Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Al doilea obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Salutare!

De ceva timp butonez un Canon EOS M cu obiectivul standard - 18-55. Avand in vedere ca incerc sa "aprofundez" domeniul fotografiei, vreau sa va cer sfatul in legatura cu achizitia celui de al doilea obiectiv: ce imi recomandati - tip/caracteristici? Care ar trebui sa fie al doilea obiectiv in geanta unui fotograf amator?

PS - am adaptor pentru obiective pt ca "simpaticii" astia de la Canon au optat pentru o montura speciala astfel incat sa nu se potriveasca fara adaptor decat doua obiective Canon la niste pretuuriii.....

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ai nevoie de adaptor pt. ca ai ales o camera compacta, nu are Canon nici o vina, ba chiar din contra. (si spun asta fara sa fiu canonist...)

Obiectivele de SLR/DSLR sunt facute sa focalizeze dincolo de camera oglinzii, cu precizie exact in planul senzorului, fapt care la wide-uri chiar complica foarte mult designul optic - asa numit retrofocal. (are insa avantaje chiar si la mirrorless-urile cu adaptor, deoarece senzorii digitali sunt mai sensbili la unghiul sub care ajunge lumina pe ei in margini, si atunci designul retrofocal plus adaptor, reduce problema.

Obiectivele sunt zeci, sute, mii, pt. ca oamenii sunt diferiti, au nevoi diferite, interese si subiecte diferite, si desigur - si bugete diferite.

Cel mai bine te intrebi ce doresti sa faci, si astfel ajungi mai usor la raspunsul legat de tehnica, eventul fortat sau nu, filtrezi si prin prisma bugetului - insa acesta din urma este un aspect nefericit...

Unii oameni au zeci de obiective, poate toate unul si unul, super-bune toate, si scumpe cam fiecare, si le folosesc cam pe toate.
Altii le tin de colectie - e si asta un scop in sine...

Cu ani in urma, am folosit 11 ani doar un 55 f 1.8 pe FF35 ( in cvastotalitate, insa rar am mai pus si cate un wide imprumutat, sau cate un tele dedicat sau cu TC2X la acel 55.
Acel 55 f 1.8, imi tinea si de normal si de wide si de tele, faceam zoom cu pasul, si in cvasitotalitate ma descurcam binisor cu el.
Incadra aproximativ ca un 35 f 1.2 pe camera ta.

Acum am zeci de obiective excelente, de la ultrawide la tele, si le folosesc cam pe toate.
Majoritatea sunt obiective cu focala fixa, dar am si cateva zoomuri.
Mai intai am luat un 50 f 1.7 cu AF ( 55-ul nu avea AF), insat tot pt. FF35, deci incadra ca un 30-35 pe APS-C.
Nu este vorba descpe obiective Canon...
Apoi am luat si zoomuri, transnormale, lungi, wide-uri, teleuri, de la 15 la 300mm, si se poate si mai mult...

Edited by loock, 14 August 2015 - 16:50.


#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca vrei sa bagi bani in obiective, treci la D-SLR.

#4
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Vezi care sunt obiectivele compatibile cu Canon M. Canon nu prea sprijina montura asa ca nu sunt prea multe. Samyang vad ca a facut mai multe obiective cu focalizare manuala. Ai de ales intre un wide angle, un obiectiv rapid wide si un superzoom de la Tamron.
Deci nu prea ai dificultatea alegerii.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Poate folosi un adaptor (cum a si zis in primul post), dar nu vad rostul sa cumperi obiective pentru ceea ce e in esenta un aparat foto compact. Cu senzor mai mare si obiective interschimbabile.

#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostSeb, on 14 august 2015 - 16:53, said:

Poate folosi un adaptor (cum a si zis in primul post), dar nu vad rostul sa cumperi obiective pentru ceea ce e in esenta un aparat foto compact. Cu senzor mai mare si obiective interschimbabile.
Problema cu adaptorul e ca va adapta obiective care nu au fost proiectate pentru CDAF ci pentru PDAF. Solutia este costisitoare, stangace si cam ineficienta.
De aceea sfatuiesc oamenii sa se gandeasca un pic cand iau un aparat. Daca vrei neaparat un mirrorless ia de la firmele care au pierdut batalia dSLR (Olympus, Panasonic, Fujifilm, Samsung sau Sony). Sony are cam cele mai slabe obiective dar senzorii sunt foarte buni. Fujifilm exceleaza la obiective si nici Olympus nu e prea departe. Alege otrava.

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu simplific alegerea: fie compacta, fie D-SLR (se poate si ambele). Nu vad rostul celorlalte variante.

Raspunzand strict la intrebare, pe langa 18-55mm as lua un obiectiv cu distanta focala mai mare.

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postplmokn, on 14 august 2015 - 16:20, said:

.. Avand in vedere ca incerc sa "aprofundez" domeniul fotografiei, ...
In ce sens? O poti aprofunda si cu ob. actual, ce te impiedica?

View Postplmokn, on 14 august 2015 - 16:20, said:

Care ar trebui sa fie al doilea obiectiv in geanta unui fotograf amator?
Fotograful amator sau nu ar trebui sa se gandeasca la poze, nu la obiective ce scop in sine.

Edited by crokodilu, 14 August 2015 - 22:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate