Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Sfârșitul pirateriei. Serviciul care identifică instant locația saiturilor pirat.

- - - - -
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#37
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Nu doar eu, vorbesc de milioane de hoti. Doar nu ma cred ei pe mine pe cuvant. Daca ar functiona asa nu s-ar mai pirata GOT ca doar are 9.5 pe IMDB.

#38
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
http://www.boxoffice.../alltime/world/

Inainte sa va "deontologiti" pe aici aruncati un ochi acolo. Cam cati bani se castigau din filme acum 15+ ani cand nu prea era piraterie si cam cat se castiga acum de cand a "explodat" pirateria. Ah, ca inainte castigai bani cu orice jeg de film sau muzica si acum nu prea mai merge ... aia e alta discutie.

Edited by AMETHIST, 01 July 2015 - 08:41.


#39
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Posteminemscu, on 01 iulie 2015 - 08:24, said:


Absolut corect. Dar daca tu ti-ai castiga existenta dintr-un magazin de pufarini te-ai supara daca am veni cu totii si am fura cate o punga pentru a vedea daca merita sau nu sa mai cumparam una pentru a gusta adevarata experienta platita?

Una e ciordeala virtuala si alta e aia fizica. Cand iei ceva de pe net e doar un copy/paste. Nu ai consumat materie prima ca sa reproduci produsul respectiv. Deci pierderea e zero.
Nu mai comparati furtul fizic cu cel virtual.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostDjMx, on 01 iulie 2015 - 01:34, said:

Stati linistiti ca si vesticii pirateaza fara greata, singura diferenta e ca nu se lauda.
Semnul ca ei nu pirateaza la fel de mult ca romanii sunt vitezele mici la net. Posted Image

Noi avem fibra peste tot si practic PC-urile noastre sunt o retea de servere de piratare.

#41
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
In Romania, e vorba si de bani .

Microsoft office 2013 este pe la 800 ron cd ul standalone oficial  (stiu, am oferta de la un magazin).
Aceasta este insa doar varianta Home.

Pt o firma, costul este pe la 1300 RON.

De unde wtf sa foloseasca bietul student, salariat etc. un office (care e chiar necesar imperativ, caci vasta majoritate a documentelor word si doc sunt in format ms office) ?
Problema e ca Libre, varianta gratuita, este doar partial compatibila cu ms office - banuiesc ca nu ati incercat sa scrieti un mic articol + un mic tabel, sa vedeti diferente majore intre cele doua.

Daca macar layout-ul ar fi compatibil intre cele doua, lumea ar folosi Libre fara probleme. Dar nici macar la layout (alineate, spatiere intre pagini & sh!t) nu se pupa cele doua!


Nu mai vorbesc de alt software util - i.e. Photoshop care costa pe la 3000 coco in varianta originala ...afara de cei cu punga, restul sunt fortati sa foloseasca piratat.
De pilda, studentii care invata sa foloseasca photoshop si care Nu fac profit de pe urma lui.

Luati in considerare ca Meltenica are preturi de bruxelles (belgia) la muulte produse de baza, dar salarii de botswana!

Edited by CentOS_Operator, 01 July 2015 - 09:11.


#42
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostSerafim606, on 01 iulie 2015 - 09:04, said:


Una e ciordeala virtuala si alta e aia fizica. Cand iei ceva de pe net e doar un copy/paste. Nu ai consumat materie prima ca sa reproduci produsul respectiv. Deci pierderea e zero.
Nu mai comparati furtul fizic cu cel virtual.
Daca iti "piratez" contul de la banca si iti fur banii virtuali se pune? Ce, ti-am furat bani fizici din buzunar? Nu mai compara furtul fizic cu cel virtual...

PS: o spun in calitate de torrentar :D

#43
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006

View PostSerafim606, on 01 iulie 2015 - 09:04, said:


Una e ciordeala virtuala si alta e aia fizica. Cand iei ceva de pe net e doar un copy/paste. Nu ai consumat materie prima ca sa reproduci produsul respectiv. Deci pierderea e zero.
Nu mai comparati furtul fizic cu cel virtual.
Total gresit. Unii din asta traiesc, din chestii virtuale, din asta isi castiga painea, nu vand si mezeluri pe langa. Ca fac miliarde, bravo lor ca i-a dus capul. Toti, pana la ultimul, suntem nervosi ca ne fura politicienii si directorasii dar sa nu uitam ca dintre noi au iesit si aia, doar nu i-am importat. Si aia, la inceput, au zis ca ce e aia o lada de cirese sau ce e aia o remorca de cartofi. Ca doar n-au furat de la inceput camioane de lemne. Dar pe masura ce au ajuns unde au ajuns si-au dat seama ca pot fura mai mult, nu s-au mai limitat la filme filmate in cinema. Vezi, tu si daca vrei nu poti fura cat fura unul ajuns in  Parlament asa ca te limitezi la ce poti. Dar daca ajungi acolo nu da duhul corectitudinii peste tine, stai calm.

View PostdreaQ, on 01 iulie 2015 - 09:14, said:

Daca iti "piratez" contul de la banca si iti fur banii virtuali se pune? Ce, ti-am furat bani fizici din buzunar? Nu mai compara furtul fizic cu cel virtual...

PS: o spun in calitate de torrentar Posted Image
Nu se pune ca aici el pica de prost. Deci total diferita situatia.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteminemscu, on 01 iulie 2015 - 08:24, said:

Absolut corect. Dar daca tu ti-ai castiga existenta dintr-un magazin de pufarini te-ai supara daca am veni cu totii si am fura cate o punga pentru a vedea daca merita sau nu sa mai cumparam una pentru a gusta adevarata experienta platita?
Un comerciant adevărat nu aşteaptă să se întâmple asta, ci oferă el gratis (sau cu reducere de 50%) o pungă celor interesaţi, pentru că ştie că, în urma vânzărilor, îşi va amortiza de 10 ori "pierderea". Sau, altfel spus, preferă să plătească el pungile date gratis decât să i le fure cineva şi apoi să stea să dea declaraţii la poliţie, pentru ca în final să nu se găsească autorul furtului din varii motive.

De foarte multe ori, gestul contează. Dacă promovezi un produs dându-le oamenilor şansa să îl încerce mai întâi, atunci oamenii se vor uita cu respect la tine şi-ţi vor cumpăra produsul, convinşi de calitate şi de seriozitate. Dimpotrivă, dacă ţii coada sus şi, pe lângă faptul că ai un produs scump, nu dai suficiente motive celorlalţi să cumpere, oamenii se vor îndârji şi-l vor procura prin piratare, numai ca să-ţi facă în ciudă, nu de alta.

Cele mai bune exemple în acest sens sunt App Store şi Google Play. Există multe aplicaţii utile, dar sub 1% sunt oferite ca versiuni trial, trebuie ca mai întâi să faci plata şi apoi treaba ta dacă aplicaţia îţi este într-adevăr utilă. Ba mai mult, în disclaimer cele două magazine online se dezic total de eventualele daune provocate ţie, utilizatorul, de către aplicaţiile vândute.
De exemplu, dacă vrei o aplicaţie contabilă şi găseşti una bună în App Store, o cumperi fiindcă ţi se pare că, din pozele de prezentare - similare cu trailerele filmelor - este ceea ce îţi trebuie. Bun; cumperi aplicaţia, bagi datele, totul bine şi frumos, îţi vine să te pupi singur pentru cât de inspirat ai fost, dar vine momentul în care trebuie să generezi un raport. Şi aici descoperi că raportul generat nu se pupă cu ceea ce vrea Ministerul Finanţelor. Acum realizezi că ai dat banii degeaba şi-ţi vine să-ţi dai pumni în cap citind disclaimerul care spune că App Store nu poate fi făcut responsabil pentru eventualele daune.

Deci... până la schimbarea atitudinii, trăiască pirateria!

LE. Nu ştiu câţi dintre noi preferă să cumpere o maşină fără ca mai întâi să facă un drive test, sau dacă o cumpără din târg, fără să o încerce. Riscă cineva?

Edited by PSC, 01 July 2015 - 09:36.


#45
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Dau pungi gratis, se numesc trailere, vizionari gratuite in avanpremiera oferite criticilor etc. Le oferim noi consultanta despre cum sa-si vand filmele acum? :)

#46
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Avengers - Age of Ultron: 250 milioane $ buget, 1.300 milioane $ incasari.
L-am dat exemplu ca e mai recent.
La un miliard de dolari profit vi se pare ca o duc rau datorita pirateriei?

Edited by AMETHIST, 01 July 2015 - 09:34.


#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostdreaQ, on 01 iulie 2015 - 09:14, said:

Daca iti "piratez" contul de la banca si iti fur banii virtuali se pune?

Mai avem un thread pe undeva unde s-au adus tot felul de exemple care de care mai complexe si stupide (cirese, garduri, masini, tapiteria masinilor, cintat in dus si multe altele).

Drepturile de autor sint diferite. Asta nu inseamna ca automat ai dreptul (sau n-ai dreptul) la ceva anume, inseamna ca au regulile lor.

Reguli pe care nu poti sa le deduci prin comparatii, mai ales ca in marea majoritate a cazurilor comparatiile lasa pe dinafara detalii absolut esentiale ca in cazul de fata. Cind cineva spune ca "piratez" contul de la banca se subintelege ca iti ia ceva bani pe care ii foloseste el si tu nu mai poti sa-i folosesti. Dar "piratat" in sensul de copyright nu inseamna asta, inseamna ca cineva a copiat respectiva informatie (de obicei publica, nu un secret) fara drept. Bucuria este exact in informatia respectiva, nici mai mult nici mai putin. Daca as avea sa zicem un 1234567890 euro in cont si as spune la toata lumea si cineva si-ar copia si si-ar pune pe ecran ca are 1234567890 in cont si dupa aia ar avea orgasm de fericire - fara ca sa-mi dispara din bani, fara sa stiu macar - daca placerea omului respectiv e doar sa se uite la cifra si sa aibe orgasm -  care e problema?

#48
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu zic ca n-ai cum sa justifici moral pirateria, un developer vrea bani ca sa te lase sa-i folosesti produsul, tu nu-i dai bani dar tot folosesti ce-a creat ala. Sincer, oricum te-ai invarti nu cred ca-i corect, daca ala vrea sa ofere un demo, un pret mai mic, voucher la curve, etc. e treaba lui dar el hotareste in ce conditii poti sa-i folosesti munca, daca iti convine bine, daca nu-ti convine asta e, nu folosesti produsul respectiv.

Ca acum suntem foarte multi care au piratat, pirateaza si vor pirata in continuare e total adevarat numai ca nu mi se pare o virtute si daca o faci ar trebui sa-ti tii gura inchisa. Daca te trezesti cu politia la usa n-ai dreptul sa te plangi, stiai foarte bine ca ce faci e ilegal, stiai care sunt riscurile si tot ai facut-o.

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCentOS_Operator, on 01 iulie 2015 - 09:09, said:

Microsoft office 2013 este pe la 800 ron cd ul standalone oficial  (stiu, am oferta de la un magazin).

Asa se observa ca nu te-a interesat niciodata cu adevarat cat costa asa ceva.
E cam 100 euro in Europa: http://www.amazon.de...ome and student

View PostCentOS_Operator, on 01 iulie 2015 - 09:09, said:

Pt o firma, costul este pe la 1300 RON.

Sau 800: http://www.amazon.de...me and business

View PostCentOS_Operator, on 01 iulie 2015 - 09:09, said:

Nu mai vorbesc de alt software util - i.e. Photoshop care costa pe la 3000 coco in varianta originala

Sau poate e doar vreo 13/luna, la pachet cu Lightroom: https://creative.ado...Z&store_code=ro
Enorm, nu?


#50
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006

View PostAMETHIST, on 01 iulie 2015 - 09:34, said:

Avengers - Age of Ultron: 250 milioane $ buget, 1.300 milioane $ incasari.
L-am dat exemplu ca e mai recent.
La un miliard de dolari profit vi se pare ca o duc rau datorita pirateriei?
Sa inteleg ca tu, care nu iti permiti sa platesti un prapadit de film, ai tot dreptul sa furi de la vecinul care are 5 masini ca nu ii merge rau?
E stupida discutia deja dar asta ne e tara. Gasim scuze si sa ne vindem parintii pana la urma.

#51
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Posteminemscu, on 01 iulie 2015 - 09:42, said:

Sa inteleg ca tu, care nu iti permiti sa platesti un prapadit de film, ai tot dreptul sa furi de la vecinul care are 5 masini ca nu ii merge rau?
E stupida discutia deja dar asta ne e tara. Gasim scuze si sa ne vindem parintii pana la urma.

Daca vecinul ala o sa castige inca 5 masini doar pentru ca i-am furat eu roata de rezerva sunt sigur ca o sa imi multumeasca.
Ti-am mai zis odata uita-te la cati bani fac filmele decand se pirateaza la greu si cat faceau cand nu prea stia lumea ce e aia piraterie.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteminemscu, on 01 iulie 2015 - 09:32, said:

Dau pungi gratis, se numesc trailere, vizionari gratuite in avanpremiera oferite criticilor etc. Le oferim noi consultanta despre cum sa-si vand filmele acum? Posted Image
De ce numai criticilor? Adevăratul critic e publicul. Lui trebuie să-i fie oferită avanpremiera mai întâi. Mai nou, avanpremierile pieselor de teatru nu sunt disponibile publicului, decât unui număr restrâns de invitaţi. Restul să plătească.
Comerţul, căci despre asta este vorba, implică şi pierderi, nu numai profit. Se pare că asta nu vor unii să înţeleagă. Toţi vor profit, peste noapte dacă s-ar putea. Puţini înţeleg că mai întâi trebuie să oferi, apoi să ceri.

#53
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Vorbesti napolitane, fara suparare. Uite-ti demontata si scuza asta!
Pe ce loc e primul film din 'era pirateriei'??

http://www.boxoffice...me/adjusted.htm

Rank Title (click to view) Studio Adjusted Gross Unadjusted Gross Year^
1 Gone with the Wind MGM $1,640,602,400 $198,676,459 1939^
2 Star Wars Fox $1,446,331,100 $460,998,007 1977^
3 The Sound of Music Fox $1,156,412,900 $158,671,368 1965
4 E.T.: The Extra-Terrestrial Uni. $1,151,857,200 $435,110,554 1982^
5 Titanic Par. $1,100,052,700 $658,672,302 1997^
6 The Ten Commandments Par. $1,063,720,000 $65,500,000 1956
7 Jaws Uni. $1,040,000,000 $260,000,000 1975
8 Doctor Zhivago MGM $1,007,979,900 $111,721,910 1965
9 The Exorcist WB $898,065,200 $232,906,145 1973^
10 Snow White and the Seven Dwarfs Dis. $885,080,000 $184,925,486 1937^
11 101 Dalmatians Dis. $811,328,100 $144,880,014 1961^
12 The Empire Strikes Back Fox $797,226,800 $290,475,067 1980^
13 Ben-Hur MGM $795,760,000 $74,000,000 1959
14 Avatar Fox $789,712,800 $760,507,625 2009^

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDjMx, on 01 iulie 2015 - 09:40, said:

e treaba lui dar el hotareste in ce conditii poti sa-i folosesti munca, daca iti convine bine, daca nu-ti convine asta e, nu folosesti produsul respectiv.
Nicio problemă, îi scad vânzările cu mentalitatea asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate