Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Receptionat DVB-T2 Rusia (plus Crimeea & Ucraina)!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Receptia a fost realizata in Eforie Nord... sincer, nu speram la asa ceva (tinta fost digitalul ucrainean) dar uite ca pe fondul unei propagari bune au venit rusii, peste mare, de la peste 300km!
Nimic nu a fost insa stabil... totul a venit in valuri iar maxim-ul a fost la ora pranzului (am putut viziona fara intrerupere, pe mai multe frecv., aprox. 3-5 minute). Interesant a fost ca nu au venit valuri cu semnal la limita ci mult mai puternice ( uneori calitate peste 80%). Maine o sa testez din nou... deocamdata pun cateva poze iar mai tarziu o sa pun si 3-4 filmari.
Au fost receptionate la prima scanare peste 40 de canale!
Ulterior, au mai aparut si alte frecvente!

Attached Files


Edited by rz, 11 August 2016 - 12:09.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003
E bine dar e ceva relativ usor la mare, deschide seara un radio sa vezi cum e plin de posturi turcesti sau un mobil cum ia retelele turcesti si ucrainene Posted Image Sunt combinatii de efecte care duc la propagarile astea, si marea ajuta. De obicei intre 100 si 500m de tarm ai semnal calumea. Pe plaja e praf nu iei aproape nimic.
Acu vreo 6 ani pentru cineva care nu credea chestiile astea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kUlSU6RQdSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Statia era medie ca nivel fata de toate care intrau si mergea ascultat in mers printre blocuri.

Cand am avut mai mult chef de joaca, acu vreo 3 ani daca nu ma insel... iata ce s-a intamplat in Mamaia in parcare la Lido.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HQH7NwAZFQE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Seara de seara. Treaba se duce pana in UHF, pana la o limita.

Edited by andreic, 17 July 2015 - 23:13.


#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Stiu despre aceste fenomene inca din anii "90... tv analogic si radio fm  intra si la distante mai mari aici.
Noutatea este acest dvb-t si modul in care se propaga... Pacat ca nu pot testa pe un bloc/hotel, cu un atx ori angel - sunt convins ca pot receptiona semnale dvb-t de la peste 700km, evident la o propagare maxima si dupa multe  ore de stat la panda.

Edited by rz, 18 July 2015 - 06:04.


#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Scan DVB-T Rusia (zona Sevastopol).
Sunt necesare mai multe blind-scan-uri pentru a face o lista completa asta pt. ca unele valuri nu tin decat un minut sau doua deci pot sa nu fie in momentul cand trece scanarea oarba

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d9Cx49YAWG0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si lista cu cele peste 70 de canale scanate... la urmatorul blind scan au mai aparut si alte frecvente astfel ca numarul total de canale a trecut de 80! (desigur, multe se repeta dar e normal pt ca au fost scanate mai multe relee rusesti)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QLCUMe6A5vE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Formare val dvb-t rusesc

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tuK0AtV23zM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si final de val...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TOWW0aX5B0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa arata un val cu semnal puternic... calitatea sare uneori la 80-85%!
Se poate viziona (fara intrerupere) chiar si 4-5 minute pe un astfel de val.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OPhqIkGNCc4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 18 July 2015 - 10:57.


#5
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Sa prinzi Sevastopolul la Eforie e un fel de "hai sa ne jucam de-a DX-ereala pe malul marii". Ca si cum te-ai pune sub umbrela cu radioul in brate (ca sa nu zic intre craci) si ai prinde Istanbulul. Sa va uitati va rog pe youtube (ca imi e lene sa dau mura in gura) in canalul lui Popov din Varna sa vedeti cum prinde el Sevastopolul si alte locatii din Crimea de se satura de ele :).
Daca lipsesc eu de pe forum se alege praful de ideea de DX? Fratilor, Popov asta a prins din Varna televiziunile din zona Krasnodar. Deci asta este DX, sa iei Soci de la mare, sa iei de la turci macar un Samsun, ca sa nu zic de Trabzon si Rize care sunt cocotate pe coclaurile de 3000m de langa mare. Sau Georgia, daca vreti ceva cat de cat extrem.
Andrei, ca tot pleci la mare saptamana viitoare, iti zic maine cand ne vedem cum sa te dai dupa rafalele de Gruzia. Atat zic, cu asta pui pumnul in nas celor care cred ca pe mare la 300km e DX :)
Amin si aleluia.

#6
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
Popov are domiciliul linga tarmul marii,de asta are si rezultatele astea,cind stai acolo si dai tot timpul liber la DX nu ai cum sa ratezi receptile.

Trebuie si antena mare si performanta,vad ca oscileaza semnalul in limite foarte largi si cu o viteza foarte mare comparativ cu receptile pe uscat.Nicodata nu mi-a intrat aici un emitator Bulgaresc citeva minute si apoi sa dispara complet.
Cred ca un gratar turcesc ar fii mai indicat pentru ca are unghiul mai mare si apoi cu o directiva sa faci lock pe semnal.
Toate trebuie montate pe rotor,altfel trece valul pina orientezi sculele.Pe stationar dupa o vreme stii culoarele si poti monta citeva antenute pe directii strategice.

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Aici vorbim despre DX in DVB-T/T2 nu despre dx analogic... daca ai ceva de spus, Energy, despre analogic, cauta sectiunea dedicata si posteaza acolo.

O sa gasesti acolo si receptiile mele... inclusiv dx-uri via tropo cu: Italia, Austria, Polonia, si chiar Georgia (nici pana azi nu am reusit sa aflu ce post in fm am prins acu' 2-3, din zona aia). Se pare ca suntem doar 2 dx-eri din Romania care am prins cele de mai sus... eu si Marsel (parca din Craiova).

Asadar, sa lasam acest thread pt. DVB-T adica DIGITAL!

Dar sa revenim... pentru cine vrea rusi in DIGITAL, la mare, sa incerce dupa ora 11 si seara, dupa ora 18-19. Doar atunci sunt valuri puternice dinspre Crimea, receptionabile inclusiv cu un o antena Yagi fara amplificator (sunt doar 2-3 frecvente cu semnal peste medie).

Eu am folosit o antena un pic redusa ca nr. de elemente (fara amplif cca. 13-14dB castig) dar am avut mare noroc cu amplificatorul Triax... pur si simplu face minuni desi e notat pe eticheta cu doar 12dB. O sa pun azi un exemplu de receptie, cu si fara amplificator. Aleg un semnal foarte slab (pe ch 22) deci sub prag de demodulare iar apoi o sa scot amplif-ul... o sa vedeti cum scade C/N de la 8-9dB la 2dB ( practic zero, lipsa semnal).
Revin cu teste.

Edited by rz, 19 July 2015 - 19:18.


#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Concret:

Test cu si fara amplificator pe o frecventa sub prag de demodulare

Pozele spun tot... daca mergeti la mare si vreti DX adevarat, in DVB-T/T2, luati cu voi o antena de castig si un amplificator special pt. DVB-T (cel din img. chiar amplifica, nu baga doar zgomot) caci altfel, cu 2  bete infipte pe un par (sau telescopica) nu o sa vedeti decat pe sfert DVB-T/T2 rusesc si  numai atunci cand e maxim de val.
Am testat eu cu un panou, patrat si amplificat,  dar mai mult de 2-3 frecvente din Crimea nu am reusit sa scanez... o sa pun poze sa vedeti despre ce antena e vorba.

Attached Files


Edited by rz, 19 July 2015 - 10:32.


#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
E clara treaba... bine ca am scanat ieri caci azi bye, bye propagarea.
Sunt luat prin surprindere... eu am crezut ca e asa cum spun expertii (pun zilnic o sarma si am tot ce vreau la mare, in materie de tv/radio). Asadar, azi nimic rusesc in DVB-T/T2 si asta in timp ce vin gramada turci analog, pe un simplu radio cu casti.
In concluzie, daca vreti rusi in DVB-T, la mare, profitati de fiecare minut caci maine e posibil sa nu mai vina valul digital.
Scuze pt. faptul ca folosesc des cuvantul digital si denumirea DVB-T dar trebuie caci altfel iar vine cineva si ne povesteste despre analog.

Edited by rz, 19 July 2015 - 16:05.


#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Iata jucaria despre care am vorbit mai sus,  pt receptii la distanta mai mica (desi pe maxim de propagare ruseasca a agatat 2-3 frecvente -atunci cand pe Yagi era calitate peste 80%).
Eu zic ca e perfecta pt. orasele noastre... chiar se obtin rezultate daca este in exterior, lipita de geam.

Attached Files


Edited by rz, 19 July 2015 - 16:29.


#11
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
Stai la pinda,nu are cum sa lipsesca prea mult timp din peisaj coana propagare pe caldurile astea si la mare.
Ce simpla este antena aia de camera,la mine unele sint pline de bobine si trasee,nici nu mai stii ce compenseza in UIF ce in FIF.
Poze cu celelalte trei am sa urc cind am sa descarc din vechiul telefon,tare greu au mers desfacute find carcasele din plastic de unica folosinta.
Ce mai buna este o telescopica mini dotata cu un amplificator cu un zgomot foarte redus,apoi vine un Thomson usb 300 -o bijuterie de scula-,CGV.,Hama si Axil.

Attached Files


Edited by mouse3, 19 July 2015 - 20:50.


#12
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003

 rz, on 19 iulie 2015 - 16:04, said:

Scuze pt. faptul ca folosesc des cuvantul digital si denumirea DVB-T dar trebuie caci altfel iar vine cineva si ne povesteste despre analog.
Nu imi aduc aminte sa fi spus undeva de analog sau de digital, pana la urma tot unde electromagnetice sunt, chiar daca este versiunea cu pureci sau cea cu 1 si 0. Propagarea e tot aia, cand e sa se prinda in analog se prinde si in DVB-t(2), ca n-are scutire de la medic digitalul.
Zici ca rusii nu se prind continuu. OK, posibil, caci pe o jucarie fara amplificare iei doar maximele. Eu ziceam doar ca semnal exista cam mereu, logic ca uneori e mai tare alteori lesinat.
De la nenea Popov, exemplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PFiQe7Vb3pI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si-s multe altele in canalul lui. Faza smechera la DVB-T2 este ca semnalul se deschide la nivele la care un semnal analogic de aceeasi putere venea inca purecos rau, nu cum e la DVB-t unde aveai digital abia cand analogul venea blana. The f****** difference, avantajul T2-ului.
Si, cum ziceam, apropo de variatiile de semnal, chestie de care am tot vrut sa iti atrag atentia si la receptiile FM asa-zise "tropo" este faptul ca e bine (si insist pe treaba asta) sa facem diferenta intre propagare tropo (care vine relativ constanta si cate o noapte intreaga uneori) si troposcatere (care au damblaua sa vina scurt, cateva minute, de regula ziua, pe lumina). E foarte important aspectul asta. Austriile si Poloniile le-am vazut, si ale tale si ale lui Marsel de la Craiova si sunt, asa cum ma asteptam, troposcatere. La fel Albania si Bosnia, ca le-am vazut. Cum imi dau seama? Dupa variatia semnalului.
Anyway, fenomenul asta, atat de propagare tropo (vezi turcii) cat si troposcatere (rusii) prezent la malul marii si demonstrat de multa lume in FM este prezent la fel si in UHF. Deci... se poate.

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
@mouse3,
Vad ca nici azi nu vrea sa vina... vineri pur si simplu duduia Rusia la ora asta.
Aseara nu a fost nimic - doar doua/trei valuri fara vlaga (sub prag de demodulare).
Da, acum e clar... vorbim de tropo scattere... cand sunt pe maxim, seamana chiar cu un sporadic - vine valul, sta 2-3 minute si dispare dar vine din nou dupa cateva secunde (in jur de o ora sau doua a durat acest ciclu).
Revin cu amanunte... in aceasta dimineata au venit valuri din alta zona insa directia este tot spre Crimea (mai la dreapta putin). Tot ce a venit a fost sub prag si a avut fec 2/3 deci de aici am tras concluzia ca este din alta zona (rusii din Crimea folosesc fec 3/5). Dupa ora 7 dimineata au disparut si astea.
Iata... se poate vedea si led-ul verde de lock dar degeaba caci este sub prag de demodulare semnalul.

Attached Files


Edited by rz, 20 July 2015 - 10:09.


#14
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
Incerca si VHF3,da si dupa Turci si cauta o coada de matura-mop si ridica in prelungire pe o grinda exterioara antena de UIF macar 1m desupra acoperisului si vegetatiei.

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu aveam cum sa mai urc antena... vila mai avea un etaj insa nu era nimeni acolo - ar fi fost cea mai buna solutie.
Din pacate, a trebuit sa plec cu 2 zile mai devreme decat era planificat deci acum sunt deja acasa... merge extrem de greu identificarea celor prinse deoarece nu prea exista info despre dvb-t Crimea (de dupa ocupatia rusa)

Abia am reusit sa identific trei Mux-uri... este vorba despre ch.36, ch.37 si ch.51 din orasul Simferopol (aprox. 440Km)

Attached Files


Edited by rz, 21 July 2015 - 14:59.


#16
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 rz, on 21 iulie 2015 - 12:05, said:



Abia am reusit sa identific doua Mux-uri... este vorba despre ch.36 & ch.37 - au venit din orasul Bilohirs'k (mult dupa Simferopol) iar distanta este de aprox 485Km!

36,37 si 51  emit si din Simferopol !

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ms... am corectat
Am gasit in telefon si ch. 51 iar grila  corespunde orasului Simferopol... practic, am luat toate cele trei Mux-uri din orasul Simferopol

#18
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Le-am receptionat anul trecut ,distanta 555 km ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate