Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

[CUM] Viza de flotant student

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Alexandru9314

Alexandru9314

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2015
Deci problema sta in felul urmator, intre 01.10.2014 si 31.07.2015 am stat la camin si am avut viza de flotant pe spatele buletinului. In continuare stau in acelasi camin, insa la cazare nu ne-au mai luat buletinele sa ne puna viza de flotant, doar ne-au dat o noua legitimatie de TRANZIT, au zis ca asa se face in astea 2 luni de vacanta.
Pe la sfarsitul lunii trecute am inceput scoala de soferi, eu crezand ca nu va fi o problema cu viza de flotant (eu fiind din alt judet).
In judetul de domiciliu nu am cum sa dau examenul.

Intrebarea este daca voi putea obtine viza de flotant pe astea 2 luni?

Din ce am vazut aici:

http://www.dlep-iasi...sedinta--1.html
"Posted Image  Dacă solicitați viza într-un cămin studențesc:
- Cererea trebuie completată la rubrica destinată găzduitorului cu datele administratorului Căminului, care semnează și aplică ștampila
   - Se prezintă carnetul de student vizat pe anul în curs  sau o adeverință de student."


http://www.sibiu.ro/...-reedin-flotant
"Excepții
* persoanele care au reședința în cămine muncitorești, studențești și de elevi (caz în care rubrica "consimțământul găzduitorului" este completată, semnată și ștampilată de către administrator), dar prezintă obligatoriu actul cu care se face dovada adresei de reședință,"



Pe al doilea site zice si de "actul cu care se face dovada de resedinta" insa pentru astea doua luni nu ne-au mai facut contract. Am completat o cerere, adeverinta de student, copie de pe buletin etc...niste semnaturi si atat.

Edited by Alexandru9314, 09 August 2015 - 19:30.


#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010
examenul se da in orasul de resedinta.... nu cel de pe viza de flotant...

Daca era pe viza de flotant nu isi mai facea lumea buletine de pitesti

Edited by MooF2010, 09 August 2015 - 20:02.


#3
Alexandru9314

Alexandru9314

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2015

View PostMooF2010, on 09 august 2015 - 20:02, said:

examenul se da in orasul de resedinta.... nu cel de pe viza de flotant...

Daca era pe viza de flotant nu isi mai facea lumea buletine de pitesti

Poate vrei sa zici domiciliu, ca resedinta este cea despre care vorbesc eu, adica flotant.
Am colegi care sunt din alt judet si au dat fara probleme cu viza de flotant de la camin, chiar si instructorul a zis ca se poate nu este o problema.

#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMooF2010, on 09 august 2015 - 20:02, said:

examenul se da in orasul de resedinta.... nu cel de pe viza de flotant...

Daca era pe viza de flotant nu isi mai facea lumea buletine de pitesti

Gresesti. Am dat eu primavara trecuta cu viza de flotant fara absolut nicio problema.

@OP: fara contract si pe bani in camin stai ilegal. Presupun ca daca le explici frumos de ce ai nevoie de contract ai sanse sa se rezolve. Sau ai rabdare doua luni.
Sau faci scandal si te dau si afara din camin.

Edit: o varianta e sa te treaca cineva din oras ca si "locatar" la el acasa, un prieten care are o zi de umblat cu tine la evidenta populatiei.

Edited by sergiu_spooky, 09 August 2015 - 20:50.


#5
Alexandru9314

Alexandru9314

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2015

View Postsergiu_spooky, on 09 august 2015 - 20:47, said:

Gresesti


Gresesti. Am dat eu primavara trecuta cu viza de flotant fara absolut nicio problema.

@OP: fara contract si pe bani in camin stai ilegal. Presupun ca daca le explici frumos de ce ai nevoie de contract ai sanse sa se rezolve. Sau ai rabdare doua luni.
Sau faci scandal si te dau si afara din camin.


Ilegal nu stau, suntem trecuti in registru, am semnat, am platit pe prima luna si am primit chitanta, ne-au dat o noua legitimatie valabila 2 luni. Cred ca asa e politica in asa numita perioada de TRANZIT pe perioada vacantei, sa nu se dea contract. Si mie mi se pare putin ciudat, dar na....poate voi putea obtine o dovada ceva cum ca stau acolo, dar nu stiu, prima data cand am vorbit cu administratorul si am incercat sa ii explic situatia a inceput sa tipe si sa zica ca nu e problema lui :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate