Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Conectare boxe active la mixer.

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

Quote

Patru Edifier cu amplificare, cum nu s-ar câștiga în volum? Dacă unul țipă într-un loc, o cameră, spre exemplu se aude într-un fel, dacă doi suporteri scandează la un meci,se aude într-un fel, dacă 100 scandează se aude altfel, logic nu������?
NU
Dublarea puterii aduce doar 3 dB in plus. Spune clar fizica.
In audio aproape nimic nu-i cum pare.

#92
Severpetrisor

Severpetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.12.2015
Ok, nu te contrazic, încă mai ascult muzică și acum, la ora asta, nu-mi explic cum Edifier are un bass mai bun cu un difuzor de 6" față de Behringer cu un difuzor de 12". Behringer mai mult pocnește, bine cu intensitate mult mai mare, dar Edifier are acel reverb, foarte jos, curat.

Înțeleg, boxele au destinații diferite.

#93
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Reverb-ul inseamna cu totul altceva.

#94
Severpetrisor

Severpetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.12.2015
Ok, profunzime, adâncime. Una peste alta,
Edifier se aude mult mai bine.

#95
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
E absolut normal sa se auda mai bine Edifier in conditiile utilizarii acasa.
Am zis doar ca echipamentele PA se preteaza pt. altceva. Acolo trebuie in primul rand presiune acustica mare.
Din pacate ,dupa cum ai remarcat , nu se pot combina cu rezultate bune echipamentele de tip HI-FI home cu cele PA.

Edited by edigee, 06 January 2020 - 12:02.


#96
Severpetrisor

Severpetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.12.2015
Am, înțeles, dar, mai este un "dar". Totuși, una este ca presiunea acustică să vină din două puncte fixe,(Behringer), cei mai de aproape de ele vor simți acea presiune cu mult mai mult, decât cei care vor fi în cel mai îndepărtat loc față de ele; și alta este ca presiunea acustică să vină din patru puncte (Edifier)  diferite ale acelui spațiu, cei din sptele sălii vor avea mai aproape de ei sursa sonoră. Sunt convins că fizica are dreptete, cu acel câștig mic în db. la dublarea puterii, cred că acest lucru este valabil atunci când se formează un turn(una peste alta), deci tot două puncte de livrare a puterii acustice, dar folosind și logica, pe lângă fizică, aceasta ne spune că, cu cât ești mai aproape de sursa acustică, cu atât o vei auzi mai bine. Pentru a înțelege mai bine ceea ce vreau să spun, amplificăm un pic situația: Ne închipuim un spațiu închis ce este sonorizat în două variante. Unu: sonoritatea acelui spațiu o asigură două, sau mai multe boxe ce sunt instalate în două puncte fixe. Doi: sonoritatea acelui spațiu este făcută de 20 de puncte diferite ale acelui spațiu. În acest fel cei care sunt în acel spațiu vor fi mult mai aproape de o sursă sonoră.
Camera (dormitorul), în care sunt are cam 13m2. Cred că boxele Edifier fac față la o încăpere de 30m2, fără probleme. Acum dacă avem un spațiu de 60m2 în care punem 4 boxe în cele 4 colțuri ale încăperii, acoperim sonor, în mod satisfăcător întregul spațiu. Cred că m-am făcut înțeles.

Mixerul se înțelege destul de bine (foarte bine) și cu boxele Edifier, chiar dacă el este făcut pentru echipamente PA.
Chiar și cu microfonul face echipă destul de bună, un pic joasele (ora 2) mai accentuate din eq-ul mixerului, mediile pe la ora 11, înaltele pe la 12 și se aude destul de bine; mult mai bine decât Behringer setat la aceași presiune sonoră.

#97
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Nici aici n-ai dreptate. Daca pui 4 boxe in colturi diferite teoretic ai aceiasi crestere cu 3dB ,dar practic pot aparea diverse probleme de noise canceling(unele unde care se anuleaza reciproc la aceiasi frecventa) si per total volumul perceput va fi mai mic decat in asezarea cu boxele cate doua in aceleasi locuri.
Am probat asta cu diverse sonorizari cu mai multe boxe ,vorbesc din experienta.
Oricum perceptia urechii de dublare a volumului corespunde unei cresteri de 9-10dB a nivelului sonor ceea ce inseamna o crestere a puterii de cat? De aproape 8 ori.
Cum ti-am spus ,aproape nimic nu e cum pare in audio.

Edited by edigee, 06 January 2020 - 21:06.


#98
Severpetrisor

Severpetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.12.2015
Ok, nu mai spun nimic, eu nu am testat ceea ce spun, dar, încă un "dar"🤔, înțeleg treaba cu boxele în colțuri, practic unele în fața celorlalte, dar nu este obligatoriu să fie așezate așa. Boxele pot fi așezate pe un singur perete, pe lungimea sălii cel mai bine, puse la distanțe egale îndreptate spre sală. În felul ăsta nu mai apare niciun conflict.
Ideea este că publicul v-a fi mai aproape de o sursă acustică în orice moment, oriunde s-ar afla. Una este să fii la 60 de metri de o boxă, și alta e să fii la 10 metri de o boxă. În primul caz este nevoie ca boxa să fie cât mai potentă, ca să fie auzită la nivelul dorit, iar în cazul al doilea, nu este necesară aceași potență.
Nu cred că mai pot să adaug altceva la ceea ce am spus. Nu neg, e posibil să greșesc. Asta e, din greșeli se învață.
Totuși nu am mers pe ideea mea, ci pe a voastră, întrucât am rămas la Behringer.
Abea în primăvară voi instala boxele în acea sală și atunci voi vedea, de fapt sigur vor face față, dar problema era de fidelitate și nu de putere.

#99
Severpetrisor

Severpetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.12.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J10-n3QuSsY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Privește aici, boxele în această sală sunt "împrăștiate".

#100
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Acolo unde se pun boxe in asa fel se merge pe ideea de proximitate a sunetului. Adica sa fii cat mai aproape de o anumita boxa ca sa auzi ceva. Nu are legatura cu intesitatea sonora totala.

#101
Severpetrisor

Severpetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.12.2015
Corect, am ajuns unde trebuie. Mai bine aud un sunet dintr-o boxă de 40 watts, să zicem, care este la 10 metri de mine, decât să aud același sunet dintr-o boxă de 300 watt, dar care este la 60 de metri de mine. Aici intervine diferența de calitate, mai bine aud dintr-o boxă hifi care este la 10 metri de mine, decât dintr-o boxă cu frecvențe amestecate ce este la 60 de metri de mine.


#102
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Boxele nu scot watti.
Grija mare!

#103
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Usor cu pianul pe scari petrisor....
Incearca sa intelegi ce ti-a spus colegul edi.
Eu am fost ocupat pe perioada sarbatorilor si nu am putut scrie prea mult.
Pe langa ce a punctat colegul tine cont de urmatoarele:
-Ai cumparat cele mai entrylevel cabinete din gama PA asa ca nu te astepta la absolut nimic spectaculos in ce priveste IQ-ul.Ai ceva galagie si nici aia prea mare si cam atat.Cand o sa ai ocazia sa asculti un sistem PA de inalta clasa care are in spate un sunetist bun o sa-ti schimbi radical parerea.
-Pentru ca un cabinet sa aiba amortizarea mica la distanta mare trebuie sa aiba dispersie off-axis redusa.Sunt niste lucruri care tin de noțiunea de directionalitate si in functie de asta cabinetele se impart in short-throw,Long throw, ultra long etc...
Tocmai din aceste considerente au luat nastere sistemele Line Array.
E foarte mult de discutat pe marginea asta iar forumul nu e curs.
-In regim stereo nu se pun incinte aiurea prin colturi sau alte retete!
Sunt chestii care tin de combinarea fronturilor de unda,stereofonie si multe chestii.Efectul de proximitate cum e in relelele Public Address este posibil doar la presiuni acustice reduse(muzica in surdina) si bass taiat(exact ce vezi prin mall-uri).
Toate sonorizarile fullrange de putere merg in configuratie two-tower.In functie de suprafata ce trebuie acoperita se grupeaza dupa reteta Line Array si/sau Ground-Stack.Nici o sala de concerte/spectacole nu are cabinete imprastiate aiurea prin spatele salii sau pe un perete lateral.
Exceptie de la regula fac unele instalații fixe de prin cluburi cu forme ciudate,iar acolo mai mult sunt rasfirate Suburile pentru a contracara carențele de feadback a spatiului si a uniformiza raspunsul in registrul de joase.Aceasta chestie oricum se face numai cu masuratori si procesare riguroase de catre un sunetist.
Iar in cadrul unui club altele sunt cerintele, stereofonia si scena reprodusa sunt pe ultimul plan.
Stima!


#104
Severpetrisor

Severpetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.12.2015
Ok. Sistemele 5.1 sau 7.1 pentru ce s-au inventat? Da, știu joasele vin numai dintr-o singură direcție. În timp tot voi vrea să experimentez ideea pe care am expus-o. Să auzim de bine!

#105
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru Filme!!!
Boxele spate,laterale, centru, atmos si ce or mai fi redau cu totul alte sunete decat cele frontale(L si R).....
Asa ca nu are ce sa se compuna vectorial!

Edited by geo123, 07 January 2020 - 13:52.


#106
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Tocmai ca joasele nu " vin" numai dintr- o directie. Basul e omnidirectional. Ii percepi cel mai putin sursa in spatiu. Pt ca undele joase/de bas au lumgimi foarte mari.
Am mai zis. Studiaza putin. Le nimeresti cam pe dos. Logica aia de zi cu zi nu functioneaza in audio.

#107
Severpetrisor

Severpetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.12.2015
Nu sunt într-atât de împătimit ca să mă apuc acum de studiat propagarea sunetului și de tot ce ține de el. Oricum, mulțumesc pentru informațiile pe care le-ați expus în situația dată. Voi încerca, practic într-un timp viitor ideea pe care o am. Cum am mai spus m-am lăsat influențat de sfaturile voastre întrucât am aplicat varianta voastră. Vă mulțumesc încă o dată.

#108
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Buna ziua,
Am aceste boxe, una activa si una pasiva https://m.emag.ro/si...ASABEgKF8_D_BwE

Am un microfon Shure Beta wirelles.
De obicei pun muzica prin bluetooth de pe telefon, iar microfonul il leg direct din receiver-ul sau in boxa.
Acum vreau sa schimb ceva si anume sa iau un mixer. Boxele se aud bine dar ma intereseaza reglari pentru microfon. Acum eu leg boxa pasiva de aia activa printr-un fir audio, acela, un fir rosu unu negru cu lita la capat si le bag in 2 gauri, rosu la rosu si negru la negru.
Parca la boxa activa am si mufe rca in spate la cealalta pasiva nu am, este doar intrarea mentionata mai sus.
Cum fac eu sa leg mixerul la ele si sa am si microfonul tot in mixer, si telefonul sau laptopul ca sa pot reda muzica.
Mixerul care il vreau este behringer xenyx 802.
Daca nu m am exprimat eu bine, scuze, intelegeti oricum ce am vrut sa zic.
Cu stima

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate