Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Usa termopan dubla-probleme etansare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Va salut.
E vorba de o usa termopan dubla. Partea care se deschide nu etanseaza in lateral si sus.
Initial am crezut ca e un defect datorat tijei de fixare a "partii fixe", tija care strange cerceveaua prea tare pe toc. S-a luat decizia frezarii a 3mm din acea tija, aceasta permitand retragerea partii fixe si apropierea ei de partea mobila.
Insa eu nu sunt in clar daca asta e solutia.
De ce nu etanseaza in partea de sus? Fiindca cerceveaua din susul partii mobile ar trebui sa inchida etans pe toc. Nu are legatura cu faptul ca  partea fixa e prea stransa de toc.
Sa fie curbat profilul?
De la firma mi-au zis ca daca echipa de montaj nu reuseste sa repare mi-o schimba. Echipa de montaj imi zice ca asta nu-i defect de schimbat usa.
Nici eu nu vreau sa ma complic fara rost daca se poate repara. Saptamana viitoare revine echipa de montaj.
Ce e de facut?

Attached Files



#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
din ce observ nu cred ca e reglata cum trebuie. fa o reclamatie la firma importatoare, profine romania daca nu se rezolva.

Edited by usrnm, 25 October 2015 - 14:34.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in ultima poza se vede clar ca usa aia este foratat in afara si de asta nu etanseaza.

cand mai vin montatorii, sa-i intrebi care este directorul firmei dintre ei. ca sa sti care ia decizii in numele firmei, ca din tupeul lor asa reiese, ca ei sunt mai presus de toti

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pozeaza cantul vertical al usii fixe si celei mobile, individual, incat sa se vada punctele de inchidere.

#5
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005
Daca inteleg eu bine, problema e doar intr-un colt.

In ultima poza exista o piesa ca un teu cu un surub pe mijloc. In dreptul ei, dar pe rama mobila, vei gasi o piesa cilindrica excentrica cu urmatoarele caracteristici:
-are posibilitatea de rotire fie cu o surubelnita, fie prin ridicare cu mina si apoi rotire
-are un semn poansoanat pe ea ca sa stii pozitia de mijloc.

Edited by salex, 25 October 2015 - 14:40.


#6
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 Dany_Darke, on 25 octombrie 2015 - 14:34, said:

in ultima poza se vede clar ca usa aia este foratat in afara si de asta nu etanseaza.
Nu asta este cauza pentru care nu etansaza in partea de sus.

@usrnm
As vrea solutii tehnice. Nu se pune problema ca daca vreau sa nu mi-o schimbe. Filma e OK. Profilul e OK. Din 20 de geamuri si usi doar asta e cu probleme.
Deci nu e cazul de reclamatii si inflamari ci de solutii de adulti.

@salex
Probabil ca asta e cauza. O sa verific. Mersi.

Edited by ticusor, 25 October 2015 - 14:46.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 ticusor, on 25 octombrie 2015 - 14:13, said:

S-a luat decizia frezarii a 3mm din acea tija, aceasta permitand retragerea partii fixe si apropierea ei de partea mobila.

pai vad ca acelasi lucru ti-au spus si respectivii, iar din poza reiese ca partea de sus este efectiv fortata in exterior

Edited by Dany_Darke, 25 October 2015 - 14:44.


#8
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008
Schimba usa, daca incerci cu reglaje si cu tot felul de improvizatii si nici macar nu te-ai mutat, imagineaza-ti ce etansare (nu) o sa ai cand deschizi si inchizi usa aia de 3-4 ori pe zi.

Daca ai dat un ban, apoi macar sa fuctioneze bine atunci cand/cat ii nou si proaspat montat.


Spor.

#9
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Profilul nu mai e nemtesc de mult timp. E adus din turcia si pusa folie pe el in romania. Dar shhh nu stii de la mine :D

#10
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Ce mai e nemtesc in ziua de azi?:)
Eu sunt multumit de ele. Ramane sa rezolv si etansarea usii.

#11
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
vezi cum rezolvi cu ei, dar eu nu as accepta solutia tiganeasca propusa sa polizeze feroneria.

off: btw, ce dimensiuni are si cat te-a costat? trebuie sa fac si eu doua duble.

Edited by usrnm, 25 October 2015 - 15:07.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Se regleaza. Are elementele necesare pt reglaj. Un imbus, o surubelnita si cateva minute.

#13
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 ticusor, on 25 octombrie 2015 - 14:13, said:


Ce e de facut?


Nimic, orice ai face nu poate decat sa-ti dea senzatia ca acea usa etanseaza. Poti sa ceri remontarea ei, prin asta se poate obtine o apropiere a partii active de garnitura, dar etansarea va fi aproape aceeasi.

Tu oricum, nu ai o usa si daca ai avea, problemele ar fi aceleasi la o usa din pvc cu doua deschideri.


De fapt, aceste probleme sunt la orice usa din pvc.

Atunci cand etansarea depinde de un un singur punct de inchidere.

Cand mai multe puncte de inchidere sunt actionate, aproape orice usa etanseaza (mai mult sau mai putin).

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 25 October 2015 - 18:19.


#14
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 Dorel-TheSkillMaster, on 25 octombrie 2015 - 18:05, said:

Nimic, orice ai face nu poate decat sa-ti dea senzatia ca acea usa etanseaza. Poti sa ceri remontarea ei, prin asta se poate obtine o apropiere a partii active de garnitura, dar etansarea va fi aproape aceeasi.

Tu oricum, nu ai o usa si daca ai avea, problemele ar fi aceleasi la o usa din pvc cu doua deschideri.

Iti stiu parerea despre usile duble. Posted Image Am mai discutat pe tema.
Ideea e ca mai am o usa termopan dubla si aia inchide la micron.
O sa revin cu rezolvarea. Oricum pana reusesc sa strecor o foaie de hartie printre toc si garnitura inseamna ca nu e in regula.

LE: O  sa deschid partea inactiva si o sa  inchid doar partea activa. Nu sunt in clar de ce si in partea de sus a ei nu inchide garnitura.

Edited by ticusor, 25 October 2015 - 18:29.


#15
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 ticusor, on 25 octombrie 2015 - 18:23, said:

Nu sunt in clar de ce si in partea de sus a ei nu inchide garnitura.

Cel mai probabil, partea mobila este curbata (pui un dreptar pe ea si vezi ), pot fi si motive care tin de montaj.

Rezolvarea este romaneasca, daca problemele sunt de montaj, stiu baietii ce trebuie sa faca. Daca partea mobila este curbata si ei nu stiu ce trebuie sa faca spune-le tu s-o indrepte, cu picioarele, mai mult de cat ar trebui, deoarece rama revine in forma initiala in timp.

p.s. ar fi bine sa scoata sticla inainte.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 25 October 2015 - 19:28.


#16
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 Dorel-TheSkillMaster, on 25 octombrie 2015 - 19:26, said:

Cel mai probabil, partea mobila este curbata (pui un dreptar pe ea si vezi )
Ok. In principiu ar merge verificat cu un fir de ata de-a lungul profilului cu manerul (intins de de jos pana sus)? Dreptar nu am.

#17
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
nu conteaza cum verifici, important este ca foaia mobila sa inchida pe cea fixa (secundara). problemele pot fi sau pentru ca montatorii se inchina la boloboc (la tamplarie conteaza mai putin acest aspect, atat timp cat piesele nu se inchid/deschid singure), sau ca foaia mobila este curbata (caz in care, dupa ce se scoate sticla, va urcati cu totii pe mijlocul usii).

p.s. sa nu fiti prea multi, usile adevarate va pot duce, semiusile e posibil sa cedeze mai mult de cat ar fi nevoie.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 25 October 2015 - 20:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate