Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

A incercat cineva Dieta Rina?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Florence08

Florence08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2015
Recent am auzit de o dieta, care aparent a devenit foarte populara anul acesta: Dieta Rina, un tip de dieta disociata. A incercat-o cineva? As vrea sa aud cateva pareri inainte s-o incep.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cea mai buna dieta e aia cu 2000Kcal/zi. nici macar sportul nu te ajuta sa slabesti daca mananci ca spartul. un mers la sala si tras calumea e echivalentul a vreo 2 batoane de mars. nu-i vorba, sportul e foarte benefic pt sanatate, dar pt slabit trebuie avut grija la cat bagi in tine si sa nu incerci sa slabesti dintr-odata, incetisor si constant.

Edited by Fane, 30 September 2015 - 16:21.


#3
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Absolut toti obezii sau cei ce se apropie de obezitate au o singura problema: mananca mult prea mult. Nu exista probleme cu glandele care sa nu se poate rezolva, incearca sa-ti injumatatesti cantitatea de mancare de la fiecare masa, mananci aceleasi lucruri, tot atatea mese pe zi ca si acum, rezultatele nu au cum sa nu apara. Succes!

#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Nimic mai adevarat decat ce zice @Fane. Controleaza portiile si vei slabi, mancand de toate, dar mai putin.

Eu sunt la 1700 calorii pe zi si merg la sala de 2 ori pe saptamana, si slabesc cate 1 kg pe luna (atat imi doresc de fapt).

Daca vrei o asemenea dieta, citeste despre cea volumetrica: http://www.healthlin...olumetrics-diet

Si incearca sa te indopi cu apa, alimente fibroase si cu continut caloric scazut.

#5
Florence08

Florence08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2015

View Postalex1912, on 30 septembrie 2015 - 16:38, said:

Absolut toti obezii sau cei ce se apropie de obezitate au o singura problema: mananca mult prea mult. Nu exista probleme cu glandele care sa nu se poate rezolva, incearca sa-ti injumatatesti cantitatea de mancare de la fiecare masa, mananci aceleasi lucruri, tot atatea mese pe zi ca si acum, rezultatele nu au cum sa nu apara. Succes!

Nu sunt adepta a dietelor de niciun fel. Bine ar fi sa nu presupuneti ca toti cei care isi doresc sa urmeze o diete sunt in mod cert supraponderali, obezi sau au nu stiu cate zeci de kg in plus. Intreb despre aceasta dieta pentru ca din cate am citit da rezultate. Nu este de tipul de dieta fantastica 7 kg in 7 zile. Cu dieta Rina se presupune ca slabesti 10 kg in 3 luni (ceea ce nu e exagerat deloc), cu un regim alimentar disociat si cu foarte putine restrictii.
Poate unii au nevoie de o dieta de genul asta pentru a-si organiza mai bine mesele si pentru a face ordine in alimentatie.

View Postbietu, on 30 septembrie 2015 - 17:36, said:

Diete in stanga, diete in dreapta, diete peste tot! Sa mancati mai putin v-ati gandit?

Sa sti ca si atunci cand alegi sa mananci mai putin, tot ca tii dieta se numeste :))

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

View Postgerbil, on 30 septembrie 2015 - 16:10, said:

Nici o dietă nu este bună. Organismul are nevoie de puțin din de toate. Problemele apar când îți pui în cap un anumit aliment..
Nu-I adevarat. Organismul are nevoie de carbohidrati, grasimi (de toate felurile) si proteine. Atat.
Ma rog...minerale...vitamine, etc....:)

Edited by richelieu, 30 September 2015 - 21:04.


#7
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
E nasanatoasa. Fructe dimineata pe stomacul gol, zi de cereale si grasime putina.

#8
Florence08

Florence08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2015

View Postrichelieu, on 30 septembrie 2015 - 20:58, said:

Nu-I adevarat. Organismul are nevoie de carbohidrati, grasimi (de toate felurile) si proteine. Atat.
Ma rog...minerale...vitamine, etc....Posted Image

Exact!

View Postproxtu, on 01 octombrie 2015 - 09:17, said:

E nasanatoasa. Fructe dimineata pe stomacul gol, zi de cereale si grasime putina.

Nu cred ca e rau sa mananci fructe dimineata. Care zi de cereale? Este o zi de carbohidrati, in care poti sa mananci inclusiv produse de patiserie (cantitati mici).
Grasimile intr-adevar sunt mai putine. Desi cred ca le poti consuma in prima zi (care e de proteine). Ar trebuie sa ajunga pana cand reiei ciclul de 4 zile.

#9
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostFlorence08, on 01 octombrie 2015 - 09:24, said:

Nu cred ca e rau sa mananci fructe dimineata. Care zi de cereale? Este o zi de carbohidrati, in care poti sa mananci inclusiv produse de patiserie (cantitati mici).
Grasimile intr-adevar sunt mai putine. Desi cred ca le poti consuma in prima zi (care e de proteine). Ar trebuie sa ajunga pana cand reiei ciclul de 4 zile.
E bun că nu crezi. De fapt, tu ai credințele tale bine înrădăcinate, nu vii aici să aflii chestii ci să ți se confirme că e bine ce vrei să faci.
Deci da, e foarte bună dieta Rina, e Sfântul Graal, dă-i bătaie și ține-ne la curent.

#10
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015
Eu o sa incerc de luni sa tin dieta Rina cand incepe si postul. (am vazut cu ochii mei pe un coleg  care a tinut-o si chiar face minuni).

Iata si un mic rezumat pentru:

Saptamana I

Luni (ziua de proteine)
  • Mic dejun: 2 portocale pentru orele 8-12, deci cate una la doua ore)
  • Pranz: piept de pui cu salata/supa de pui
  • Cina: jumatate din portia de la pranz
Marti (ziua de amidonuri)
  • Mic dejun: banane feliate
  • Pranz: Supa ungureasca sau de oricare, dar neaparat cu legume
  • Cina: jumatate din portia de la pranz
Miercuri(ziua de carbohidrati)
  • Mic dejun: un ciorchine de struguri
  • Pranz: Pizza vegetariana cu rosii  sau o salata verde cu rosii si castraveti
  • Cina: o bucata de prajitura, o felie de tort sau patru bucati de ciocolata neagra (personal,  sugerez Schogetten, ieftina, dar si de calitate)
Joi(ziua de vitamine)
  • Micul dejun: mango sau capsuni sau un pahar de suc natural  de fructe
  • Pranz: fructe coapte sau salata de  banane, portocale, prune  si kiwi+gustari cu ceai si nuca
  • Cina: banana zdrobita  cu nuci
Vineri (ziua de proteine)
  • Micul dejun: 2 mere sau kiwi
  • Pranz: somon crocant sau oricare fel de peste cu garnitura
  • Cina: Jumatate din portia de la pranz
Sambata (ziua de amidonuri)
  • Micul dejun: apa si smochine inmuiate
  • Pranz: tocana cu orez (as prefera pilaf) si legume si salata verde
  • Cina: jumatate din portia de la pranz
Duminica(ziua de carbohidrati)

  • Micul dejun: 2 mere sau kiwi
  • Pranz: paine indiana sau clatite (nu a mentionat daca avem sau nu voie sa punem gem sau Finneti)
  • Cina: felie de tort , o bucata de prajitura sau  4 bucati de ciocolata neagra  (personal, as manca o bucata de prajitura de 3-4 lei de la cofetarie)
Revin aici peste o saptamana sa confirm daca m-am tinut de dieta.

Edited by gamerxgambler, 14 November 2015 - 17:12.


#11
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
In ziua de proteine pot sa mananc 3kg de piept de pui la pranz si 1,5kg la cina?
In ziua de amidonuri pot sa mananc 3kg de pilaf la pranz si 1,5kg la cina?
Care sunt minunile pe care le face dieta asta? Mananci cat vrei (~5000 calorii) si slabesti?

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Nici o dieta nu face minuni. Te ajuta însă, sa te educi. Sa îți formezi niște rutine alimentare. In caz particular, asta te învață sa mănânci disociat. Nu știu daca in cel mai bun mod, dar totuși....e un început.

#13
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015

View PostEXIT, on 14 noiembrie 2015 - 20:37, said:

In ziua de proteine pot sa mananc 3kg de piept de pui la pranz si 1,5kg la cina?
In ziua de amidonuri pot sa mananc 3kg de pilaf la pranz si 1,5kg la cina?
Care sunt minunile pe care le face dieta asta? Mananci cat vrei (~5000 calorii) si slabesti?
Disocierea si organizarea modului de alimentatie e un inceput foarte bun.

Restul e chimie!

#14
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015
Pana acum e ok, dupa numai o saptamana am scapat de 2 kg.  

Asta demonstreaza ca  daca vrei sa slabesti, nu trebuie doar sa reduci cantitatea, ci si sa disociezi.  Pare logic si normal sa nu mananci si vitamine, si carbohidrati, si amidonuri si proteine, adica toate laolalta intr-o singura zi.  
Conteaza apoi si programul.....sa mananci de dimineata pana la pranz putin, des si periodic (la un interval de 2 ore), la pranz sa mananci ceva mai consistent , ca dupa 2 ore sa iei o mica gustare, si la 2 ore dupa-cina.






Saptamana II


Luni-Vitamine
  • Dimineata-compot
  • Pranz-prajitura cu prune, smochine sau stafide
  • Seara-o para


Marti-Proteine
  • Dimineata-ananas
  • Pranz-curcan cu andive , dar avand in vedere ca e scump, cred ca pot opta pentru pui de gaina
  • Cina-jumatate din portia de la pranz



Miercuri-Amidonuri
  • Dimineata-bautura preparata din morcov si mar cu apa minerala, amestecate printr-un blender
  • Pranz-Supa cu Conopida
  • Cina-Supa cu Conopida



Joi-Carbohidrati
  • Dimineata-banana sau afine
  • Pranz-spaghete cu ceapa , rosii, boia  si oregano
  • Cina-o prajitura sau o felie de tort



Vineri-Vitamine
  • Dimineata-bautura preparata din para, apa , scortisoara, lamaie si menta
  • Pranz-frigarui cu fructe-capsuni,banana, piersica, fructe de padure, kiwi, cu zeama de lamaie si suc de portocale+mere uscate
  • Cina-banana pasata cu capsuni si afine


Sambata-Proteine
  • Dimineata-3 mere
  • Pranz-salata greceasca
  • Cina-jumatate din salata de la pranz


Duminica-Amidonuri
  • Dimineata-3 portocale sau un ciorchine de struguri
  • Pranz-Musaca cu cartofi cu salata
  • Cina-o portie din musaca


#15
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View PostEXIT, on 24 noiembrie 2015 - 16:20, said:

Nu a raspuns pentru ca nu stie.

Corect

View PostEXIT, on 24 noiembrie 2015 - 16:20, said:

De exemplu, miercuri in saptamana a doua va consuma foarte putine calorii din supele acelea, poate nici 1000.


Exact asta mi-a sărit și mie în ochi, ziua aceea în care va consuma calorii foarte puține. Nu că asta e un lucru rău, dar văd că omul are impresia că slăbește din cauza a ceea ce mănâncă, nu din cauza cantității

Edited by R10, 24 November 2015 - 16:48.


#16
SERGIUxy

SERGIUxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2014
daca te ajuta cu ceva gasesti mai multe pe sfaturi pe FORUM Dieta Rina 90

Edited by SERGIUxy, 01 May 2017 - 08:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate