Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Achiziționare smartwatch

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Salut tuturor !
M-am hotărât sa imi cumpăr un smartwatch .
Prima dorința este sa arate ca un ceas , deci cadran circular obligatoriu . A doua este sa fie o firma consacrata , nu vreau experimente .
Am următoarele variante:
1. Motorola moto 360 - 900 lei.  Mi se pare ca arată cel mai bine dintre toate , deși display-ul nu e chiar 360. Totuși am auzit ca bateria tine cam puțin.
2. LG G watch R - arată mai sport , destul de butucănos , pe genul G-Shock -1100 lei .
3 . LG watch urbane - arată mai classy , deși urechile alea de care se prind brățările par supradimensionate - 1300 lei .
Pot spune ca văd ca avantaj pentru ambele lg-uri , display-ul oled, pentru ca am de gând sa stea cu ecranul aprins mereu si deci ar putea aprinde doar o parte din pixeli , pentru un watchface simplu .
Desigur , sunt deschis si la alte opțiuni . Mulțumesc !

#2
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
cogito, daca nu tii sa te lauzi la prieteni, mie imi place ideea ca nu trebuie incarcat la fiecare 2 zile ca altele

#3
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

 ando01, on 24 septembrie 2015 - 19:39, said:

cogito, daca nu tii sa te lauzi la prieteni, mie imi place ideea ca nu trebuie incarcat la fiecare 2 zile ca altele


Nu vrei asa ceva. Zic asta din calitate de posesor.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mie-mi place LG watch urbane pentru ca arata cel mai serios, ca un ceas. Dar asta tine de gusturi. Pe de alta parte, sincer sa fiu, n-as da banii astia pe un smartwatch.

Cel putin mie nu mi se par utile, e un lucru pe care sa-l ingrijesti si sa-l incarci des, care costa mult doar pentru a vedea notificari in mare, pentru ca in final e mult mai comod sa scrii un mesaj, citesti un mail sau faci altceva pe ecranul telefonului in sine.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pebble Time Round: https://pebble.com/p...twatch-features

#6
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Moto 360 il poti lua la 850 lei : http://www.pcgarage....orola/moto-360/

L-am cumparat eu recent. Ideea e ca acea banda neagra de jos care il face sa nu fie complet rotund, este locul unde au pus senzorii de luminozitate si proximitate.
Ori ai acea banda neagra, ori ai margini foarte groase in jurul ecranului (bezel's), care il fac bloncos si inestetic.

Attached File  moto360.png   229.2K   56 downloads

Restul ceasurilor rotunde au margini foarte groase in jurul ecranului, doar asa pot obtine ecranul perfect rotund.
Exista fete pentru ceas care pot ascunde acesta "zona neagra" :

Attached File  moto-360-little-worlds.jpg   137.42K   59 downloads

#7
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Mulțumesc pentru sugestii.
Pebble time round nu am de unde sa iau momentan din țara .
Si mie imi place moto g cel mai mult . AntinVdia, tu cum stai cu bateria la el ? Asta e lucrul care mi se pare ca il trage in jos ( conform reviewurilor )

#8
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 antinVidia, on 24 septembrie 2015 - 19:56, said:

Moto 360 il poti lua la 850 lei : http://www.pcgarage....orola/moto-360/
L-am cumparat eu recent

cum poti sa stai cu ditamai tigaia pe mana? .......

Edited by hightech-sys, 24 September 2015 - 20:09.


#9
iordash91

iordash91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 25.02.2010
samsung gear s2

#10
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Inainte de Moto 360 am avut un ceas Timex de 48mm si nu era mare deloc pentru barbat. Moto 360 are 46mm, deci e mai mic si chiar e o dimensiune optima. Pentru femei poate fi putin mare, dar nu ceva exagerat. Mie mi se pare chiar normal, as vrea de 48mm. Una e ce pare in poze si alta e la mana. Mai toate ceasurile masculine sunt peste 42mm.

Bateria dupa primele 3 incarcari duce lejer spre 2 zile. Daca nu il pui seara la incarcat, nu te mai tine toata ziua a doua, dar inca o jumatate de zi tine.
Majoritatea review-urilor sunt facute de cand a aparut Moto 360. De atunci a primit multe updateuri de soft si tine mai bine acum bateria decat initial. Greu treci cu un smartwatch de 2 zile, indiferent de marca, asa ca zic eu autonomia e in rand cu concurenta. Desigur, autonomia se poate mari/micsora in functie de modul de utilizare si setari. Daca mergi pe display always on, atunci nu mai prinde ziua a doua, seara trebuie incarcat.
Eu l-am setat sa imi aprinda ecranul doar cand sucesc mana spre mine pentru a vedea cat e ceasul, iar luminozitatea e pe auto.

EDIT:

Atasez si niste poze pe care le-am facut dupa ce am primit ceasul.

Attached File  DSC00097.JPG   212.9K   66 downloads Attached File  DSC00098.JPG   193.92K   63 downloads Attached File  DSC00095.JPG   238.7K   56 downloads Attached File  DSC00096.JPG   207.5K   54 downloads Attached File  DSC00092.JPG   263.35K   54 downloads

Edited by antinVidia, 24 September 2015 - 20:54.


#11
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 _-_, on 24 septembrie 2015 - 19:51, said:

au reusit si pe asta sa il faca cu autonomie de doua zile (din sapte) bravo lor !

#12
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 cstrifu, on 24 septembrie 2015 - 20:46, said:

au reusit si pe asta sa il faca cu autonomie de doua zile (din sapte) bravo lor !

Jumatate din din fata e carcasa si jumatate ecran. Posted Image

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 cstrifu, on 24 septembrie 2015 - 20:46, said:

au reusit si pe asta sa il faca cu autonomie de doua zile (din sapte) bravo lor !

Variantele Time si Time Steel au 10 zile de autonomie.
Pai ca sa il faca atat de mic trebuiau sa sacrifice autonomia. In schimb se incarca rapid. In rest raman valabile calitatile care au facut din Pebble smartwatch-ul nr. 1: ora afisata in permanenta, vizibilitate in lumina directa a soarelui, rezistenta reala la apa, cele mai multe watchface-uri si aplicatii dedicate etc.
Este bine ca si-au diversificat gama pentru mai multe gusturi si portofele.
Personal as cumpara fara discutie Time Steel. Si tot personal nu as cumpara din nou altceva decat tot un Pebble (si/ sau eventual Microsoft Band din alte considerente).

Edited by _-_, 24 September 2015 - 21:15.


#14
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
Dupa raspuns imi dau seama ca ai pebble classic si io il am . Zic de autonomie deoarece asta era marele avantaj al acestor ceasuri si cu pebble rond au sacrificat o . Si in legatura cu rezistente la apa am avut catva timp un moto 360.care era la fel de rezistent ca si pebble dandul datorita faptului ca in fiecare zi il incarcam .Acuma si autonomia data de pebble la cel clasic este pana in 7 zile in teorie si vreo 4 jumate in prectica asa banuiesc ca si la pebble time steel un e chiar de 10 zile .

 _-_, on 24 septembrie 2015 - 21:14, said:



Variantele Time si Time Steel au 10 zile de autonomie.
Pai ca sa il faca atat de mic trebuiau sa sacrifice autonomia. In schimb se incarca rapid. In rest raman valabile calitatile care au facut din Pebble smartwatch-ul nr. 1: ora afisata in permanenta, vizibilitate in lumina directa a soarelui, rezistenta reala la apa, cele mai multe watchface-uri si aplicatii dedicate etc.
Este bine ca si-au diversificat gama pentru mai multe gusturi si portofele.
Personal as cumpara fara discutie Time Steel. Si tot personal nu as cumpara din nou altceva decat tot un Pebble (si/ sau eventual Microsoft Band din alte considerente).

Edited by cstrifu, 25 September 2015 - 05:32.


#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Am pebble original. Pe mine ma tine mai mult de o saptamana, deoarece folosesc de baza watchfaces care afiseaza doar data si ora.
Cand sunt acasa il dau jos de la mana, asa ca nu se mai ilumineaza ecranul cand misc mana brusc ca sa consume bateria.
De asemenea, mai ales cand sunt acasa il trec pe watchface-ul "Time in Romanian" care afiseaza textual ora in limba romana din 5 in 5 minute. Asta consuma cel mai putin (cred) din ce folosesc eu.
As opta pentru pebble Time Steel ca sa il pot utiliza si pe post de casca BlueTooth atunci cand conduc (nu suport casca in ureche), dar si pentru ca poti incarca in el mult mai multe watchfaces si aplicatii.
Legat de rezistenta la apa: este primul ceas pe care l-am putut purta in timp ce inot fara sa intre nicio picatura de apa in el sau sa se abureasca ecranul.

Edited by _-_, 25 September 2015 - 06:21.


#16
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
am avut eu un motorola 360.
bateria este f f slaba . cam o zi reuseam sa prind si asta cand era nou.... in plus nu ai port microusb sa-l incarci la pc sau priza. tb sa-l incarci doar cu dockul din pachet si este greu sa umbli cu asta dupa tine. arata misto, dar doar atat. este destul de greu si de folosit . are o interfata destul de tampita. ...parerea mea...nu lua asa ceva k vei plange dupa bani..
ocazional folosesc un sony smart watch 2 . asta e impecabil mai ales imperecheat cu un sony z3c.bateria tine cam 4 zile folosit ca smart. ca si ceas tine o sapt.
singura chestie e ca nu e rotund dar nu arata caraghios deloc la mana. e din materiale de calitate .
eu as zice sa mergi pe sony .varianta SW 3 e si mai ok .

Edited by dani2013, 25 September 2015 - 07:33.


#17
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Varianta 3 fara discutie, LG watch urbane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate