Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Probleme cu acumulatorul de laptop Acer!

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cosmin_l

cosmin_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.01.2006
Am achizitionat de sarbatori un laptop marca ACER Travel Mate 2413 si dupa o formatare ca la carte (primele 3 incarcari cate 14 ore in priza) constat ca nu ma tine nici o ora utilizand doar internetul.
Este normal acest lucru ?
Acumulatorul este LI-IO de 2000 mA la 14V (daca conteaza).
Aveti vreo sugestie in acest sens?

#2
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
mergi la garantie cu el

#3
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003

View Postcosmin_l, on Jan 23 2006, 15:02, said:

Am achizitionat de sarbatori un laptop marca ACER Travel Mate 2413 si dupa o formatare ca la carte (primele 3 incarcari cate 14 ore in priza) constat ca nu ma tine nici o ora utilizand doar internetul.
Este normal acest lucru ?
Acumulatorul este LI-IO de 2000 mA la 14V (daca conteaza).
Aveti vreo sugestie in acest sens?

Corect, e de mers la garantie!
Pe de alta parte, acea "formare" de 14 ore a acumulatorului nu are sens, deoarece laptopul incarca atit cit trebuie, dupa care incarcarea se opreste. Daca vei urmari apoi procentul de incarcare a bateriei, vei vedea ca acesta scade usor, in timp. La o scadere sub 96% reincepe incarcarea (cel putin asa e la al meu, ACER Travelmate 233LC).
La o baterie Li-Ion noua, capacitatea maxima se atinge dupa citeva cicluri complete de incarcare/descarcare, care, repet, sa fie complete, adica descarcare pina cind laptopul intra in shut down si reincarcare completa.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
Am acer 3002nlc si tine cam 1ora atat cat scrie in manual.
Daca vrei sa tina mai mult ia-ti alta marca.(citeste in manual cat trebuie sa tina)
Chestia ca sta ceva timp, ajunge la 9X% si se reincarca atunci e de dus la service. Pt ca un acumulator li-io are un nr limitat de reincarcari (mare dar limitat)
In mod normal acumulatorul se incarca iar dupa ce s-a incarcat sistenul de incarcare pastreaza un curent continuu de slab amperaj prin baterie astfel incat bateira nu se descarca. Si de aici ciclurile de incarcare de 14ore.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate