Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

curs programare si diploma oracle

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
mifu2006

mifu2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.09.2014
ziua buna tuturor.As dorii un sfat din partea voastra in legatura cu urmatorul subiect.Vreau sa ma inscriu la o scoala unde se poate face programare de java development si inca sunt nedumerit care ar fii cea mai serioasa .Adica sa ofere atat diploma oracle si din urma acestui curs sa poti invata ceva ca sa devii programator java.Sunt foarte multe scoli sau academii asa cum se numesc ele pe net ,insa nu stiu care e cea mai serioasa de asta cer sfatul vostru.Poate stiti pe cineva care a facut astfel de curs sau paote stiti vreo informatie corecta despre o scoala care e serioasa si de unde pot obtine cele precizate mai sus.Sunt nedumerit in legatura si despre aceste doua scoli:Link-academy sau Scoala informala de it.Fiecare din ele isi fac publicitate destul de agresiva pe internet insa nu stiu care din ele e serioasa.Ce parere aveti si ce sfat imi dati?Stiti cumva  un centru de evaluare a competentelor profesionale unde se poate obtine o astfel de diploma?astept sfaturile voastre.

#2
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011
sunt degeaba cursurile alea, bani aruncati, cand pe net ai toate tutorialele de care ai nevoie...

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu-s chiar degeaba, ca primesti o diploma. Acea diploma te ajuta sa ajungi la interviu, unde se va vedea lipsa de cunostinte practice. Dar daca nu aveai diploma nici nu te cautau, ratai o ocazie sa mai iesi din casa.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 mifu2006, on 04 octombrie 2015 - 09:11, said:

isi fac publicitate destul de agresiva pe internet
Si ce spune asta ? Ca duc lipsa de clienti. Oare de ce ?

In rest, ia si invata tu din documentatia garla existenta, intreaba pe oricine poti ce nu intelegi, fiindca in toata viata profesionala vei schimba tehnologii si nu te vei duce mereu la cursuri, vei studia si pune in practica din literatura de specialitate. Daca asta nu merge atunci nici meserie nu vei sti.
Legat de diplome, urmeaza o facultate de profil, da si examenul la partenerii Oracle si te umpli de "recunoastere" daca vrei ceva mai serios.

 Mizu, on 04 octombrie 2015 - 09:32, said:

Dar daca nu aveai diploma nici nu te cautau
Povesti valabile cand trimiti un CV gol. Dar ia umple-l de proiecte (demo pe ce vrea angajatorul) si sa vezi cat mai conteaza hartia.

Edited by neagu_laurentiu, 04 October 2015 - 09:58.


#5
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
intradevar sunt degeaba, ca orice diploma/certificat din Romania... papetarie emisa pe bani si nimic altceva.

 Mizu, on 04 octombrie 2015 - 09:32, said:

Nu-s chiar degeaba, ca primesti o diploma. Acea diploma te ajuta sa ajungi la interviu, unde se va vedea lipsa de cunostinte practice. Dar daca nu aveai diploma nici nu te cautau, ratai o ocazie sa mai iesi din casa.
Tu atasezi diplomele la CV cand trimiti?
La fel de bine poti scrie ca ai 10 certificate chiar daca nu le ai si o sa ajungi la interviu...

Edited by mmm3, 04 October 2015 - 10:00.


#6
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Scoala informala de IT e foarte serioasa. Il cunosc pe unul dintre cei care predau in Cluj-Napoca, si pot spune despre el ca e as in domeniu. Si absolventii isi gasesc destul de repede un loc de munca, chiar la firma unde lucrez eu am incercat sa recrutam o persoana ce a terminat modulul QA. Parerea mea e ca e o scoala perfecta pentru cineva care nu are niciun fel de background in domeniu.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Vorbesti serios, angajati oameni pe baza unui curs de 16 săptămâni? De ce nu angajati cu facultate, cred ca sunt destui?

#8
mifu2006

mifu2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.09.2014
inteleg ce spuneti dar nu exista un centru de certificare unde poti obtine diploma oracle?Eu sa studiez acasa si sa merg sa imi fac dosar sa ma inscriu,clar sa platesc taxa de examinare si sa dau examen pentru a obtine diploma.am auzit ca se poate si asa insa nu am gasit centre de certificare.poate stiti voi cateva si va rog sa imi spuneti

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 mifu2006, on 04 octombrie 2015 - 11:08, said:

nu am gasit centre de certificare
In prima pagina pe Google.

#10
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

 Mizu, on 04 octombrie 2015 - 10:52, said:

Vorbesti serios, angajati oameni pe baza unui curs de 16 săptămâni? De ce nu angajati cu facultate, cred ca sunt destui?
Pentru ca nu sunt destui. Si pentru ca unii in cei 16 saptamani invata mai mult decat altii dupa o facultate. Si prin asta nu vreau sa spun ca scoala informala este formidabila, ci doar ca unii trec prin facultate ca gastele prin apa. Dar o dam in offtopic.

#11
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 edy_3dz, on 04 octombrie 2015 - 12:18, said:

unii in cei 16 saptamani invata mai mult decat altii dupa o facultate.

Ne-am prins. E "facultatea" ta asta :)). Cum sa inveti in 4 luni mai mult ca in 3-4 ani de facultate (27-36 luni ;) - adica 108 - 144 saptamani nu 16 ;) ). Chiar daca esti deja middle nu intr-o tehnologie ci intr-un domeniu gen web development, sa te muti de pe java pe python (incluzand framework-uri si tot ce ai nevoie ca sa devii productiv pe python) 4 luni inseamna ca abia poti aborda probleme. In nici un caz as sau ceva. Si asta in conditiile in care ai deja idee de webdesign. Ce sa mai zic de unu care nu stie ce e aia for, dupa 16 sapt e "as". Mda, romania :rolleyes:

#12
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Evident ca poti invata in 4 luni mai mult decat in 3 ani de facultate. Chiar nu ai facut facultate in Romania sa vezi cat de usor se pot lua examenele, chiar si fara spaga?
In Romania doar saracii si ignorantii nu au o diploma de licenta, in rest toti au, si de obicei cu cat sunt mai "naivi" cu atat au mai multe diplome (master, doctor, etc)
Cred ca nu sunt singurul care ar angaja un individ doar cu Bacalaureat si self-taught decat unul cu facultate sau certificari.

Edited by mmm3, 04 October 2015 - 12:30.


#13
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

 potae, on 04 octombrie 2015 - 12:22, said:


Ne-am prins. E "facultatea" ta asta Posted Image). Cum sa inveti in 4 luni mai mult ca in 3-4 ani de facultate (27-36 luni Posted Image - adica 108 - 144 saptamani nu 16 Posted Image ). Chiar daca esti deja middle nu intr-o tehnologie ci intr-un domeniu gen web development, sa te muti de pe java pe python (incluzand framework-uri si tot ce ai nevoie ca sa devii productiv pe python) 4 luni inseamna ca abia poti aborda probleme. In nici un caz as sau ceva. Si asta in conditiile in care ai deja idee de webdesign. Ce sa mai zic de unu care nu stie ce e aia for, dupa 16 sapt e "as". Mda, romania Posted Image
Nu am niciun interes acolo, daca asta pretinzi. Si nici nu am zis ca aia dupa 4 luni sunt asi. Dar vad ce oameni se prezinta la interviuri, cel putin la firma unde lucrez eu: dupa 3 sau 4 ani de facultate, nu stiu sa imi raspunda la intrebari de bun simt din Java.
Dani, faci un pic de curat prin offtopicul asta? :lol:

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Uitati cate se pot invata in 16 saptamani de cursuri (oare cate ore pe zi?) http://scoalainforma...rmala-de-IT.pdf

Acum serios, rolul acestor tip de cursuri e sa faca bani organizatorii. Daca te angajezi cu un astfel de curs ai avut noroc chior, dar nu stiu cine te-ar angaja cand nu stii sa faci nimic.

#15
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Mizu, on 04 octombrie 2015 - 13:04, said:

Uitati cate se pot invata in 16 saptamani de cursuri (oare cate ore pe zi?) http://scoalainforma...rmala-de-IT.pdf
Sping MWC ... :lol:

#16
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Nu e vorba neaparat de cate ore pe zi sunt cursurile alea. Pentru ca este vorba doar de o zi pe saptamana, dar au foarte multe teme de facut, astfel incat si restul saptamanii sa studieze. Daca cineva la un interviu imi demonstreaza ca stapaneste bine totul din primele 12 capitole din curricula lor de Android (http://scoalainforma...lum Android.pdf), nu stiu despre voi, dar eu l-as lua bucuros ca si junior.

#17
mifu2006

mifu2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.09.2014
si totusi nu stie nimeni un centru de certificare oracle?

rectific un centru de certificare unde se obtine diploma oracle

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.brinel.ro...ifications.aspx
http://www.qmart.ro/...-certificare-it
https://www6.pearson.../ORACLE/1496875

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate