Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fear the Walking Dead (2015 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#91
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Te inseli. Benzile desenate sunt (sau cel putin au fost, ca de o vreme incoace cam lancezesc si ele) mult mai misto. Exista mult mai multa actiune si momente socante cu personajele principale in prim plan. Nu vreau sa dau prea multe spoilere, asa ca o sa ma refer doar la arc-ul cu Guvernatorul.
Spoiler
. Daca vrei actiune si ceva mai putina vorbarie, lasa serialul si citeste benzile desenate. Dar sa stii ca nici acolo nu cauta nimeni vreo cura. Sunt prea ocupati cu supravietuitul.

#92
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Am lasat serialul inca din sezonul 5. Chestia cu supravietuitul ar mai merge daca s-ar limita la 6-8 episoade pe sezon (si bune, cu situatii interesante, nu lalaieli toata ziua prin padurice in lipsa de buget) sau daca ar exista un archenemy mai puternic, eventual mai misterios. Un fel de Others sub o forma sau alta. Asa da, ar fi interesant in contextul asta, fie si fara cautat de leac.

Psihopatii nu ma fascineaza, psihopatii de felul asta, pe langa ca as vrea sa-si primeasca cat mai repede un glont in cap, sunt foarte rari in viata reala; doar in filme (de obicei filmele proaste) e plin de ei. Si sa mai ajunga sa si ruleze peste o comunitate... Hai sa fim seriosi. E suficient nivelul de irational al molimei si faptul ca singurii care supravietuiesc pe o raza de cel putin cateva state sunt diversi desculti.

#93
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostN-ter, on 26 septembrie 2016 - 18:56, said:

Psihopatii nu ma fascineaza, psihopatii de felul asta, pe langa ca as vrea sa-si primeasca cat mai repede un glont in cap, sunt foarte rari in viata reala; doar in filme (de obicei filmele proaste) e plin de ei. Si sa mai ajunga sa si ruleze peste o comunitate... Hai sa fim seriosi. E suficient nivelul de irational al molimei si faptul ca singurii care supravietuiesc pe o raza de cel putin cateva state sunt diversi desculti.

Psihopatii sunt rari in viata reala pentru ca in viata reala exista legi si exista consecinte. Dar ce te faci atunci cand astea dispar? Cum crezi ca a fost posibil Holocaustul? Cum crezi ca au fost posibile masacrele din Iugoslavia, acum nici 20 de ani? Ai fi surprins sa afli de ce sunt capabili oameni pe care crezi ca ii cunosti, si fix despre asta e vorba in TWD, nu despre gasirea leacului impotriva zombilailor. Cat despre 'rulatul' peste o comunitate.. glumesti, nu? Evident ca cel de care se tem toti va fi mereu cel care conduce. Asa a fost dintotdeauna, asa e si acum, daramite intr-o lume in care se aplica legea batei?


Quote

Am lasat serialul inca din sezonul 5. Chestia cu supravietuitul ar mai merge daca s-ar limita la 6-8 episoade pe sezon (si bune, cu situatii interesante, nu lalaieli toata ziua prin padurice in lipsa de buget) sau daca ar exista un archenemy mai puternic, eventual mai misterios. Un fel de Others sub o forma sau alta. Asa da, ar fi interesant in contextul asta, fie si fara cautat de leac.

Lipsa de buget?

Quote

The Walking Dead has the highest total viewership of any series in cable television history, including its third through (current) sixth seasons, during which it averaged the most 18- to 49-year-old viewers of all cable or broadcast television shows.Total viewership for its season five premiere was 17.3 million, the most-watched series episode in cable history.

Intorc banii cu lopata, baietii, nu la buget e problema. Mie nu prea mai imi place TWD pentru ca e prea lungit cu apa fata de povestea originala, ceea ce l-a transformat intr-o telenovela. Asta ca sa poata ramane la ratingul parental TV-14 si sa aiba o audienta mai mare. Probabil acelasi lucru s-ar fi intamplat si cu Game of Thrones daca HBO ar fi judecat la fel ca cei de la AMC si ar fi cenzurat la greu injuraturile, scenele de sex si cele foarte violente. Din fericire nu au facut-o, au acceptat ratingul TV-MA, si-au asumat criticile puritanilor fatarnici din intreaga lume si au devenit cel mai popular serial din istorie, invingand la scor de neprezentare TWD la cam toate capitolele. Astept cu tristete debutul noului sezon, ca sa vad cum isi vor bate joc de Negan ca sa il faca 'televizabil'.

Edited by Bob493, 27 September 2016 - 10:54.


#94
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBob493, on 27 septembrie 2016 - 10:53, said:

Psihopatii sunt rari in viata reala pentru ca in viata reala exista legi si exista consecinte. Dar ce te faci atunci cand astea dispar? Cum crezi ca a fost posibil Holocaustul? Cum crezi ca au fost posibile masacrele din Iugoslavia, acum nici 20 de ani? Ai fi surprins sa afli de ce sunt capabili oameni pe care crezi ca ii cunosti, si fix despre asta e vorba in TWD, nu despre gasirea leacului impotriva zombilailor. Cat despre 'rulatul' peste o comunitate.. glumesti, nu? Evident ca cel de care se tem toti va fi mereu cel care conduce. Asa a fost dintotdeauna, asa e si acum, daramite intr-o lume in care se aplica legea batei?
Oi fi eu surprins de ce sunt capabili dar tare ma indoiesc ca ar tortura de placere si ar fi zombilofili. Sau ca ar inghiti pe unul ca ala sa-i conduca. E vorba totusi de o populatie care pana de curand a trait civilizat, modern si cu o anumita educatie care nu dispare peste noapte (zeci de ani de democratie), nu salbatici, nu talibani, nu victime ale unor ani de propaganda politica sau religioasa. Hitler si alti dictatori din lumea relativ civilizata au venit pe fondul unor structuri statale deja existente - armata, subalternii, structurile ii erau supuse prin lege dinainte sa-si faca ei de cap. Asta era un xeroxist de mana a 14-a.

Quote

Lipsa de buget?
Nu poti compara scenele, decorurile ample si intamplarile din sezonul 1 (gen cea cu tancul) cu ce a urmat dupa. S-au raportat mai multe scaderi de buget de-a lungul timpului. Ultimele decoruri care incercau sa imite cate ceva din sezonul 1 pe care mi le mai aduc aminte erau atat de fake... Asa ca probabil mentin vanturarea prin padurice si ca macar sa nu arate a desen animat. Dar tin mortis sa aiba 16 episoade pe un canal de cablu. Culmea e ca isi mentin totusi audienta, ca prostii sunt multi si le place telelabareala pe n-spe sezoane. Daca era un story-arc mai de doamne ajuta nu stiu daca mai prindea 7 sezoane.

#95
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostBob493, on 27 septembrie 2016 - 10:53, said:

Intorc banii cu lopata, baietii, nu la buget e problema. Mie nu prea mai imi place TWD pentru ca e prea lungit cu apa fata de povestea originala, ceea ce l-a transformat intr-o telenovela. Asta ca sa poata ramane la ratingul parental TV-14 si sa aiba o audienta mai mare. Probabil acelasi lucru s-ar fi intamplat si cu Game of Thrones daca HBO ar fi judecat la fel ca cei de la AMC si ar fi cenzurat la greu injuraturile, scenele de sex si cele foarte violente. Din fericire nu au facut-o, au acceptat ratingul TV-MA, si-au asumat criticile puritanilor fatarnici din intreaga lume si au devenit cel mai popular serial din istorie, invingand la scor de neprezentare TWD la cam toate capitolele. Astept cu tristete debutul noului sezon, ca sa vad cum isi vor bate joc de Negan ca sa il faca 'televizabil'.
Degeaba au bani cacalau daca nu investesc destui in serial. Injuraturile nu tin loc de efecte speciale cat de cat bune, dar mai ales existente, pentru ca in TWD nu prea mai exista. Se invart aiurea prin aceiasi boscheti de cateva sezoane incoace, n-au bani nici macar sa schimbe locatia de filmare sau anotimpul in care se desfasoara actiunea.

Sa vedem ce-o mai fi in sezonul 7, doar urmeaza sa o introduca pe Shiva, in trailer pare bunicel CGI-ul dar sa vedem daca au si scene de actiune.

Edited by tiestodj20, 27 September 2016 - 18:42.


#96
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostN-ter, on 27 septembrie 2016 - 18:24, said:


M-am plictisit sa tot dezbat aceeasi idee. Ti-am mai zis; nu ai de ce sa te plangi, exista alte seriale cu zombi care fac ceea ce iti doresti tu. Nu e obligatoriu sa te uiti la TWD. Eu ma plang pentru ca sunt fanul benzii desenate si nu imi place ce au facut cu ea.

View Posttiestodj20, on 27 septembrie 2016 - 18:41, said:

Degeaba au bani cacalau daca nu investesc destui in serial. Injuraturile nu tin loc de efecte speciale cat de cat bune, dar mai ales existente, pentru ca in TWD nu prea mai exista. Se invart aiurea prin aceiasi boscheti de cateva sezoane incoace, n-au bani nici macar sa schimbe locatia de filmare sau anotimpul in care se desfasoara actiunea.

Sa vedem ce-o mai fi in sezonul 7, doar urmeaza sa o introduca pe Shiva, in trailer pare bunicel CGI-ul dar sa vedem daca au si scene de actiune.

Nu mi se pare ca duce lipsa de efecte speciale TWD. Chiar deloc. Shiva... nu mi-as face mari sperante in locul tau.
Spoiler


#97
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Nu duce lipsa de efecte speciale, doar ca nu sunt asa cum as vrea eu. Legat de Shiva, poate nu respecta benzile desenate si astfel cheltuie bani mai multi.

Si on topic: Ma asteptam sa explice prin TWD  de ce nu se transforma si animalele in zombilai, poate se gandesc astia din FTWD.

#98
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBob493, on 27 septembrie 2016 - 18:50, said:

M-am plictisit sa tot dezbat aceeasi idee. Ti-am mai zis; nu ai de ce sa te plangi, exista alte seriale cu zombi care fac ceea ce iti doresti tu. Nu e obligatoriu sa te uiti la TWD. Eu ma plang pentru ca sunt fanul benzii desenate si nu imi place ce au facut cu ea.
Nici mie nu-mi place ca abia in sezonul 5 mi-a devenit clar ca nu duce serialul absolut nicaieri, si e doar reinnoit inutil cu noi si noi sezoane. Il declar o escrocherie si cred ca pot sa ma plang de asta. Nu stiu ce tot insisti cu alte seriale, aici e vorba de asta si am adus argumente, daca te plictisesti de ele ignora-le. Alte seriale bune pe tema asta nu stiu si nici nu ma fascineaza subiectul, l-am inceput doar fiindca era foarte bine facut (cel putin la inceput) si parea sa aiba si un plot high-concept.

#99
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
S-a terminat sezonul 2... ultimele doua episoade au fost destul de bune, multa actiune si cel mai important, am scapat de retardatul de fiu al lui Travis.

Culmea ca pentru grupul lui Nick s-a terminat nasol, la granita cu SUA  au dat peste soldatii americani care i-au luat la tinta.

Edited by tiestodj20, 04 October 2016 - 18:18.


#100
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Posttiestodj20, on 04 octombrie 2016 - 18:17, said:

S-a terminat sezonul 2... ultimele doua episoade au fost destul de bune, multa actiune si cel mai important, am scapat de retardatul de fiu al lui Travis.

Culmea ca pentru grupul lui Nick s-a terminat nasol, la granita cu SUA  au dat peste soldatii americani care i-au luat la tinta.

De 'spoiler' nu ai auzit? Nu pt mine, ca nu ma mai uit la rahatul asta, dar poate altii inca nu au vazut toate episoadele.

View PostN-ter, on 27 septembrie 2016 - 21:29, said:

Nici mie nu-mi place ca abia in sezonul 5 mi-a devenit clar ca nu duce serialul absolut nicaieri, si e doar reinnoit inutil cu noi si noi sezoane. Il declar o escrocherie si cred ca pot sa ma plang de asta. Nu stiu ce tot insisti cu alte seriale, aici e vorba de asta si am adus argumente, daca te plictisesti de ele ignora-le. Alte seriale bune pe tema asta nu stiu si nici nu ma fascineaza subiectul, l-am inceput doar fiindca era foarte bine facut (cel putin la inceput) si parea sa aiba si un plot high-concept.

Ce-i aia 'plot high-concept'?

#101
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Care intra aici isi asuma riscul, aici se discuta despre serial.

#102
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
https://en.wikipedia...ki/High-concept

#103
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

Quote

High-concept is a type of artistic work that can be easily pitched with a succinctly stated premise.[1] It can be contrasted with low-concept, which is more concerned with character development and other subtleties that aren't as easily summarized.

A movie described as being "high-concept" is considered easy to sell to a wide audience because it delivers upon an easy-to-grasp idea.

Aha, deci o treaba mai usurica, asa, sa nu necesita prea multa concentrare si efort mental. Am inteles. Merci pt clarificare.

#104
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Intr-un context SF ca asta e normal sa ai un mix, adica sa ai si un plot narativ, nu doar character development, ca te scufunzi in telenovela. Oare cata concentrare si efort mental e intr-o telenovela? De ce ai avea nevoie de un sezon narativ ca apoi sa te axezi doar pe miorlaiala? Probabil din prea mult efort mintal.

#105
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Ti-a scapat partea cu 'and other subtleties'. Tocmai de asta a devenit telenovela, ca au disparut alea. Si tot de asta nu ma mai uit eu.

#106
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Subtilitati la ce? Serialul practic nu mai are plot. Doar niste subploturi care nu duc nicaieri, daca le-o mai avea si pe alea. Sau daca duc, o duc atat de lent ca nu se mai vedea nimic la orizont cand am renuntat.

#107
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostN-ter, on 27 septembrie 2016 - 18:24, said:


Culmea e ca isi mentin totusi audienta, ca prostii sunt multi si le place telelabareala pe n-spe sezoane. Daca era un story-arc mai de doamne ajuta nu stiu daca mai prindea 7 sezoane.
Ca sa nu pierzi timpu poti urmari filme cu aceiasi tematica, in maxim doua ore ai vazut tot, nu trebuie sa pierzi timpul.

Despre serial ai putea sa spui ca e prost si nu-l mai urmaresi, dar sa spui ca spectatorii care-l urmares sunt prosti depaseste bunul simt fata de macar o parte din userii de pe acest topic.

#108
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
M-a plictisit enorm ultimul sezon. Mi se pare ca au sarit prea repede de la inceputul epidemiei la sfarsitul lumii. A ajuns lumea in paragina extrem de repede fara sa ne dea vreo informatie noua referitoare la infectie.
De la ordine la haos si atat. Asta am putut sa deduc si din primul episod TWD, nu mai era nevoie de FTWD. Nici nu ajuta ca personajele sunt plictisitoare. Pe Strand l-au epuizat cu backstory-ul ala, Nick a mai ramas semi-interesant ca e in continua schimbare. Sper sa moara toti cat mai repede.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate