Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Myanmar

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Poate ma înșel, dar pare un subiect neatacat ! Ma gandesc sa va dau info calde !

   Am fost in Mandalay , Bagan si Yangon -3orase complet diferite . Recomand primele doua , actuala capitala ar putea fi sărită fara regrete , dar conexiunile aeriene asa se leagă cel mai bine ! Noi am zburat KUl -  MDL cu Airasia . Mdl-Bagan cu airKBZ , Bagan -Yangon airKBZ , Yangon - Kul  cu Airasia

   In Mandalay am avut un ghid fenomenal -inafara de poveștile de la temple , a avut acces intr-un centru de meditație budista , mixt (am aflat astfel ca exista si călugărițe budiste-la fel de rase in cap , dar îmbrăcate in roz !) . Intrucat avusese doua "internări " acolo , avea permisiunea sa aducă in vizita si la masa de prânz , ultima din zi , la 10.30 am o singura familie pe zi . Super interesant !! In piața de Jad avea al doilea job ,  deci si aici a fost enciclopedie ambulantă ! Am vazut si cum fac foițele de aur pe care le lipesc pe statuile lui Buda , pe care le văzusem si in Tailanda , dar nu am știut ca le iau de aici. Temple vechi , pagode si stupa , "Biblia" budista pagina cu pagina cioplita in marmura , al doilea cel mai mare clopot si alte o grămada de lucruri unice complet diferite de ce am vazut pana acum !

  In Bagan , alt super ghid ! Dupa ce l-am urcat pe cel din MD pe primul loc din ce am experimentat pana acum , i-am facut si concetateanului loc lângă el !
   Bagan-ul emana o admosfera specială , iar istoriile ghidului au fost extrem de interesante ,  O pădure de temple si pagode , diferite ca arhitectura si istorie! Ne -a dus sa vedem cum fac obiecte laquerwear - din bambus, par de cal sau lemn de teck uns cu rășină colectata prin scrijelirea unui copac , desenat , scrijelit , pictat-un proces de 6luni pt fiecare obiect  !

   Yangon -   Aglomerație si ffffff multă multă mizerie , 2temple mari  si noi -genul thai.

    Fara ghizi nu cred ca ne-am fi descurcat . Bagan -ul curat -taxa 20$ inainte de ieșirea din aeroport , la venire . MD mizerie -scapi cu hotel bun , ghid cu mașina pt deplasare. Yangon -super mizerie-n-ai cum s-o eviti , mirosuri imposibile....

   Peste tot trebuie sa te descalți inainte de intrarea in temple , dar asta nu înseamnă ca cineva matura înăuntru ! Cred ca tălpile nostre curățau mizeria -respect pt Buda !:-) Bonus - myanmarezi nu -si permit sa fumeze  ( își fac niste traduce , dar nu se prea omoară cu ele ) . In schimb mesteca niste frunze in care împăturesc niste boabe si tutun - ni s-a explicat ca da dependentă . Boabele si saliva produc un suc roșu , pe care simt nevoia sa-l scuipe pe jos ! Evident faci slalom printre petele roșii de pe asfalt , încaltat sau nu , depinde de cat de sfânt e locul. Sunt oameni foarte drăguți , dornici sa comunice cu turistii , moment in care dependenții își dezvăluie dinții înroșiți si stricați -efect suplimentar !  La fiecare stop sau blocaj vezi șoferi care deschid un pic usa ca sa " coloreze " asfaltul .
     Femeile si copii au obrajii fardați cu tanaka- un praf bej obținut din lemn de santal , scopul fiind de protecție solară ! Pielea noastra albă este intens admirata , indiferent de trăsăturile pe care le îmbracă.
    Pentru amatorii de suveniruri interesante , ieftine si mici e raiul pe pământ  ! As fi fost in stare sa umplu un geamantan daca nu era sotul lângă mine !

   Una peste alta n-am pătit nimic , desi am mâncat si la "restaurante locale " , am avut si un scorpion la intrarea in camera , am mâncat cu călugării......

    Una dintre cele mai interesante tari vizitate pana acum! In câțiva ani cred ca se va pierde autenticitatea zonei ! Cu o săptămana inainte am fost in Sieam reap . Te calcai pe picioare cu alți turiști ! Aici eram singurii europeni de cele mai multe ori , desi Bagan mi s-a părut mai impresionant decat anghor what , iar despre schimbul cultural nici nu încape comparație !

    Recitind ce am scris imi dau seama ca s-ar putea ca unele aspecte sa nu vi se para atrăgătoare ! Dar , credeți-ma , partea frumoasa predomina !

Edited by Asontea, 09 September 2015 - 23:24.


#2
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
Eeeee, gunoaie sunt si in tara. Uite ma ca nu numai romanii arunca cu flegme...

#3
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
@Asontea, super ca ai fost acolo, pacat ca nu te-ai lipsit de ghid(ma riscam!), si nici betel n-ai mestecat...merita, chiar daca daca da o usoara dependenta, scapi de ea, intoarcandu-te aici.
Atentie la suveniruri, unele sunt ilegale aici in UE, altele sunt nesanatoase.

#4
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Da , da flegme roșii ?!!!
   Te lipsești de ghid si rămâi si cu niste bani in buzunar cand ai timp sa citești singur , da ' unii muncesc ... Sa te plimbi printre bolovani , fara sa stii nimic despre ei n-are nici un haz !   Cat despre mestecat , la halul in care arata dantura lor -nu multumesc ! Suveniruri interzise n-am vazut , din Cambodgia am lat whisky cu cobre si scorpioni -ușor morți , dar poate interzisi !

#5
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Super povestea, la mai multe excursii de genul!

Am auzit de restaurante mai "traditionale" din China (unde mananci cu 10 dolari cateva persoane probabil) unde se dau flegmele chiar la fata locului, scrumat pe jos si stins tigara tot acolo desi scrumiera e pe masa, etc.

#6
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am vazut ca au bazat evisa. A fost ok?

#7
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Am ajuns in Myanmar in vara lui 2013 si concluzia mea a fost ca am ajuns cativa ani prea tarziu. Iar lucrurile vor fi din ce in ce mai rele.
Personal nu am recomandat Myanmarul pana acum. Este una dintre cela mai scumpe tari din Asia de Sud Est insa nu au nimic care sa le dea statutul de "premium". In afara de faptul ca au fost o tara inchisa pana de curand deci se vand scump pe motiv de noutate. Nu vor putea insa sa doarma pe patura asta prea mult si daca nu fac niste schimbari semnificative nu cred ca vor rezista competitiei din jur.
Da Baganul este absolut uimitor dar daca te uiti la felul cum se fac renovarile fara nici un pic de respect pentru adevarul istoric si arhitectural iti cam dispare uimirea. Nu am sa inteleg niciodata ce ii face sa puna niste gresie si niste faianta ordinara in temple vechi de sute de ani.
Inle este iar un loc uimitor. Pacat insa ca devine o capcana pentru turisti.
Mandalay mi se pare cel mai urat oras din Asia de sud est vazut pana acum. Noroc cu vechile capitale din jur care justifica drumul pana acolo.

Personal as alege oricand Laos in locul Myanmarului. Si ii pare rau ca nu am ajuns in Myanmar inainte de 2010.

#8
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008
Super interesant, in ce perioada ai fost? merge sa te duci in august, de ex?

#9
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postblue_c, on 10 septembrie 2015 - 13:41, said:

Super interesant, in ce perioada ai fost? merge sa te duci in august, de ex?


In mod normal vara la noi e sezon ploios la ei. Noi insa am fost in august la inceput si in 2 saptamani am avut doar o dimineata cu ploaie pe Inle.

#10
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Am vazut anunțuri cu evisa , dar nu ne-a interesat . Pe site-ul oficial o obti online in 2-3 zile , cu 50$ .

   Ceva prețuri -zboruri interne -50$ si 75$ , masa la restaurant local , bufet all you can eat -4$ /pers , restaurant de fite -  sweet and sour duck +mango salad -4,5$ , beer acelasi restaurant ~2$ , fresh de mango + passion fruit 1,5$ tot acolo , ghid-25$/zi (cred ca cei mai ieftini de pana acum) , driver 30$/zi , statueta lemn santal 4$ , cutie bijuterii laquerwear 5$, hotel Bagan king 75$/noapte , TharabarGate gate 115$/noapte .

         Noi nu mai avem varsta pt backpackerit si ne plimbam cu copilul din dotare, de aceea nu facem rabat de la confort . Am fost in  Malaezia , Bali, hong kong , tailanda, Singapore , Sieam reap si nu mi s-a părut Myanmarul mai scump , dimpotrivă , ,doar mai mizerabil !:-)

   Mai mult de 2zile Mdl , 2zile Bagan -nu cred ca e nevoie . La Inle nu ne-am dus ; fusesem in satul plutitor in Sieam si eram inca șocați ! Dar la Inwa a fost tare - cu barca pana pe insula si cu căruța cu catar pe la templele de pe acolo. Mozaicul cu email si oglinzi din templele noi mi se pare grotesc , dar e stilul lor .

    Grija pt monumente vine la pachet cu conștiința guvernanților , educația populației .... Majoritatea nu au decat scoala primara , plătită si aia . Asistenta medicală nu au , decat plătită . Cei care nu-si permit se strang in mănăstiri unde vin 2zile pe luna doctori plătiți de bogătași . Clasele primare pt un copil costa 300$/an , dar majoritatea sunt fermieri , nu au bani . M-a impresionat unul din ghizi cand mi-a spus sa nu cumpar de la copii de pe lângă  temple  (doar de la adulti ) pt ca banii caștigați ușor ii fac sa nu se mai ducă la scoala .  Pot trimite copilul la călugări , dar trebuie sa reziste acolo -sculat la 4am , ultima masa la 10.30am , ras pe cap , bolul de  mancare atarnat de gât tot  timpul .....

      Revoluția călugărilor a clătinat doar regimul ,dar conducătoarea lor nu a putut fi pusa in fruntea statului pe motiv de căsnicie cu un englez . Toti spera sa caștige ea  următoarele alegeri . Din tot ce am vazut pana acum , ei mi-au adus cel mai mult aminte de noi dupa revoluție : plini de speranta pt un viitor mai bun , tara bogata inrobita de regim , oameni calzi si onesti care merita o viața mai buna.

      Myanmarul este sărăcit de chinezi  in cardășie cu guvernanții -le iau jadul, rubinele , lemnul si le dau plastice.! Templele le renovează indienii  -mari pretenții nu poti sa ai . Luminițe orga in temple vezi si in Batu  Caves  si in HK . In mijlocul pădurii de temple , onor guvernul a trântit un hotel , cu un turn mai innalt decat orice templu. Asta i-a impiedicat sa intre in patrimoniul UNESCO . Nu stiu daca au rezolvat problema , dar prostia conducătorilor lor seamănă cu cea autohtonă .

Edited by Asontea, 10 September 2015 - 22:30.


#11
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Nu calatorim ca backpakeri nici noi insa in 2013 cand am mers noi cea mai mare problema erau hotelurile. Pur si simplu nu faceau fata numarului de turisti asa ca preturile se mareau de la o zi la alta. Turisti care au stat in Yangon la venirea in tara au platit chiar si dublu pt acelasi hotel dupa 2 saptamani cand plecau. Nu se tineau de cuvant si te trezeai fara rezervare pt ca dateau camera unuia care platea mai mult. Si tot asa. Chiar si preturile la hotel erau excesiv de mari pt ceea ce primeai fata de restul tarilor din Asia de sud est.
Pentru 100 de euro in Ubud stai la Arma iar in Yangon stai la un jeg.Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. daca voua v-a placut asta e tot ce conteaza.
Personal nu as da Laos si insulele mai putin turistice din Indonezia (Bali in nici un caz nu e inclus aici) pe Myanmar nici de acum intr-o mie de ani. Dar asta e parerea mea. Nu o impun nimanui.


Povestea cu copii care vand pe langa temple nu este numai in Myanmar. Este peste tot in Asia de sud est. Nicaieri nu este bine sa cumperi de la copii. In Angkor wat am vorbit cu un baiat care vindea carti postale si ne spunea foarte nonsalant ca nu se duce la scoala ca din banii de carti postale traieste cat se poate de bine.

Sper ca nu ati facut greseala sa mergeti pe Tonle cu tururile alea turistice care te muta din magazin in magazin si iti trag teapa dupa teapa. Tonle este un loc absolut uimitor. Insa este exemplul clar ca turismul facut fara cap strica un loc si lumea va fugi de el. Noi am mers cu o organizatie non profit care se ocupa de protesarea pasarilor din rezervatie si oferirea de alternative economice oamenilor ce traiesc pe lac.
http://adelatarpan.b.../tonle-sap.html

Aung San Suu Kyi nu a fost in arest la domiciliu din cauza casatoriei cu un englez. Povestea este mai complicata si mai lunga de atat. Din pacate nu cred ca va ajunge vreodata sa aibe majoritatea. Om vedea pe 8 Nov dace reuseste sa devina presedinte sau nu.

#12
logigan

logigan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.01.2009
Salut!
Pentru cateva zile in Birmania, imi puteti recomanda un sofer cu masina care sa ma duca din Mandalay in Bagan, Inla Lake si in final Yangoon? Am avut ceva de genul asta in Sri Lanka si a meritat de vizitat tara astfel.
Daca nu macar unul in Bagan si Inle Lake si sa folosesc cumva autobuzele de noapte.
Ceva recomandari de hotel mediu spre lux?

#13
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postlogigan, on 26 noiembrie 2017 - 20:42, said:

Salut!
Pentru cateva zile in Birmania, imi puteti recomanda un sofer cu masina care sa ma duca din Mandalay in Bagan, Inla Lake si in final Yangoon? Am avut ceva de genul asta in Sri Lanka si a meritat de vizitat tara astfel.
Daca nu macar unul in Bagan si Inle Lake si sa folosesc cumva autobuzele de noapte.
Ceva recomandari de hotel mediu spre lux?

Ufaaa. Dar pentru ce vrei sa te pedepsesti in felul asta? Sper ca realizezi ce inseamna sa stai atat pe drum?
Personal te-as sfatui sa folosesti avionul pentru distantele lungi si sa inchiriezi masina cu sofer ca sa vizitezi pe langa.

#14
logigan

logigan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.01.2009
Ca idee,
Nu recomand Mandalay ca e cam pierdere de vreme. Noi am fost nevoiti ca asa era avionul. Am avut ghid/sofer luat de pe net ce ne-a asteptat la aeroport. Ne-a dus la hotel Bagan King in centrul Mandalayului (recomand hotelul, drum de 50 de minute). Era seara si am mai ajuns sa vizitam si sa mancam in Night Market. A doua zi dimineata am vizitat Day Market, o manastire budista foarte mare undeva langa Ubein Bridge. Plus podul. De acolo ne-a dus pana in Bagan (4-5 ore), drumul judetean, nu autostrada cu vizualizare diverse plantatii.
Mailul omului 'zawzawwin.mandalay @ gmail.com'. Luat de pe tripadvisor. Cost 120 de dolari toata distractia.
La Bagan la sfatul ghidului am stat in orasul vechi, pe malul raului. Cele 6 hoteluri de acolo sunt superbe (cam toate au temple in curte) dar enorm de scumpe. Pontul e sa stati la Sakura Inn, 3 stele, in curtea unuia de  stele. Platesti 3 stele si ai acces la piscina, restaurantul si serviciile celui de 5. Avantaj secundar, fiind aproape de temple, le poti vizita cu teleguta un cal putere :)
Mailul astuia zawoldbagan1 @ gmail.com. 50 de usd o seara si dimineata urmatoare (un apus si un rasarit).

Ambele preturi au fost dupa negocieri. Cu cel de al doilea cred ca mergea si 35 de usd.
Ambii cam dizgratiosi din cauza de nuca de betel. Acceptabili daca nu gasiti ceva mai bun.
Sper sa va ajute! Spor.

De la Bagan la Inle si de la Inle la Yangon am luat VIP BUS de noapte ca soferii privati se duceau in balarii cu pretul. De avion nu vorbesc( ore proaste, preturi enorme tinand cont de 50usd internationalele Yangon-Bangkok, Yangon-Saigon sau Saigon-Singapore)
Poate ajuta pe cineva!

#15
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View PostAsontea, on 09 septembrie 2015 - 23:07, said:

Poate ma înșel, dar pare un subiect neatacat ! Ma gandesc sa va dau info calde !

   Am fost in Mandalay , Bagan si Yangon -3orase complet diferite . Recomand primele doua , actuala capitala ar putea fi sărită fara regrete , dar conexiunile aeriene asa se leagă cel mai bine !

Deh, gusturile. Eu am locuit aproape jumatate de an in Mandalay si mi s-a parut unul dintre cele mai urate orase pe care le-am vazut vreodata. Chit ca are o populatie de vreun milion de locuitori si este al doilea oras ca marime din Myanmar, mie mi s-a parut foarte... rural. Yangon-ul e alta mancare de peste. Arata cat de cat a oras, desi si el e destul de prapadit pentru o capitala.

Referitor la preturi, cam peste tot vei plati preturi de "foreigner" (ca idee, in functie de ruta, un zbor intern costa $100 intr-o directie pentru "foreigners" in timp ce pentru localnici costa poate $20).

Edited by peterbald, 30 June 2020 - 09:24.


#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
gata - militarii au rezolvat problema , adio myanmar

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate