Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Spliter TV cu minim 16 cai

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
laur86

laur86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 03.03.2006
Salut,

Am una bucata abonament de cablu si am nevoie de un spliter pentru 16 canale.
Exista asa ceva pe piata? Tot ce gasesc sunt cu maxim 8?

Este o solutie sa iau 2 bucati de cate 8? Cum este mai bine sa le leg? In serie sau in paralel?

Imi puteti recomanda un spliter ok care sa faca fata la cerintele de mai sus?
Simultan vor functiona maxim 4 TV-uri, nu mai mult.

Multumesc!

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Iti faci companie de cablu' in sat? :)
Cablul pe care vrei sa-l imparti de unde aduce semnalul, de la o firma de cablu sau de la o antena satelit?
Ce tip de transmisie e prin cablul ala, digital sau analogic?

In orice caz, in unele cazuri se pot folosi ceva splitere cu amplificare de semnal, pentru ca fiecare spliter (conexiune) presupune pierderi de semnal.

Edited by Ciubex, 05 August 2015 - 17:18.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Daca intreaba cum se leaga crezi ca stie detaliile asteA?

#4
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Greu: https://www.google.e...spliter 16 ways

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

 laur86, on 05 august 2015 - 17:09, said:

Simultan vor functiona maxim 4 TV-uri, nu mai mult.
Atenuarea pentru 16 canale e enorma... la fiecare 2 canale splituite adaugi 3-3.5dB pierdere. Vezi si tu cat iese... trebuie amplif puternic inainte de el. Iar daca sta degeaba cu 4 tv-uri e pierdere fara rost.

Edited by andreic, 05 August 2015 - 17:25.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Nu conteaza cate TV-uri functioneaza si cate nu. Calculul retelei se face la fel.

Nu se aduc peste 8 iesiri ptr ca in general nici alea nu se folosesc prea mult. In mod normal la proiectarea retelelor se folosesc in general distribuitoare si nu splitere.

Nu poti lega 2 splittere de 8 nici in serie nici in paralel. La poti conecta prin intermediul unui spliter cu 2 iesiri - la iesirile acestuia pui intrarile celor de 8. Atenuarea mai creste cu 3-4dB,
In mod normal ar trebui sa existe o solutie mai buna decat folosirea acelor splitere de 8.

#7
laur86

laur86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 03.03.2006

 Ciubex, on 05 august 2015 - 17:15, said:

Iti faci companie de cablu' in sat? Posted Image
Cablul pe care vrei sa-l imparti de unde aduce semnalul, de la o firma de cablu sau de la o antena satelit?
Ce tip de transmisie e prin cablul ala, digital sau analogic?

In orice caz, in unele cazuri se pot folosi ceva splitere cu amplificare de semnal, pentru ca fiecare spliter (conexiune) presupune pierderi de semnal.
:)) Vreau sa distribui cablu in tot blocul :P
Este transmisie digitala. Cablul vine de la RDS. Vine fibra pana in casa de unde exista un media converter, cred, iar de acolo iese cablul de TV.

 Bolund, on 05 august 2015 - 17:19, said:

Foarte greu. Dar ma bucur ca imi dai un link cu niste imagini. Da-mi si manual de utilizare. Printez o poza, fac gauri in ea si in gauri bag cablurile? :)
In Ro gasesc asa ceva de cumparat?

Solutia cea mai buna cred ca este sa pun un amplificator in fata si apoi sa plec mai departe pe 2 splittere de 8, corect? :)
Cu distribuitoarele cum sta treaba? Ce buget imi trebuie pentru asa ceva?

#8
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015

 laur86, on 05 august 2015 - 17:09, said:

Salut,

Am una bucata abonament de cablu si am nevoie de un spliter pentru 16 canale.
Exista asa ceva pe piata? Tot ce gasesc sunt cu maxim 8?
Multumesc!
Daca apar poze inseamna ca exista. Restul e problema ta. Ce sa montezi la un spliter? Mufe pe cabluri?
ce manual de montaj, nu stii sa insurubezi?

Edited by Bolund, 05 August 2015 - 17:36.


#9
laur86

laur86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 03.03.2006

 Bolund, on 05 august 2015 - 17:36, said:

Daca apar poze inseamna ca exista. Restul e problema ta. Ce sa montezi la un spliter? Mufe pe cabluri?
ce manual de montaj, nu stii sa insurubezi?

Si cu dinozauri apar poze pe net, dar nu inseamna ca (mai) exista :P. Ceream o solutie viabila pentru Romania. Daca locuiam in China, precizam si era ok linkul de la tine.
Legat de montaj, iti ceream sa imi dai instructiuni de folosire la pozele de pe net :).

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004

 laur86, on 05 august 2015 - 17:33, said:

Solutia cea mai buna cred ca este sa pun un amplificator in fata si apoi sa plec mai departe pe 2 splittere de 8, corect? Posted Image
Cu distribuitoarele cum sta treaba? Ce buget imi trebuie pentru asa ceva?

Incorect. Asta implica sa pleci pe urma cu 16 cabluri mai departe.

Distribuitoarele arata ca si spliterele dar astea au intrare, iesire ( teoretic neatenuata ) si iesiri atenuate ( cu atenuare prestabilita - se alege in proiectare ). Asta inseamna ca pleci cu un cablu si te duci din camera in camera si montezi cate un distribuitor unde ai nevoie. Pot avea mai multe iesiri atenuate - 1, 2, 3, 4...

Calculul e simplu - le pui in asa fel incat atenuarea totala la fiecare TV sa fie pe cat posibil aceeasi. Diferente de 2-3 dB sunt acceptabile ptr distante mari si multe distribuitoare.
La intrare pui amplificator ptr a compensa atenuarea totala.

#11
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
http://www.amazon.co...r/dp/B007P5Y8BA
http://forums.xfinit...ter/td-p/804603
Nu fa pe mistretul...
Cauta, ca doar si cei care iti raspund tot pe internet cauta.

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Iti trebuie exact ce sagaseste in majoritatea cutiilor de distributie UPC/RDS: amplificator + TAP.

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.dipolnet....iri__R70523.htm

#14
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
Recomand sa nu il ajutati, daca el distribuie cablul de la RCS catre tot blocul si le si cere bani, chiar nu recomand, se face puscarie pentru asta.

#15
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010

 laur86, on 05 august 2015 - 17:33, said:

Posted Image) Vreau sa distribui cablu in tot blocul Posted Image
Este transmisie digitala. Cablul vine de la RDS. Vine fibra pana in casa de unde exista un media converter, cred, iar de acolo iese cablul de TV.


Foarte greu. Dar ma bucur ca imi dai un link cu niste imagini. Da-mi si manual de utilizare. Printez o poza, fac gauri in ea si in gauri bag cablurile? Posted Image
In Ro gasesc asa ceva de cumparat?

Solutia cea mai buna cred ca este sa pun un amplificator in fata si apoi sa plec mai departe pe 2 splittere de 8, corect? Posted Image
Cu distribuitoarele cum sta treaba? Ce buget imi trebuie pentru asa ceva?

Bv frate, o fi greu sa dai clik pe pozele alea si apoi pe acceseaza link-ul ?

#16
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 laur86, on 05 august 2015 - 17:33, said:

Posted Image) Vreau sa distribui cablu in tot blocul Posted Image
Este transmisie digitala. Cablul vine de la RDS.
Cei de la RDS ce părere au?

Edited by 0x0c, 05 August 2015 - 19:19.


#17
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

 laur86, on 05 august 2015 - 17:41, said:

Si cu dinozauri apar poze pe net, dar nu inseamna ca (mai) exista Posted Image. Ceream o solutie viabila pentru Romania. Daca locuiam in China, precizam si era ok linkul de la tine.
Legat de montaj, iti ceream sa imi dai instructiuni de folosire la pozele de pe net Posted Image.

Frumos. Omul te ajuta, iti sugereaza cum sa cauti si tu ii tragi cu mistocareala ieftina.
Cine stie, poate colegul ti-l cumpara si ti-l face cadou, ca pentru tine e tare greu sa cauti pe net.
Poate n-ai auzit de alde ebay sau alibaba sau de cumparaturi de net; e posibil ca respectivul splitter sa nu se aduca la buticu' de la tine din sat.
In plus, vrei un dispozitiv semiprofesional dar n-ai habar cum se foloseste, cum se monteaza, ce se monteaza inainte si dupa, n-ai auzit de atenuare, etc.

 STARTREK1, on 05 august 2015 - 18:07, said:


Nu merge, ala-i multiswitch pentru 9 linii. Lui ii trebuie o intrare si 18 iesiri.
On topic: pui unul de 2 si 2 de 8 dupa. Calculezi atenuarile, inclusiv pe cablurile pana la televizoare, si inainte de ala cu 2 trantesti un amplificator care sa-ti acopere atenuarea.
Si vezi sa nu te dea cineva pe goarna ca te alegi cu dosar penal si bratari cu cheie.

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si intr-un final... ce face consumatorul final cu semnalul, fara decodoarele de la RCS?!?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate