul tau si nici nu vrei sa inveti.

Dar vrei sa-ti zica cineva o data dintr-un alt calendar care nu se potriveste cu calendarul tau.
Si te miri ca nu poti intelege.

Si apoi pretinzi ca altii nu stiu.

Asa ceva? Posted Image

Edited by penticostalul, 29 December 2019 - 19:55.


#873
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010
Asa ca pentru prosti, spune-mi tu asta care le stii pe toate , care data ii corespunde in calendarul actual .Chiar toti va complaceti in nestiinta, nici unul nu va puneti intrebarea carei zile ii corespunde 14 nisan din acel an? Chiar nu intra pe acest forum si persoane care stiu?

#874
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,494
  • Înscris: 04.05.2006
Fac o paranteza ca sa expun niște citate celebre despre prostie, ca tot a fost ea amintita mai devreme:

“Nimeni nu e destul de inteligent ca să poată convinge pe un prost că e prost”. La Fontaine”

“ Ca să înțelegi că ești prost, trebuie, totuși să-ți meargă mintea.

citat din Georges Brassens”

Dacă ataci replica unui prost, riști să te trezești cu prostul întreg în discuție”. Nicolae Iorga

“Un inteligent observă tot timpul, dar un prost face tot timpul observații”. Heinriche Heine






#875
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postrichelieu, on 29 decembrie 2019 - 20:58, said:

Fac o paranteza ca sa expun niște citate celebre despre prostie, ca tot a fost ea amintita mai devreme:

“Nimeni nu e destul de inteligent ca să poată convinge pe un prost că e prost”. La Fontaine”

“ Ca să înţelegi că eşti prost, trebuie, totuşi să-ţi meargă mintea.

citat din Georges Brassens”

Dacă ataci replica unui prost, rişti să te trezeşti cu prostul întreg în discuţie”. Nicolae Iorga

“Un inteligent observă tot timpul, dar un prost face tot timpul observaţii”. Heinriche Heine

Aforismul lui Heine îmi place cel mai mult.
M-ai făcut să recit "Lorelei".

Edited by JJackFLASH, 29 December 2019 - 21:06.


#876
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postnico99900, on 29 decembrie 2019 - 20:16, said:

Chiar nu intra pe acest forum si persoane care stiu?
Persoane care stiu ce este un calendar?

#877
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu, persoane car nu știu ce este un calendar, ca să aibă și respectivul cu cine conversa.

#878
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postnico99900, on 29 decembrie 2019 - 20:16, said:

Chiar toti va complaceti in nestiinta, nici unul nu va puneti intrebarea carei zile ii corespunde 14 nisan din acel an?

Ba da, ne-am pus-o. Dar ne-am uitat si noi in gura unor experti care au explicat ca ce vrem noi e cam greu de aflat.

Din multe motive.

Le gasesti pe Google. Spor la cautat. Posted Image

Edited by Silika, 29 December 2019 - 21:37.


#879
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,141
  • Înscris: 10.09.2008
From Jesus to Christ: The First Christians

Leading New Testament scholars, challenging familiar assumptions about the origins of Christianity...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UulusbcS8V0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#880
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 01 ianuarie 2020 - 23:11, said:

    From Jesus to Christ: The First Christians

Leading New Testament scholars, challenging familiar assumptions about the origins of Christianity...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UulusbcS8V0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am și eu o nedumerire, de ce postați clipuri în engleză, în condițiile în care majoritatea celor care intră pe Softpedia nu cunosc engleza, doar pentru cei care cunosc?! Eu aș da o lege pe Softpedia (dacă nu este deja dată), ca nimeni să nu mai posteze clipuri sau articole într-o altă limbă fără subtitrare sau traducere!
Nu la mine se pune problema, însă nu mi se pare corect, față de cei care nu conosc sau nu pot să-și însușească altă limbă!

Edited by heart_of_ice, 01 January 2020 - 23:55.


#881
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

View Postbarbosa, on 25 noiembrie 2015 - 21:50, said:

Si din cate am inteles si nasterea lui Iisus se suprapune pe o alta sarbatoare veche. Ceva cu faptul ca ziua incepe sa creasca iar, noaptea sa fie mai scurta, renastere, nastere, etc. Ar fi trebuit probabil sa fie pe 22 decembrie, dar poate au gresit si cei din antichitate cu 2-3 zile.
  Nu au gresit. Chiar daca solstitiul de iarna e pe 22 decembrie, abia de pe 25 se vede clar ca Soarele incepe sa " urce".

#882
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postheart_of_ice, on 01 ianuarie 2020 - 23:51, said:

Am și eu o nedumerire, de ce postați clipuri în engleză
Pentru ca asa (v)orbesc scholarii, in english.
Si e de dorit sa urmaresti tot video-ul chiar daca are peste trei ore pentru ca el iti va schimba complet viata.
Sunt descoperiri uimitoare care aduc adevarata lumina si spulbera pentru totdeauna vechile conceptii despre crestinatate.

Edited by penticostalul, 02 January 2020 - 00:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate