Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Plugin Wordpress catalog produse

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Salutare,

Am nevoie de un plugin care sa faca urmatoarea treaba;

Povestea :)
Am un magazin online in care sunt la vanzare aproximativ 6000 de produse, marea problema este ca aceste produse sufera modificari de pret la fiecare 5 - 6 saptamani, unele din produse dispar si/sau apar altele, iar sa tin pasul cu aceste schibari imi este imposibil. Asa dar m-am gandit sa aplic o solutie mai comoda si anume;

Sa scanez catalogul de produse, aproximativ 400 de pagini, sa-l incarc pe site si omul sa se plimbe prin catalog si sa adauge in cosul de cumparaturi produsele dorite, iar acestea sa apara in cos cu denumire si pret. Asta inseamna ca eu ar trebuii mai intai sa definesc fiecare zona din pagina? Cand sunt cu mousul in zona stanga sus sa apara produsul respectiv, cand este in zona dreapata jos sa apara produsul aceste si asa mai departe ?
Ideea este sa scanez catalogul, sa-l incarc pe site iar omul sa poate adauga produsele dorite din "poza" pusa de mine pe site.
Este posibil asa ceva ?

Exista un plugin care sa faca asa ceva ?

Multumesc.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Nu exista un plugin pe WP care sa faca asa ceva.
E posbil sa se poata modifica bulk preturile cu ceva script direct in baza de date, dar trebuie foarte bine pus la punct...

Pana la urma tot mai bine e sa modifici manual sau eventual sa aplici reduceri bulk. Avand o cantitate asa mare de produse ar trebui sa ai la dispozitie si ceva personal care te poate ajuta.

Edited by tigerheart, 21 November 2015 - 23:34.


#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Dar se poate creea unul ? Ar fi ideal sa existe ceva adaptabil platformei wordpress.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Ai vazut tu pana acum asa ceva? Eu nu stiu sa fie pe nici o platforma.. Discutam aici de preluarea de informatii de pe o poza. Pentru asa ceva iti trebuie un soft destul de inteligent.
Cat ai fi dispus sa bagi intr-un astfel de proiect?

#5
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
1000 euro :).
Nu cred ca este foarte complicat, ideal ar fi sa definesc doar cateva zone din fiecare pagina iar cand mousul ajunge acolo "stie" despre ce produs este vorba.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Daca nu era asa complicat atunci gaseai repede solutia...
In primul rand ai nevoie de program OCR (Optical Character Recognition) care sa se ocupe de extragerea de informatii... dupa aia trebuie sa filtrezi toate informatiile extrase(treaba destul de complexa daca discutam de un catalog de produse) si apoi sa introduca pe site produsele cu informatiile respective. Fiind vorba de un volum destul de mare de procese, ai nevoie de minim un vps doar pentru partea asta. Sincer, nu stiu daca merita investitia.
Mai repede ar merge cu introducerea manuala/bulk de produse in csv si apoi pentru modificare sa folosesti ceva script pentru modificare in bulk sau pentru gasire produs si apoi modificare date.

#7
vasileiorgu

vasileiorgu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.11.2015
Catalogul ăla de produse se poate găsi doar în formatul de revistă ?

Poţi pune o poză aici, de test ?

#8
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Cu OCR ai nevoie de rezolutie buna a fisierului pdf. Dar ajungi tot la transfer csv. Pt foto se poate face un map cu linkuri din diverse zone ale pozei, dar linkul ajunge tot la un produs... si ajungi iar la csv. Daca ai solutie la ceea ce vrei sa faci ne poti spune si noua. Sunt curios daca exista asa ceva.

#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am vazut asa ceva aici: https://www.avon.ro/...brosura-avon/24 dar este mult prea complex (arata si se manifesta foarte bine).
Practic, dai click pe produs si acesta este adaugat in cosul de cumparaturi apoi poti finaliza comanda.
Cat ar costa o astfel de solutie ? Posted Image

Edited by daniel21, 25 November 2015 - 08:54.


#10
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postdaniel21, on 25 noiembrie 2015 - 08:53, said:

Am vazut asa ceva aici: https://www.avon.ro/...brosura-avon/24 dar este mult prea complex (arata si se manifesta foarte bine).
Practic, dai click pe produs si acesta este adaugat in cosul de cumparaturi apoi poti finaliza comanda.
Cat ar costa o astfel de solutie ? Posted Image
trebuie facut link din poza catre produse. Daca ai 6000 de produse dureaza...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate