Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

decodor sau card CI

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 24.04.2008
Am achizitionat de curand un tv led,hd ready.Mai am un decodor hd Kaon de la rds.Daca conectez decodorul prin hmdi la tv,voi avea o imagine mai buna decat cu cablu direct in tv? Daca nu,il voi pasa inapoi si voi lua un card CI.

Edited by lost2209, 10 September 2015 - 20:44.


#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Vei avea o imagine mult mai buna!

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Cu cablu direct in tv vei receptioana aproape toata grila digitala. Cu imagine foarte buna, mai ales pe canalele HD. In schimb, fara receptor sau CAM, nu vei receptioana HBO, DigiFilm, TV1000, si mai sunt cateva. Pentru aceste posturi ai nevoie ori de decodor, ori de CAM si card. Cu CAM ai avantajul ca vei "butona" cu o singura telecomanda.

#4
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Daca tv-ul are tuner dvb-c si CI+ mergi si ia un smart cam, daca nu decodorul ar trebui sa fie HD si nu SD. Din ce detalii ai dat nu spui exact ce TV si decodor ai.

View PostVenboteam, on 10 septembrie 2015 - 20:54, said:

Cu cablu direct in tv vei receptioana aproape toata grila digitala. Cu imagine foarte buna, mai ales pe canalele HD. In schimb, fara receptor sau CAM, nu vei receptioana HBO, DigiFilm, TV1000, si mai sunt cateva. Pentru aceste posturi ai nevoie ori de decodor, ori de CAM si card. Cu CAM ai avantajul ca vei "butona" cu o singura telecomanda.

Asta daca tv-ul are tuner dvb-c.

#5
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Televizoarele din ultimii ani au cam toate DVB-C. Posted Image

#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postdicdobre, on 10 septembrie 2015 - 20:57, said:

(...) Din ce detalii ai dat nu spui exact ce TV si decodor ai.
(...)

View Postlost2209, on 10 septembrie 2015 - 20:43, said:

Am achizitionat de curand un tv led,hd ready.Mai am un decodor hd Kaon de la rds.Daca conectez decodorul prin hmdi la tv,voi avea o imagine mai buna decat cu cablu direct in tv? Daca nu,il voi pasa inapoi si voi lua un card CI.


#7
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Cu decodorul HD Kaon vei avea subtitrarile pe unele canale fara banda neagra de la CAM, si va merge mai bine decat cu CAM, posturile se schimba mai rapid, in special cele HD.

#8
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 24.04.2008
Televizorul este acesta:
http://www.pcgarage....negru-hd-ready/
Decodorul este Kaon Na1600HD.
Ma refeream strict la utilitatea decodorului prin cablul hdmi,daca imaginea este mai calitativa decat cu cablu direct in tv.Daca imaginea este la fel ca pe cablu normal,atunci il duc inapoi si iau un card CI.

#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Nu vor fi diferențe semnificative la calitatea imaginii.

#10
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Poti sa te duci linistit sa iti iei un smart cam la schimb pe decodor.

View PostVenboteam, on 10 septembrie 2015 - 21:00, said:

Televizoarele din ultimii ani au cam toate DVB-C. Posted Image

Intamplarea face ca sunt in cautarea unui TV pentru parintii mei si pot sa spun ca am dat de televizoare care au doar dvb-T. (vezi oferta al t ex)

Edited by dicdobre, 10 September 2015 - 21:18.


#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu decodorul Kaon de la RDS are functii de inregistrare programata si time-shift, doar trebuie sa ii atasezi un hdd exrtern pe USB. Televizorul tau nu pare sa aiba o asemenea functie, sau cel putin in prezentarea de la pcgarage.ro nu e trecuta. Daca e asa si functia de inregistrare te intereseaza cat de cat, pastreaza decodorul. Eventual foloseste un splitter sa pui coaxialul atat direct in televizor (vezi majoritatea canalelor folosindu-te de o singura telecomanda) cat si in decodor (pentru canalele criptate + inregistare). In plus cu acest aranjament poti viziona orice canal necriptat (direct pe televizor) si simultan sa inregistrezi orice altceva (pe decodor).

Edited by sags, 11 September 2015 - 10:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate