Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Inchinarea la Sfinti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
888 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postredbotos, on 18 august 2015 - 18:17, said:

nimeni si nimic clar doar maraituriPosted Image

eu nu inteleg de ce te astepti la dovezi cand vorbesti de credinta
fa cum vrei, nu trebuie sa ai o baza morala cat timp NU CONTRAZICE cuvantul Domnului

View Postalex1912, on 18 august 2015 - 18:16, said:

Unii cred ca au absolut tot in viata daca astfel de probleme le macina existenta. Nu inteleg de ce unii cred ca pentru a fi credincios trebuie sa mergi la biserica, sa stii tatal nostru, sa tii post, sa nu speli duminica, etc.

Pentru ca asta este standardul impus de farisei

Edited by MarianG, 18 August 2015 - 18:33.


#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postredbotos, on 18 august 2015 - 17:36, said:

eu sunt ortodox dar orice rugaciune care imi iese pe gura se refera catre Dumnezeu
Ce fel de referinte ceri tu lui Dumnezeu prin rugaciuni?

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostQuantum, on 18 august 2015 - 18:43, said:

Ce fel de referinte ceri tu lui Dumnezeu prin rugaciuni?
Referinte bune ?  
Toate rugaciunile vor fi adresate LUI , si in functie de prioritati si  utilitate  se vor  lua in discutie serios . Dar rugaciunile trebuiesc sa fie doar in sens pozitiv ( binecuvantati pe cei ce va blesteama )   si majoritatea din ele   sunt pentru vremea vesniciei . Pentru acum  orice rugaciune prin care cere  duh de calauzire  se aproba imediat .

#22
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
si nu numai duh de calauzire.
si multe alte situatii de urgenta .
verificat.
dar pe mine ma framanta un lucru.
azi la servici un coleg, mai in varsta , ma tot sacaie la cap cu cartile sfintilor parinti , iar la intrebarea daca a citit biblia si sa confrunte ceea ce spun ei cu ce scrie acolo, a sarit ca ars.
mai exact ne-am luat de la un preot care avea un duh al vedeniei si vedea oamenii care intrau in biserica , li-se punea cununi de aur pe cap , nevazute , de catre ingeri, iar daca ieseai din biserica in timpul slujbei, li se lua cununile , daca nu statea pana la sfarsit.
la intrebarea unde scrie asta in biblie si de ce trebuie sa dam crezare unor scrieri care nu au nici o legatura cu biblia , a spus ca rade diavolul acuma de mine si pt ca am citit biblia , m-am smintit.
apoi , m-am inervat eu cand eu il socoteam pe asa zis prieten , mai cult, mai deschis si nu habotinc .
eu cinstesc biserica ortodoxa si religia , acea religie care astazi este manjita de catre cei care o conduz si foarte rar gasesc un adevarat conducator.
dar am gasit si e duhovnicul meu si sfatuitorul meu .
dar nu am indraznit sa-l intreb de asta , dar pana o sa am o discutie cu el , vreau sa ma documentez.

#23
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postscarbosenie, on 18 august 2015 - 17:47, said:

prin rugaciune trebuie sa distingi 3 lucruri

-una e sa te rogi la ei, ca dorinta umana sa primesti ceva inapoi, ceea ce e mai mult o iluzie psihologica cu sane 50% sa devina reala
-alta e sa-i venerezi pentru duhul sfant care a existat in sufletul lor pe timpul vietii. (documenteaza-te cum e cu sfintele moaste care nu putrezesc si nu se descompun)
-iar alta e sa idolatrizezi, lucru perceput de pocaiti ca il facem

o idolatrie consta in inchinarea la anumiti idoli pe care ii percepi ca fiind singurii tai dumnezei(pagani)
ortodoxia ne invata sa ii cinstim pe sfinti, dar in final tot la Dumnezeu ne inchinam si Il preaslavim
Deci ai o gramada de "semizei" la care te rogi, le stabilesti zile de sarbatoare si praznice dedicate lor, faci icoane cu ei, te rogi lor etc, , DAR deoarece crezi ca "in final tot la Dumnezeu te inchini" , asta face sa nu fii idolatru? Posted Image
Nu e de mirare ca faci alergie la Biblie, cum am vazut mai sus.

Edited by kruger, 18 August 2015 - 19:29.


#24
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015

View Postscarbosenie, on 18 august 2015 - 17:57, said:



pune mana si citeste despre Duhul Sfant
cauta niste pasaje pentru noi astia care nu studiaza biblii online cu control+F



mai cinteste-mi odata primul raspuns ca sa intelegi cum e cu ajutorul din randul 2
la revedere

Desi nu cunosti nimic te dai invatator. Inainte de a invata pe alti cerceteaza daca ceea ce inveti este corect. Acum privind din prisma ortodoxa totul este normal doar ca asta nu se numeste crestinism.

Pentru initiator : vezi ca apostoli Lui Isus nu au acceptat inchinarea si sunt sigur ca vei trage singur concluzia.

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postscarbosenie, on 18 august 2015 - 19:32, said:

tu sa-ti vezi de aria ta de pocaiti
ca aici poate faci alergiePosted Image

Vezi ca aici..........@kruger este moderator!Posted Image
Sau vrei sa iti iei ban.........ca @tudorel?

Toate religiile sunt super ok!

Edited by xmanyacs77, 18 August 2015 - 19:54.


#26
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
tudorel era prea exagerat si dezaxat.
nici un ortodox nu era deacord cu el.
deci exceptandu-l pe @kruger restu ce ziceti?

Edited by kruger, 18 August 2015 - 20:24.
g


#27
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postredbotos, on 18 august 2015 - 17:53, said:

eu unul ii cinstesc si ii recunosc ca au auvut o viata sfanta la care noi sa luam aminte .
dar sa prea luat proportii
sf Arsenie ia amploare si cate babe se roaga cu gen: prea sfinte parinte Arsenie , ajutane pe noi pacatosii.
Subliniez:
"ii cinstesc si ii recunosc ca au avut"?
"sa prea luat proportii"?
sf Arsenie ia amploare  Posted Image [chiar, cum ia sfantul amploare?] si cate babe se roaga cu gen...   ajutane..."


Logica ti-e ca si scrierea.
Mai bine te inchinai mai mult la sfintele carti de limba romana si treceai mai mult pe la sfanta scoala.

Edited by BlueKing-69, 18 August 2015 - 20:34.


#28
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postredbotos, on 18 august 2015 - 17:47, said:

pai asta vreau si eu ca cineva sa-mi arate ca eu nu am gasit
Tu ai impresia că Biblia este singura informație veridică pe care o ai, în cadrul creștinismului?

View Postedy12345, on 18 august 2015 - 17:53, said:

1 Timotei 2:5 "Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos, "
Iar dați citatul ăsta, din care nu ați priceput nimic? Devine plictisitor, zău așa.

Edited by mario_bril, 18 August 2015 - 21:05.


#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpacopaco1967, on 18 august 2015 - 18:53, said:

Referinte bune ?  
Toate rugaciunile vor fi adresate LUI , si in functie de prioritati si  utilitate  se vor  lua in discutie serios . Dar rugaciunile trebuiesc sa fie doar in sens pozitiv ( binecuvantati pe cei ce va blesteama )   si majoritatea din ele   sunt pentru vremea vesniciei . Pentru acum  orice rugaciune prin care cere  duh de calauzire  se aproba imediat .
Asia si Africa unde sunt pe lista?

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postredbotos, on 18 august 2015 - 17:59, said:

dar normal ca sunt pocait dar nu sub acoperire ci chiar fatis.
ce vroiai tu sa spui e ceva de genul " neoprotestant " , dar nu , nu sunt.
am aci in zona un preot care slujeste la o catedrala si tocmai dumnealui a spus un lucru
citez: la boboteaza sa nu veniti cu caii sa-i botez a duhul sfant este pt om nu animale sau masini, cand scoateti mortul din casa , sa nu spargeti " blidul" cu taciune ca nu va facut nimic.
dupa cateva saptamani a primit avertisment de sus ca nu e in rand cu sf traditie.
mie mi se pare ca se cam ia de gat sf traditie cu biblia
Unde anume scrie în Sfânta Tradiție, că botezul este pentru animale? Mitomania este un păcat în fața lui Dumnezeu, mai ales dacă te consideri pocăit.

Edited by mario_bril, 18 August 2015 - 21:08.


#31
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

View PostMarianG, on 18 august 2015 - 18:12, said:

mai manoman, daca dl Papacioc a facut minuni le-a facut prin Dumnezeu, nu fa scantei ca iese foc

Cine a zis ceva de minuni? Apropo, poti sa-mi arati singura minune ce a fost confirmata ca una, si nu de popi ci de oameni de stiinta calificati?Si nu, vindecarile asa zis minunate nu sint minuni, doar vindecari neexplicate.

#32
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015

View Postmario_bril, on 18 august 2015 - 21:05, said:


Tu ai impresia că Biblia este singura informație veridică pe care o ai, Ăźn cadrul creștinismului?


Iar dați citatul ăsta, din care nu ați priceput nimic? Devine plictisitor, zău așa.

Uite ca aparu si mincinosul. Pai spune tovarase ( tu care consideri oameni porci) pe ce se bazeaza crestinismul?

#33
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015

View Postredbotos, on 18 august 2015 - 17:36, said:

buna
am o problema care vreau sa o rezolv .
foarte multi otodocsi se roaga la sfinti drept mijlocitori ai rugaciunii lor.
acuma , eu sunt ortodox dar orice rugaciune care imi iese pe gura se refera catre Dumnezeu si nimic altcuiva.
am citit si rugaciuni ale sfintilor nostri dar la fel se scorda doar lui Dumnezeu.
vreau extrase din biblie exact unde se spune ca trebuie sa te rogi sfintilor .

Explicatia mea, fara pretentii de corectitudine, dar care sper ca te va ajuta macar un pic.


Care este cel mai mare pacat?
Dupa cate stiu eu, este mandria.

Un om ce Ii vorbeste exclusiv lui Dumnezeu, fie cu adevarat inzestrat sau doar in mod inchipuit, va tinde sa se mandreasca cu aceasta.
Rugaciunea catre sfinti poate fi un exercitiu al smereniei.

#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdanut300, on 18 august 2015 - 21:27, said:

Uite ca aparu si mincinosul. Pai spune tovarase ( tu care consideri oameni porci) pe ce se bazeaza crestinismul?
E mai greu pentru martorii lui Iehova, care sunt păgâni, să înțeleagă creștinismul. Întrebarea pusă fiind una care demonstrează din plin, asta.

Edited by mario_bril, 18 August 2015 - 21:33.


#35
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
http://www.google.ro...f3mfGgku1bKE8aQ

ver 26

Sfatul meu este sa respecti pe cei ce au dus o viata sfanta si sa incerci ca rugaciunile sa le ridici catre Dumnezeu.

View Postmario_bril, on 18 august 2015 - 21:32, said:


E mai greu pentru martorii lui Iehova, care sunt păgĂąni, să Ăźnțeleagă creștinismul. Întrebarea pusă fiind una care demonstrează din plin, asta.

De ce amesteci pe alti care nu au nici o treaba ?
Spune pe ce se bazeaza crestinismul te rog?

Nu stiu prea multe despre dogmele celorlalte culte dar stiu ca obicieiuri pagane sunt destule in ortodoxism.

Desigur nu indraznesti sa spui fiindca dovedesti minciuna din postarile tale.

#36
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdanut300, on 18 august 2015 - 21:40, said:

De ce amesteci pe alti care nu au nici o treaba ?
Spune pe ce se bazeaza crestinismul te rog?
Uite, pe această mărturisire.

View Postdanut300, on 18 august 2015 - 21:40, said:

Nu stiu prea multe despre dogmele celorlalte culte dar stiu ca obicieiuri pagane sunt destule in ortodoxism.
Știi puțin și prost, deci. Nu mă miră, absolut deloc, să știi.

Edited by mario_bril, 18 August 2015 - 21:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate