Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Numai aici despre sfaturi achiziție TV FULL HD de 40 inch.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
FlorinHiT

FlorinHiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 09.03.2005
As dorii sa achizitionez in curand un TV FULL HD dar nu mai mare de 40inchi,deoarece distanta pat-tv este de 2,8-2,9 metrii.Initial ma uitam dupa tv cu diagonala de 94 cm ,dar observ ca au disparut.:)
In principiu as merge pe sony sau panasonic ,dar nu tin neaparat.
Cel mai mult tin la calitatea si claritatea imaginii ,contrast, in rest nu ma intereseaza smart tv iar in rest daca au urmatoarele caracteristi,e bine si sa fie primit :)  :
- sunet (si aici ma refer la calitatatea difuzoarelor)
- retea pe cablu mai bine decat wifi
- DVB-T2 si DVB-C+
- De conectiva nu imi fac probleme. 2 HDMI sunt arhisuficiente
- 3D nu ma coafeaza doar in cazul in care calitatea imaginii este mai buna la tv cu 3D

Ca buget vreau sa ma incadrez in 1600 - 1900.Daca chiar merita,mai pot plusa cu 200-350 lei.  
Mai tin ca tv-ul da poata fi prins in suport de perete.

Multumesc anticipat.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ia de 42" sau chiar 43".
Era mic 40" si in in 2014, si acum trecem in 2016.
2" inseamna 5cm in plus, si se vede imediat diferenta.
Atentie sa fie de minim 200 Hz ( care oricum real sunt 50-60 sau 100 maxim)
Cele de 100, majoritatea au paneluri ieftine cu lag si motion blurr nasol.
Conteaza foarte mult setarile, trebuie dezactivat aproape tot, culori vii scos, alb si negru "imbunatatit" scos, "rezolutie" care de fapt este inca un sharpening de neam prost cretin si imbecil trebuie redus de la 50 la maxim 5% pt SD si HD simplu, iar pt full HD nu mai e necesar nici atat..., contrastul redus la 87% pt ca la 90 se pierd gradatii in lumina si umbra, in rest sharpeningul normal la 50 si culorile la fel, cinema 1, warm 1 sau natural, pe warm unu e mai galben si filtreaza putin substractiv albastrul, insa pe natural e posibil sa bage magenta in umbre - depinde de model, deci as alege natural doar daca reda toate culorile OK fara nuantari aiurite, altfel prefer warm 1 la Sony.
Legat de model, ma feresc sa recomand unul pt ca sunt diferente f mari intre ele.
Am vazut recent un kdl 42 W 805 si nu mi-a placut deloc cum se vedea, insa este posibil sa fi fost si din cauza sursei video si a setarilor aiurite.
Eu am un kdl 42 W 650 care este OK dupa setari. Reda mai gri negrul, insa prefer acest compromis care este si la cinematograf, decat sa fie negru beznos fortat artificial care sa pape detalii in umbre. Preferam negru-negru strong, dar fara pierdere de detalii - chestie rara in ziua de azi...

Edited by loock, 16 October 2015 - 22:51.


#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
loock

Sa inteleg ca 40" par mai mici acum decat pareau in 2014? Daca el zicea ca ii ajunge ceva de 40", nu inteleg de ce trebuie sa-i zici ca trebuie ceva mai mare, ca doar suntem in 2016 aproape...

Edited by Robiacs, 16 October 2015 - 22:53.


#4
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
[ http://www.rtings.com/images/resolutions-worth-it-comparison.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ptr distanta aia e recomandat unul de minim 50 inch(zona mov).apoi un tv cu panel bun vine la pachet fie cu smart si/sau 3d.un panel 3d e mai bun ca unul non.sony e scump la aceleasi performante cu celelalte.din pacate la 2000 lei nu prea mai gasesti nici de 40 inchi.

ai aici cateva date despre ce inseamna hertzii aia afisati de fiecare producator.un panel bun trebuie sa aiba minim 100 hz reali.
cauta ceva din seria 6 la samsung,panasonic sau lg,la sony  seria 8,din 2014,ca sa te apropii de buget.

Edited by sanderoalex, 16 October 2015 - 22:59.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pareau mici si atunci !
Am vrut sa iau o plasma Panasonic de 43" full HD, dar modelul pe care il dorem nu se gasea in RO.
Erau 3 de 43", unul HD 720p, unul Full HD de 5000+ RON, si unul full HD de 2800 lei care costa cat al meu Sony.

#6
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Deci in 2020 ar trebui sa luam de 60 de inch chiar daca camera noastra nu se mareste? Hai sa fim seriosi. Eu am luat de 40 de inch si sunt multumit, ma uit cam de la 2,3 m maxim. Posted Image In magazin toate par mici dar cand il duci acasa e altceva.

@ FlorinHiT - eu iti recomand LG. La 1900 de lei sigur gasesti ceva bun. Exceptionale nu iei sub 2.000 indiferent ce marca e.

Recomandari LG
http://www.pcgarage....gintiu-full-hd/
http://www.pcgarage....-negru-full-hd/
Sony
http://www.pcgarage....-negru-full-hd/
La Panasonic la pretul ala majoritatea sunt smart.
La LG alea de 40 de inch iarasi sunt smart.

Edited by Kalman2007, 16 October 2015 - 23:29.


#7
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Eu ti-as fi recomandat un Samsung, si anume 40H6400. O fi el gama 2014, insa e un tv bun. Panel bun, smart, cu flash player (te uiti si la filme online), mediaplayer ok pe partea de usb (citeste inclusiv .mkv cu dts). Ai si avantajul unui panel bun, cu Hz ca lumea (e 3D). Din pacate nu mai e la reducere (desi, cu tot cu reducere depasea bugetul tau). Daca de Black Friday ajunge sub 2.000 lei, mi-l iau cu ochii inchisi. Ti-as fi recomandat si 40H5500, insa nu prea se mai gaseste pe piata.

#8
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Sorry, nu a preluat bine tabelul...

Edited by Lexon, 17 October 2015 - 01:02.


#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
h5500 are panel de 50 hz.
h6400 e bun.poti cauta un h6200,e mai ieftin,dar e aproximativ la fel cu h6400.(nu are telecomanda smart remote si CMR mai mic).vezi daca il mai gasesti pe undeva ,e pe cale de disparitie.
din ce ti-a recomandat kalman,toate au panel de 50 hz.
daca totusi te multumeste un panel de 50 hz,incearca sony kdl40r550c

#10
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
@sanderoalex de unde iei informatiile despre rata de refresh, in specificatii nu sunt trecute. Am gasit si eu anumite relationari dar nu sigure si aproape imposibil de generalizat. Chiar sunt interesat!

#11
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Ascultati-l pe @loock, ca stie ce spune...se vede ca e Stan Patitu`.Posted Image

#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
40H5500 se gaseste (inca), dar eu nu l-as recomanda. H6200 se gaseste de asemenea (la C), la un pret in jur de 2000. Nu stiu de ce au umflat asa preturile, in primavara l-am vazut (40H6200) la un pret de 1600. Se apropie bf. :) N-am mai vazut insa H6400.

#13
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
pai a crescut dolarul,a scazut stocul,modelele din 2014 sunt pe terminate.cele din 2015 apropiate ca performante sunt mult mai scumpe.au mai fost ceva promotii la panasonicul cs630e din 2015,inlocuitorul lui as640e.samsung s-a orientat anul asta mai mult pe uhd si panel curbat,folosind insa la seria ju6 panel de 50 hz,ca si la hu6900 de anul trecut.Posted Image j6300 ,care ar trebui sa fie corespondentul lui h6400,nu mai ofera 3d,iar uhd-uri mai bune doar de la seria ju7 in sus.lg vine tot cu panel ips,care are contrastul slab,dar unghiuri de vizualizare mai bune.

legat de hertzii reali si hertzii trecuti de producatori,gasiti  aici :fake-refresh-rates-samsung-clear-motion-rate-vs-sony-motionflow-vs-lg-trumotion.postasem si mai sus,in postul 4.

tot pe acelasi site este si un top,mai mult sau mai putin obiectiv,al tv-urilor de 40-43 inch.

#14
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
În concluzie, ce recomanzi? Pentru 32, 40 etc.

Edited by megafanro, 17 October 2015 - 14:54.


#15
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu chiar ma gandeam cum .... dispar peste noapte stocurile de televizoare "vechi" imediat ce apar noile modele. In fine, daca se continua aceasta "politica", precum si promovarea noilor modele (unele dintre ele niste mizerii) probabil ca tot mai multi cumparatori se vor orienta spre Vestel...

View Postmegafanro, on 17 octombrie 2015 - 14:54, said:

În concluzie, ce recomanzi? Pentru 32, 40 etc.

Nu stiu daca te referi la mine. In primul rand un tv cu panel de minim 100Hz (pana in 2000 de lei sau pe acolo). Samsung 40H6200, de exemplu.

#16
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
panasonic tx 40as 640e ,vezi daca il mai au pe stoc. daca il au pe stoc la 1900 lei e mai mult decat ok!sau vezi mai sus ce am recomandat.

#17
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postsanderoalex, on 17 octombrie 2015 - 14:11, said:

............
legat de hertzii reali si hertzii trecuti de producatori,gasiti  aici :fake-refresh-rates-samsung-clear-motion-rate-vs-sony-motionflow-vs-lg-trumotion.postasem si mai sus,in postul 4.
............

Alea le-am vazut, am crezut ca ai si alte surse. Multumesc!

#18
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View Postconstant7, on 17 octombrie 2015 - 15:07, said:

Nu stiu daca te referi la mine. In primul rand un tv cu panel de minim 100Hz (pana in 2000 de lei sau pe acolo). Samsung 40H6200, de exemplu.
Nu mă refer la tine. Mă refeream la sanderoalex. Eu vă recomand la 40 (inch) acest TV: Samsung 40H6400.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate