Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Ansamblu Rezidential Viva-Metalurgiei Park

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
roadaxle

roadaxle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2005
Salut, am vazut ca cei de la Brown si de la Top House au fost mai vrednici, deci deschid eu un topic pentru Viva.
Oricine este liber sa isi spuna parerile pro sau contra, de preferat argumentate.
Eu am rezervat in blocul 2 un apartament cu 3 camere.
Astept viitori vecini pentru schimb de informatii utile.

#2
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Sunt "decat" 4 apartamente vandute, speri sa ii gasesti pe ceilalti 3 pe forum?Posted Image)

Edited by Joakin, 23 September 2015 - 19:13.


#3
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Joakin, on 23 septembrie 2015 - 19:13, said:

Sunt "decat" 4 apartamente vandute, speri sa ii gasesti pe ceilalti 3 pe forum?Posted Image)

Eu am auzit ca ar fi deja vandute toate. Tu de unde ai informatia ?

#4
roadaxle

roadaxle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2005
Scuze ca postez cu intarziere, dar intru cand am timp.

@Joakin am vrut sa imi cumpar in Blocul 1 care o sa fie gata undeva in iarna dar toate apartamentele au fost vandute la data la care eu am fost la vizionare.  Deci numai de aici ar trebuii sa fie cateva zeci de vecini. In Blocul 2 la data cand am facut rezervarea mai erau disponibile doar 4 apartamente cu 3 camere restul fiind rezervate.
Bine inteles ca si daca ar fii cateva sute de viitori vecini probabilitatea ca sa aiba cont aici este destul de mica, la cat de mare este internetul dar cine stie? Sper si eu :)
Pe site la sudrezidential nu apar ca vandute intradevar decat cateva, dar ori isi fac upgrade la site mai greu, ori nu le marcheaza ca vandute si pe cele rezervate si doar pe acelea pentru care au luat deja avansul.

Cred ca cea mai buna informatie o puteti obtine de la unul din agentii de vanzari.

Numai bine!

#5
roadaxle

roadaxle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2005
Maine ma duc sa semnez antecontractul. Un sfat ceva? Am mai citi aici pe forum diverse situatii, dar nu prea se potriveste cu parcursul meu pana acum. Cel putin aparent toate lucrurile par ok.
La ce ar tebuii sa fiu atent in precontract? Este cineva care a mai semnat cu Viva?

Multumesc!

#6
cristinutza87

cristinutza87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.03.2015
Da. Banuiesc ca topicul este deschis si pentru cei din blocul 1 Posted Image. Momentan lucrarea de fata este la stadiul de finisaje etajul 2. Lucrurile au decurs bine pana acum, au cam facut tot ce au promis ca fac....sa vedem pe mai departe. Singura observatie este ca geamul de la baie este foarte mare si trebuie neaparat sa fie din acela opac, pentru ca nimeni nu doreste sa fie vizibil cand se afla la baie Posted Image. Si am mai vazut o problema cu peretii la sufragerie, unde peretele acela da in exterior. Sper sa nu fie igrasie. Cand am intrebat...baietii dadeau din colt in colt fara sa imi ofere un raspuns. Au spus doar ca au dat cu nu stiu ce material recent si ca o sa se usuce...dar eu nu prea cred povestea asta. Daca mai are cineva problema asta pe vreun perete exterior, cred ca ar trebui sa discutam cu George.

 roadaxle, on 05 octombrie 2015 - 13:48, said:

Maine ma duc sa semnez antecontractul. Un sfat ceva? Am mai citi aici pe forum diverse situatii, dar nu prea se potriveste cu parcursul meu pana acum. Cel putin aparent toate lucrurile par ok.
La ce ar tebuii sa fiu atent in precontract? Este cineva care a mai semnat cu Viva?

Multumesc!

Pei in principiu la suma si la toate datele tale de identitate. Oricum sugerez sa se citeasca pana la capat contractul, chiar daca dureaza mai mult. Eu de exemplu am observat ca pe site la ei apar usi Porta Doors, care de fapt sunt usi Bella Casa (in cel mai bun caz, pentru ca de fapt colaboreaza cu un anume domn Felix, care probabil ca le face chiar el). Nu spun acum ca nu ar fi de calitate, pentru ca momentan nu sunt puse, dar ar trebui sa modifice pe site acolo si sa scrie macar usi Bella Casa (totusi nu sunt la acelasi nivel).

Edited by cristinutza87, 09 October 2015 - 06:49.


#7
roadaxle

roadaxle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2005
Buna cristinutza87!

Bine inteles ca acest topic este deschis pentru toate blocurile Viva Metalurgiei Park .  

Consider chiar ca cei care sunt mai avansati din blocul unu ne poat da informatii valoroase despre stadiul lucrarilor, eventuale probleme, etc.
Cred ca peretele de care zici nu are cum sa aiba igrasie, poate doar sa fie mai ud decat restul suprafetelor, ori din cauza lucrarilor ori poate au uitat vre-un geam deschis si a plouat(asta daca este de data recenta)
Oricum igrasia se face in timp. Doar daca un perete sta luni de zile ud si prinde mucegai se ajunge la igrasie. Oricum am vazut cand am trecut ultima oara pe acolo ca inca nu tencuise peste izolatie, si este foarte usor ca apa de la ploile astea sa se infiltreze, daca ploaia bate in acel perete.

Usile de care zici arata bine? Daca sunt bine executate nu prea ma intereseaza, pentru ca sincer nici Porta Doors nu sunt mare firma. Ideea este sa aiba aceeasi calitate de executie, rezistenta, incuietori, izolatie etc.
Eventual sa ne mai povestesti si de alte finisaje in momentul cand ajungi sa le alegi.

#8
relacom

relacom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.06.2015
Buna seara tuturor,ma numesc Doru si am rezervat un ap doua camere in blocul 1. Pot sa va spun ca la inceputul lunii deja aveam gresia si faianta puse,am ramas surprins de calitatea lucrarii,trebuie sa ma sune sa aleg chitul pt rosturi.Tot ce au facut pana acum in bloc au facut bine,sunt foarte multumit de calitatea materialelor si a lucrarii in sine.Spunea cineva de fereastra din baie ca este foarte mare,asa este si este un lucru bun,cu siguranta sticla la acea fereastra va fi mata(opaca).Usile de la interior or sa fie de la Bella Casa,am fost pe Valea Cascadelor la magazinul cu care colaboreaza Felix,am fost sa vad cum arata usile standard.Eu unul am ales alte modele,cele standard nu prea m-au incantat,o sa platesc o diferenta de 230-260 ron per bucata in functie de modelul ales,va asigur insa ca merita toti banii.Intradevar in blocul 1 mai era doar o garsoniera nevanduta si vreo 4 locuri de parcare libere,in rest totul este vandut inca din primavara.Eu am facut rezervare din aprilie,de cand era doar fundatia turnata,pot sa spun ca am vazut cu ochii mei cum a prins contur acel bloc,abea astept sa se termine cu totul si sa ma mut.Am sa revin cu pareri in momentul cand am ceva nou de adaugat,pana atunci va doresc succes tuturor si va spun ca ati facut o alegere buna.Daca va pot ajuta cu ceva nu ezitati sa ma intrebati. O seara buna va doresc.

#9
Andreea_Daniela

Andreea_Daniela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2015
Buna seara. Si eu am semnat antecontractul pentru un apartament in blocul 1 dar din pacate nu cunosc multe detalii, nu locuiesc in Romania dar ma bucur ca am v-am gasit. Voi avea nevoie de cateva lamuriri la semnarea contractului final, sper sa ma puteti ajuta, eu nu ma pricep deloc iar daca era dupa familia mea, nu as fi facut nimic, ei fiind sceptici din cauza riscului unei tepe, peste tot in presa auzind de tepe imobiliare sau de tavane cazute in cap. Acum ma bucur vazand ca totul pare a fi ok.

#10
cristinutza87

cristinutza87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.03.2015

 roadaxle, on 09 octombrie 2015 - 14:58, said:

Buna cristinutza87!

Bine inteles ca acest topic este deschis pentru toate blocurile Viva Metalurgiei Park .  

Consider chiar ca cei care sunt mai avansati din blocul unu ne poat da informatii valoroase despre stadiul lucrarilor, eventuale probleme, etc.
Cred ca peretele de care zici nu are cum sa aiba igrasie, poate doar sa fie mai ud decat restul suprafetelor, ori din cauza lucrarilor ori poate au uitat vre-un geam deschis si a plouat(asta daca este de data recenta)
Oricum igrasia se face in timp. Doar daca un perete sta luni de zile ud si prinde mucegai se ajunge la igrasie. Oricum am vazut cand am trecut ultima oara pe acolo ca inca nu tencuise peste izolatie, si este foarte usor ca apa de la ploile astea sa se infiltreze, daca ploaia bate in acel perete.

Usile de care zici arata bine? Daca sunt bine executate nu prea ma intereseaza, pentru ca sincer nici Porta Doors nu sunt mare firma. Ideea este sa aiba aceeasi calitate de executie, rezistenta, incuietori, izolatie etc.
Eventual sa ne mai povestesti si de alte finisaje in momentul cand ajungi sa le alegi.

Buna! Stiu ca se face in timp, dar este ceva ciudat ca si la etajul 1 fix pe peretele acela erau aceleasi semne. Fusese udat peretele ala. Eu asa cred...ori inainte sa fie izolat blocul, ori dupa. Eu sper ca inainte. Despre usi nu pot sa spun nimic inca, nici pe mine nu ma intereseaza firma pana la urma, ci calitatea lor. Din cate stiu momentan nu sunt montate. Cand vor fi montate si le voi vedea, o sa scriu aici un comentariu si pentru vecini :D
Gresia si faianta sunt puse bine, caloriferele cred ca sunt de calitate, centrala termica din cate cunosc este de o calitate medie. Parchetul nu era nici el pus, dar se poate alege ceva rezonabil de la magazinul cu care colaboreaza...au multe modele. Geamurile sunt in regula, cu mentiunea de care spuneam - geamul de la baie - este mare si trebuie neaparat sa fie opac :)). Pe mine m-au sunat sa ma intrebe de obiectele sanitare, deci este posibil sa inceapa sau deja sa fi montat o parte dintre ele. Cam atat cunosc eu...

O zi placuta tuturor!

#11
Dianagvr

Dianagvr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2015
Buna seara tuturor, ma numesc Diana si am rezervat o garsoniera dubla, la etajul 4 in blocul 1.
Am semnat antecontractul in august si a fost foarte interesant sa vad cum prinde contur blocul :)
Pana acum sunt multumita de cum au decurs lucrarile, de calitate si de rapiditate lor.
Ultima oara cand am fost pe santier, acum 3 saptamani, la etajul 4 pusesera caloriferele si ramele de la geamuri...inca nu au pus gresie, faianta, parchet, etc.
Ma nelinistete putin faptul ca, cel putin cand fost eu ultima oara, inca nu se apucasera de etajul 5 si nu imi dau seama daca o sa se intarzie prea mult cu lucrarile. Stie cineva ceva de cum stau cu etajul 5?
Merci mult si de abia astept sa va cunosc :)
Seara buna tuturor!



#12
cristinutza87

cristinutza87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.03.2015

 Dianagvr, on 17 octombrie 2015 - 21:37, said:

Buna seara tuturor, ma numesc Diana si am rezervat o garsoniera dubla, la etajul 4 in blocul 1.
Am semnat antecontractul in august si a fost foarte interesant sa vad cum prinde contur blocul Posted Image
Pana acum sunt multumita de cum au decurs lucrarile, de calitate si de rapiditate lor.
Ultima oara cand am fost pe santier, acum 3 saptamani, la etajul 4 pusesera caloriferele si ramele de la geamuri...inca nu au pus gresie, faianta, parchet, etc.
Ma nelinistete putin faptul ca, cel putin cand fost eu ultima oara, inca nu se apucasera de etajul 5 si nu imi dau seama daca o sa se intarzie prea mult cu lucrarile. Stie cineva ceva de cum stau cu etajul 5?
Merci mult si de abia astept sa va cunosc Posted Image
Seara buna tuturor!

Buna! Eu cred ca nu va mai exista etajul 5 pentru ca planul urbanistic al zonei permite doar 4 etaje. Tie cand ti s-a spus ca va fi gata? Eu nu cred ca in decembrie, asa cum au spus prima data. la etj 2 s-a pus si gresia si faianta, dar nu caloriferele si nici parchetul si usile. nici peretii nu sunt dati cu lavabila.

Exista cineva care are apartament de doua camere, cel de 52,000 pe acest forum? Am o intrebare de pus.

#13
Dianagvr

Dianagvr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2015
Buna!
Mie mi-au zis ca pe 30 noiembrie 2015 o sa fie gata blocul...
Stiu ca planul urbanistic este ptr 4 etaje plus ca in antecontract scrie despre structura blocului ca este de P+4E; daaar cand a fost sa aleg apartamentul mai erau 2 la etajul 4 si unul la 5 din ce ziceau ei; plus ca de la etajul 4 sunt construite scari care urca spre 5,faptul ca are lift (blocurile de 4 etaje nu au lift si nu as fie luat ever la 4 fara lift), stalpii aceia de fier de deasupra etajului 4 indica ca acolo or sa construiasca un alt etaj, altfel ar fi facut direct acoperisul... Ultima oara cand am fost pe santier i-am intrebat pe baietii care erau acolo si mi-au zis ca se va construi in curand si etajul 5, dar nu stiau sa dea o data exacta...
De asemenea am intrebat agentul de la sud rezidential despre asta si mi-a spus ca intai s-a luat autorizatia ptr 4 etaje, dar in noiembrie or sa iasa actele blocului si o sa fie specificat P+5E in actul de "recunoastere" (parca asa l-a numit).
Pe mine ma preocupa atat de mult etajul de deasupra ptr ca de fiecare data cand ploua mi se umezesc peretii, iar cel din baie care este langa lift ( nefiind izolat ca lumea ptr ca au lasat gaura pe unde trebuie sa urce liftul catre 5) e ud leoarca mai mereu :(
Daca se construieste si etajul 5 nu cred ca va fi gata la sfarsitul lui noiembrie cum zic ei....
Oricum cel mai important e sa-l construiasca ca lumea, sa nu se grabeasca...dar ar fi ok si pentru noi sa stim cam cand ar fi gata pentru a ne organiza mutarea, banutii, etc :)
Weekendul viitor as vrea sa merg din nou pe santier, daca aflu ceva nou anunt aici si pun si poze :)
Duminica placuta tuturor!

#14
relacom

relacom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.06.2015

 cristinutza87, on 17 octombrie 2015 - 21:45, said:



Buna! Eu cred ca nu va mai exista etajul 5 pentru ca planul urbanistic al zonei permite doar 4 etaje. Tie cand ti s-a spus ca va fi gata? Eu nu cred ca in decembrie, asa cum au spus prima data. la etj 2 s-a pus si gresia si faianta, dar nu caloriferele si nici parchetul si usile. nici peretii nu sunt dati cu lavabila.

Exista cineva care are apartament de doua camere, cel de 52,000 pe acest forum? Am o intrebare de pus.

Buna,eu am rezervat un ap doua camere de 52.000,ce te intereseaza? Daca te pot ajuta cu ceva o voi face cu placere. +46725312411 ma gasesti  pe whatsapp la numarul asta. PS: Doru Vrabie ma numesc.

Edited by relacom, 18 October 2015 - 16:06.


#15
cristinutza87

cristinutza87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.03.2015
Vroiam sa te intreb daca la living s-a respectat dispunerea geamurilor. In plan erau doua geamuri si o usa de balcon. La mine realitatea este alta: doua usi. La tine cum este?

#16
relacom

relacom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.06.2015

 cristinutza87, on 18 octombrie 2015 - 16:06, said:

Vroiam sa te intreb daca la living s-a respectat dispunerea geamurilor. In plan erau doua geamuri si o usa de balcon. La mine realitatea este alta: doua usi. La tine cum este?

Buna,la mine tot doua usi sunt. La dormitor este o usa si o fereastra,adica varianta clasica.

 relacom, on 18 octombrie 2015 - 16:09, said:



Buna,la mine tot doua usi sunt. La dormitor este o usa si o fereastra,adica varianta clasica.
Cand am facut rezervarea,in mai parca,erau doua ferestre si o usa la living si la dormitor doua usi,pe urma s-a schimbat planul,doua usi la living si o usa si o fereastra la dormitor.Este ok si asa,pe mine nu ma deranjeaza,chiar este un pic mai interesant cu cele doua usi,o sa fie un pic mai luminos living-ul.;)

#17
cristinutza87

cristinutza87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.03.2015

 relacom, on 18 octombrie 2015 - 16:12, said:

Buna,la mine tot doua usi sunt. La dormitor este o usa si o fereastra,adica varianta clasica.


Cand am facut rezervarea,in mai parca,erau doua ferestre si o usa la living si la dormitor doua usi,pe urma s-a schimbat planul,doua usi la living si o usa si o fereastra la dormitor.Este ok si asa,pe mine nu ma deranjeaza,chiar este un pic mai interesant cu cele doua usi,o sa fie un pic mai luminos living-ul.Posted Image

La dormitor doua usi? Cred ca o fereastra si o usa erau in plan. Ai fost cumva informat asupra modificarilor? Eu zic ca nu o sa fie neaparat mai luminos pentru ca suprafata pe care intra lumina naturala este mai mica (doua usi nu echivaleaza cu doua geamuri si o usa...zic eu). Dar fiecare cu parerea lui acum. Era o curiozitate. Multumesc frumos pentru raspuns. In rest totul este in regula cu constructia? Pe ce parte ai? Pe fata blocului sau pe spate?

#18
alrac

alrac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2015
Buna. Am semnat antecontractul pentru un apartament in blocul 2 la etajul 5. Exista autorizatie de suprainaltare.
O dupamiaza frumoasa!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate