Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Relocare UK Leicester

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
@YoungEngineer: eu cred că tu ai 2 alegeri destule de simple:

1. Te iei după ce spun diverși care au văzut țările străine prin excursii, dar sunt mari experți în căutat diverse informații pe net.
2. Te urci frumos în avion, vii și vezi ce și cum. Dacă-ți place, super, dacă nu, asta e: o treci la experiențe de viață.

#38
YoungEngineer

YoungEngineer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.08.2015
Mulțumesc tuturor pentru părerile impărtăsite.
Cu toate că la prima vedere pare greu, cred ca am să accept contractul.
Această decizie are la bază, cum a zis și @mufa " o nouă experiența de viață" și o nouă provocare profesională.
Decizia de a ne stabili in UK sau a ne intoarce în țară va veni după o perioadă de trăit acolo.

Mă bucur că am gasit suport pe acest forum și am să vă împărtășesc experiența mea odată ajuns in UK.

#39
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postady_77, on 04 august 2015 - 12:39, said:

Tu ai un prieten,care are un prieten ce are un vecin....Cand locuiam eu in Uk,tu inca aplaudai la soimii patriei... 30K pe an in Uk nu e venit de doctor,e de lopatar.
La fel cum in Irl,€1500 e venit de necalificat total.
Si ai simtit nevoia sa te lauzi nu? Posted Image Tataie s-au mai schimbat treburile de cand erai matale tanar!

Edited by bietu, 04 August 2015 - 19:15.


#40
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbietu, on 04 august 2015 - 19:09, said:

Si ai simtit nevoia sa te lauzi nu? Posted Image

Nu,am simtit ca te bagi in seama si vorbesti aiurea fara sa ai habar de nimic!

#41
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postady_77, on 04 august 2015 - 19:16, said:

Nu,am simtit ca te bagi in seama si vorbesti aiurea fara sa ai habar de nimic!

Ia mai citeste inca odata ce am zis eu dupa care citeste si ce ai zis tu si spune-mi de ce te-ai obosit sa ma citezi! Sau vrei sa iti dau eu mura in gura? Hai ca iti dau!

Eu:Dar tu din ce film esti? Am un prieten acolo care e sofer pe camion si castiga mai bine de 30000 pe an!
Tu:Tu ai un prieten,care are un prieten ce are un vecin....Cand locuiam eu in Uk,tu inca aplaudai la soimii patriei... 30K pe an in Uk nu e venit de doctor,e de lopatar.
La fel cum in Irl,€1500 e venit de necalificat total

Si mai si minti :Someone on the minimum adult wage of €8.65 an hour would earn €340.60 for a 40 hour working week – or €17,992 gross over a full year.
http://www.moneyguid...in-ireland.html

Edited by bietu, 04 August 2015 - 19:37.


#42
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmufa, on 04 august 2015 - 17:53, said:

@YoungEngineer: eu cred că tu ai 2 alegeri destule de simple:

1. Te iei după ce spun diverși care au văzut țările străine prin excursii, dar sunt mari experți în căutat diverse informații pe net.
2. Te urci frumos în avion, vii și vezi ce și cum. Dacă-ți place, super, dacă nu, asta e: o treci la experiențe de viață.


Fals, cele 2 optiuni sunt:
1. Te urci frumos în avion, vii și vezi ce și cum. Dacă-ți place, super, dacă nu, asta e: o treci la experiențe de viață.
2. Te urci frumos în avion, vii și vezi ce și cum. Dacă-ți place, super, dacă nu, asta e: o treci la experiențe de viață.

Apropo, "sa vezi ce si cum", sa fie cel putin un an jumate
Nu da bir cu fugitii la prima intrebare in engleza aia cu prune-n gura

View Postbietu, on 04 august 2015 - 19:30, said:

Eu:Dar tu din ce film esti? Am un prieten acolo care e sofer pe camion si castiga mai bine de 30000 pe an!

Irelevant
Prietenul tau are alte asteptari de la viata un inginer sau ce e asta micu, altele, nu le amesteca

Spune-i pretenului ca in Germania se castiga mai bine, daca nu are accident

#43
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Posttsunnami, on 04 august 2015 - 19:37, said:

Fals, cele 2 optiuni sunt:
1. Te urci frumos în avion, vii și vezi ce și cum. Dacă-ți place, super, dacă nu, asta e: o treci la experiențe de viață.
2. Te urci frumos în avion, vii și vezi ce și cum. Dacă-ți place, super, dacă nu, asta e: o treci la experiențe de viață.

Apropo, "sa vezi ce si cum", sa fie cel putin un an jumate
Nu da bir cu fugitii la prima intrebare in engleza aia cu prune-n gura



Irelevant
Prietenul tau are alte asteptari de la viata un inginer sau ce e asta micu, altele, nu le amesteca

Spune-i pretenului ca in Germania se castiga mai bine, daca nu are accident

Era doar o simpla afirmatie la ce a zis ala cu doctorul si 30000 pe an, atat si nimic mai mult! Nu ma mai citati fratilor ca nu sunt vreun important!

Edited by bietu, 04 August 2015 - 19:42.


#44
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbietu, on 04 august 2015 - 19:41, said:

Era doar o simpla afirmatie la ce a zis ala cu doctorul si 30000 pe an, atat si nimic mai mult! Nu ma mai citati fratilor ca nu sunt vreun important!

de ce ai fi mai putin important decat altii?
aici toti ar trebui sa fim egali. asta dureaza pana la laude, :lol:

#45
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
E bună și varianta asta cu te duci si vezi cum e, dacă nu e bine, te întorci. Dar trebuie sa fii pregătit pentru eventualitatea de a toca câteva mii de euro fără perspectiva de a-i mai vedea înapoi.:))

Edited by mihaigerard, 04 August 2015 - 21:18.


#46
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbietu, on 04 august 2015 - 19:30, said:

Ia mai citeste inca odata ce am zis eu dupa care citeste si ce ai zis tu si spune-mi de ce te-ai obosit sa ma citezi! Sau vrei sa iti dau eu mura in gura? Hai ca iti dau!

Eu:Dar tu din ce film esti? Am un prieten acolo care e sofer pe camion si castiga mai bine de 30000 pe an!
Tu:Tu ai un prieten,care are un prieten ce are un vecin....Cand locuiam eu in Uk,tu inca aplaudai la soimii patriei... 30K pe an in Uk nu e venit de doctor,e de lopatar.
La fel cum in Irl,€1500 e venit de necalificat total

Si mai si minti :Someone on the minimum adult wage of €8.65 an hour would earn €340.60 for a 40 hour working week – or €17,992 gross over a full year.
http://www.moneyguid...in-ireland.html

Imi place ca persisti in prostie!  Imparte naibii 17992 la 12,ca atatea luni are anul si vezi ce suma iti da.Vezi ca la venitul ala nu ai taxe de platit in Irl(plateste angajatorul vreo 20 euro pe saptamana).Insa cu 1500 pe luna in Irl esti BOSCHETAR !!!!

#47
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postady_77, on 04 august 2015 - 12:39, said:

Cand locuiam eu in Uk,tu inca aplaudai la soimii patriei... 30K pe an in Uk nu e venit de doctor,e de lopatar.
La fel cum in Irl,€1500 e venit de necalificat total.
nu stiu cum era pe vremea cand locuiai in uk, dar acum lucrurile sunt diferite, £30000 pe an ia un meserias calificat (angajat) nicidecum un necalificat

comparatia cu salariul minim din irl nu-si are rostul

#48
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
E greu sa te parasutezi direct din Romania si tinar la salariu mare. Eu as lua-o ca pe o trambulina, o treapta, si dupa 6 lun maxim un an as cauta altceva. Si inca o data dupa 2 ani.
As sta in UK minim 2 ani inainte de o decizie de intoarcere pentru ca cam atita ia adaptarea... doar daca intradevar te simti mizerabil si deprimat.
Altfel nu ai nimic de pierdut din toata treaba asta.

#49
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postwizardofoz, on 05 august 2015 - 00:44, said:

As sta in UK minim 2 ani inainte de o decizie de intoarcere pentru ca cam atita ia adaptarea... doar daca intradevar te simti mizerabil si deprimat.

Asta e cheia in emigrare.
La inceput toate sunt noi, peste picior si n-au logica, si-s multe, al dracu de multe, multe de tot,..
Apoi, incepi sa intelegi ca au sens mai mult decat in alta tara cu care esti obisnuit, si incet, incet, o sa gandesti in limba lor, o sa iti faci prieteni etc
Eu am zis min un an jumate, wiz, e mai precaut.
Nu pleca daca ai de gand sa stai mai putin, piersi si timpul si banii

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postady_77, on 04 august 2015 - 22:25, said:

Imi place ca persisti in prostie!  Imparte naibii 17992 la 12,ca atatea luni are anul si vezi ce suma iti da.Vezi ca la venitul ala nu ai taxe de platit in Irl(plateste angajatorul vreo 20 euro pe saptamana).Insa cu 1500 pe luna in Irl esti BOSCHETAR !!!!
Corect, chiar asta voiam sa zic si eu, apoi am vazut ca i-ai raspuns tu.
Ai insa grija la limbaj...

#51
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003
In primul rand ca sa iti faci idee despre ce si cum, nu mai intreba pe forumurile romanesti...99% din cei care raspund nu fac decat sa te ia peste picior sau sa te descurajeze. Incearca sa afli care este nivelul salariilor in bransa in care vei lucra, vezi care sunt diferentele salariale intre un incepator si cineva cu experianta si intre un angajat sau un self employed/LTD, evalueaza costurile de viata medii(sunt site-uri specializate cate vrei), dimensioneaza-ti pretentiile in functie de venituri, si va fi ok. Suma mentionata de tine e ok, iti permite un trai decent, si poti pune si ceva deoparte(nu foarte mult). La 500-600 de lire pe luna inchiriezi un apartament decent(cu o camera, living, baie, bucatarie)fara probleme, crede-ma, stau intr-un oras mai important ca Leicester si am trecut prin asta(fara sa intreb pe nimeni:) ). In rest ce sa zic, inainte de a cumpara o masina uite-te si la transportul in comun. Daca nu vei sta in afara orasului, sa zici ca e musai sa ai trotineta, e mai mult o bataie de cap decat un beneficiu. Personal prefer sa inchiriez o masina cand am nevoie(cu 50-60 de lire poti lua o masina pe weekend fara probleme).
   Indiferent de ce zic unii, e o investitie in viitorul tau. Iar o investitie nu genereaza profit din prima zi(decat in mintea aburita de manele a unora). Pe partea financiara, daca dovedesti ca esti bun in ceea ce faci vin ei singuri la tine sa iti mareasca veniturile. Dar nu se rezuma totul numai la bani, Castigurile sunt multiple atunci cand ajungi sa lucrezi in vest, si mai ales in nordul Europei. Si orice job pe aici inseamna o carte de vizita de folosit pentru alte joburi, eventual mai convenabile.
   Pentru inceput sa ai la tine bani de trait in prima luna+plata chirie+depozit, iar dupa aia te redresezi, nu iti fa griji. Va fi un pic mai greu in primele 2-3 luni, dupa care lucrurile vor intra in normal. Pasul nr 1, fa-ti cont in banca!

   Bafta multa.

Edited by AlienBodo, 05 August 2015 - 11:03.


#52
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Are dreptate bietu, daca tipul de mai sus incepe sa rada ca £30,000 (£1957 in mana pe luna) e un salariu mic, atunci ce mai zic cei care au minimul pe economie si pleaca acasa cu £850 pe luna?

Eu castig intre £2,000 si £2,200 pe luna si locuiesc un pic mai in nord de Leicester, chiria e £525 pe un apartament cu 2 dormitoare (3 camere cum zic romanii) cu balcon si cu peisaj frumos intr-o zona rezidentiala. Am specificat pe o alta pagina despre cheltuieli, ajung pe la £1250 pe luna cu tot cu mancare, utilitati, cheltuieli cu masina si locuiesc cu sotia si avem si un bebe.

Pot sa-ti confim ca merita miscarea si chiar poti pune bani deoparte, daca n-ai masina si mai si locuiesti chiar in Leicester unde ti-e serviciul, pui lejer un £800 deoparte pe luna adica €1,120, mi se pare decent avand in vedere ca doar tu vei lucra, dapa-i cand iti vine sotia si mai aduce si ea un venit in casa ?

Nu te lua dupa altii, zona e buna, chiria e ieftina, necomparabil cu Londra care e nebunie de om. Singurul lucru care te va ustura va fi mutarea, ca ai de platit garantia care e tot cat chiria pe o luna sau 6 saptamani de chirie si taxa de administrare la agentie care e in jur de £150 - £200 depinde de agentie.

Bafta cu mutarea si sa stii ca merita !

#53
open_road

open_road

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 31.10.2008
Am si eu o intrebare pentru cei care lucreaza in inginerie. Care este cel mai industrializat oras din UK sau unde isi poate gasi un inginer proiectant cel mai repede de munca.

#54
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postopen_road, on 14 septembrie 2015 - 11:28, said:

Am si eu o intrebare pentru cei care lucreaza in inginerie. Care este cel mai industrializat oras din UK sau unde isi poate gasi un inginer proiectant cel mai repede de munca.

In afara de Londra... tre' sa te gandesti la Midlands (Coventry, Birmingham), acolo este JLR si cea mai mare cautare pt ingineri proiectanti aici o vei gasi. Plus ca industria de motorsport e la o aruncatura de bat, Oxford...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate