Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

cautare in articole

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
klausz

klausz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.02.2006
?? Folosesc datorita utilizarii excesive a unui chat numit borgchat.
Eu stiu ca MySQL este utilizat pentru forumuri phpBB sau alte lucruri de genul asta. Am un site si as vrea sa stiu cum ar fi posibil ca articolele sa fie arhivate intr-o baza de date. Sunt la nivel sub incepator si poate intrebari de genul asta sunt cam nasoale.  As vrea doar putin detaliu. De exemplu eu am o revista postata pe site si pentru fiecare pagina a revistei am o alta pagina html. As putea reduce munca sau as putea stoca informatiile intr-o baza de date astfel incat sa poata fi cautat un articol pe criteriu de grup de cuvinte sau titlu?

#20
john2381

john2381

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2005

View Postklausz, on Feb 26 2006, 09:42, said:

?? Folosesc datorita utilizarii excesive a unui chat numit borgchat.
Eu stiu ca MySQL este utilizat pentru forumuri phpBB sau alte lucruri de genul asta. Am un site si as vrea sa stiu cum ar fi posibil ca articolele sa fie arhivate intr-o baza de date. Sunt la nivel sub incepator si poate intrebari de genul asta sunt cam nasoale.  As vrea doar putin detaliu. De exemplu eu am o revista postata pe site si pentru fiecare pagina a revistei am o alta pagina html. As putea reduce munca sau as putea stoca informatiile intr-o baza de date astfel incat sa poata fi cautat un articol pe criteriu de grup de cuvinte sau titlu?

ai putea reduce munca cu editarea continutului in format html daca ai stoca intr-o baza de data paginile (dar nusunt convins ca per total munca ar fi mai putina - aici tre sa faci tu o analiza sa vezi cat ar dura sa implemetezi solutia cu baza de date si de cat efort te-ar scuti cu editarea. personal.. daca as fi in locul tau si as edita 2 pagini pe luna pt o revista simpla nu as alege o astfel de implementare care s-ar putea sa iasa aiurea si din cauza ca nu m-as pricepe la o astfel de solutie tehnica)

daca vrei totusi sa alegi solutia cu baza de date iti recomand php.net , mysql.com si pt cautare ai nevoie de chestia asta fulltext search.

pentru a reusi cred totusi ca ar trebui sa incepi cu niste tutoriale de php si mysql.

multa bafta!

#21
klausz

klausz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.02.2006
Ca sa fiu inteles mai bine, as dori ca in urma unui articol pus pe site sa poata exista optiunea "comenteaza acest articol" si textul sa apara in josul comentariului. De ce as avea nevoie pentru acest lucru?? Nu de o baza mySQL ?? E greu de creat un asemenea lucru?? :mellow:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate