Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Xiaomi MI 4c

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7397 replies to this topic

#7255
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 28.04.2003
Am schimbat si eu bateria la mi 4c. Chiar daca nu a fost originala merge destul de bine zic eu. Iti sugerez sa cauti una la cineva care are reviewuri bune. Am facut schimbul dupa tutorialul de pe youtube. E destul de simplu. Trebuie doar sa nu uiti simurile in telefon cum am facut eu ca nu mai se deschide :)

#7256
Bobytzu87

Bobytzu87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.05.2016
Salutare,am ceva probleme cu camera si microfonul,de ex daca vreau sa fac un apel video nu merge,imi spune ca o alta aplicatie foloseste camera(sau microfonul).A mai intampinat cineva problema?

#7257
Jezza98

Jezza98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.11.2016

View Postcris2d2, on 09 martie 2018 - 12:09, said:

In caz ca folositi TWRP pentru backup/restore, ce temperatura maxima atinge telefonul vostru in operatiunile de backup sau restaurare? Al meu ajunge pana la 55-57 grade, la o temperatura ambientala de aprox. 22 grade.

Momentan am instalat xiaomi.eu V9.2.2.0 stable iar temperatura raportata de kernel adiutor, la utilizare normala (browsing, mesagerie, socializare - fara jocuri) oscileaza intre 48 si 52 de grade iar in idle (ecran stins) aprox. 34 de grade, la aceeasi temperatura ambientala de aprox. 22 grade.

Vi se par aceste temperaturi mari pentru Mi4C?
Sincer n-am mai facut back-up de ceva vreme dar mie mi se par cam mari temperaturile. E ultima versiune, 3.2.0.0?

#7258
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostJezza98, on 09 martie 2018 - 20:35, said:


Sincer n-am mai facut back-up de ceva vreme dar mie mi se par cam mari temperaturile. E ultima versiune, 3.2.0.0?
3.1.1 a lui Cozzmy, cea care suporta ambele bootloadere. Dar si in 3.2 sunt aceleasi temperaturi.

#7259
Jezza98

Jezza98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.11.2016
O sa fac maine un back-up de curiozitate. Revin cu temperaturile.

#7260
Jezza98

Jezza98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.11.2016
Cred ca aman back-up-ul deoarece nu am spatiu suficient cu tot cu comprimarea activata. Dupa urmatorul clean install, o sa fac un back-up si postez temperaturile.

#7261
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostJezza98, on 10 martie 2018 - 22:35, said:

Cred ca aman back-up-ul deoarece nu am spatiu suficient cu tot cu comprimarea activata. Dupa urmatorul clean install, o sa fac un back-up si postez temperaturile.
Stai linistit, multumesc oricum pentru implicare. Cred ca am descoperit cauza temperaturilor prea mari: telefonului i-am schimbat placa de baza si, probabil, padul termic care ajuta la transferul termic de la chipset la placa metalica de pe placa de baza, nu isi mai face datoria. E un pad autoadeziv si, dupa dezasamblarea componentelor pe care am facut-o ieri, am observat ca nu mai sta lipit complet pe chipset si e cam sfasiat. Cred ca dupa prima inlocuire a placii s-a deteriorat. Voi incerca sa inlocuiesc acest pad, daca voi gasi ceva compatibil si potrivit.

Edited by cris2d2, 11 March 2018 - 10:05.


#7262
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
La mine pe Los14.1,cu update-uri săptămânale, nu mai pot accesa root-ul. Îmi spune pe Es Explorer când încerc să activez Root Explorer ceva de gen că nu am opțiunea activă. Evident că telefonul este rootat, și știu că am mai întâmpinat această problemă o dată, dar nu mai știu cum accesat până la urmă Root-ul. Este posibil să fi șters softul și reinstalat de la zero, dar nu sunt sigur.Am impresia că după fiecare update, opțiunea se blochează. Mă gândeam că piate există altă opțiune înnafara reinstalarii softului de la zero. Wipe cache, dalvik, nu a dat rezultate!
Vreau să schimb niște fișiere pt Gps.

#7263
ZoLd

ZoLd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.09.2016
Cumpar xiaomi mi4c spart, pm me

#7264
sinblade32

sinblade32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.03.2014

View Postmatyred, on 22 martie 2018 - 12:23, said:

La mine pe Los14.1,cu update-uri săptămânale, nu mai pot accesa root-ul. Îmi spune pe Es Explorer când încerc să activez Root Explorer ceva de gen că nu am opțiunea activă. Evident că telefonul este rootat, și știu că am mai întâmpinat această problemă o dată, dar nu mai știu cum accesat până la urmă Root-ul. Este posibil să fi șters softul și reinstalat de la zero, dar nu sunt sigur.Am impresia că după fiecare update, opțiunea se blochează. Mă gândeam că piate există altă opțiune înnafara reinstalarii softului de la zero. Wipe cache, dalvik, nu a dat rezultate!
Vreau să schimb niște fișiere pt Gps.
Verifica in developer options daca ai functia de root  asta ar  fi un loc in cm14 daca nu ia rootchecker sa vezi daca il ai  daca nu e activ ultima versiune de supersu si flash via recovery

Edited by sinblade32, 22 March 2018 - 12:35.


#7265
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Mulțumesc pentru ajutor! A mers varianta cu flash supersu din recovery!

#7266
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca am acum ultima versiune stable de rom china, cum pot sa faca pentru a pune ultimul firmware de pe xiaomi.eu?
Bootloaderul este blocat. Nu reusesc de nicio culoare sa-l deblochez cu metoda oficiala.

L-am deblocat cu instructiunile de pe xda (punand firmware mai vechi), am bagat un twrp, apoi cand am flash-uit ultima versiune de pe xiaomi.eu a ramas in bootloop.
I-am facut ce i-am facut acolo, ca i-am blocat iar bootloaderul, asa ramas in bootloop, de am fost dnevoit sa-l rescriu apoi cu cablu deepflash.

Ce am gresit sau cum pot avea ultima versiune de pe xiaomi.eu pe telefon?

#7267
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
imi imaginez ca versiunea aia mai veche avea un bootloader de asemenea vechi, de android 5 sau 6.. si ma gandesc ca se blocheaza deoarece bootloaderul trebuia sa fie aceeasi versiune cu androidul 7, ultimul de pe xiaomi.eu (si nu e). trebuie sa o iei mai usurel, mai pune o versiune intermediara.. si sa faci backup cu twrp (ca sa ai un punct ok la care sa te intorci).
deci deblochezi bootloaderul cum ai mai facut, dupa care pui altceva - de ex. intri aici si pui la rand cyanogenmod 12, 13, vezi instructiunile de acolo.. dupa ce ai pus 13 esti la zi, poti sa pui ce vrei de pe xiaomi.eu.  sau incerci cu un rom Epic, am tot timpul o versiune mai veche care merge ok..
sau vezi ce scrie aici, privind trecerea de la android 6 la 7 (de pe xiaomi.eu):
How to update to Android 7.0 from Android 6.0:
- Install LATEST Android 6.0 release for MI5 6.11.10
- Install TWRP 3.0.2.3 or ZCX
- Reboot to new TWRP
- Install Android 7.0 release
- Reboot - Never wipe /system partition manually!
- Done
- In case of any issues, make factory reset via system settings
- For ROOT on Android 7.0 install SuperSU 2.79
- For update from 7.0 to 7.0 reboot into TWRP (Updater app doesn't work yet)

#7268
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013
salut. cum pot reveni pe miui dupa Twrp+Lineage OS?

#7269
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
presupun ca mai ai twrp-ul instalat.. downloadezi un rom miui (poate chiar doua, in caz ca nu merge bine primul), intri in twrp, faci backup la sistemul actual dupa care instalezi miui... si vezi ce iese. eu te sfatuiesc sa nu dai wipe la system, install direct. daca ai lineage 14 e destul de probabil sa nu reusesti din prima, dar daca ai lineage 13 nu cred sa ai vreo problema..
eventual, dupa ce termini de instalat miui, instalezi si supersu (downloadezi zipul de aici).

#7270
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013
merci frumos.

da, am twrp instalat si LineageOS  nightly din 14august17

#7271
AngelTudorache

AngelTudorache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.11.2002
Salut, tocmai ce am reusit sa ii sparg ecranul.
Are doar o fisura dar suficient sa nu mai mearga touch-ul.
Este un mi4c 3/32
Merge totul, arata perfect, se vede dar nu mai pot sa il folosesc asa.
Daca cineva e interesant astept un mesaj. :)

Edited by AngelTudorache, 27 March 2018 - 12:32.


#7272
Jezza98

Jezza98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.11.2016
Salutari tuturor! A incercat cineva ultimul Dirty Unicorns, 23.03, a lui viscropst? Momentan sunt pe Nitrogen si singurul lucru care ma nemultumeste e bateria.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate