Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

4G LTE TDD în banda de 2600 MHz (38 LTE TDD).

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
11469 replies to this topic

#10459
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
1. telefonul ala este destinat pietei asiatice (scrie clar pe GSMArena) plus ca producatorul a lasat o portita deschisa vanzarii si celor interesati (global).
2. benzile alea nu se adauga asa de nebune,  trebuie modificari hardware, alt chip modem, etc. iar banda 41 include banda 38 doar ca spectru de frecvente, atata. specificatiile de functionare nu coincid, un telefon care are banda 41 gaseste reteaua Digi pe banda 38 (conditia este sim-ul sa fie al altui operator) dar cu sim Digi.Mobil nu se va inregistra in retea (specificatii diferite). nici nu am auzit de vreun telefon care sa aiba banda 41 si sa mearga in 4G Digi.Mobil (initial - acum 3 ani - se conectau vreo 2 sau 3 modele dar nu functiona - apelantul era in afara ariei de acoperire daca era apelat). banda 40 e folosita in India (probabil si la altii) deci logic nu trebuia sa lipseasca
3. ti-a raspuns A-ONE
4. MTK se poate seta pt ca exista o "unealta", la Snapdragon nu a fost oferit asa ceva. Se pot face ceva modificari in partitia persist dar cu batai de cap si riscuri (oricum daca nu exista ceva hardware nu poti adauga software). Informatia privind terminalele comercializate de Digi nu mai e de actualitate, majoritatea telefoanelor vandute de ei au banda 38. Cat despre resoftare, banuiesc ca glumesti. Discutam si de o garantie la producator, de regula operatorii cer producatorului sa faca modificari (vezi in special Vodafone) la software si sa le personalizeze. Despre restrictii hardware nu prea am auzit, mai repede se prefera blocarea in retea.
Exista cerere si de terminale care nu au banda 38, unii utilizatori nu sunt interesati de asa ceva, ii intereseaza modelul terminalului mai putin specificatiile.

#10460
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Mulțumesc pt precizări!

Deci pot să înțeleg că dacă un telefon merge doar în anumite benzi înseamnă că are "bobine"/modemuri (sau cum s-o numi) acordate doar pe acele frecvente? Deci ține de hardware nu de soft...

Atunci cum de se poate să selectezi în MTK Engineering doar acele frecvente? Poate că acel telefon are fizic "bobine" pt toate frecvențele, însă le activezi prin aplicație, care joacă rolul de întrerupător în acest caz?

#10461
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postatanatizante, on 17 noiembrie 2018 - 19:30, said:

Atunci cum de se poate să selectezi în MTK Engineering doar acele frecvente?
Pentru ca infomatii despre hardware trebuie sa fie prezente si in software, normal. Ca si BIOS-ul la calculatoare. Tool-ul de la MTK citeste de acolo capabilitatile hardware-ului si iti arata toate benzile posibile si imposibile definite vreodata in standarde, dar poti selecta numai din cele implementate in telefon. Nu e logic?

Uite pe prastia mea Lenovo Vibe B de exemplu (folosit pentru navigatie in masina, pe post de telefon e oribil), am deselectat benzile care nu sunt folosite la noi in tara. Dar nu pot selecta benzile cu gri, pentru ca nu sunt implementate in hardware.

View Postm3rishor, on 17 noiembrie 2018 - 07:40, said:

4. MTK se poate seta pt ca exista o "unealta", la Snapdragon nu a fost oferit asa ceva.
Dpdv. hardware se poate si pe Snapdragon. Am avut Lumia 640, acum e a sotiei. Telefonul ala are Snapdragon 400, dupa niste editari in registry se poate activa tool-ul "Field Test" cu o combinatie din dialer (##3282#) si acolo se pot vedea tot felul de informatii din retea, si activa/dezactiva benzi. Tool-ul acela insa arata numai frecventele suportate de device. Chiar nu inteleg de ce nu exista asa ceva pe Android.

In concluzie pentru @atanatizante: Daca ai nevoie de telefon cu B38, cauti un telefon care are aceasta banda in specificatii (atentie la variante asiatice, americane, ce-o mai fi). Nu se poate activa din software, ceva ce nu exista in hardware.

Attached Files


Edited by katti, 17 November 2018 - 20:23.


#10462
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
Se pot bloca benzile și pe telefoane cu Snapdragon. Root și Network Signal Guru.

#10463
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View Postgatarba, on 18 noiembrie 2018 - 08:08, said:

Se pot bloca benzile și pe telefoane cu Snapdragon. Root și Network Signal Guru.
Și dacă intră pe mâna unui nepriceput, are ocazia să aibă cea mai frumoasă cărămidă!
Atenție la acea aplicație!

#10464
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Chiar daca ma repet vreau sa multumesc tuturor pt. lectiile predate :) ...

Si ca sa revin la telefonul pe care vreau sa-l achizitionez, din ce am gasit eu, doar pe Gearbest si Aliexpress gasesc ca telefonul sa aiba banda 38, dar pe Aliexpress informatiile nu mi s-au parut precise, pt. ca de ex. in descrierea din titlu scria ca are Snapdragon iar in descrierea detaliata preciza ca are MTK si cand l-am intrebat pe vanzator de aceasta neconcordata el nu mi-a dat raspus ... in schimb cand l-am intrebat ce benzi are mi-a scris ca are si banda 38 ...

Pe Gearbest, in schimb, informatiile mi se par precise, fiindca doar aici ceea ce este in titlu "se pupa" cu ce se gaseste in descriere si in plus de asta e singurul loc unde se precizeaza ca este varianta B (Taiwan) care are benzi mai multe printre care si 38 ...

Deci, ca o concluzie, sa-l cumpar de pe Gearbest pt. daca il iau de pe Aliexpress sunt sanse mari sa nu corespunda cu ceea ce scrie in descriere?

#10465
alchimistul2100

alchimistul2100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 03.05.2006
Cumpara-l din Romania, chiar daca e mai scump. Ai garantie reala si posibilitate de retur daca nu esti multumit. Nu-l cumpara de pe canale gri, cu atat mai mult cat nu esti sigur de specificatiile tehnice.

#10466
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009

View Postalch3mist, on 18 noiembrie 2018 - 12:49, said:

Cumpara-l din Romania, chiar daca e mai scump. Ai garantie reala si posibilitate de retur daca nu esti multumit. Nu-l cumpara de pe canale gri, cu atat mai mult cat nu esti sigur de specificatiile tehnice.

De la cine, ca nu-l aduce nimeni ...

#10467
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Daca nu-l aduce nimeni: are declaratie de conformitate CE? Ca daca nu si il pui in functiune te poti trezi cu ANCOM-ul la usa si cu o amenda imensa…

#10468
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009

View Postsags, on 19 noiembrie 2018 - 20:20, said:

Daca nu-l aduce nimeni: are declaratie de conformitate CE? Ca daca nu si il pui in functiune te poti trezi cu ANCOM-ul la usa si cu o amenda imensa…

Importatori care aduc modelul acesta, din cele 3 variante (low price - 3Gb RAM, middle 4Gb RAM, high 6Gb RAM), toti au ales varianta de 4Gb din motive care imi scapa ...

In India si Asia de SE unde e comercializat acest telefon, cele mai mari vanzari sunt pt. modelul de 6Gb pt. ca e raportul calitate vs. pret cel mai bun, pe de-o parte, si pe de alta pt. ca in varianta asta a reusit sa capete porecla de "Xiaomi Redmi Note 5 Pro killer" ... si asta spune totul despre ce poate sa faca acest telefon la categoria lui de pret ...

In plus de asta nici modelul de 4Gb care este importat in Romania nu stiu daca e varianta B, cea care are banda 38 ...

#10469
v46is

v46is

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.11.2014
Ce sa limiteze ANCOM sunt vai de capul lor .Operatori nici atat ca dc baraie ceva vreunul imediat zbori la altul pe cartela chiar. Eu am de 4 ani telefoane de pe Aliexpress si alte magazine din China si merg brici.
Intradevar band 41 mergea pe Digi doar fortand  cu Airplane mode off on in zona cu acoperire B38. Acum cu B1 nu mai trece deloc in B38. Este important sa cumperi tel cu  Band 38 , band 1 si in 3G nu trebuie omisa banda de 900MhZ.

#10470
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Am gasit telefonul pe Amazon, dar fac livrari doar in State :  https://www.amazon.c...sk_ql_qh_dp_hza

Nu il vinde Amazon-ul ci un alt vanzator, iar faptul ca livrarea se face in State nu-i o problema pt. mine, fiindca am pe cineva acolo care mi-l trimite prin DHL si scrie "gift" :) ...

Problema e ca nu am gasit cum se poate verifica telefonul daca are sau nu banda 38 inainte sa mi-l trimita ... si daca nu are atunci il returneaza gratie politicii de 30 de zile ...

#10471
fiuny

fiuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 26.03.2007
Arad, au schimbat TAC-ul( tracking area code) din 707 în 709!

Attached Files


Edited by fiuny, 20 November 2018 - 23:34.


#10472
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Vreau sa multumesc si tuturor celor de aici care m-au ajutat sa rezolv problema!

Daca cineva doreste detalii le gaseste aici : https://forum.softpe.../#entry23850091

#10473
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011
B.38 in Focsani...? asa am auzit...

#10474
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012
Ai auzul prea ascuțit!

#10475
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011

View Postmikeciprian, on 08 decembrie 2018 - 23:30, said:

Ai auzul prea ascuțit!
comfirm ....mapat chiar de mine si pozitionat un site...

Edited by nicupitea, 09 December 2018 - 09:37.


#10476
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011
Un nou site b38 in Focsani...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate