Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

acordare concediu program lucru 12/24 12/48

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
zaharel91

zaharel91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.07.2009
buna ziua.
lucrez la o firma de paza cu programul 12/24 12/48, contract de munca individual.
mai am de luat 14 zile de concediu de odihna.
cum se calculeaza corect concediul?

in acele 14 zile de concediu de odihna intra si cele 2 zile de repaus dupa tura de noapte? sau cele 2 zile de repaus nu se socotesc ca fiind zile de CO?
intreb pentru ca ultima mea tura mea de noapte, inainte de CO este pe data de 10.08 si zilele de CO au inceput sa imi fie socotite din ziua de 11.08.
nu era corect ca prima zi de CO sa fie pe data de 13.08? adica sa beneficiez de cele 2 zile de repaus dupa cele 12h de noapte lucrate.

si inca o intrebare...
daca ultima zi de CO este intr o zi de vineri, urmatoarea zi, adica sambata, angajatul trebuie sa se prezinte la munca nu?
multumesc!

#2
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 zaharel91, on 03 august 2015 - 10:13, said:

in acele 14 zile de concediu de odihna intra si cele 2 zile de repaus dupa tura de noapte? sau cele 2 zile de repaus nu se socotesc ca fiind zile de CO?

daca ti-ai lua 14 zile doar din cele lucratoare, ai ajunge la vreo 30 - 40 zile de concediu continuu Posted Image))

concediul este calculat si cu zilele libere si cele lucratoare. In situatia asta sunt si eu Posted Image

Quote

daca ultima zi de CO este intr o zi de vineri, urmatoarea zi, adica sambata, angajatul trebuie sa se prezinte la munca nu?

in mod normal, doar daca urmeaza tura ta de serviciu. Daca tura ta pica duminica, nu prea ai ce cauta sambata la munca, mai castigi o zi libera

Edited by AlleXyS1, 03 August 2015 - 10:27.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
zilele de concediu de odihna sunt calculate ca numar de zile lucratoare, adica de luni pana vineri, conform codului muncii.
in cazul tau nu se tine cont de lucrul in ture si zile libere acordate in timpul saptamanii.
cocediul tau incepe pe 11.08 si se termina pe 28.08. in acest interval vei avea 2 week-enduri in care vei fi in concediu, cand poate ar fi trebuit sa fii la job daca iti venea randul. asadar, cumva ti se compenseaza cele 2 zile de repaus saptamanal la care aveai dreptul dupa tura de noapte din 10 aug.
depinde si cum se face pontajul la voi, de mana/pe hartie sau intr-o aplicatie pe calculator...
normal ar fi sa te prezinti la munca pe 29 aug, daca esti de serviciu. insa ai putea sa rogi seful / colegii sa organizati turele in asa fel incat sa ai liber pe 29 si 30 aug.

#4
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
trebuia sa iti ceri concediul din data de 13. dupa cele 2 zile libere.

#5
zaharel91

zaharel91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.07.2009
in primul rand va multumesc de raspunsuri.

pontajul se face de mana.

ultimile 2 pareri sunt impartite cu privire la data de inceput al concediului, un coleg a zis 11.08, iar un coleg 13.08. cum sa procedez pana la urma?

la o alta firma de paza de exemplu se tin cont de cele 2 zile libere dupa tura de noapte inainte de a intra in CO. se tin cont, adica nu se socotesc ca zile de CO. mentionez ca nu avem nici un regulament intern in care sa precizeze daca se face in vre un fel sau altul, deci, se ia in considerare contractul individual de munca in starea lui "originala", cum zice in codul muncii.

Edited by zaharel91, 03 August 2015 - 11:00.


#6
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
concediul ti-l iei din ce zi vrei tu.

Normal, ca sa castigi 2 zile, ti-l iei dupa cele 2 zile de liber, in a 3a zi, care ar trebui sa te duci la munca. Dar patronul cum e jeg, o sa ti-l puna din primul minut liber.
Acum depinde, ca poti sa castigi o zi 2 in plus si poti sa nu ... depinde si cum cade ultima zi de concediu , daca pica iar pe o zi de munca, mai iei 2 zile la urma, care ar trebui sa fie zilele de liber dintre ture.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cel mai avantajos pentru tine era sa-ti faci cerere de concediu incepand cu data de 13 august. ar fi trebuit sa revii la munca abia pe 2 septembrie, ai fi prins in acest interval si trei week-enduri...

#8
zaharel91

zaharel91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.07.2009
multumesc de sfaturi.

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
Concediul tau nu poate incepe pe 11 din 2 motive:
1. daca lucrai program de 8 ore, concediul nu incepea la ora 15 a ultimei zi de lucru! tu dupa tura de noapte ai liber! la fel cum cel de la 8 ore are liber 16 ore..
2. daca te-a pus in CO  in cele 2 zile libere, la sfarsitul lunii vei avea automat ore suplimentare!
si apare intrebarea: orele suplimentare ti le va plati, sau ti le va da libere?!?!?
Zilele de CO se ponteaza 8ore,(mai putin sambata si duminica) indifferent cum este programul tau de lucru! mai exact: in luna august ai 168h. trebuie ca suma orelor lucrate +orele de CO sa fie de 168

Edited by richi_e, 03 August 2015 - 18:41.


#10
zaharel91

zaharel91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.07.2009
intradevar, aveti dreptate. am intrebat la ITM si mi au zis ca abia dupa orele legale de rapaus trebuie sa inceapa numaratoarea zilelor de CO.
pana la urma s a rezolvat situatia la mine, insa este bine de stiut pentru altii, nu am gasit nicaieri pe internet aceasta informatie.

#11
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 AlleXyS1, on 03 august 2015 - 10:26, said:

daca ti-ai lua 14 zile doar din cele lucratoare, ai ajunge la vreo 30 - 40 zile de concediu continuu Posted Image))

concediul este calculat si cu zilele libere si cele lucratoare. In situatia asta sunt si eu Posted Image
tu vorbesti serios? daca da schimba locul de munca

 zaharel91, on 03 august 2015 - 10:13, said:

intreb pentru ca ultima mea tura mea de noapte, inainte de CO este pe data de 10.08 si zilele de CO au inceput sa imi fie socotite din ziua de 11.08.
nu era corect ca prima zi de CO sa fie pe data de 13.08? adica sa beneficiez de cele 2 zile de repaus dupa cele 12h de noapte lucrate.
concediul se socoteste pe graficul cu programul de tura, se socotesc zilele cand esti de serviciu, indiferent ca-i luni sau duminica, nu te lua dupa bazaconiile aluia de mai sus

 AlleXyS1, on 03 august 2015 - 11:06, said:

concediul ti-l iei din ce zi vrei tu.

concediul se ia cand se aproba sau cum este intelegerea prealabila intre colegi + conducere, ca nu suntem in jungla

 AlleXyS1, on 03 august 2015 - 11:06, said:

Dar patronul cum e jeg, o sa ti-l puna din primul minut liber.
schimba serviciul

#12
muz1ca

muz1ca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.12.2008
salut am si eu o intrebare.Tot la acelasi program 12/24 12/48 lucrez si eu numai ca la mine este alta problema ca ne pune sa luam concediul in zile calendaristice( luni-duminica) nu lucratoare.Ce as putea face ?

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Să le spui ce scrie în Codul muncii:
Art. 145. [durata concediului de odihna]
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.

Dacă nu vor să înțeleagă, doar o reclamație la ITM ar rezolva.

#14
muz1ca

muz1ca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.12.2008
Asta o sa si fac ca problema asta persita de aproximativ 3 ani.Multumesc de ajutor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate