Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Relocare UK Leicester

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Viata mai buna nu vine chiar cum ajungi acolo, vine in timp dar vine sigur!

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbietu, on 03 august 2015 - 21:39, said:

Viata mai buna nu vine chiar cum ajungi acolo, vine in timp dar vine sigur!

    Nu fi chiar asa de sigur ! Am intalnit oameni care sunt plecati din Romania de 15 ani. Stau in fund pe bordura si beau si ultimul ban care le-a mai ramas.

#21
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Nu cred ca e cazul aici!

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
De ce ? Nu se vinde alcool in Leicester ?

#23
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbietu, on 03 august 2015 - 22:52, said:

Nu cred ca e cazul aici!

Asa e mai corect

Problema e ca "aici" probabil nu mai poti creste mult, pe cand acolo esti DOAR entry level.
Oportunitatile sunt uriase

View Postcspot, on 03 august 2015 - 22:55, said:

De ce ? Nu se vinde alcool in Leicester ?

Ba da, dar nu exista borduri

#24
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcspot, on 03 august 2015 - 22:32, said:


Nu fi chiar asa de sigur ! Am intalnit oameni care sunt plecati din Romania de 15 ani. Stau in fund pe bordura si beau si ultimul ban care le-a mai ramas.

Asa si? In Ro toti sunt pe la biserica?

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Posttsunnami, on 03 august 2015 - 22:57, said:

Asa e mai corect


     De fapt e gresit. In sensul ca "mai corect" nu exista in limba romana.

View Posttsunnami, on 03 august 2015 - 22:57, said:

Ba da, dar nu exista borduri

     Borduri iti garantez ca exista. Ce nu cred sa existe, sunt contractele astea extrem de generoase de tzaspemii de euro in Leicester. Pariu ca e o firma romaneasca de recrutare, ca prea e generoasa cu zerourile.
    30 de mii pe an in UK e salariul unui medic cu experienta. Altfel, un absolvent de facultate e fericit sa prinda un post de 14-18 mii pe an.

View Postady_77, on 04 august 2015 - 00:49, said:

Asa si? In Ro toti sunt pe la biserica?

     Asta ai inteles tu din ce am spus ?

#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postcspot, on 04 august 2015 - 00:57, said:

De fapt e gresit. In sensul ca "mai corect" nu exista in limba romana.

Cine-a spus ca e limba romana?

\Okay, sa te iau in serios, "e mai aproape de adevar". E mai corect asa? Iti place mai mult? Good, sorry, BINE!


View Postcspot, on 04 august 2015 - 00:57, said:

Borduri iti garantez ca exista. Ce nu cred sa existe, sunt contractele astea extrem de generoase de tzaspemii de euro in Leicester. Pariu ca e o firma romaneasca de recrutare, ca prea e generoasa cu zerourile.
    30 de mii pe an in UK e salariul unui medic cu experienta. Altfel, un absolvent de facultate e fericit sa prinda un post de 14-18 mii pe an.

Fals,
Bordurile erau ironice.
Faptul ca "romanii fura" nu te face si pe tine automat hot, asa ca nu exagera o experienta nefericita

Fals, un medic cu experienta discuta de la suta-n sus...
Un absolvent de facultate... depinde dar nu prea e corect, oops, nu esti aproape de lumea reala din UK



View Postcspot, on 04 august 2015 - 00:57, said:

De fapt e gresit. In sensul ca "mai corect" nu exista in limba romana.

Borduri iti garantez ca exista. Ce nu cred sa existe, sunt contractele astea extrem de generoase de tzaspemii de euro in Leicester. Pariu ca e o firma romaneasca de recrutare, ca prea e generoasa cu zerourile.
    30 de mii pe an in UK e salariul unui medic cu experienta. Altfel, un absolvent de facultate e fericit sa prinda un post de 14-18 mii pe an.
Asta ai inteles tu din ce am spus ?


#27
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcspot, on 04 august 2015 - 00:57, said:

    30 de mii pe an in UK e salariul unui medic cu experienta.
Poate pe lunã.

#28
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmufa, on 04 august 2015 - 02:09, said:

Poate pe lună.

Lasa-l in pace ca e in alt film,nu stie unde e UK pe harta,dar se pricepe la tot....

#29
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postady_77, on 04 august 2015 - 10:59, said:


Lasa-l in pace ca e in alt film,nu stie unde e UK pe harta,dar se pricepe la tot....

Dar tu din ce film esti? Am un prieten acolo care e sofer pe camion si castiga mai bine de 30000 pe an!

#30
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbietu, on 04 august 2015 - 11:16, said:

Dar tu din ce film esti? Am un prieten acolo care e sofer pe camion si castiga mai bine de 30000 pe an!

Tu ai un prieten,care are un prieten ce are un vecin....Cand locuiam eu in Uk,tu inca aplaudai la soimii patriei... 30K pe an in Uk nu e venit de doctor,e de lopatar.
La fel cum in Irl,€1500 e venit de necalificat total.

#31
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postady_77, on 04 august 2015 - 12:39, said:


Tu ai un prieten,care are un prieten ce are un vecin....Cand locuiam eu in Uk,tu inca aplaudai la soimii patriei... 30K pe an in Uk nu e venit de doctor,e de lopatar.
La fel cum in Irl,€1500 e venit de necalificat total.
Sa nu exageram totusi, 30k e un venit decent.

Edited by mufa, 04 August 2015 - 13:20.


#32
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmufa, on 04 august 2015 - 13:04, said:

Sa nu exageram totusi, 30k e un venit decent totusi.

n-as zice chiar decent
la banii aia te mai uiti la pretul de la groceries, la un restaurant... cam greu sa mergi chiar si o data pe saptamana
e un venit de inceput.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcspot, on 04 august 2015 - 00:57, said:

30 de mii pe an in UK e salariul unui medic cu experienta.
Cam spre 100k/an face un medic cu experienta, vezi aici. Cei din specialitati foarte dificile in mod sigur mai mult.

On topic: 30k £/ an pt inceput nu-i tocmai rau, eu zic ca merita incercat, e totusi un punct de plecare. Dupa 1 an se poate lua si hotararea definitiva: ramanere acolo sau intoarcere in tara.

#34
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
In primul rand: macar ai fost pe acolo vreo cateva zile sa vezi putin cu ce se mananca UK-ul asta?
Ca viata e foarte diferita, unora le place dar unii sunt de-a dreptul scarbiti.
Dar si daca ai o meserie buna, care se cauta si se va cauta si in viitor, atunci poti sa faci o incercare de un an si dupa aia sa-ti faci planuri pe termen lung.

In ceea ce priveste banii si viata lucrurile sunt f diferite de la o persoana la alta. Fiecare are alte nevoi, alte prioritati, alte pretentii. Deci ce-ti spun unii sau altii ca e mult sau putin nu are nici o relevanta.
In schimb cifrele tale sunt corecte. Si ceea ce pot sa-ti spun sigur e ca 2000 si ceva pe luna e la limita pentru supravietuire daca ai pretentia la un apartament propriu.
In primul rand in UK e criza mare de locuinte, in general agentiile cer sa ai un venit de 2,5-3 ori nivelul chiriei. Deci prima inchiriere va fi f dificila. Unii cer si referinte de la vechiul proprietar!!!
2000 par multi din Ro dar aici nu e mare lucru. Englezoii adevarati, spun chiar ca: fara 4 mii nu se merita sa te dai jos din pat!
Si cam asta e realitatea. Dar la fel de real e ca sunt si persoane care traiesc si cu mai putin de 1000 pe luna.

So, your choice, and good luck!

#35
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostYoungEngineer, on 03 august 2015 - 19:55, said:

Salut,

In urma cu o saptamana am primit un contract de munca in Leicester, salariul este de 30k pe an si promisiunea ca va creste in functie de evolutia mea.
Dupa ce am calculat cheltuielile lunare (cu informatii acumulate de pe net) realizez ca salariul propus nu imi va ajunge decat sa imi platesc chiria si cheltuieli lunare (electricitate, telefon, mancare..).
In cazul in care voi accepta oferta planuiesc ca la inceputul anului viitor sa vina si sotia mea.

Mentionez ca jobul curent imi permite sa traiesc decent acasa.

Credeti ca ar trebui sa fac pasul? Salariu de 2k imi va ajunge sa duc un trai decent?

Multumesc pentru sfaturile utile.


30k e salariu mediu in UK.
Din punctul meu de vedere, promisiunile ca va creste salariul nu au absolut nici o valoare. Eu as pleca doar daca aici as duce-o rau, la limita. Depinde cat castigi aici. Oricum, cu 2000 de lire esti cam la limita. Daca aici castigi 3000 de RON, nu ai ce cauta acolo fara cel putin 3000 de lire net.

Edited by mihaigerard, 04 August 2015 - 16:47.


#36
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Uite aici preturi la case prin zona cu pricina: http://www.rightmove...FlatShare=false

Fctie de standardul pe care il vrei ai mai tot ce trebe...

30K ar trebui sa fie ok, dupa un an de experienta treci pe LTD si castigi mult mai mult Posted Image Sfatul meu e sa iti iei masina cat mai curand sau chiar sa vii cu cea din Ro la inceput (daca ai) daca nu un scooter ar fi foarte bine venit...

Edited by Engineer_xxl, 04 August 2015 - 16:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate