Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Omagiu marei doamne a comunismului stalinist, tovarasa Ana Pauker

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
596 replies to this topic

#595
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostBilly, on 27 august 2015 - 16:01, said:


Esti fatuca fara mine, scumpa ThinkAbout, de poti sa porti atata gol de iubire de oameni in tine ...
Deh...ce sa-ti spun
trimite-ma la canal in cazul asta, nuh? :lol:

#596
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostValmont43, on 27 august 2015 - 15:05, said:

incerc sa-ti raspund eu... "problema" ta draga argentum este ca s-ar parea ca esti un pusti  ce nu a trait in comunism sau a apucat f putin din acel regim dar "educatia" primita de la parinti in spiritul comunist isi spune cuvantul, eu de pilda am intanlit si tineri nascuti dupa 89 si care sustineau ca regimul comunist a foat excelent...asa auzisera si ei de la parinti....
consider ca cei care isi pot da cu parerea sunt cei care au trait in acel regim, altfel polemica devina sterila

daca voi percepeti asa in felul asta eu zic ca e problema voastra, dar nicicum a mea. nu ma simt dator in nici'un fel sa dovedesc ce varsta am pe acest forum. parca am fi la matrimoniale...
apoi hai sa lasam parintii in pace. asta nu e un lucru frumos. daca vreau sa ii aduc in discutie, ii aduc, dar nu imi vorbesti tu de ei si de ce educatie tu presupui ca am primit. mai ales ca citesc opinia ta cu privire la cine si ce poate sa discute. daca nu ai fost cu mine sa vezi ce educatie am primit de la parinti, poate ca trebuie sa te abtii. puteam fi orfan.

apoi, incerc sa te linistesc cu privire la legitimitatea mea, cu privire la regimul trecut. atat pe tine cat si pe ceilati ca prien daca au vreo indoiala.  am trait acele vremuri, in decembrie 89 am iesit in strada, la universitate destul de tarziu, pe 24 cred, spre craciun. cand au inceput sa patruleze "capra cu trei iezi", m'am minunat ca au armament in dotare. era clar ca nu e a buna, dar atunci nu parea asa de clar. cand a fusgit ceausescu eu eram la coada la paine. apoi au inceput zvonurile cu milea (mirea de la dinamo pentru cei ce nu stiau) ca s'a sinucis. apoi cateva tancuri in goana pe sosea. si cam asta a fost, apoi s'a rupt filmul, nu mai stiu exact. cam neclar, a fost o harmalaie. restul zilelor pana la craciun a fost in felul urmator: baricade in fata blocului seara cu toti vecinii, se bloca soseaua (mai stiti containerele alea de sarma pentru navete?) si lumea se juca de'a revolutia, oprind si controland masini. si dupa ce se intuneca, fuga in casa. soseaua era larga si nu aveai unde sa te adapostesti. si la mine s'a tras mult, mult. multe tuburi goale in strada. aveam televisorul stricat si ascultam la radio ce se intampla. imi amintesc foarte clar cand au dat prima data lambada la radio si crainicul spunea ca nu trebuie sa o mai ascultam la bulgari. sau cum asteptam si tot eram amanati cu divuzarea casetei cu executia. se vorbea la radio de ea. cum se lasa intunericul se tragea pana dimineata la 3-4. se tragea ca la balamuc ca am blocul foarte aproape de unitati militare. stiu foarte bine noptile alea albe de la magneziu. nu am avut ferestre sparte, vecinul a avut, dar foarte multe gloante la mai putin de 0.5m de ferestre. nu cred ca iti mai surade de iesit in centru cand la tine in casa gloantele pot sa intre pe fereastra.
cine nu a vrut nu a luat o pusca cu livretul in acele vremuri. ma si gandesc cati au mancat bataie ca prostii, ca au facut rost cumva de un pistol si daca erai gasit cu el, ala erai erai "tereoarist". pm era ok, erai revolutionar, dar nu cu pistol
da, nu am fost la inter sau cine stie unde in primele zile. am avut suficienta animatie in fata blocului din prima zi. cand am iesit pe 24 cred, era puhoi de lume la universitate si inca pe la 11 ziua se tmai tragea din cand in cand. probabil cate un chefuitor. dar cum se tragea o rafala, multimea incepea a se undui si imi era frica ca vom fi calcati in picioare. era un wc public acolo langa coltea, pe langa blanarie (blanaria stiu ca mai ea, cel putin acum vreo 3 ani imi spunea ala ca vrea sa o inchida. nu stiu daca a inchis'o si nici nu am mai ajuns pe acolo). acolo in wc ala m'a adapostit, am stat ce am stat si apoi am luat'o pe jos pana la dristor sa vad pe cineva. pana sa se intunece am plecat acasa sa nu ma prinda noaptea pe drum, ca la mne in fata blocului "bairamul" de v'am pomenit a tinut pana spre 26-27.  lui cumnata'miu taica'su i'a spus cu nu are nevoie de eroi morti acasa. asa a fost.

suficient? am varsta necesara?

#597
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Se inchide, numai de Pauker nu mai discutati. Raman alte topice dedicate deschise.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate