Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ce antivirus folositi in Windows 10 ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
420 replies to this topic

#19
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Posteiffel, on 03 august 2015 - 15:21, said:

Deocamdata defender-ul. Urmeaza Bit-defenderul.
L-am avut instalat in timpul preview. Din pacate instalarea sa e greoaie, dar dupa instalare merge perfect. Poate versiuena 2016 care probabil va apare in toamna va fi ok si cu instalarea.

Inca sunt probleme cu majoritatea antivirusilor, deci topicul asta e cam prematur.

Avast premier. Merge uns.Posted Image

#20
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Post_-_, on 03 august 2015 - 20:22, said:

Kaspersky nu functioneaza inca pe Windows 10.
La mine functioneaza din primul moment de up date

#21
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Bitdefender free si spybot.

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
bit defender - free edition , malware bytes si spybot. :).  Fiecare are rolul lui, bineintels. Windows Defender nici nu l-am bagat in seama desi guita sa ii dau si lui drumul.

#23
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Bitdefender IS 2015..având în vedere că găsești chei legitime pe 6 luni(sau chiar un an) mai mereu.
Îl țin mai mult pentru medii externe de stocare.

Las link pentru cine dorește: http://www.bitdefend...e-removal-tool/

Edited by Ally97, 04 August 2015 - 10:29.


#24
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

View Post_-_, on 03 august 2015 - 20:22, said:

Unui utilizator atent si suficient de experimentat i-as recomanda Windows Defender care este gratuit, consuma foarte putine resurse (cei care sustin altceva nu au efectuat comparatii corecte), se actualizeaza in mod constant, nu expira niciodata si nu produce probleme in sistem.
Utilizatorilor mai putin atenti le recomand BitDefender Total Security care pare a fi compatibil cu Windows 10. Insa consuma multe resurse si cauzeaza probleme in anumite aplicatii cum ar fi Mozilla Thunderbird.
Resurse mici consuma ESET Nod 32 Antivirus 8, dar nu mai sta foarte bine la capitolul securitate.
In rest nu stiu ce alti antivirusi ar fi compatibili cu Windows 10. Kaspersky nu functioneaza inca pe Windows 10.

Deci ca sa nu fiu catalogat drept prost(pentru ca nu folosesc Windows Defender) si ca sa se simpta mai bine moderatorul am sa spun ca folosesc Windows Defender ca antivirus pe Windows 10(desi nu e asa) e adevarat ca nu consuma resurse multe dar eu tot raman la o dilema a mea mai veche si care sigur nu isi are rostul aici mai degraba pe aria dedicata antivirusilor si anume, cum stabilim ca un antivirus e bun sau nu, care sunt criteriile?

Edited by danielavram, 04 August 2015 - 11:53.


#25
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Un antivirus bun e cel care descoperă  fud-urile înainte de a face pui.Posted Image

#26
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Interesant, pentru ca eu chiar l-am avut o lunga perioada activat si nu s-a simptit asta practic nici nu am stiut de el si in acea perioada de la cati virusi am avut mi-a fost spart contu de paypal de la cat a detectat el virusi.

Uni spun ca daca detecteaza prea multe e deranjant ca nu iti poti face treaba. Am ajuns la concluzia ca antivirusii astia mai mult rau fac decat bine deci am renuntat la a mai folosi antivirus pe PC.

#27
cbz

cbz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.02.2007
BitDefender Internet Security 2015 - 9 luni   http://www.softpedia...ways-discounts/

#28
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postdanielavram, on 04 august 2015 - 12:07, said:

Interesant, pentru ca eu chiar l-am avut o lunga perioada activat si nu s-a simptit asta practic nici nu am stiut de el si in acea perioada de la cati virusi am avut mi-a fost spart contu de paypal de la cat a detectat el virusi.

Uni spun ca daca detecteaza prea multe e deranjant ca nu iti poti face treaba. Am ajuns la concluzia ca antivirusii astia mai mult rau fac decat bine deci am renuntat la a mai folosi antivirus pe PC.

Simțit nu simpțit. Am observat că așa scrii de obicei, deci nu e typo.

OT. Un antivirus nu face minuni, 0day apar...zilnic. Fără antivirus îți transformi computerul în incubator de malware.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdanielavram, on 04 august 2015 - 12:07, said:

Interesant, pentru ca eu chiar l-am avut o lunga perioada activat si nu s-a simptit asta practic nici nu am stiut de el si in acea perioada de la cati virusi am avut mi-a fost spart contu de paypal de la cat a detectat el virusi.

Uni spun ca daca detecteaza prea multe e deranjant ca nu iti poti face treaba. Am ajuns la concluzia ca antivirusii astia mai mult rau fac decat bine deci am renuntat la a mai folosi antivirus pe PC.
1. Ce-i drept in Windows 8 / 8.1 lipseau cateva setari din el comparativ cu versiuena MSE - de pe XP si 7. Si intr-adevar la detectie statea mai prost decat ele.
2. E deranjant daca da fals pozitive. Nu daca detecteaza toti virusii reali.
3. E problema ta si numai a ta. Nu stiu de ce ai mai postat aici daca nu folosesti. Titlul topicului e destul de clar, deci esti cam off...

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdanielavram, on 04 august 2015 - 11:52, said:

Deci ca sa nu fiu catalogat drept prost(pentru ca nu folosesc Windows Defender) si ca sa se simpta mai bine moderatorul am sa spun ca folosesc Windows Defender ca antivirus pe Windows 10(desi nu e asa) e adevarat ca nu consuma resurse multe dar eu tot raman la o dilema a mea mai veche si care sigur nu isi are rostul aici mai degraba pe aria dedicata antivirusilor si anume, cum stabilim ca un antivirus e bun sau nu, care sunt criteriile?

Incercarile de a cataloga antivirusii drept buni sau prosti sunt cel putin aberante. Eu niciodata nu am afirmat ca un antivirus este cel mai bun sau cel mai prost. Intotdeauna cand am afirmat despre un antivirus ca este mai bun decat altul m-am referit la un criteriu sau la o situatie specifica ori moment specific. Este treaba ta ce utilizezi tu. Eu am precizat ce utilizez eu. Odata cu lansarea lui Windows 8 cand Windows Defender a introdus protectie antivirus (pana la Windows 7 inclusiv avea protectie antivirus nula, deoarece nu era antivirus) l-am pastrat o perioada fara a instala un alt antivirus si am descoperit ca imi convine. Cand am de-a face cu fisiere suspecte le scanez online si mai fac scanari periodice cu Kaspersky Virus Removal Tool. Dupa mai mult de 2 ani de utilizare s-a dovedit ca si-a indeplinit fara gres sarcina in conditiile in care nu ma grabesc sa rulez toate prostiile de pe Internet. Falsele pozitive sunt usor de tratat dupa detectie prin adaugarea lor la exceptii si poate fi dezactivat/ reactivat cu usurinta la nevoie. Practic puteam alege oricare alt antivirus (cel mai mult am utilizat nod32), dar Windows Defender a dovedit ca are toate functiile care imi sunt necesare si fara nimic in plus, ca are un impact minim asupra functionarii sistemului (aproximativ ca si antivirusul de la ESET) si ca se impaca cel mai bine cu diverse aplicatii pe care le utilizez.
Cele mai eficiente ca si detectie sunt Kaspersky si BitDefender, dar ambele sunt invazive asupra sistemului si in plus consuma resurse exagerate, iar eu nu am nevoie, deoarece stiu cum sa ocolesc situatiile de risc. Cine are un PC puternic si nu vrea sa isi piarda vremea sau nu stie cum sa se protejeze este liber sa instaleze si cea mai puternica suita de securitate. Eu nu judec oamenii dupa antivirusul pe care il utilizeaza. In schimb imi exprim dezacordul fata de cei care nu utilizeaza niciun antivirus, nici macar un AVG free sau Bitdefender Free Edition care nu ii costa nimic (desigur ca in Windows 10 nu este necesar, deoarece Windows Defender este preinstalat).

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Referitor la Bitdefender - nu consuma atatea resurse cat crezi tu. Dimpotriva.
Problema sa - aparut cu verisunea 2014 este ca nu e optimizat ptr XP - cei cu XP se pot plange ca le papa resurse la greu. Dar in 7 si 8/8.1 e extrem de light.

Prin urmare eu am Total Security instalat pe eeePC-ul de care am mai pomenit ca ruleaza 8.1 - si e atom single core ( prima generatie ) la 1,6 cu 1 Gb Ram... daca pe asta mereg fara sa simt, pai pe unul mai puternic sa fim seriosi...

#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am folosit si eu BitDefender (detinand o licenta) pe Windows 7. Comparativ cu nod32 imi ingreuna sistemul in mod drastic. Nu aveam SSD pe vremea aceea. Totusi l-am acceptat, deoarece nod32 a devenit tot mai putin eficient, iar altfel ar fi trebuit sa utilizez antivirusi free care nu prea ma atrag. Microsoft Security Essentials nu imi inspira incredere.
Sub Windows 8 nu stiu cum se comporta BitDefender, dar imi amintesc ca ai declarat la un moment dat ca ar consuma mai putine resurse decat Windows Defender. Eu l-am evitat pe Windows 8 din cauza ca produce anumite probleme in Thunderbird.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Am pus acum BIS pe 10, merge ok, mai putin firewall-ul.
Nu e perfect compatibil inca din cate se pare.

#34
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Am avut Panda in Win 7 si l-a preluat fara probleme in Win 10. La fel cu Malwarebytes.

Edited by alecsus27, 05 August 2015 - 12:19.


#35
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Am reinstalat W10 pe curat, cu formatare.
Dacă mă hotărăsc să rămân pe Windows Defender, fac bine?
Precizez că fac și plăți pe internet, cu cardul.
Mai este cineva care „stă” doar pe Windows Defender?

#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Cele mai eficiente ca si detectie sunt Kaspersky si BitDefender, dar ambele sunt invazive asupra sistemului si in plus consuma resurse exagerate,
Eu folosesc Bitdefender Free Edition edition - adica cea mai light versiune de bitdefender fara optiuni, doar real scan si cam atat si vreau sa zic ca nici nu il simt ca exista in calculator desi isi face treaba...adica mi-a gasit de cateva ori virusi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate