Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

CE-AM IN CURTE MAI GUSTOS...PUN LA DUMEAVOASTRA-N COS..!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
voghunter

voghunter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.09.2015
Buna ziua dragi forumisti. In primul rand as dori sa ma prezint : nascut , crescut pe plaiuri mioritice ....scapat din lant ..cum spunea bunicul ,in Transilvania pentru vreo douazeci de ani,cativa ani de peregrinari prin Europa ,dupa care ....Acasa.! Acesta sunt eu un cateva cuvinte. Dupa doi ani de apicultura la mine in comuna ( Starchiojd, Prahova zona Valenii de Munte )  cu curtea plina de oratanii,cotetul cu purcelusi, bidoanele cu miere, fara sa uit tuica de pruna din butoi sau tescovina cu aroma de struguri, am decis sa incerc marea cu degetul si sa va ofer din produsele mele si ale vecinilor mei (oameni de toata isprava) cate ceva !
Livrate la domiciliu..Bucuresti si Ploiesti fiind cele mai apropiate orase pentru mine. Am citit si sper ca am invatat ceva din experienta unui vechi forumist care a desfasurat aceasta activitate inaintea mea ,sigur nu este usor , dar voi incerca. Asadar acestea sunt produsele pe care momentan le pot livra saptamanal :
- miere de albine de la mine din stupina( doar extrasa si filtrata )
salcam - 27 ron/KG
poliflora - 19 ron/ KG
rapita cu salcam in amestec - 22 ron/KG
Propolis in cantitati limitate deocamdata ,deoarece necesita macerare si viitoarea sarja iese peste 15 zile ( 25 ron/100 ML)
- renumitii Virsli de Brad (reteta adusa de mine din Transilvania ) - marti vom sacrifica  5 ieduti si doi berbecuti  urmând ca in urmatoarele trei zile sa fie gata....voi pune si poze ca sa va deschid apetitul !- 28 ron/Kg
- tuica de pruna veche de patru ani (aprox 32 grade) 23 ron/litru
- tuica de struguri(anul acesta nu mai fac vin ,aprox 35 grade) 20 ron/litru
- La cerere carne proaspata si carnaciori de porc....va invit la gratar daca doriti...tuica din partea casei !
- Pastrama doar la cerere ...datorita timpului necesar de maturare si când comenzile justifica sacrificarea unui ...berbecut ! - 28 ron/Kg
- Rata de aproximativ 2 Kg in viu ( taiata ,parlita si curatata de mamasi sora mea ) 25/Kg- din gospodaria vecinului Costica
- Branza de oaie si branza de vaca (sursa sigura :nasul meu detine 300 de oi si 15 vaci cu lapte ) din pacate pretul o sa il pot da doar maine.
Sunt sigur ca am omis o groaza de produse pe care as putea sa le identific si sa le livrez pentru dumneavoastra dar astept sugestii si mesaje.
Prima livrare 19.09.2015 ...va astept cu nerabdare..sau cu mult mai multe sugestii...Pentru inceput sper sa fac fata cheltuielilor cu motorina ....urati-mi succes...sau faceti-l sa devina realitate ! Va multumesc si...iertati deranjul  ! O zi frumoasa....si o cina gustoasa !

#2
voghunter

voghunter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.09.2015
Scuze...luat de val am omis sa las numarul de telefon: 0733113380

#3
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Succes. Daca o sa muncesti suficient, o sa ia rabadre pana se formeaza si se cern clientii, produsele intodeauna de calitate, un ambalaj dichisit un pic, multa vorba cu cllientul, mers pe pierdere o vreme, in final o sa fii multumit.
Iti spun din experineta, eu asta fac.
Daca ai nevoie de cate un sfat... lasa-mi un semn.

Inca odata bafta si spor la munca.

P.S.
Sa nu astepti prea multe comenzi de pe softpedia, mai gandeste-te  si la alte metode de promovare.

Edited by BadJoke, 11 September 2015 - 12:46.


#4
voghunter

voghunter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.09.2015
Multumesc pentru incurajari si nu o sa ezit sa te contactez când am nevoie de sfaturi ! Scuze idiscretia dar tu ce produse comercializezi? O zi frumoasa !

#5
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Legume, fructe, conserve, pui.

#6
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Incearca si cu o pagina facebook unde sa postezi poze cu produsele tale, o sa ai mai mare succes.

#7
voghunter

voghunter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.09.2015
Din pacate zona noastra nu este foarte buna pentru legume ! fiind zona de munte > Dar la cerere putem sacrifica ceva pui si pe baza de comenzi ferme purceii din cotet.Evident pret la carcasa cu livrare in Bucuresti si Ploiesti. O zi frumoasa tuturor !

#8
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postvoghunter, on 11 septembrie 2015 - 11:29, said:

Buna ziua dragi forumisti. In primul rand as dori sa ma prezint : nascut , crescut pe plaiuri mioritice ....scapat din lant ..cum spunea bunicul ,in Transilvania pentru vreo douazeci de ani,cativa ani de peregrinari prin Europa ,dupa care ....Acasa.! Acesta sunt eu un cateva cuvinte. Dupa doi ani de apicultura la mine in comuna ( Starchiojd, Prahova zona Valenii de Munte )  cu curtea plina de oratanii,cotetul cu purcelusi, bidoanele cu miere, fara sa uit tuica de pruna din butoi sau tescovina cu aroma de struguri, am decis sa incerc marea cu degetul si sa va ofer din produsele mele si ale vecinilor mei (oameni de toata isprava) cate ceva !
Livrate la domiciliu..Bucuresti si Ploiesti fiind cele mai apropiate orase pentru mine. Am citit si sper ca am invatat ceva din experienta unui vechi forumist care a desfasurat aceasta activitate inaintea mea ,sigur nu este usor , dar voi incerca. Asadar acestea sunt produsele pe care momentan le pot livra saptamanal :
- miere de albine de la mine din stupina( doar extrasa si filtrata )
salcam - 27 ron/KG
poliflora - 19 ron/ KG
rapita cu salcam in amestec - 22 ron/KG
Propolis in cantitati limitate deocamdata ,deoarece necesita macerare si viitoarea sarja iese peste 15 zile ( 25 ron/100 ML)
- renumitii Virsli de Brad (reteta adusa de mine din Transilvania ) - marti vom sacrifica  5 ieduti si doi berbecuti  urmând ca in urmatoarele trei zile sa fie gata....voi pune si poze ca sa va deschid apetitul !- 28 ron/Kg
- tuica de pruna veche de patru ani (aprox 32 grade) 23 ron/litru
- tuica de struguri(anul acesta nu mai fac vin ,aprox 35 grade) 20 ron/litru
- La cerere carne proaspata si carnaciori de porc....va invit la gratar daca doriti...tuica din partea casei !
- Pastrama doar la cerere ...datorita timpului necesar de maturare si când comenzile justifica sacrificarea unui ...berbecut ! - 28 ron/Kg
- Rata de aproximativ 2 Kg in viu ( taiata ,parlita si curatata de mamasi sora mea ) 25/Kg- din gospodaria vecinului Costica
- Branza de oaie si branza de vaca (sursa sigura :nasul meu detine 300 de oi si 15 vaci cu lapte ) din pacate pretul o sa il pot da doar maine.
Sunt sigur ca am omis o groaza de produse pe care as putea sa le identific si sa le livrez pentru dumneavoastra dar astept sugestii si mesaje.
Prima livrare 19.09.2015 ...va astept cu nerabdare..sau cu mult mai multe sugestii...Pentru inceput sper sa fac fata cheltuielilor cu motorina ....urati-mi succes...sau faceti-l sa devina realitate ! Va multumesc si...iertati deranjul  ! O zi frumoasa....si o cina gustoasa !


Ideea e buna sa vinzi produse traditionale dar nu-mi dau seama daca tu esti producator sau samsar,ai niste preturi de te doare capul.Tot ce vinzi lejer poti cumpara de la tarani la jumatate de pret, doar mierea de salcam ce are un pret cat de cat dar si ala umflat bine

#9
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postmaxxmedia1999, on 10 octombrie 2015 - 03:23, said:

ai niste preturi de te doare capul.Tot ce vinzi lejer poti cumpara de la tarani la jumatate de pret, doar mierea de salcam ce are un pret cat de cat dar si ala umflat bine

In primul rand, omul vinde produsele la ce pret pofteste, nu-ti place pretul nu cumperi si scapi de durerea de cap de care spui...

In al doilea rand, chiar as fi curioasa sa stiu care "tarani" vand mierea la jumatate din pretul acestui vanzator, eu cumpar multa miere si in judetul Cluj n-am gasit miere sub 25 ron, aia poliflora, salcamul e peste 30, asa ca as cumpara si eu "lejer" cateva kg

Edited by claudia313, 11 October 2015 - 13:50.


#10
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Care tarani? Unde? In Judetul Alba, satul Sasai, casa nr 84?! Aiureli!

Preturile sunt ca la Auchan,
produsele in sine, sper sa nu fie ca cele din Auchan!
Omul imi aduce produsele la scara blocului.
Chiar mi-a promis ca ajunge in jur de 10oct!
Sa vedem!

#11
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postclaudia313, on 11 octombrie 2015 - 13:49, said:

In primul rand, omul vinde produsele la ce pret pofteste, nu-ti place pretul nu cumperi si scapi de durerea de cap de care spui...

Sa vanda ce nu-l las eu?? nu mai avem voie sa ne spunem parerea

View Postclaudia313, on 11 octombrie 2015 - 13:49, said:

In al doilea rand, chiar as fi curioasa sa stiu care "tarani" vand mierea la jumatate din pretul acestui vanzator, eu cumpar multa miere si in judetul Cluj n-am gasit miere sub 25 ron, aia poliflora, salcamul e peste 30, asa ca as cumpara si eu "lejer" cateva kg

Intra pe forum la stuparitul si iei cat vrei tu, poliflora la 9 lei si salcam 20.Eu nu ma refeream doar la miere,el vinde si tuica dublu fata de cat e,rata,fac pariu ca daca spune pretul la branza e undeva la 25 lei,din intamplare suntem din aceeasi zona si stiu si eu care sunt preturile

#12
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
20 din salcam, nebotezata? Cine, unde? :)

#13
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postcrisbud, on 11 octombrie 2015 - 21:30, said:

20 din salcam, nebotezata? Cine, unde? Posted Image

Da,ce va mirati asa.A fost si 17 acum cateva luni,intrati pe forumurile producatorilor sa vedeti

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Anul ăsta am vândut rame cu salcâm, la 100lei/ramă.
De la 2.8Kg, la 3.6Kg.
Le-am vândut la bucată, cântărite au fost numai din curiozitate.
Nu am avut ce vinde, la câtă piață am avut.
Așa că nu prețu-i cel care dictează.Nu întotdeauna.

Repet și eu rugămintea colegei claudia313, deschide un topic despre prețul produselor agro pe secțiunea dezbateri a ariei agricole și discutăm acolo pe îndelete.
Mai bine-i să lăsăm subiectul omului în pace, nu fiindcă nu am avea voie să ne spunem opiniile, ci fiindcă nu-i chiar OK să te oprești la o tarabă-n piață și să-i faci scandal vânzătorului că dincolo era mai ieftin...
Mulțam fain pentru înțelegere!

#15
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postmaxxmedia1999, on 11 octombrie 2015 - 21:46, said:



Da,ce va mirati asa.A fost si 17 acum cateva luni,intrati pe forumurile producatorilor sa vedeti

Aloooo! Se vede?! Nu-s Mega Image si vreau 2 kile de miere din salcam! Daca tu-mi dai o adresa  de unde pot lua din Buc, cu 20lei/kg, esti TARE! Altfel si eu am vazut forumuri auto cu Logan nou la 1800euro, modelul 2015. Full options!

#16
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postcrisbud, on 12 octombrie 2015 - 08:14, said:

Aloooo! Se vede?! Nu-s Mega Image si vreau 2 kile de miere din salcam! Daca tu-mi dai o adresa  de unde pot lua din Buc, cu 20lei/kg, esti TARE! Altfel si eu am vazut forumuri auto cu Logan nou la 1800euro, modelul 2015. Full options!

Ti-am spus de 3 ori sa intri pe forumurile producatorilor,nu cred ca se deranjeaza nimeni pt 2 kile ale tale dar poti sa incerci.Nu mai raspunde sa lasam omu in pace sa-si vanda tuica,mierea

#17
voghunter

voghunter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.09.2015
Referitor pret miere de salcam : Dobre si Fiii achizitioneaza cu 21Ron/Kg in regim de engros.
Referitor la comentariile Maxxmedia1999 cum ca as avea preturi umflate la produsele pe care am incercat sa le comercializez(intre noi fie vorba fara nici macar o urma de succes ) il invit sa isi achizitioneze familiile de albine ,sa mearga in pastoral , sa doarma in microbuz doua luni de zile fara  nici cea mai mica urma de confort iar dupa aceea sa vinda Kg de miere de salcam cu 20 de ron  ! La fel si cu tuica....
Oricum va multumesc pentru comentariile pozitive , fapt care dovedeste ca mai avem .....ca natie ...o sansa !

Edited by voghunter, 12 October 2015 - 12:40.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
toata smecheria e - cum ai spus - sa faci fata la costul transportului (iti trebuie comenzi cumulate semnificative la o deplasare), inclusiv costul de oportunitate al deplasarii (cat lipsesti din gospodarie si nu poti face treaba)

in rest atentie vara cand livrezi produse perisabile pe caldura !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate