Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

[HELP] Conectare sunet PC prin cablu OPTIC S/PDID la HOME CINEMA

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Sal.,
Asa cum spune si titlu am si eu o problema la conectarea prin cablu OPTIC S/PDIF - TOSLINK a sunetului redat de PC .
PC-ul are placa de baza ASUS MAXIMUS VII FORMULA ce are prevazut OPTICAL OUT S/PDIF iar sistemul HOME CINEMA LG BH9540TW are prevazut OPTICAL IN S/PDIF .
Cablul folosit pentru conectare intre cele doua device-uri este unul HAMA AUDIO OPTICAL FIBER CABLE ce are mufe TOSLINK, dar banuiesc ca nu este nici o diferenta intre cele soua modele de conectori S/PDIF si TOSLINK
De la ce sa fie oare de nu am sunet din PC pe Home Cinema ?
E nevoie de vre-un driver special ?
Ca prin cablu normal JACK 3,5 mm > RCA SUNETUL MERGE PERFECT .
Ca pentru Windows 10 cand am dat update la driver-ul placii de sunet a zis ca am ultimul driver instalat - Deci nu am ce update sa fac .
Trebuie umblar prin SERVICII si oprit ceva anume ?
Astept rasunsuri concrete .
Multumesc .
O zi buna .

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Alege SPDIF ca default sound device. Click dreapta pe iconita -> dispozitive de redare -> SPDIF -> setare ca implicit.

#3
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Nu am de unde sa aleg S/PDIF asta daca dau click dreapta pe iconita placii de sunet .
Daca ai TEAMVIEW poate intri tu sa te uiti .

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
S-PDIF este denumirea standardului digital de transmiterea semnalului audio . El are ca si transpunere fizică metoda optica. prin fibra de sticlă și cea electrica prin cablu coaxial.
„Mufele„ optice sunt aceleași.
Asa cum a scris @modoran trebuie să îi spui pc-ului tău că vrei sunet prin ieșirea digitală a computerului. Pentru asta de la SOUND( dreapta pe iconita de difuzor)-PLAYBACK-SPDIF alegi ca iesirea digitala să fie pe default si o dezactivezi pe cea analogică.
Daca nu apare. vezi sa fie activata functia  show disabled device. Poate e dezactivată si trebuie să o activezi.

Oricum. după ce ai bagat fibra la pc. la celălalt capăt trebuie să vezi o lumină roșie.

Edited by orlandobarbulescu, 23 August 2015 - 16:19.


#5
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Merge ,
Si culmea nu i-am facut nici o setare .
Am dat doar depanare sunet .
O zi buna

Edited by rudolf_2010, 23 August 2015 - 16:25.


#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
A identificat singur( S.O.) ca sunetul este cerut pe digitat și a procedat în consecință. Supper.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate