Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Sony Xperia Z5 Compact - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#811
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu mai e nevoie de capturi, din moment ce situatia era de alta natura, nu din cauza citirii unor valori gresite.
Bine ca ne-am lamurit, ma rog, ca ai rezolvat :)
Din punctul meu de vedere poti lasa in continuare sa fie root-at telefonul.
Atata timp cat nu ai probleme cu el, cu incarcarea, cu descarcarea bateriei, cu calitatea pozelor, zic sa-l lasi root-at.
Daca nu mai modifici nimic pe partea de sistem de operare nu cred ca ar mai fi pericolul de a reaparea bug-ul asta. Cel putin, din cate am inteles de pe XDA e un bug ce apare cand se flash-uieste telefonul cu Flashtool-ul, ori, sa fiu sincer, eu l-am zapacit de atatea ori din Flashtool cu firmware-uri pentru Australia, nordice, Hong Kong... dar niciodata nu am avut situatii in care spatiul de memorie sa fie raportat gresit, insa nici bootloader-ul nu-i deblocat.

Edited by Ciubex, 06 December 2017 - 15:36.


#812
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 08.01.2013


 sambadi65, on 06 decembrie 2017 - 15:30, said:

cristi_95
in link-ul de la tine am gasit un alt link si mi-am rezolvat problema.am boot-at  cu TWRP si am dat un repair la system partition, iar dupa reboot imi indica internal storage 32 GB.
raman dator!
multumesc mult!
Bine că s-a rezolvat.

#813
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
No... semne bune... anu' n-are pentru mine, m-am trezit ca spatele telefonului da semne de dezlipire.

Telefonul il tin intr-o husa transparenta si acum cateva momente l-am scos din husa sa-i sterg praful. Am observat ca spatele nu mai avea margini "taioase", cand colo am vazut ca are spatele usor bombat la mijloc in dreptul logo-ului Sony, in locurile marcate cu rosu in poza atasata. Mai mult pe partea cu camera e desprinsa carcasa, cam pe toata verticala, la trecerea cu unghia pe muchia respectiva nu se opreste in "bordura" din marginea laterala.

Acum, na urmeaza sarbatorile, clar ca nu-mi convine in perioada asta sa raman fara "bunatate de" telefon.
O sa-l trimit in garantie la anu', in ianuarie si partea proasta e ca nici telefon de rezerva nu am :( sper sa nu-mi patrunda pana atunci umezeala-n telefon.

Daca apas carcasa inapoi, ramane lipit, pentru cateva momente, in rest telefonul pare sa fie inca rezistent la umezeala cat timp e lipita carcasa testul senzorului de presiune reactioneaza la apasare.

Telefonul l-am cumparat de la Germanos, in vara anului trecut si pe eticheta data fabricatiei e 16W08, asta pentru curiosi.

O sa va tin la curent cu problema mea.

Husa folosita e de la Orzly: Orzly FlexiSlim for the Xperia Z5 Compact

Attached Files


Edited by Ciubex, 14 December 2017 - 17:04.


#814
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Pare ca s-a umflat un pic bateria..Cine stie..
Trimite-l la garantie,sau il trimiti dupa sarbatori,daca ai nevoie de el. Il feresti de apa pana atunci...

D'aia m-a atras XZ-tul de am schimbat Z2-ul. Ca are spatele de metal :).

#815
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013
și dacă are spatele de metal și bateria trebuie să se umfle - o să-ți "aranjeze" telefonul la interior, în loc să-ți umfle carcasa.
Dar nu cred că va fi cazul la xz, din câte știu nu se face plită așa de tare ca z5-ul...

#816
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Eu l-am scos pe al meu la vanzare, mai are 20 de luni garantie, ma bate gândul la un xz1.

#817
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 08.01.2013

 t-balt, on 15 decembrie 2017 - 10:01, said:

Eu l-am scos pe al meu la vanzare, mai are 20 de luni garantie, ma bate gândul la un xz1.
Te bate bine gândul.

#818
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 08.01.2013
@Ciubex
Vrei telefon de schimb pentru z5c? :)) Attached File  DSC_0002.JPG   47.11K   24 downloadsAttached File  DSC_0004.JPG   44.69K   23 downloads

Edited by cristi_95, 18 December 2017 - 11:43.


#819
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
:) cristi_95, Xperia Neo, MT15, a fost primul meu smartphone, la el am trecut dupa 5 ani de K800i. Mi-as lua un Xiaomi Redmi 4 sau un model care sa suporte 4G pe B38, caci folosesc RDS-ul

#820
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 08.01.2013


 Ciubex, on 18 decembrie 2017 - 16:40, said:

Mi-as lua un Xiaomi Redmi 4 sau un model care sa suporte 4G pe B38, caci folosesc RDS-ul
Renunți la Sony? :-(


#821
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu, doar sa-l am de back-up pentru vremuri de restriste :)

#822
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010
stiti  !  exista o metoda de root ?  pentru 32.4.A.1.54   ,  daca exista m ar interesa pentru locked bootloader ,  si tot daca se poate si un tutorial "mura un gura" :)

#823
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
apaxtc, exista pe XDA, dar mura-n gura nu stiu daca este.
In pricipiu:
- trebuie sa faci downgrade la o versiune mai veche, Lollipop;
- abia atunci poti sa root-ezi direct telefonul;
- cu ocazia aia poti face back-up la DRM key
- poti flash-ui apoi TWRP-ul
- odata instalat TWRP-ul poti instala imagini mai noi de Android.
Ai nevoie sa citesti si sa intelegi procesul.

Ai mai multe discutii pe XDA, sunt mai multe asemenea discutii acum am gasit acesta: Pictorial Guide: E58xx Android 7.1.2+ [Root + Recovery + Magisk + DRM + SafetyNet]
Te sfatuiesc sa-ti faci back-up la partitia TA ce contine DRM key-ul, asta in primul rand: How To Backup/Restore TA Partition And Root The Device? {Detailed Guide}
Aceeasi idee, alt articol: Sony Z5 Compact: Root without losing TA partition (DRM features) on Marshmallow

Edited by Ciubex, 17 January 2018 - 08:58.


#824
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010
mersi mult man Posted Image  sincer  citesc de  3 saptamani forum xda   sxz5c... acum mi s-a adeverit ca ce fel vreau eu nu se poate (inca !?)  adica 32.4.A.1.54(7.1.10 (last up to date)locked bootloader (aveam nevoie de parerea ta (ca si acum 8 ani Posted Image  )(vorbim de sonyericsson)
am citit cele 3 linkuri (din nou de N ori) si cred ca ( https://forum.xda-de...n-root-t3479532 )  este cel mai in masura metoda sa o aplic cu toate ca 7.1.1 xxxxx54 este reusita 1oo%  si   cred ca 5.1.1 e depasit ca sa ma intorc la el
mersi mult .

Edited by apaxtc, 17 January 2018 - 14:22.


#825
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
apaxtc, intoarcerea la 5.1.1 o faci temporar sa poti root-a si face back-up la DRM keys, dupa asta revii la versiunea dorita.
Daca-ti salvezi DRM-ul poti oricand sa le rescrii pe telefon si sa ai telefonul "curat".

#826
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010
ieri am incercat   (  https://forum.xda-de...n-root-t3479532)  
nu am reusit nu am bagat img cu cmd  le-am bagat cu flashtools probabil de asta
am facut backup la AT DRM  nu este problema----- dupa care a facut iar flash la 7.1.1  ca s al folosesc in continuare
1 acum te intreb pot  rezolva cu flashtools  sau trebuie neaparat cmd.... am vazut ca merge (scria unu) si cu flashtools
2 care img o bag (https://drive.google...OS1DRmc5cE5SVzg) ca sunt multe
3  o   '"bag"   cu flashmode sau cu fastboot mode ?
4 dupa fiecare flash dau restart sau una dupa alta ( adica kernel+twrp) sau dau restart si pe rand ?

mersi .

#827
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Fisierele ce contin imagini de boot, de genul "boot.img" pot fi scrise cu Flashtool-ul in modul "fastboot".
In modul "flashmode" se scriu de regula firmware-ele complete, fisiere FTF. Ocazional, tot in modul "flashmode" se pot scrie si parti din firmware-le complete.

Flash-uirea cu Flashtool-ul sau din linie de comanda in modul "fastboot" este permisa doar daca ai bootloader-ul deblocat.

Din linia de comanda ma refer ca nu poti da comenzi de genul:
fastboot flash boot boot.img
fastboot flash recovery twrp_recovery.img

Din cate am cautat pe XDA nu exista metoda de a avea root fara un custom recovery tool instalat pentru firmware mai nou, ba chiar s-au oferit unii sa dea si bani: Bounty Z5 Lineup - Root with locked bootloader & working DRM-keys
Metoda completa de a root-a presupune deblocarea bootloader-ului: Summary/tutorial: Root on Sony Xperia Z5 Compact (E5823) with DRM keys backup

Telefoanele blocate de catre operatori nu permit deblocarea bootloader-ului, deci daca e cazul tau, ar trebui sa fie deblocat telefonul mai intai.

Edited by Ciubex, 18 January 2018 - 15:21.


#828
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010
am deblocat bootloaderul  am facut backup AT DRM
ma intereseaza  pasii acum , daca poti te rog raspunde punctual

1 acum te intreb pot  rezolva cu flashtools  sau trebuie neaparat cmd.... am vazut ca merge (scria unu) si cu flashtools
2 care img o bag (https://drive.google...OS1DRmc5cE5SVzg) ca sunt multe
3  o   '"bag"   cu flashmode sau cu fastboot mode ?  in flashtools ?  (  sorry  aici am inteles ca img se baga numai in fastboot)
4 dupa fiecare flash dau restart sau una dupa alta ( adica kernel+twrp) sau dau restart si pe rand
mersi

Edited by apaxtc, 18 January 2018 - 17:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate