Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cel mai bun loc de trait in SUA?

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#127
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Si acopera destul asigurarea aia? ca am vazut preturi extrem de mari la unele lucruri, impresia mea e ca daca ai o problema nasoala te ruineaza financiar rapid, degeaba esti milionar ca net worth.

#128
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pretul e irelevant cat timp iti acopera asigurarea.
Daca esti curios, cauta ceva contracte de la asigurari medicale si da-le email si intreba-i pentru anumite probleme cam cat ar acoperi; eu am colegi pe la birou care s-au operat, trecut prin tratament de cancer si n-au fost niciunii ruinati financiari.

Cat e o asigurare medicala in Romania? daca e mai bun sistemul medical romanesc, pastreaza-ti asigurarea respectiva, pune de-oparte bani de un bilet la 1st class si poate reusesti sa ajungi in Romania sa te tratezi.

Edited by MembruAnonim, 14 March 2022 - 16:23.


#129
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 14 martie 2022 - 16:22, said:

Cat e o asigurare medicala in Romania?
10% din brut

#130
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 MembruAnonim, on 14 martie 2022 - 16:22, said:

Cat e o asigurare medicala in Romania? daca e mai bun sistemul medical romanesc, pastreaza-ti asigurarea respectiva, pune de-oparte bani de un bilet la 1st class si poate reusesti sa ajungi in Romania sa te tratezi.

Nu cred ca tara noastra e locul potrivit sa vii pentru astfel de lucruri (dar aici depinde de unde poti sa-ti rezolvi problema la oni, ca sunt locuri si locuri). Pe de alta parte citind online de la americani, asta e impresia, ca se umfla exagerat de mult preturile acolo. De exemplu citeam la unul o data cum se facea factura la operatie, s-a folosit un marker o data? + pretul intreg al unui marker, s-a folosit un pansament? + pretul unui pachet intreg si tot asa. Lucruri la care plateai acolo mii sau zeci de mii de euro aici poate nu platesti nimic. Ma rog, n-am mai citit despre asta de ceva timp. Totusi cel mai recent am citit (reddit) cum se plangeau americanii de situatia parintilor care ajung la azil si cum toti banii pe care i-au strans de o viata ii cheltuie acolo in cativa ani rapid, sume care nu sunt mici deloc.
De fapt, ideea asta e, ca multi sunt impresionati de sumele de bani care se fac acolo, dar cand vezi cat costa unele lucruri, pai nu ti se mai pare asa wow. E bine acolo sa te orientezi sa faci multi bani, nu sa zici imi ajunge atat ca cine stie in ce situatie ajungi.

Edited by Shade14, 17 March 2022 - 09:11.


#131
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Shade14, on 17 martie 2022 - 09:06, said:

De exemplu citeam la unul o data cum se facea factura la operatie, s-a folosit un marker o data? + pretul intreg al unui marker,
Adica tu ai vrea ca un marker medical, desfacut din ambalajul steril  si folosit la un pacient, sa fie apoi folosit si la tine sau la cineva din familia ta? :scared:
Normal ca se arunca si incinereaza, la fel se procedeaza si cu chestii mult mai scumpe, de ex. materiale de fixare din titan ( se topesc)  etc etc. Astea sunt protocoalele medicale din vest (inclusiv aici la mine in Fi) si sunt mult mai bune decat cele din Ro.

 Shade14, on 17 martie 2022 - 09:06, said:

Lucruri la care plateai acolo mii sau zeci de mii
Asigurarea plateste, nu tu.

#132
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 Karhu, on 17 martie 2022 - 09:37, said:

Adica tu ai vrea ca un marker medical, desfacut din ambalajul steril  si folosit la un pacient, sa fie apoi folosit si la tine sau la cineva din familia ta? Posted Image
Normal ca se arunca si incinereaza, la fel se procedeaza si cu chestii mult mai scumpe, de ex. materiale de fixare din titan ( se topesc)  etc etc. Astea sunt protocoalele medicale din vest (inclusiv aici la mine in Fi) si sunt mult mai bune decat cele din Ro.

Era ideea ca a tras o linie si costa foarte mult. Poate markerul nu e cel mai bun exemplu, nici nu mai tin minte pentru ce a fost folosit, putea sa fie vorba si ca a scris pe o foaie cu un pix, tot iti baga pretul unui pix la operatie si totul e foarte scump.

 Karhu, on 17 martie 2022 - 09:37, said:

Asigurarea plateste, nu tu.

Nu imi parea asa din ce citeam, nu acopera toata suma, care e foarte mare in multe situatii, iar unele lucruri nu sunt acoperite, tot trebuie sa platesti.

#133
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Shade14, on 17 martie 2022 - 10:12, said:

Nu imi parea asa din ce citeam, nu acopera toata suma, care e foarte mare in multe situatii, iar unele lucruri nu sunt acoperite, tot trebuie sa platesti.
Depinde ce asigurare ai.

#134
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca daca vrei sa-ti confirmi ceea ce vrei tu sa crezi si cauti online despre orice domeniu in orice tara, sunt convins ca vei gasi tot felul de exemple.
Noi n-am avut parte de experiente nasoale cu sistemul medical si nici nu stiu pe cineva de prin jurul meu care sa fi avut (totul a mers prin asigurare, serviciile au fost ok, etc).
Nu zic ca nu exista si nu poti avea tot felul de situatii doar ca totusi astia sunt 330 de milioane de indivizi si supravetuiesc.

Noi mi se pare ca avem un avantaj fata de multi americani ca (multi) venim cu o situatie din Romania destul de stabila (avem cel putin un apartament care probabil e fara credit sau va fi fara credit in primul an din US) si worst case scenario, te intorci inapoi.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2022 - 15:06.


#135
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 Karhu, on 17 martie 2022 - 13:56, said:

Depinde ce asigurare ai.

Presupun ca exista asigurari mai mari, dar sumele platite la spitale sunt foarte mari, deci te poti trezi ca platesti cat platesc altii in alte parti fara vreo asigurare. S-a tot scris despre asta: https://www.investop...r-countries.asp

 MembruAnonim, on 17 martie 2022 - 14:59, said:

Cred ca daca vrei sa-ti confirmi ceea ce vrei tu sa crezi si cauti online despre orice domeniu in orice tara, sunt convins ca vei gasi tot felul de exemple.
Noi n-am avut parte de experiente nasoale cu sistemul medical si nici nu stiu pe cineva de prin jurul meu care sa fi avut (totul a mers prin asigurare, serviciile au fost ok, etc).
Nu zic ca nu exista si nu poti avea tot felul de situatii doar ca totusi astia sunt 330 de milioane de indivizi si supravetuiesc.
Noi mi se pare ca avem un avantaj fata de multi americani ca (multi) venim cu o situatie din Romania destul de stabila (avem cel putin un apartament care probabil e fara credit sau va fi fara credit in primul an din US) si worst case scenario, te intorci inapoi.

Nu stiu daca m-ar tenta sa revin in RO daca m-as duce.
BTW daca ai green card si revii tot trebuie sa platesti taxe la americani?

#136
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie sa platesti taxe ci sa-ti faci taxele anual.
In general daca in tara unde esti platesti taxe mai mult decat ai plati in US pentru acelasi venit (si cam asta e cazul cu orice tara din UE), nu trebuie sa platesti nimic in US (vezi aici ca am pus detaliat).

La green-card poti renunta daca vrei sa te intorci in Romania (dar cred ca ti-l si anuleaza ei daca stai mai mult de 6 luni pe an intr-o alta tara).

Edited by MembruAnonim, 17 March 2022 - 15:47.


#137
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Shade14, on 17 martie 2022 - 15:33, said:

Presupun ca exista asigurari mai mari, dar sumele platite la spitale sunt foarte mari, deci te poti trezi ca platesti cat platesc altii in alte parti fara vreo asigurare.
Alea-s deconturile dintre firmele de asigurari si spitale. Asiguratul nu plateste cash decat o mica parte din suma asta, depinde ce asigurare are.
Daca esti low income si fara asigurare poti beneficia de free surgery.

#138
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 MembruAnonim, on 17 martie 2022 - 15:43, said:

Nu trebuie sa platesti taxe ci sa-ti faci taxele anual.
In general daca in tara unde esti platesti taxe mai mult decat ai plati in US pentru acelasi venit (si cam asta e cazul cu orice tara din UE), nu trebuie sa platesti nimic in US (vezi aici ca am pus detaliat).

La green-card poti renunta daca vrei sa te intorci in Romania (dar cred ca ti-l si anuleaza ei daca stai mai mult de 6 luni pe an intr-o alta tara).

Ma gandesc ca nu are sens sa-ti anuleze green card daca pleci o perioada. Daca castigi la loteria vizelor trebuie sa vii an de an sa nu ti-o anuleze? tie ti s-a zis cat trebuie sa stai ca sa nu-ti anuleze dreptul de munca?

 Karhu, on 17 martie 2022 - 16:23, said:

Alea-s deconturile dintre firmele de asigurari si spitale. Asiguratul nu plateste cash decat o mica parte din suma asta, depinde ce asigurare are.
Daca esti low income si fara asigurare poti beneficia de free surgery.

O mica parte pentru sistemul lor, pentru noi nu e chiar asa. Am vazut cum explica cineva cat ii plateste asigurarea si avea de dat o suma maricica la final. Ma rog, eu doar am citit ce ziceau unii americani legat de ce platesc pentru a beneficia de sistemul lor medical, nu am stat sa ma interesez in detaliu ca nu e asa relevant pentru mine.

#139
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Shade14, on 19 martie 2022 - 20:54, said:

Ma gandesc ca nu are sens sa-ti anuleze green card daca pleci o perioada. Daca castigi la loteria vizelor trebuie sa vii an de an sa nu ti-o anuleze? tie ti s-a zis cat trebuie sa stai ca sa nu-ti anuleze dreptul de munca?
Green-card il pastrezi cat timp esti rezident in US (stai mai mult de 180 de zile pe an) ca asta e si numele lui: permanent resident card.
https://ois.iu.edu/s...ce/absence.html

Daca ai sa castigi la loteria vizelor si nu te muti in US ca si rezident, o sa pierzi green-card intr-un final ca nu merge sa vii odata pe an in vizita ca sa-ti pastrezi statusul.
Dupa cinci ani de green-card poti aplica pentru cetatenie si scapi de limitarea asta.

Edited by MembruAnonim, 19 March 2022 - 21:12.


#140
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
problema la asigurarile medicale din us era ca nu acozpera conditiile preexistente.
sa zicem o un ligament rupt. fiind asigurat il rezolvi pe asigurare, dar la urmatoarea asigurare nu ti-l mai acopera... si daca recidiveaza platesti din buzunar.
asta e povestea de acu cca 10ani, stiu ca se discuta sa se scoata mentinunea cu conditii preexistente.

#141
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 MembruAnonim, on 19 martie 2022 - 21:05, said:

Green-card il pastrezi cat timp esti rezident in US (stai mai mult de 180 de zile pe an) ca asta e si numele lui: permanent resident card.
https://ois.iu.edu/s...ce/absence.html
Daca ai sa castigi la loteria vizelor si nu te muti in US ca si rezident, o sa pierzi green-card intr-un final ca nu merge sa vii odata pe an in vizita ca sa-ti pastrezi statusul.
Dupa cinci ani de green-card poti aplica pentru cetatenie si scapi de limitarea asta.

Ok, atunci daca nu esti hotarat sa ramai acolo are rost sa aplici la loteria vizelor doar daca esti pregatit sa mergi sa lucrezi cativa ani, ca dupa ce ai cetatenie nu-ti mai bati capul cu lucrurile astea. E avantajos si pentru copii ca pot sa fie cetateni americani si al unui stat UE. Nasol e daca revii tu aici si ei pleaca acolo dupa Posted Image.

Edited by Shade14, 20 March 2022 - 00:37.


#142
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da.
Mie aici in WA imi place foarte mult pentru ca e multa natura (cred ca am mai pus poze) si sunt si destul de multe drumuri faine.
M-am jucat recent cu o camera 4K si am facut cateva video-uri saptamana asta (cand inca n-a inverzit).
In al doilea video (care incepe prin Bellevue) pe la 5:30 se vede si noul metrou pe care-l construiesc astia pentru a lega Bellevue de Seattle (pe final de 2022 e gata). Tot de saptamana trecuta, o panorama cu podul plutitor peste care va trece acel metrou de care am zis mai sus si e cam o premiera cu un metrou care va merge pe un pod plutitor (care se misca) si au testat la greu cum sa faca sinele si sa le si izoleze (metroul e electric si e descris putin aici cum au implementat pentru cine e interesat).
[attachment=2616352:pano2.jpeg]

Edited by MembruAnonim, 20 March 2022 - 00:54.


#143
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 16.07.2017
In acest moment, Texas ar fi cel mai bun stat ca oferte de munca si nivel de trai?Care ar fi urmatoarele 4 state in clasament?Colorado face parte din clasamentul invocat de mine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate