Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Gojiberry - plantare, intretinere, tratamente.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Din experienta românească... Sa nu mai aud de goji berry.

Mai am doua sau trei ragalii... Goji asta seamana cu ceea ce în sudul tarii se cheamă leandru, un boschete extrem de asemănător dacă nu o fi tot ala, care umble parloagele și marginile drumurilor dacă apuca sa se prindă pe acolo... E belea, pest. În capul viei. Locul unde azi am livada, pe marginea drumului, era cortina, abia am reușit sa scap de el și tot mai da câte un smoc de lujeri ici colo... În spate, la fel, numai ca anii întra...
Alaltăieri am zis sa gust și eu din goji mei... Fix niște porcarele portocalii... Mi-au venit dracii și mgam apucat sa o iau pe câmp, lendrii nu prea fac fructe însă știam ca unii mai fac... Am găsit, fix același drac...

Acuma, ca mie yurta sau mama dracu aia care au vândut bălăriile mi-au dat salbaticiune... Poate... Ii cred în stare, nu ar fi prima oara când iau exotism și de fapt iau o râgâie găsibila local dar coafata și va sita cu nume și figuri de doamna
Sau ca aia o fi goji, o selecție de leandru mai pricopsit... Chiar e irelevant. Zilele astea ii scot și pun altceva în locul lor, deja mi s-a luat de tot de porcăriile astea gen "următoarea mare jmecherie a lumii"... Am mai zis eu, dacă era ceva de capul lor, erau deja megacultivate peste tot... În ultimii ani am eliminat cred ca vreo 10-15 specii minim, sau varietăți sau hibrizi de toate felurile, gata, mai am porcăriile astea și cred ca dacă ma trezesc cu fata la perete și ma gândesc mai bine bag cazmaua și în minunile alea de josta..ditai gloabele, niște fructe acolo dar utilitate... Zero.

Sa fie dar la altii în curte..

#20
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Achiesez Posted Image
Toti patru i-am scos toamna asta, nu ca nu rodeau dar o faceau cam degeaba. Am pus acolo un soc
Necazul a venit dupa vreo doua saptamani, zeci de puieti si la 5-6 metri distanta au inceput sa apara, deja am dat de doua ori cu motocultorul
Daca se repeta figura in primavara nu am decat sa apelez la glifosat

#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Apelează direct cu cea mai a dracu încredere.
Leandru e mai al dracu decât pirul.


#22
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Eu nu stiu la ce zici matale leandru dar pe la mine e o chestie de se baga in beci iarna si cam dai ochii pe spate daca mananci o frunza sau o floare
Gojii mei erau din seminte scoase cu scobitoarea dintr-un fruct de supermarket
O sa dau pana nu scot astia si glifosatul din meniu

#23
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Si eu am avut 2 bucăți, plantate acum 2 ani. Luasem numai una dar am crezut că se usucă și am mai luat una, să fiu sigur. Și prin primăvară au înverzit amândouă și eram foarte bucuros mai ales că văzusem pe la tv că unii au deschis afaceri cu plantații de goaje.
Entuziasmul a durat pâna au apărut fructele, cine sa le mănânce că nu le-a plăcut nimănui.
Anul ăsta sunt bucuros că am scăpat de boscheți și sper să nu mai iasă.

#24
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
N-am auzit sa manance mai nimeni goji proaspat ci doar deshidratat.

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Leandru ii zice la mine la tara oaia, lendri... Nu Leandru ala are ca e flori și se baga iarna în beci.. Am și d'aia, și. Albi și roșii și pe dracu sa ii ia, u îmi aduce aminte ca trebe sa ii bag la adăpost...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate