Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Beneficii psiho-sociale a activitatilor in sera/agricultura pentru copii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Sunt interesat care ar fi sau ce fel de.beneficii ar exista din punct de vedere psiho-social, educativ si alte asemenea pentru un grup de copii care si-ar putea petrece timpul liber impreuna lucrand cateva ore pe.zi intr-o sera de legume.

Adica de genul: socializare, insusirea de cunostiinte despre natura in general, agricultura in mod deosebit, intelegerea unei vieti sanatoase, activitati  fizice.

Sper ca m-am exprimat bine si m-am incadrat bine in acest topic. Precizez ca nu exista intentia exploatarii copiilor ci a implicarii acestora in activitati de tip social-educativ.

Multumesc.

Edited by master_oz, 20 November 2015 - 15:39.


#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Uita`te la ai mai batrani din jurul tau. Ti se pare ca le`a daunat "munca patriotica" de pe vremea lu` impuscatu`?

#3
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
E ok tot ce ai spus: socializare, activitate fizica, intelegerea naturii etc. Dar trebuie sa vezi cum ii atragi. De exemplu zone tematice - gradina pentru pizza (si plantati ardei, rosii, oregano sau mai stiu eu ce), gradina colorata (portocaliu, rosu), legume mai deosebite - poate ar fi ok? Plus elemente gen moara de apa, pitici, fluturi.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
masteroaze!!!
e interzis de lege!!! Posted Image
nu ai voie sa antrenezi minorii sub 16 ani in nici un fel de activitati (productive)... care ar putea fi asimilate cu munca!!!
there it's a very thin line!

Edited by Nero-d, 20 November 2015 - 16:10.


#5
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Poti sa-i duci in excursie la sere,de flori de exemplu sa vada cum arata ,cum se lucreaza.
Sau la crescatori de melci.
Si castigi si bani,iar parintii nu vor spune nu.
Succes!

#6
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postmaster_oz, on 20 noiembrie 2015 - 15:36, said:

Sunt interesat care ar fi sau ce fel de.beneficii ar exista din punct de vedere psiho-social, educativ si alte asemenea pentru un grup de copii care si-ar putea petrece timpul liber impreuna lucrand cateva ore pe.zi intr-o sera de legume.
Orice lucru facut in afara casei / natura e benefic din toate punctele de vedere atat pentru cei mici cat si pentru cei mai mari. In primul rand scapa de durerea de gat ce provine din tinutul capului in jos spre telefon / tableta.

#7
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostNero-d, on 20 noiembrie 2015 - 16:07, said:

e interzis de lege!!! Posted Image
nu ai voie sa antrenezi minorii sub 16 ani in nici un fel de activitati (productive)... care ar putea fi asimilate cu munca!!!
Cum sa n-ai voie, pai pe vremea mea te scoteau la practica agricola, la cules cartofi, rosii, porumb, etc. sa invete si copii ce inseamna munca.

#8
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostNero-d, on 20 noiembrie 2015 - 16:07, said:

masteroaze!!!
e interzis de lege!!! Posted Image
nu ai voie sa antrenezi minorii sub 16 ani in nici un fel de activitati (productive)... care ar putea fi asimilate cu munca!!!
there it's a very thin line!

Link catre lege? Cooking school e permis?

#9
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostArianna-D, on 20 noiembrie 2015 - 16:06, said:

E ok tot ce ai spus: socializare, activitate fizica, intelegerea naturii etc. Dar trebuie sa vezi cum ii atragi. De exemplu zone tematice - gradina pentru pizza (si plantati ardei, rosii, oregano sau mai stiu eu ce), gradina colorata (portocaliu, rosu), legume mai deosebite - poate ar fi ok? Plus elemente gen moara de apa, pitici, fluturi.
Da, dar cumva as fi vrut mai mult in sesul de a sti care sunt acele beneficii in afara de cele enumerate de mine initial, de tine si ceialati useri. Iar beneficiile nu ar fi numai de natura psiho-socio-educativa. Ar trebui sa fie si fizice, din punctul de vedere al sanatatii copilului: activitate fizica, mancare sanatoasa. Si ar mai trebui sa fie...dar nu imi mai dau seama de care.

Daca mai puteti veni si cu alte potentiale posibile beneficii mi-ar fi extrem de util, chiar daca o parte din ele le-am enumerat deja, insa simt ca am mentionat prea putine, si mai degraba am ramas blocat  la prima idee (neexprimata totusi pana acum), respectiv la ce ar raspunde cineva la intrebarea: ce beneficii aveti de pe urma muncii in sera: legume obtinute mai rapid, costuri de productie mai mici (probabil, nu stiu) si obtinerea unui venit de pe urma vanzarii produselor.

View PostNero-d, on 20 noiembrie 2015 - 16:07, said:

masteroaze!!!
e interzis de lege!!! Posted Image
nu ai voie sa antrenezi minorii sub 16 ani in nici un fel de activitati (productive)... care ar putea fi asimilate cu munca!!!
there it's a very thin line!
Am precizat ca nu sunt interesat de exploatarea copiilor, dar precizez din nou: copii nu vor munci, ci vor fi inplicati intr-o activitate socio-educativa menita sa-i pregateasca pentru viata de adult.

Si in acest sens am nevoie sa stiu care ar fi beneficiile desfasurarii unei activitati in grup cu copii intr-o sera, beneficii pentru copii.

View Postpaul_pablo, on 20 noiembrie 2015 - 17:21, said:

Orice lucru facut in afara casei / natura e benefic din toate punctele de vedere atat pentru cei mici cat si pentru cei mai mari. In primul rand scapa de durerea de gat ce provine din tinutul capului in jos spre telefon / tableta.
In acest sens, personal apreciez munca fizica de un alt gen: fie taiatul lemnelor, fie munca in constructii. Oricit de obosit as fi, seara nu am nici o durere de cap din cauza stresului.

View PostPatrulescu, on 20 noiembrie 2015 - 17:30, said:

Cum sa n-ai voie, pai pe vremea mea te scoteau la practica agricola, la cules cartofi, rosii, porumb, etc. sa invete si copii ce inseamna munca.
N-am prea prins practica agricola, pe vremea mea se culegeau castane, patlagina si se ducea la scoala. Dar repet, copii nu vor fi supusi la munca fizica. In sera vor lucra cu rasaduri, vor petrece maxim o ora pe zi, maxim 5 zile pe saptamana. Vor lucra cu pamant in ghivece, cat de greu ar putea fi asta? Si, daca ziceam ca vor petrece maxim o perioada, e posibil sa fie si o ora pe saptamana, "greul" muncii va pica pe adulti.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, sper sa mai aflu cate ceva pana dimineata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate