Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandare player audio (lapsus)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bogdanTDL

bogdanTDL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2015
Salut, am vazut zilele trecute un player pentru linux care mi-a placut insa am uitat numele si as avea nevoie de putin ajutor pt a mi-l aminti. Programul semana mult cu BSPlayer (si se putea folosi si pe windows), numeele lui era parca din 3 litere iar site-ul de unde il descarcam era ue fundal alb cu mov. Prima oara aveam impresia ca se numea "mkv player sau mvk player" dar nu este asta numele. Din cate am citit despre el atunci, bsplayer si toate celelelte playere isi au interfata facuta in functie de el. Ma puteti ajuta va rog frumos?

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
PotPlayer;
KMPlayer;
Xine player.

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai tu ce vrei pana la urma? Player Audio sau Player Video??

Daca e sa o luam asa...din 3 litere este si VLC....


PS. Eu folosesc asa:

-Audacious pt audio
-Smplayer - pt video

Edited by xxvirusxx, 03 October 2015 - 10:07.


#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
XBMC?
https://www.google.r...yCh0aXg5Q&dpr=1

#5
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Există un MKV Player dar este numai pentru fișierele .mkv. Singurele playere video/audio cu codecuri integrate care suportă o mulțime de formate media sunt VLC și MPlayer, căruia i se atașează diverse frontend-uri (SMPlayer, GnomeMPlayer, etc.).

Edited by AnbuBlack, 03 October 2015 - 12:30.


#6
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
mpv player, frontend pentru mplayer.

#7
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostAnbuBlack, on 03 octombrie 2015 - 12:29, said:

Există un MKV Player dar este numai pentru fișierele .mkv. Singurele playere video/audio cu codecuri integrate care suportă o mulțime de formate media sunt VLC și MPlayer, căruia i se atașează diverse frontend-uri (SMPlayer, GnomeMPlayer, etc.).
Părerea ta (falsă!!!)
Am mai făcut în urmă cu câteva zile o referire la capabilitatea Bomi player comparativ cu altele. Genul acesta de (pseudo)informații "Singurele playere video/audio cu codecuri integrate care suportă...", în opinia mea, frizează un gen de manipulare. Instalează, compară (cel puțin o săptămână pt a te edifica) și abia apoi concluzionează.
https://bomi-player.github.io/
Feature list:  https://github.com/x...ki/Feature-list
Attached File  bomi.png   569.13K   16 downloads

View Posttom_1133, on 03 octombrie 2015 - 08:34, said:

PotPlayer;
Nu există sub Linux.


PS.
Studiind zilele acestea blogul lui Alin Andrei, am descoperit un player audio care m-a surprins plăcut, Yarock:
http://www.webupd8.o...3-released.html
Nu numai ca are o interfață bine și inteligent făcută și redă orice tip de fișier audio dar mai permite si asculatarea a mii de posturi radio ceea ce, până acum folosind audacious, qmmp, banshee sau altele, era cam dificil (trebuia să caut și sa creez playlisturi radio - acestea nefiind incluse)

Attached Files

  • Attached File  2.png   351.45K   15 downloads

Edited by Dobrin_M, 03 October 2015 - 14:47.


#8
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
@Dobrin_M nu ți-a cerut nimeni opinia, iar playerele alea bombastice au la bază MPlayer. Mai bine te-ai documenta înainte să faci tot felul de afirmații.

PS:Vezi să nu rămâi manipulat.

Comparison of video player software

#9
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostAnbuBlack, on 03 octombrie 2015 - 12:29, said:

Singurele playere video/audio cu codecuri integrate care suportă o mulțime de formate media sunt VLC și MPlayer, căruia i se atașează diverse frontend-uri (SMPlayer, GnomeMPlayer, etc.).
bomi is not a front end
https://github.com/x...not-a-front-end

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Bomi e un fork, pana la urma care-i cauza dezacordului? Va rog sa renunțați la disputa!

#11
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postshogun1, on 03 octombrie 2015 - 17:48, said:

Bomi e un fork, pana la urma care-i cauza dezacordului? Va rog sa renunțați la disputa!

Nu am nici o dispută cu nimeni, am atras atenția doar că mpv și alte clone sunt la bază MPlayer/MPlayer2, cum este Ubuntu fork Debian.

#12
bogdanTDL

bogdanTDL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2015

View Postmcdsev3r, on 03 octombrie 2015 - 12:42, said:


DA, asta era:))). Mersi mult de tot.

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dupa mine, cele mai bune playere audio, care nu mi-au facut probleme si care nici nu incarca procesorul ca dracu sunt clementine si amarok (care folosesc motorul gstreamer), asta daca vorbim de playerele audio.
strict vorbind de eficienta decodarii, mplayer e putin mai bun dar, din pacate, nu exista un frontend bun pentru audio care sa foloseasca mplayer ca motor de decodare. astept totusi sa ia cineva taurul de coarne si sa dezgroape proiectul mplayer-phonon-backend.
PS, clementine merge foarte bine si pe windows, din pacate, pe windows, concurenta e destul de mare.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
OT: Sa detensionam atmosfera un pic moc / cmus FTW. Nu mai dau moc / cmus pe alternative GUI.

#15
bogdanTDL

bogdanTDL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2015

View Postrich1974, on 03 octombrie 2015 - 20:03, said:

dupa mine, cele mai bune playere audio, care nu mi-au facut probleme si care nici nu incarca procesorul ca dracu sunt clementine si amarok (care folosesc motorul gstreamer), asta daca vorbim de playerele audio.
strict vorbind de eficienta decodarii, mplayer e putin mai bun dar, din pacate, nu exista un frontend bun pentru audio care sa foloseasca mplayer ca motor de decodare. astept totusi sa ia cineva taurul de coarne si sa dezgroape proiectul mplayer-phonon-backend.
PS, clementine merge foarte bine si pe windows, din pacate, pe windows, concurenta e destul de mare.

Eu ca si player audio folosesc iTunes (dar doar din motive de sincronizare a muzicii cu alte dispozitive)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate