Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cat rezista un CD/DVD?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
Mihai1999

Mihai1999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.08.2015
Buna ziua.Probabil 70% din persoanele de pe acest forum au in casa un CD/DVD pe care sa afla date personale inregistrate cu ajutorul unui program gen Nero. Problema mea este ca dupa o perioada de timp ( aproximativ 4 ani) un DVD pe care se afla un joc ( da sunt gamer) are o problema la transferul de date .Unii spun ca ar putea fi zgariat ,altii ca e murdar ( desi nu se observa si nici zgarieturi majore nu are).Intrebarea mea este : Ce durata de viata are un DVD/CD ? DVD-ul respectiv isi intrecuse limita de viata?

#2
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Offtopic: in 4 ani imi faceam 50 de copii...

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
depinde, unele dvd proaste poate nu tin nici 2 ani, altele de marca tin si 10-15 ani. Conteaza si unde le tii, cum le pastrezi etc.

#4
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
De vreo 8 ani, am scos 90% din poze, poate mai mult :)

#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
am cd-uri inscriptionate acum 16-17 ani ('98-'00) pe care le citesc in general bine (cu oarecare hopuri, ca unele is mai zgiriate - chiar m-ai facut curios si am pus unul ACUM  in unitate) - personal, foloseam foarte mult cd-uri tdk pe vremea aia.

pe de alta parte, am patit sa inscriptionez dvd (marca imation) cu verificare la scriere, era ok, dar la ~2 saptamani dupa ardere NU A MAI PUTUT FI CITIT DE NICI O UNITATE.

nu as putea formula o concluzie... probabil conteaza foarte mult norocul pe care il ai, poate conteaza si faptul ca mai demult discurile erau realizate cu mai multa seriozitate, poate conta si viteza mai mica de scriere de pe vremea aia, in plus mai conteaza si cum pastrezi discurile...

Edited by tEo, 08 August 2015 - 21:38.


#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
traxdata si verbatim...nu am nici o problema cu ele, am dvd din 2004 scrise cu o unitate nec, alea erau atunci in voga. F ok si acum. Mi-a adus cineva azi niste discuri facute in 2010 de un filmaci la nunta, efectiv s-a exfoliat si suprafata scrisa, n-am ce-i mai face. A folosit discuri la 50 bani, ce sa tina alea.

Edited by xkos, 08 August 2015 - 21:37.


#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
De obicei nu zgarieturile strica discurile. In timp intra aerul prin marginea exterioara si oxideaza stratul pe care sunt scrise datele. Cat de etansa e marginea determina cat rezista datele.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nero? a zis cineva ceva de nero?!? Posted Image

un CD/DVD rezista in general pana se strica!!! ţin pana nu mai poti copia datele de pe ele...
asta poate sa insemne si un minut, si 10 ani... in general, alea inscriptionate "industrial" tin mai bine decat alea scrise acasa...
cine mai foloseste CD-uri/DVD-uri in ziua de azi?!? cine mai are unitati de scriere/citire DVDuri?!? ce treaba mai are gammingul cu DVD-urile?!?
ce gamer e ala care joaca jocuri de pe DVD de acum 4 ani?!? sau ai aruncat-o la misto... ca sa ne imprexionezi?!?

Edited by Nero-d, 08 August 2015 - 21:53.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Depinde, cele proaste pot tine 2-3 ani cele bune 15-25 ani. Ne referim strict la stabilitatea chimica a stratului recordabil (ars) ca in rest daca-l folosesti si-l zgarii poate tine si mai putin de 1 an :)

Edited by andreic, 08 August 2015 - 21:53.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Discutabil, clar este ca nu sunt nemuritoare.

Pe masura ce discurile au devenit mai ieftine, calitatea a scazut dramatic.

Discurile arse sunt semnificativ mai slabe decat cele matritate.

Pe scurt, daca vrei sa iti protejezi datele, fie le transferi pe discuri noi la 3-4 ani, fie le pui pe un NAS cu RAID si folosesti CrashPlan pt back-up in cloud.

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
@rickysyv
de acord, dar zgirieturile pot afecta direct VITEZA cu care discul este citit. iar daca zgirietura este suficient de profunda sau mare (intinsa) sau pe exterior (stratul de obicei mat, de deasupra discului - asa cum il punem in unitate), atunci discul uneori (- mai ales in functie de unitatea optica) nu poate fi citit. adica e defect...

iar oxidarea pe care ai amintit-o mai sus este (cred) intr-adevar un mare factor care duce la defectarea discurilor. atita insa ca uneori ea poate fi prevenita - de ex. nu "pastrezi" discul in conditii neprielnice - ma refer la temperatura inalta, sau la scierea discurilor cu tot felul de markere, sau chiar la indoirea lor (da, am vazut si de-astea -  proprietari care indoiau discurile apoi se mirau ca nu mai pot fi citite)...

iar discurile de calitatea mai proasta... pur si simplu se exfoliaza, oricum le-ai pastra... iar ce e mai rau e ca pretul (prea mic, de exemplu) nu este un criteriu suficient pentru a-ti da seama ca respectivul model de disc e o "prastie" sau nu...

#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Eu folosesc pt depozitare, acele carcase de plastic de la dvd urile bulk 100buc si deasupra pun 2-3 pliculete de silicagel. O sa ma gandesc mai serios pe viitor daca nu e mai rentabil sa le mut treptat pe HDD urile astea mai vechi de 160GB care acum se gasesc la preturi destul de bune sh

Edited by A10, 08 August 2015 - 21:59.


#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ehe... cand s-au inventat ele si s-au lansat pe piata... asa se laudau... ca sunt mediul de stocare si arhivare ideal... virtual indestructibil (de trecerea timpului ma refer)

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAdm, on 08 august 2015 - 21:55, said:

Discurile arse sunt semnificativ mai slabe decat cele matritate.
Cele matritate se fac pe aluminiu. Singura problema este sa nu fie contaminate cu oxigen, altfel apare oxidarea. Pot rezista mult si bine daca sunt tinute si fabricate corect.

View PostNero-d, on 08 august 2015 - 22:03, said:

ehe... cand s-au inventat ele si s-au lansat pe piata... asa se laudau... ca sunt mediul de stocare si arhivare ideal... virtual indestructibil (de trecerea timpului ma refer)
Nu se doreste realizarea unor discuri care sa tina cu adevarat 100 ani sau mai mult, se considera ca tehnologia se schimba pana atunci. Existau niste cd-uri mai aurii facute cu phtalocyanine (li se zicea gold dar nu aveau aur) care in reclama cica tineau 100 ani... nu mai am niciunul sa verific cum merg.
La vremea aparitiei cd-urilor recordabile hardurile erau mici si scumpe, discurile erau clar solutia ideala pentru backup, azi e discutabil, hardurile sunt mari dar si ele se pot strica daca le utilizezi, doar asa sa tii arhiva pe un hard care sa stea nefolosit.

Edited by andreic, 08 August 2015 - 22:13.


#15
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sunt blu ray m disc care tin 100 ani cica

#16
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Uite aici un studiu făcut de oameni serioși, cu barbă:

http://www.archivesd....fr/static/6187

E despre Blu-ray, dar cred că și la CD/DVD lucrurile stau tot cam așa.

#17
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PosttEo, on 08 august 2015 - 21:33, said:

am cd-uri inscriptionate acum 16-17 ani ('98-'00) pe care le citesc in general bine (cu oarecare hopuri, ca unele is mai zgiriate - chiar m-ai facut curios si am pus unul ACUM  in unitate) - personal, foloseam foarte mult cd-uri tdk pe vremea aia.

Pai tu pui calitatea blancurilor din anii 1999 - 2005 cand un CD-RW (1998 -2001) era o enormitate, abia prin 2005 a inceput lumea sa-si permita DVD-ROMuri.
Atunci blankurile erau singura sursa de stocare, USB-STICKul a aparut prin 2005 si 256Mb era balamuc.

#18
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Păi şi cum ştii ce să alegi în zilele noastre? Posted Image
Aşa aveam şi eu un C.D. ars ultima dată prin 2003 care acum 2-3 ani mai putea fi citit (să văd dacă mai dau de el). Cel mai bine e să faci mai multe copii. Din păcate nici stick-ul, nici hardul nu-s tocmai eterne. Dar un hard bun cred că ţine mai mult decât un blank prost...
Ca şi chestie istorică

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fj-uSWg0LOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 08 August 2015 - 22:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate