Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

un subofiter penitenciar poate cere transfer in alta tara?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
andreyan

andreyan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2015
lucrez de 9 ani la penitenciar si m-ar interesa daca pot sa plec in alta tara sa lucrez in sistemul penitenciar de acolo.

am in Madrid fratele care lucreaza cu sotia lui din 2008 cu acte legale si mi-a spus cineva ca as putea sa imi traduc diplomele de la BAC si de la SCOALA DE PENITENCIARE apoi sa le trimit in Spania la frate apoi el sa depuna actele acolo  (nu stiu unde cred la ambasada)

daca e cineva care stie daca e posibil sa incerc sa muncesc in Spania  in sistemul penitenciar sau daca a auzit de astfel de cazuri ajutati-ma si spuneti-mi ce ar trebui sa fac.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De obicei pt astfel de posturi ti se cere sa ai cetatenie de minim x ani in tara respectiva.

#3
mariusrap

mariusrap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 20.11.2008
Unde muncesti ai incercat sa intrebi? Asa retoric, sa vezi ce raspunsuri primesti?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,033
  • Înscris: 07.11.2006

 andreyan, on 21 octombrie 2015 - 14:38, said:

lucrez de 9 ani la penitenciar si m-ar interesa daca pot sa plec in alta tara sa lucrez in sistemul penitenciar de acolo.

am in Madrid fratele care lucreaza cu sotia lui din 2008 cu acte legale si mi-a spus cineva ca as putea sa imi traduc diplomele de la BAC si de la SCOALA DE PENITENCIARE apoi sa le trimit in Spania la frate apoi el sa depuna actele acolo  (nu stiu unde cred la ambasada)

daca e cineva care stie daca e posibil sa incerc sa muncesc in Spania  in sistemul penitenciar sau daca a auzit de astfel de cazuri ajutati-ma si spuneti-mi ce ar trebui sa fac.

Se considera tradare de tara daca intrebi direct la sursa?Sau ma rog,te interesezi direct la sursa?

#5
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Se face scoala de penitenciare, mai nou? Acum ceva ani, vreo10-12, se dadea examen, proba sportiva si teorie din bibliografia pe care ti-o puneau la dispozitie!

#6
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
Nu se poate. Orice functionar al statului trebuie sa aiba cetatenia statului respectiv.

#7
andreyan

andreyan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2015

 adisz, on 21 octombrie 2015 - 14:45, said:

Se considera tradare de tara daca intrebi direct la sursa?Sau ma rog,te interesezi direct la sursa?


nu am intrebat la servici deoarece nu stiu daca dupa ce ma interesez o sa am sau nu probleme

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
binainteles ca poti sa ceri transfer in alta tara... dar transferul tot intr-un penitenciar romanesc... care apartine de directia penitenciarelor...
stai! parca nu exista asa ceva... nu?Posted Image  sau?...

#9
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu este patriotic sa te duci sa vinzi Know how ul detinutilor din Ro altor state care ne pot face concurenta si detrona din locul binemeritat in lume
castigat cu sudoare.

Edited by unucelalalt, 21 October 2015 - 15:12.


#10
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Daca penitenciarele intra sub incidenta "interes de stat" nu prea ai cum sa ajungi sa lucrezi in domeniu fara cetatenie. In armata de exemplu tre sa fii nascut tu si parintii in tara cu pricina, deci nu doar cetatenie... Dar la penitenciare cu puscariasi civili probabil treaba nu e asa imbarligata... dar cred ca tre sa le stii limba, cand te injura detinutii sa stii sa le raspunzi... nu doar cu pulanu ;)

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Depinde de tara, in UK, cere vreo 4 ani de la dobandirea cetateniei, in RAF si in metropolitan police.

#12
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 gumball3000, on 21 octombrie 2015 - 15:12, said:

Depinde de tara, in UK, cere vreo 4 ani de la dobandirea cetateniei, in RAF si in metropolitan police.

Nope, experienta personala cu RAF: am aplicat la un job la ei si am primit scrisoare acasa, in care mi se multumea foarte respectuos si in care mi se spunea ca corespund cerintelor tehnice si toate cele doar ca din pacate in cadrul armatei e nevoie sa fiu nascut in UK si ca mai nou si parintii tot de pe meleagurile astea tre sa fie... nu cred ca mai am scrisoarea ca puneam un scan :) La politie nush daca se aplica regula asta, dar nu cred ca am vazut si baticosi pe acolo...

#13
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 onisoru, on 21 octombrie 2015 - 14:51, said:

Se face scoala de penitenciare, mai nou? Acum ceva ani, vreo10-12, se dadea examen, proba sportiva si teorie din bibliografia pe care ti-o puneau la dispozitie!
Se face de cativa ani. Si eu am ramas surprins ca exista scoala de paznici de poarta. Cred ca o sa faca si facultate astia... exista fascinatia asta fata de diplome Posted Image

#14
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Engineer_xxl, on 21 octombrie 2015 - 15:19, said:


Nope, experienta personala cu RAF: am aplicat la un job la ei si am primit scrisoare acasa, in care mi se multumea foarte respectuos si in care mi se spunea ca corespund cerintelor tehnice si toate cele doar ca din pacate in cadrul armatei e nevoie sa fiu nascut in UK si ca mai nou si parintii tot de pe meleagurile astea tre sa fie... nu cred ca mai am scrisoarea ca puneam un scan Posted Image La politie nush daca se aplica regula asta, dar nu cred ca am vazut si baticosi pe acolo...

In Irlanda nu ai nevoie de cetatenie pentru a intra in armata sau politie,deci difera de la tara la tara.

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pentru infractori e mai ușor, nu le este greu să intre într-un penitenciar din altă țară, nu le cer ăia să aibă cetățenie de nu știu câți ani.

#16
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

Quote

Se face scoala de penitenciare, mai nou?

Quote

În baza Ordinului Ministrului Justiţiei nr. 1003/C/1997, începând cu data de 15 septembrie 1997, intră în vigoare statutul de organizare al Şcolii Naţionale de Administraţie Penitenciară Tîrgu Ocna.
De aici:
http://anp.gov.ro/we...ti-tg-ocna/home

Quote

Cred ca o sa faca si facultate astia

Quote

Facultatea de Poliţie pregăteşte ofiţeri de poliţie şi penitenciare, licenţiaţi în domeniul fundamental de ierarhizare (DFI) „Ştiinţe sociale”, ramura de ştiinţe (RSI) "Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică", domeniul de ierarhizare (DII) "Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică", domeniul de licenţă (DL) "Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică", specilizarea "Ordine şi siguranţă publică", cu durata de 3 ani (180 de credite transferabile), învăţământ de zi și fără frecvență.
De aici: http://www.academiad...cpol/index.html

#17
andreyan

andreyan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2015
se pare ca nu.
m-a luat valul dupa o discutie cu o cunostinta dar se pare ca nu prea sunt sanse mai mari de 0%.

la noi in Romania e obligatorie cetatenia Romana-am deschis acest topic inainte sa revad conditiile din tara noastra si apoi pe cele din Spania

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ia stai!
pai aia cu cetatean european nu se aplica aici?!? Posted Image
ca mie imi suna a discriminare!!!...

Edited by Nero-d, 21 October 2015 - 15:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate