Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

un ochi rosu

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
traiannnnn

traiannnnn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 650
  • Înscris: 25.09.2011
Salut, de o zi am un ochi putin rosu.
Mi se vad vasele de sange pe el.
Nu ma irita, nu lacrimeaza ,nu nimic.
M-o fi tras curentul?

Doar partea dreapta a ochiului este asa.

#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Hemoragie subconjuctivală. O să-ţi treacă. Dacă nu te doare, nu ai secreţii, nu îţi este afectată vederea, nu ai de ce să te îngrijorezi.

#3
traiannnnn

traiannnnn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 650
  • Înscris: 25.09.2011
Nu, nu am absolut nimik.
Sper sa treaca...

#4
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Trece, dar nu peste noapte, ai răbdare.

Ce vârstă ai?
Posibil să fi apărut în urma unui puseu de hipertensiune sau, pur şi simplu, te-a iritat ceva, fără să-ţi dai seama.
Dacă se repetă episoadele, consultă un medic.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007
Greu de spus ce e, ti-as sugera sa treci pe la medicul de familie, poate sa fie si ce a zis Abbiex (dar totusi, fara trauma, fara o patologie pre-existenta?) poate sa fie si o sclerita sau episclerita inofensiva insa poate sa fie si o irita incipienta ce necesita tratament.

#6
traiannnnn

traiannnnn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 650
  • Înscris: 25.09.2011
14 ani

#7
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009

 traiannnnn, on 27 august 2015 - 14:50, said:

Nu, nu am absolut nimik.
Sper sa treaca...
Este mai degraba o conjunctivita;hemoragia subconjunctivala(Abbiex) este mai ,,spectaculoasa" presupunand strat de sange rosu aprins,iar vinisoarele care iriga ochiul nu se mai pot observa.
Daca persista roseata, un colir este util.Daca si dupa persista, o vizita la oftalmolog......

Edited by michirec, 27 August 2015 - 15:06.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007
Acu' vad ca a mentionat ca doar o parte din ochi (in speta dreapta) e rosie. Eu inclin spre diagnosticul de episclerita, dar oricum un drum la medicul de familie, pt confirmare, nu strica...

 michirec, on 27 august 2015 - 15:04, said:

Este mai degraba o conjunctivita
Posibil si asta, insa nu mentioneaza nici edem al pleoapei, nici lacrimare, nici prurit...

#9
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 michirec, on 27 august 2015 - 15:04, said:

Este mai degraba o conjunctivita;hemoragia subconjunctivala(Abbiex) este mai ,,spectaculoasa" presupunand strat de sange rosu aprins,iar vinisoarele care iriga ochiul nu se mai pot observa.
Daca persista roseata, un colir este util.Daca si dupa persista, o vizita la oftalmolog......

Îmi menţin părerea. Conjunctivita nu se manifestă doar prin înroşirea ochiului, ci şi prin congestie difuză (ori el a zis că e localizată), senzaţie de "nisip în ochi", lăcrimare, secreţii etc şi frecvent se bilateralizează.

Karhu, din câte ştiu eu, hemoragia subconjuctivală apare spontan şi de multe ori nu se descoperă cauza. Dacă are fragilitate vasculară mai crescută, un simplu frecat la ochi în timpul somnului e suficient pentru a o declanşa (eu păţesc frecvent)
M-am gândit şi la alte posibile diagnostice, dar ştiam că în sclerită şi episclerită durerea (sau măcar o jenă/senzaţie de corp străin) e prezentă de la debut. Sigur, nu contest afirmaţia ta.

Deci, iniţiator, cel mai bine te poate lămuri medicul de familie.

#10
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015
lasa ca esti tanar,iti trece ,esti copil.Iti faci mai multe griji ca un mos de 80 de ani .Nu,nu esti pe moarte.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 Abbiex, on 27 august 2015 - 15:28, said:

M-am gândit şi la alte posibile diagnostice, dar ştiam că în sclerită şi episclerită durerea (sau măcar o jenă/senzaţie de corp străin) e prezentă de la debut.
De cele mai multe ori de facto nu e dureroasa (da, senzatie de corp strain poate exista) insa o usoara durere poate fi provocata prin palparea globului ocular prin pleoapa, deci cu ochiul inchis.
E bine de stiut asta pt diagnosticul diferential :)

#12
traiannnnn

traiannnnn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 650
  • Înscris: 25.09.2011
Mda, aproape mi-a trecut.
Cred ca a fost de la oboseala sau stres.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate