Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

instiintare suspendare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
Salut. pe scurt: am primit de la politie instiintare ca trebuie sa predau permisul de conducere pentru 3 luni + 1 luna ca  nu l.am predat la timp. pe instiintare era comunicata si data la care se va suspenda  dreptul de a conduce - 5 octombrie 2015 - pana la 1 februarie 2016. ce se intampla daca nu duc efectiv permisul la politie (sunt plecat din tara, instiintarea a primit-o tatal meu la adresa din buletin) ?   stiu ca va fi suspendat oricum. nu o sa conduc in perioada in care am fost instiintat ca va fi suspendat. pot sa conduc pe 2 februarie 2016? Multumesc.

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Permisul trebuie predat la politie asa cum scrie pe instiintare, chiar daca tu nu intentionezi sa conduci in tara.
Am impresia ca-l poti trimite si prin posta ca document cu ceva confirmare de primire a corespondentei.

Edited by Ciubex, 24 September 2015 - 22:19.


#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Il trimiti la politie impreuna cu o declaratie prin care sustii ca nu-l vei folosi in Romania si ceri sa-ti fie inapoiat la adresa de rezidenta pt a fi folosit acolo. Vezi ca mai era un topic.

Politia romana nu poate suspenda dreptul de a conduce in alte state, permisul fiind suspendat doar in Romania.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 underb, on 24 septembrie 2015 - 23:43, said:


Politia romana nu poate suspenda dreptul de a conduce in alte state, permisul fiind suspendat doar in Romania.
??? Glumesti?

#5
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Stie el ceva dar nu cum trebuie. Politia romana nu poate suspenda un permis de conducere eliberat de catre un alt stat. Iti poate interzice doar sa conduci in Romania, nu si in alte state.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Ciubex, on 24 septembrie 2015 - 22:18, said:

Permisul trebuie predat la politie asa cum scrie pe instiintare, chiar daca tu nu intentionezi sa conduci in tara.
Am impresia ca-l poti trimite si prin posta ca document cu ceva confirmare de primire a corespondentei.

Predarea se face in termen de cinci zile de la data primirii instiintarii.

 underb, on 24 septembrie 2015 - 23:43, said:


Politia romana nu poate suspenda dreptul de a conduce in alte state, permisul fiind suspendat doar in Romania.

Politia romana suspenda dreptul de a conduce.Punct.Suspendarea de realizeaza prin retinerea actelor eliberate de Republica Romania.

 luc99ro, on 24 septembrie 2015 - 21:58, said:

ce se intampla daca nu duc efectiv permisul la politie (sunt plecat din tara, instiintarea a primit-o tatal meu la adresa din buletin) ?   stiu ca va fi suspendat oricum. nu o sa conduc in perioada in care am fost instiintat ca va fi suspendat. pot sa conduc pe 2 februarie 2016? Multumesc.

Asta suna ca dracu.Pe pariu ca vei conduce,daca ai permisul la tine.Ca doar de asta nu vrei sa-l predai.
Numai sa ai grija ca exista anumite protocoale semnate intre politiile rutiere intracomunitare.Vezi sa nu pici "pe schema",ca ai pus-o.

#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Deci n-ai vrut sa-l dai cand te-au prins cu vreo nefacuta, ai sperat ca o sa uite, iar acum nu poti sa-l trimiti la Politie pentru ca ce? Nu vrei?
Un scenariu posibil (sa zicem ca te cred ca nu conduci in perioada de suspendare): ramai cu o codita in baza de date a Politiei, te opreste agentul in trafic, vede ca n-ai predat permisul si ti-l ia el. Si mai stai patru luni pe tusa. Sau zici (iar) ca nu-l ai, si-ti mai vine o felicitare acasa, cu acelasi rezultat.

Da' ce-ai facut? Ballantines sau neacordare de prioritate la tren? Nu stiu la ce se mai suspenda pe 90 de zile.
LE: Am gasit, mai e si saltul in hiperspatiu.

Edited by danvlas, 25 September 2015 - 08:50.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
da-l dracu de permis....nu merita riscul.
Odata ce nu il mai ai vei face o economie simtitoare de bani.

Si totodata vei fi un sofer mai atent.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 danvlas, on 25 septembrie 2015 - 08:46, said:


Da' ce-ai facut? Ballantines sau neacordare de prioritate la tren? Nu stiu la ce se mai suspenda pe 90 de zile.


Articolul 103,OUG 195.
Si mai e si depasirea vitezei admise cu mai mult de 50 de km/h.

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asa e. Sper, totusi, sa nu ma incadrez vreodata la articolul ala...

#11
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
multumesc de raspunsuri. suspendarea a fost pentru viteza intr-o localitate interminabila, pe o linie dreapta in plin camp (dar se pare ca pe raza localitatii totusi) pe care eu circulam cu viteza un pic peste viteza legala pe un drum european. a fost un proces destul de lung. am inteles ca plasticul trebuie sa fie neaparat in sertarul lor, nu in sertarul meu. o sa fac cumva sa ajunga la ei. Ballantines nu am gustat niciodata Posted Image Si sa stii ca nu viteza ucide/raneste, ci inconstienta . P.S.: sunt chirurg, crede-ma, stiu ce vorbesc Posted Image P.P.S. : a fost singura amenda contestata, in rest cred ca am mai luat vreo 2 in bucuresti pentru "viteza" - 70-80km/h cand ma grabeam spre pacienti si trei benzi pe sens erau libere. seara buna Posted Image ( amuzant este faptul ca la una din amenzi echipajul respectiv a mai oprit si o colega de a mea care venea spre acelasi pacient, 82 km/h, dar ea cred ca a zambit mai frumos, a primit doar "avertisment" -- deh.. politia romana Posted Image  )

Edited by luc99ro, 25 September 2015 - 21:22.


#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Dom' doftor, sa traiesti! Pe asta cu distanta mare in unitatea de timp am patit-o si eu, da' tot nu m-am lecuit total :)
Trimite-le abecedarul in plic, ca nu de el depinde painea pe care o mananci.
Ca idee, consoarta din dotare nu a luat niciodata amenda, ci doar avertismente. Discriminare clara, dom'le!

#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 danvlas, on 25 septembrie 2015 - 08:46, said:

Un scenariu posibil (sa zicem ca te cred ca nu conduci in perioada de suspendare): ramai cu o codita in baza de date a Politiei, te opreste agentul in trafic, vede ca n-ai predat permisul si ti-l ia el. Si mai stai patru luni pe tusa. Sau zici (iar) ca nu-l ai, si-ti mai vine o felicitare acasa, cu acelasi rezultat.

Nu mai invatati omul la rele. Conducerea unui autoturism fara detinerea de permis de conducere, inclusiv conducerea in perioada de suspendare, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare e la 6 luni la 3 ani sau cu amendă penala - art. 335 NCP, la fel in art. 86, alin. (2) din OG nr. 195/2002 , iar ca masura complementara este anularea permisului de conducere. Dupa care examenul pentru dobandirea unui nou permis de conducere se poate da dupa 6 luni de la executarea pedepsei, plata amenzii penale sau de la terminarea termenului de incercare, daca pedeapsa este cu suspendare.
Asa ca este mai bine si sanatos ca permisul sa fie predat la politie si recuperat dupa ce trece perioada de suspendare. Termenul incepe sa decurga din momentul in care permisul a fost depus la ei, nu de cand a fost notificata suspendarea.

Edited by claudiu1, 28 September 2015 - 10:47.


#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vaz ca m-ai citat. Poti sa-mi spui, te rog, ce anume din textul meu pare sa-l invete pe initiator sa conduca fara permis?

#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
@danvlas - scenariul ipotetic, chiar daca nu este un indemn direct.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate