Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Despre li-ion, 18650, incarcare, capacitate, inseriere.

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#397
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Una e sa exagerezi specificatiile unui produs propriu fara sa ii bagi pe altii la inaintare adica powerbank de 3000 marca proprie si cu totul altceva e sa te lauzi ca produsul ala are celule LG de 3000 dar sa nu aiba de fapt sau sa fie celule recuperate, ca e o intreaga industrie in spatele chestiei astea.

#398
adrian_newt

adrian_newt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.03.2010
Salut,
Par celule bune, după specificații au 1500mAh, max 23A descărcare și max 4A la încărcare. Celulele au capacitate cam mica pentru lanterne, mai degrabă sunt pretabile pentru unelte ce au nevoie de curent mare. Pot face obiectul unui update la scule mai vechi.
Pretul este foarte bun pentru celule cu descărcare mare.
Numai bine!
Adrian

#399
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Aveti idee la ce tensiune pot incarca acumulatorul de 20V, pentru ca acesta este prevazut si cu mufa de incarcare. Am o sursa de pc ce poate furniza 24v. Ar fi potrivita sa incarc cu ea?

#400
adrian_newt

adrian_newt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.03.2010
În nici un caz!
Acumulatorul pare sa aibă doar BMS-ul pe el, nu și circuitul de încărcare.
Tensiunea alimentatorul încărcat maxim este de 21V și trebuie sa asigure limitare de curent și tensiune.
Acumulatoarele cu li-ion sunt pretențioase la încărcare.

#401
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Am gasit in manual ceva de 22v si 2.2A
https://media.kaufla...set_5887335.pdf

Edited by cristi05, 23 January 2022 - 19:24.


#402
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Va salut!
  Vreau sa fac un acumulator pentru un vaporas de plantat, si m.am gandit la unul 4s-6p din celule 18650. Problema esteca nu vreausa pun BMS pe el , ca daca imi taie curentu   cand este la distanta acolo ramane. Pot folosi BMS numai la incarcare alimentat de un incarcator de laptop de 18v punand.ui mufa pe firele 0,1,2,3,4? Va multumesc si sper ca am fost inteles. Astept sfaturi si ce celule sa folosesc!

#403
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
BMS înseamnă echilibrare şi protecţie, la descărcare echilibrarea nu e necesară însă protecţia da, că dacă descarci bateria prea mult celulele se distrug foarte  repede. Mai degrabă îl programezi ca la un nivel al bateriei mai mic decât cel de siguranţă să se întoarcă singur, ca dronele.

#404
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Nu este posibil la ce am eu sa programez sa se intoarca, numa la cele cu gps am inteles ca merge.

#405
adrian_newt

adrian_newt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.03.2010
Poți utiliza un BMS de curent mic pentru ca nu vei descarca prin el, prin el doar încarci acumulatorul, bineînțeles sa fie cu balansare, iar alimentarea motorului o iei direct de pe bornele acumulatorului. Ar fi ok sa pui un indicator de capacitate baterie ca să știi când trebuie sa încarci, niciodată sa nu aștepți pana când e gol complet. Rămâne în sarcina ta sa nu îl descarci sub 12v (4x3V), dacă o comiți e pe barba ta. De asemenea trebuie sa verifici periodic la 3-5 cicluri de încărcare tensiunea de pe fiecare string de 6 celule sa te asiguri ca sunt echilibrate. Dacă nu sunt, trebuie sa le echilibrezi manual prin încărcare individuala.
Spor!

#406
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007

View Postadrian_newt, on 02 noiembrie 2022 - 17:51, said:

Poți utiliza un BMS de curent mic pentru ca nu vei descarca prin el, prin el doar încarci acumulatorul, bineînțeles sa fie cu balansare, iar alimentarea motorului o iei direct de pe bornele acumulatorului. Ar fi ok sa pui un indicator de capacitate baterie ca să știi când trebuie sa încarci, niciodată sa nu aștepți pana când e gol complet. Rămâne în sarcina ta sa nu îl descarci sub 12v (4x3V), dacă o comiți e pe barba ta. De asemenea trebuie sa verifici periodic la 3-5 cicluri de încărcare tensiunea de pe fiecare string de 6 celule sa te asiguri ca sunt echilibrate. Dacă nu sunt, trebuie sa le echilibrezi manual prin încărcare individuala.
Spor!

Daca incarc cu IMax b6 mai este nevoie de BMS?

Edited by dragalasu, 14 November 2022 - 03:27.


#407
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Da. Fara bms poti alimenta cu baterii iepurasi care trag la vasle.

#408
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPeerless, on 14 noiembrie 2022 - 07:08, said:

Da. Fara bms poti alimenta cu baterii iepurasi care trag la vasle.
Se poate, pentru ca IMAX B6 stie sa faca si balansare de celule.
Pentru ce crezi ca sunt mufele alea albe din dreapta ?
Ia vezi, pe ecran ce scrie ? Pe carcasa ce scrie ?
[ https://www.elfadistrelec.no/Web/WebShopImages/landscape_large/0-/01/1094760-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tehnics, 14 November 2022 - 08:49.


#409
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Nu cred ca se intentioneaza plimbarea incarcatorului cu barca pe balta.
Daca ignoram din diverse motive ca BMS-ul se ocupa si de descarcare, nu doar de incarcare, aveti dreptate si acumulatorii vor avea viata lunga scurta.

#410
adrian_newt

adrian_newt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.03.2010

View Postdragalasu, on 14 noiembrie 2022 - 03:25, said:



Daca incarc cu IMax b6 mai este nevoie de BMS?
Poți utiliza IMax pentru încărcat, este chiar recomandat. Ce nu am spus anterior: sa utilizezi siguranțe fuzibile sau ceva protecții pe motor, în caz de blocare în vreun fir sau iarba sa nu ia foc motorul, nu știu ce propulsie are barcuta in cauza.

@ceilalti: omul a justificat de ce evita BMS, este similar cu funcționarea dronelor: mai bine compromiti bateria prin descărcare profunda, decât sa pierzi tot echipamentul.

#411
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Multumesc pentru sfaturi! O sa iau IMax pentru incarcare, asta fiind optiunea aleasa de prima data, dar am vrut si parerile altora!

#412
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPeerless, on 14 noiembrie 2022 - 12:09, said:

Nu cred ca se intentioneaza plimbarea incarcatorului cu barca pe balta.
Daca ignoram din diverse motive ca BMS-ul se ocupa si de descarcare, nu doar de incarcare, aveti dreptate si acumulatorii vor avea viata lunga scurta.
IMAX are alimentarea de la 12V-24 de V, nu ai nevoie de alimentare de 220V. iar o baterie cu plumb de 12V/7Ah e de ajuns ca sa-l foloseasca pentru ce are nevoie.

#413
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

View Postdragalasu, on 01 noiembrie 2022 - 08:53, said:

...4s-6p din celule 18650...

"O baterie cu plumb de 12V/7Ah", putin mai mare, desigur.

#414
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Da' ce motor ai sau vrei sa pui  pe vapor ?
Nu te multumeste unul capabil 800KV care se poate alimenta si dintr-un acumulator 2S?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate