Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

solutii securizare ferestre din aluminiu cu bariera termica si geam termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006
salut

rog cunoscatorii sa vina cu ceva idei / solutii pentru a securiza ( e cam pretentios cuvantul pentru ceea ce se doreste  )

e vorba de ferestre din aluminiu cu bariera termica cu ochiuri de geam inguste 25 - 30 de cm , aflate la parter de cladire ...

proprietarul doreste o varianta simpla , gen '' zavorase '' aplicate sau alte elemente  care sa ingreuneze , sa descurajeze  potentialii doritori de '' vizite ''

toate ferestrele sunt cu deschidere in interior

exista asa ceva ?

rog frumos si o sursa sau doua ( link ) de unde poate fi achizitionat asa ceva  si denumirea exacta a  accesoriului .

multumesc mult .

ps : precizez ca nu sunt in domeniul acesta de activitate dar am indemanare si  simt tehnic .

Edited by 67Me67, 07 September 2015 - 09:28.


#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
sistem de alarma, cu sirena exterioară plasată în mod vizibil pe peretele exterior în preajma geamului. Puţin probabil să forţeze cineva geamul ştiind că va suna alarma.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Acum ce fel de închidere au?

#4
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006
in acest moment , o parte din ferestre au deschidere normala , pe orizontala
si o parte au dubla deschidere ( pe acestea le am verificat si coltul ferestrei unde e montat mecanismul oscilobatant  e destul de rigid )

adaug ca se doreste de catre proprietarii locuintei o solutie nu prea costisitoare financiar

din observatiile mele , la fata locului , singurele  '' brese '' ar fi  posibilitatea de a sparge sticla si a deschide geamul prin deschiderea ferestrei din cremon sau '' fortarea '' cu o ranga a colturilor sus si jos , pentru a forta tijele de sus si jos sa iasa din '' scoica '' unde intra pe pozitia inchis a ferestrei ...

ps . multumesc mult , celor care mi au raspuns pana acum si celor care imi vor raspunde .

Edited by 67Me67, 07 September 2015 - 09:57.


#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Securizarea reprezintă orice îmbunătățire care poate întârzia deschiderea ferestrei.

Ordinea e aleatorie:

1. Cremoane cu cheie, dar e mai problemă la cele cu dublă deschidere, că nu știu dacă se găsesc compatibile fără să fie nevoie să se înlocuiască de tot dubla deschidere.
2. Sticlă duplex mai groasă.
3. Rulouri exterioare cu bolțuri antiefracție.
4. Gratii.
5. Obloane.

Edited by Digix, 07 September 2015 - 10:14.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca vrea alarma, eu am mers pe modul clasic. Nu fac asta ca meserie. Am pus, câte un întrerupător pe fiecare rama si doua proiectoare afara care acopereau geamurile (este vorba despre 5 geamuri). Pentru a iesi cat mai ieftin, amicul meu, pentru ca unui amic i-am facut asta, mi-a spus ce are el prin casa. I-am recomandat sa protejeze proiectoarele suplimentar si sa foloseasca un backup pentru alimentare PC ca sursa de curent. Aceasta urma sa fie conectata incontinuu la reteaua de energie electrica si sa functioneaza independent, la nevoie (am testat-o si la o durata de avertizare acustica de 30 secunde, bateria rezista cu tot cu proiectoare, care functionau numai noaptea, la 5 activari.

#7
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006
rog o lamurire

acest accesoriu

[ http://www.lorenzo.ro/_images/products/Cremon/AR%20816.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

hxxp://wxw.lorenzo.ro/ro/produse/snapar-3.jsp


la ce se foloseste , care e rolul lui ?

#8
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 67Me67, on 07 septembrie 2015 - 10:29, said:

rog o lamurire

acest accesoriu

[ http://www.lorenzo.ro/_images/products/Cremon/AR%20816.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

hxxp://wxw.lorenzo.ro/ro/produse/snapar-3.jsp


la ce se foloseste , care e rolul lui ?
Cred ca tine manerul de la geam blocat, cred.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
E un zăvor simplu. Se foloseșe la ferestrele foarte mici, fără cremon. Rolul lui e să închidă fereastra, în loc de mânerul uzual, la ferestrele fără mâner(de obicei ferestrele de dimensiune mică). Are arc, deci va avea tendința să închidă mereu și va deranja la dubla deschidere, dacă montezi mai multe din alea pe fereatră, că trebuie să fie deschise în momentul în care se acționează mânerul obișnuit al ferestrei.

Edited by Digix, 07 September 2015 - 11:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate