Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Ce ar putea sã fie aceastã patã? Cum scap de ea?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Va rog sa ma ajutati cu ceva pareri pentru aceasta situatie.

Este vorba despre pata pe care o vedeti in foto atasata si care a fost prezenta ani la rand in acelasi loc in balcon. Pana la refacerea tamplariei vechi, in luna mai a acestui an, am crezut tot timpul ca este vorba despre mucegai, nefiind niciodata vorba vreodata de impregnarea podelei in acel loc cu vreun ulei sau alta substanta care ar fi curs. Podeaua este din mozaic turnat, originala din constructie.
Podeaua balconului este iesita circa 50 cm in afara fatadei blocului. Balconul este o logie care are aceasta extensie spre exterior. Zona iesita in afara nu este termoizolata, insa in interior dupa montajul noii tamplarii PCV am izolat cu polistiren peretele vertical de sub fereastra.
In acel moment am impregnat pata cu pricina cu Savo, contra mucegaiului, iar efectul a fost foarte bun. Practic pata a dispatur, ramanand doar un contur vag in locul in care a fost.

In toata perioada de dupa montajul ferestrei si a reparatiilor aferente, pata nu a reaparut, insa, acum odata cu schimbarea temperaturilor si aparitia umezelei, iarasi este prezenta in forta.

Acum cca. 10 zile am spray-at din nou cu Savo, in speranta ca voi pune capat mucegaiului (sau ce-o fi acolo). Dupa uscare, efectul nu am fost ca cel descris anterior, insa ceva, ceva s-a diminuat.
Acum este din nou asa cum se vede in foto. Daca ating cu mana zona respectiva se simte umeda.
Am privit de afara, la baza blocului sub balcon sa vad daca in zona respectiva ar putea fi ceva care sa justifice vreo infiltrare de umezeala.
Nimic nu pare a fi in neregula, tencuiala este perfecta, cu o singura exceptie. Vecinii de la parter au grilaj metalic la fereastra balconului lor (balconul lor este retras si aliniat cu fatada bolcolui). In zona petei grilajul este prins cu dibluri de podeaua mea. Am observat ca s-au incercat mai multe gauri pentru fixarea diblurilor si au ramas gauri, 3 la numar, care nu sunt astupate.
Sa fie acesta motivul? Parca nu imi vine sa cred.

Prin urmare, ce este cu aceasta pata? Este limpede ca se activeaza si se amplifica la schimbarea de temperatura/umezeala din aer. Cum si cu ce as putea sa o elimin si sa nu se mai reactiveze?

Multumesc de pe acum celor care vor veni cu idei si solutii concrete.
Toate bune!

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,741
  • Înscris: 07.02.2003
O zona cu apa care favorizeaza ciupercile sau bacteriile.

#3
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Si eu m-am gandit la o ciuperca, dar nu poate fi vorba de apa, nu are pe unde patrunde....

#4
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,569
  • Înscris: 20.08.2014
Sa nu fie teava de scurgere din balcon, unele blocuri au asa ceva. Daca e bagata in ciment n-o poti vedea.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
logic ar fi sa incercati (tu si / sau vecinul de la parter) sa umpleti gaurile acelea cu ceva, si apoi sa urmaresti daca mai apar petele respective.
n-ar trebui sa fie foarte complicat, poate daca se urca unul dintre voi pe o scara si se uita mai cu atentie pe-acolo, s-ar putea sa descoperiti adevarata cauza a problemei - cine stie ce fisuri sau crapaturi s-or fi format in timp...

#6
Rakon

Rakon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.09.2015
Conducta de scurgere a apei pluviale de pe terasa blocului pe unde trece?

#7
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Corect, este posibil sa fie ceva fisuri in spatele acelor gauri. Apa nu are cum sa intre pentru ca strasina formata de podeaua mea este suficient de lata, ramane doar umezeala.

Teava de scurgere nu exista din constructie. Exista doar o scurgere prevazuta pe panoul frontal al balconului, dar este vorba doar despre o degajare facuta din turnare.

Pluviala, este pozitionata in zona unui wc de serviciu. adica departe de balcon.


Pata a fost prezenta si in anii in care la balconul vecinului nu a existat acel grilaj, deci nu existau gauri pentru dibluri in podeaua mea.

Sunt din ce in ce mai convins ca este o ciuperca care se reactiveaza la umezeala si s-au format pori in pardosea.
Cu ce sa dau sa o distrug?

Edited by radudd, 28 September 2015 - 14:41.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
intai usuca bine locul acela. cu un uscator de par, de exemplu.
apoi aplica savo, clor sau orice alt produs impotriva mucegaiului/igrasiei.
cred ca ti-ar fi de ajutor si o vopsea speciala aplicata pe pardoseala.
http://emex.co/vopse...pardoseala.html

auzi, dar n-ar fi mai dragut daca ai pune gresie in balcon ? mozaicul acela e cam de moda veche, ca sa fiu politicoasa.

#9
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Sunt situatii in care exista prioritati care nu te lasa sa faci tot ce-ti doresti.

Cu siguranta as pune ceva peste acel mozaic, insa chiar si in situatia in care as putea sa incep o astfel de actiune nu as demara-o pana cand nu sunt sigur ca sub placare locul nu este perfect.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E mucegai. Mucegaiul este distrus de  clor sau alte produse antimucegai din comert.  Dar in felul acesta combatiefectul, nu si cauza. Poate ar fi bine sa scoti portiunea afectata sa vezi  e e acolo. Remediezi ce e de remediat si apoi pui ciment antiigrasie si plachezi cu gresie.

#11
Rakon

Rakon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.09.2015

View PostFreddy12, on 28 septembrie 2015 - 15:08, said:

E mucegai. Mucegaiul este distrus de  clor sau alte produse antimucegai din comert.  Dar in felul acesta combatiefectul, nu si cauza. Poate ar fi bine sa scoti portiunea afectata sa vezi  e e acolo. Remediezi ce e de remediat si apoi pui ciment antiigrasie si plachezi cu gresie.
Proprietarul trebuie sa vada exact ce teava de scurgere trece prin apropiere.
Sa sparga,sa repare si apoi poate sa dea cu spray de muste sau de mucegai.

Daca este o fisura undeva degeaba dai cu spray de mucegai.E inutil.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Ajunge cumva apa acolo, părerea mea, iar de ajuns, nu poate decât de undeva de sus să ajungă. Poate să intre și pe sub polistiren dacă nu e bine hidroizolat deasupra.

Problemele cu infiltrațiile sunt printre cele mai spinoase și greu de rezolvat, atât la costrucțiile vechi, cât și ceva mai puțin, la cele noi.
E foarte greu de determinat cu precizie de la început cauza exactă și va trebui rezolvat, în multe cazuri, prin încercări succesive.

Problemele cu umezeala se rezolvă numai de sus în jos, de la exterior spre interior. Nu se rezolvă izolând jos, sau la interior.

#13
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Am inteles, multumesc.

#14
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postradudd, on 28 septembrie 2015 - 14:04, said:

Va rog sa ma ajutati cu ceva pareri pentru aceasta situatie.

Este vorba despre pata pe care o vedeti in foto atasata si care a fost prezenta ani la rand in acelasi loc in balcon. Pana la refacerea tamplariei vechi, in luna mai a acestui an, am crezut tot timpul ca este vorba despre mucegai, nefiind niciodata vorba vreodata de impregnarea podelei in acel loc cu vreun ulei sau alta substanta care ar fi curs. Podeaua este din mozaic turnat, originala din constructie.
Podeaua balconului este iesita circa 50 cm in afara fatadei blocului. Balconul este o logie care are aceasta extensie spre exterior. Zona iesita in afara nu este termoizolata, insa in interior dupa montajul noii tamplarii PCV am izolat cu polistiren peretele vertical de sub fereastra.
In acel moment am impregnat pata cu pricina cu Savo, contra mucegaiului, iar efectul a fost foarte bun. Practic pata a dispatur, ramanand doar un contur vag in locul in care a fost.

In toata perioada de dupa montajul ferestrei si a reparatiilor aferente, pata nu a reaparut, insa, acum odata cu schimbarea temperaturilor si aparitia umezelei, iarasi este prezenta in forta.

Acum cca. 10 zile am spray-at din nou cu Savo, in speranta ca voi pune capat mucegaiului (sau ce-o fi acolo). Dupa uscare, efectul nu am fost ca cel descris anterior, insa ceva, ceva s-a diminuat.
Acum este din nou asa cum se vede in foto. Daca ating cu mana zona respectiva se simte umeda.
Am privit de afara, la baza blocului sub balcon sa vad daca in zona respectiva ar putea fi ceva care sa justifice vreo infiltrare de umezeala.
Nimic nu pare a fi in neregula, tencuiala este perfecta, cu o singura exceptie. Vecinii de la parter au grilaj metalic la fereastra balconului lor (balconul lor este retras si aliniat cu fatada bolcolui). In zona petei grilajul este prins cu dibluri de podeaua mea. Am observat ca s-au incercat mai multe gauri pentru fixarea diblurilor si au ramas gauri, 3 la numar, care nu sunt astupate.
Sa fie acesta motivul? Parca nu imi vine sa cred.

Prin urmare, ce este cu aceasta pata? Este limpede ca se activeaza si se amplifica la schimbarea de temperatura/umezeala din aer. Cum si cu ce as putea sa o elimin si sa nu se mai reactiveze?

Multumesc de pe acum celor care vor veni cu idei si solutii concrete.
Toate bune!
Hmmm. Seamana cu icoana parintelui Arsenie Boca. Posibil sa fie o minune.

#15
Rakon

Rakon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.09.2015

View Postbabalaul, on 29 septembrie 2015 - 09:14, said:

Hmmm. Seamana cu icoana parintelui Arsenie Boca. Posibil sa fie o minune.
In nici un caz.
Seamana cu o scurgere imperfecta.
Tehnic, cu multa bataie de cap.

Edited by Rakon, 29 September 2015 - 09:46.


#16
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbabalaul, on 29 septembrie 2015 - 09:14, said:

Hmmm. Seamana cu icoana parintelui Arsenie Boca. Posibil sa fie o minune.

Daca atat poti. Insa eu apreciez ca ai reusit sa convingi cateva sinapse sa se reuneasca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate