Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cu ce montez partea de jos a unui patut copil?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007
Buna,

problema mea e urmatoarea: am un patut de lemn masiv, insa fara suruburile cu care se monteaza partea de jos (fundul).

Am studiat si s-ar potrivi montajul cum este cel din prima poza, insa am innebunit cautand piesele necesare (mai ales surubul schela, care e mai mult o tija neavand filet, am gasit numai cu filet si cu dimensiunea cercului mult prea mare). Poza atasata e de la Ikea insa mi-au spus ca ei nu vand suruburile separat.

In poza a doua e o alta varianta, insa e foarte greu sa gasesc piesele.

Va rog daca stie cineva unde in Brasov as putea gasi un sistem pentru montarea fundului de la patut.

Multumesc Posted Image

PS. In ultima poza este un patut oarecum asemanator.

Attached Files


Edited by AbbyB, 29 October 2015 - 20:39.


#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Ceva colțari în trei planuri?

Edited by spider_zero_sapte, 29 October 2015 - 20:46.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru prima poza:
nu conteaza prea mult daca are filet 'surubul schela' si daca cercul este mai mare, poti sa pui o saiba mai mare.
poti de asemenea sa construiesti tu, din fier beton acele 'suruburi schela'. Celelalte suruburi le gasesti pe la mai toate magazinele de bricolaj: Praktiker, BricoDepot, LeroyMerlin, etc.

poti sa mergi la magazinele mentionate mai sus si sa intrebi acolo. La Hornbach, sigur te vor indruma corect.

#4
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007

 spider_zero_sapte, on 29 octombrie 2015 - 20:24, said:

Ceva colțari?

Ma gandisem si la latisori din lemn eventual, dar ar putea merge si cu  coltari (dar necesita o gaurire, deoarece gaurile existente in panourile de la capat nu ies pe partea cealalta).

 pasilla, on 29 octombrie 2015 - 20:46, said:

Pentru prima poza:
nu conteaza prea mult daca are filet 'surubul schela' si daca cercul este mai mare, poti sa pui o saiba mai mare.
poti de asemenea sa construiesti tu, din fier beton acele 'suruburi schela'. Celelalte suruburi le gasesti pe la mai toate magazinele de bricolaj: Praktiker, BricoDepot, LeroyMerlin, etc.

poti sa mergi la magazinele mentionate mai sus si sa intrebi acolo. La Hornbach, sigur te vor indruma corect.


Maine ajung in locul unde se afla patutul si voi vedea cum se fixeaza 'surubul schela'. Tin foarte mult sa fie stabil si sa ofere siguranta sporita in utilizare.

 spider_zero_sapte, on 29 octombrie 2015 - 20:24, said:

Ceva colțari în trei planuri?

Mai degraba in doua planuri, pentru ca lateralele patutului - gardul nu are nici un fel de gauri.

Edited by AbbyB, 29 October 2015 - 20:59.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 AbbyB, on 29 octombrie 2015 - 20:52, said:




Maine ajung in locul unde se afla patutul si voi vedea cum se fixeaza 'surubul schela'. Tin foarte mult sa fie stabil si sa ofere siguranta sporita in utilizare.

"Surubul schela" se monteaza prin 'infigere' intr-o gaura din 'rama' patului, iar apoi se asigura printr-un surub, ca sa nu 'fuga'.

Edited by pasilla, 29 October 2015 - 20:58.


#6
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007

 pasilla, on 29 octombrie 2015 - 20:58, said:

"Surubul schela" se monteaza prin 'infigere' intr-o gaura din 'rama' patului, iar apoi se asigura printr-un surub, ca sa nu 'fuga'.

Nu-mi place ca  surubul schela are cercul prea mare, o sa caut si cu un cerc mai mic. Sper ca saiba si piulita vor asigura stabilitate.

Edited by AbbyB, 29 October 2015 - 21:07.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 AbbyB, on 29 octombrie 2015 - 21:01, said:



Nu-mi place ca  surubulul schela are cercul prea mare, o sa caut si cu un cerc mai mic. Sper ca saiba si piulita vor asigura stabilitate.

Este mai important ca 'surubul schela' sa aibe acelasi diametru cu gaura in care se infige, diametrul 'cercului' nu prea conteaza, acolo se pune saiba si oricum nu prea are unde sa se duca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate