Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sony Bravia android TV - SERIA W80

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
10243 replies to this topic

#8407
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Aş arunca un ochi şi-n ograda LG. Raport preţ/calitate, zic eu, peste Sony şi Samsung.

#8408
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016

View Postgabize, on 17 octombrie 2017 - 16:51, said:

Aș arunca un ochi și-n ograda LG. Raport preț/calitate, zic eu, peste Sony și Samsung.
LG doar oled sau nanocel. Restul, varza, sub samsung, sony, apropo de calitatea imaginii, cel putin.

Edited by MMike, 17 October 2017 - 17:50.


#8409
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

View Postionutz_joe2009, on 16 octombrie 2017 - 22:14, said:

Ii dai 50 si tot la 100 va ridica panelul singurel.Nu poti controla, sunt f putine teveuri care pot fi controlate la nivelul ala.Ridica la 100(afisaza fiecare cadru de 2 ori) pt ca asa a fost proiectat, poti decat sa te bucuri!
Nu ai inteles la ce ma refeream eu.
Deci nu este nici o aplicatie ( android sau windows) care sa imi arate clar daca acest tv are panel de 50 hz sau 100 hz?



Nu intreb de nebun. Mai citeam ( nush pe unde) ca smecherii de la Sony ar fi vandut paneluiri de 50 hz ( la modele w80..etc )pt unele tari din Europa printre care si noi!!

Edited by alinx1, 17 October 2017 - 18:24.


#8410
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007

View PostMMike, on 17 octombrie 2017 - 17:47, said:

LG doar oled sau nanocel. Restul, varza, sub samsung, sony, apropo de calitatea imaginii, cel putin.
Contează şi pretenţiile... Mie-mi place 43UJ701V

#8411
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postalinx1, on 17 octombrie 2017 - 18:23, said:


Nu ai inteles la ce ma refeream eu.
Deci nu este nici o aplicatie ( android sau windows) care sa imi arate clar daca acest tv are panel de 50 hz sau 100 hz?



Nu intreb de nebun. Mai citeam ( nush pe unde) ca smecherii de la Sony ar fi vandut paneluiri de 50 hz ( la modele w80..etc )pt unele tari din Europa printre care si noi!!

Daca nu scrie pe nicaieri ca e panel de 100 si respectiv 120, cred ca doar in meniul de service poti afla.Dar acolo sunt codate, trebuie sa stii codurile pt paneluri.Poti afla daca e VA, Ips, fabricantul, etc.

Chiar daca a iesit din garantie, nu te sfatuoesc sa intri pe acolo.Am vazut cazuri in care au schimbat parametri fara sa-si de seama initial.Il poti beli grav in meniul ala, acolo e deja arta.E un meniu stufost cu sute de setari, timpi, tari,frecvente,tcon ,monitorizari erori,verificari permanente,etc.

Are contor care indica nr de intrari , de modificari, etc.Tocmai pt ca nu-i pt oricine.

Dupa ochi, eu zic ca w755c , ala pe care l-am avut, era pe 100.

Edited by ionutz_joe2009, 18 October 2017 - 12:24.


#8412
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMMike, on 17 octombrie 2017 - 17:47, said:

LG doar oled sau nanocel. Restul, varza, sub samsung, sony, apropo de calitatea imaginii, cel putin.

Nanocell de la SJ850 in sus, dar e scump si merita doar la diagonale mici sub 55inch. De la diagnoale mari nu mai are farmec. Am vazut cateva cu diagonale mari si nu m-au impresionat.
Oled doar daca te uiti la filme. Daca esti gamer sau te uiti la acelasi post tv, te poti astepta la retentie si burn-in.
Pentru retentia oled e un topic aici  http://www.rtings.co...urn-in-lcd-oled
Sony anul asta sta bine la XE93 si XE94, exclus oledul lor.
La anul micro-cell.
Sunt unii useri care afirma ca oledul se vede incredibil, dar sunt unii care si-au luat si deja au vazut bubele.
Ochiul meu critic nu minte cand zice ca oledul are tenta galbuie/rosiatica. Dar unii vor sari in sus ca nu e adevarat.

Sony e sony. Punct.

Edited by adiatric, 18 October 2017 - 13:21.


#8413
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mmmm... Sony e Sony doar ca panelul nu mai e Sony,  nu mai fabrica paneluri.E un panel AOC, un Lg...Nu contest ca atat Samsung cat si Lg baga AOC in seriile mai mici.Am 2 teveuri de serii 6 , un LG si un Samsung.Ambele au AOC in ele, verificate personal in meniu de service.

https://www.cnet.com...r-55a1e/review/

Organic Light Emitting Diode-based TVs produce the best picture quality we've ever tested. These days only LG Display can manufacture them, and it supplies the OLED panels used in Sony's A1E.

Pe mine nu ma sperie atat de tare retentia sau mai grav burn-ul. Pai...am amoled de cativa ani in telefoane, Note Edge are vreo 3 ani si nu are retentie.In plus, si Apple a anuntat ca va trece la oled.

Edited by ionutz_joe2009, 18 October 2017 - 16:10.


#8414
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

View Postionutz_joe2009, on 18 octombrie 2017 - 12:00, said:



Nu am de gand sa bazai pe acolo .Dar ma gandeam ca aplicatii android ,gen aida64 , sunt capabile sa ii citeasca acel refresh rate .Dar daca e asa cum zicea cineva pe aici ,si anume ca acel refresh este la 100 doar pe 3D , atunci intradevar ca nu am cum sa il verific cu vreo aplicatie android ,si nici windowsul nu prea are cum sa il vada..




#8415
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
O gresala, nu-i AOC ci AUO, le bulibasesc mereu.

https://en.wikipedia...ki/AU_Optronics

Edited by ionutz_joe2009, 18 October 2017 - 17:13.


#8416
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
@adiatric stii ca exista si topicu romanesc despre oled si cei de acolo au alta parere. Chiar recent cineva de acolo si-a luat panasonic oled.
Acum zic ca parerile sunt putin impartite despre oled, unora nu le place acea imagine cu culori puternice, dar asta nu inseamna ca nu se vede foarte bine.  Eu am vazut cateva oled in functiune in magazine si imaginea mi s-a parut impresionanta, net diferita fata de orice led. Oled e oled totusi. In acest moment si sony a intrat in joc cu un  oled care e chiar ok iar piata se dezvolta. Desigur ca sony face tv-uri led printre cele mai bune si au destule modele cu care se pot lauda.

Edited by MMike, 18 October 2017 - 20:24.


#8417
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postalinx1, on 18 octombrie 2017 - 16:01, said:

Nu am de gand sa bazai pe acolo .Dar ma gandeam ca aplicatii android ,gen aida64 , sunt capabile sa ii citeasca acel refresh rate .Dar daca e asa cum zicea cineva pe aici ,si anume ca acel refresh este la 100 doar pe 3D , atunci intradevar ca nu am cum sa il verific cu vreo aplicatie android ,si nici windowsul nu prea are cum sa il vada..

Nu are legatura 100Hz de la afisarea panoului cu frecventa semnalului din intrarea HDMI, mai precis nu au legatura directa sau nu depind una de alta, sunt lucruri diferite!

Alinx clar tv-ul tau are 100Hz mereu si la imagini normale si la imaginile 3D ! ... ala facut pentru SUA are 120Hz , asta datorita sursei de alimentare asa cum s-a mai spus si pe aici (230V 50Hz cu 120V cu 60Hz)
Deocamdata androidTV ruleaza numai pe rezolutia de 1080P 60Hz poti avea mai mult pe ecranul TV-ului numai daca afisarea este rezultatul decodarii HARDWARE adica Tunerul TV, intrarile HDMI, aplicatiile video sau aplicatiile care permid decodarea hardware.

View PostMMike, on 18 octombrie 2017 - 20:21, said:

...
Acum zic ca parerile sunt putin impartite despre oled, unora nu le place acea imagine cu culori puternice, dar asta nu inseamna ca nu se vede foarte bine.  Eu am vazut cateva oled in functiune in magazine si imaginea mi s-a parut impresionanta, net diferita fata de orice led. Oled e oled totusi.
...

Pana in prezent nu am observat un TV oled cu imagine impecabila asta in primul rand ca nici un oled (nici macar A1 de la Sony) nu afiseaza culorile exacte, degeaba negrul e perfect, contrastul infinit, etc daca nu afiseaza o imagine naturala - reala  ...nu mai discutam de retentie si burn-in !

Cui ii plac "desenele animate" e impresionat de oled, initial si pe mine m-a captivat modul de afisare prin care negrul e chiar negru insa bucuria de a vedea o imagine foarte buna nu se limiteaza la negru sau luminozitate uriasa, unii nu vor decat sa-i rupa ochii luminozitate, culorile sa fie suprasaturate si negrul infinit Posted Image

Intamplator saptamana trecuta am fost in vizita la o cunostinta sa imi arete nunta la care a fost nas pe noul tv oled LG, dupa primul minut am intrebat daca nasa avea culoarea aia la rochie... apoi 5 ore ne-am chinuit sa modificam setarile de imagine ca rochia din video sa se apropie de rochia reala.
Am crezut ca problema este de la filmare insa nu era asa, am luat discul si l-am redat la mine pe X90 si rochia era identica cu cea reala asa ca...

Pana sa deschid eu subiectul erau siguri ca tv-ul lor e perfect, cand colo era perfect numai pentru negru... acum vor sa il vanda... au pus ochii deja pe un Samsung (probat cu aceasi filmare Posted Image )

Asa ca eu nu vreau sa mai aud de oled deocamdata...

Edited by KapitaK, 20 October 2017 - 16:36.


#8418
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
Stiu la ce te referi apropo de oled cu imaginea pe care o da. Eu am spus, depinde de gusturi aici, cui ii plac culorile mai vii merge oled, cui nu, recomandabil led tv.  Desigur ca in cazul oled poate interveni o calibrare, dar asta e alta discutie.

#8419
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012
Pt cei care vreti anumite canale tv, recomand aplicatia "Tv Romania 21". Merg majoritatea canalelor si pot fi vizionate in orice player,chiar si in kodi.

#8420
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKapitaK, on 20 octombrie 2017 - 16:35, said:

Nu are legatura 100Hz de la afisarea panoului cu frecventa semnalului din intrarea HDMI, mai precis nu au legatura directa sau nu depind una de alta, sunt lucruri diferite!

Alinx clar tv-ul tau are 100Hz mereu si la imagini normale si la imaginile 3D ! ... ala facut pentru SUA are 120Hz , asta datorita sursei de alimentare asa cum s-a mai spus si pe aici (230V 50Hz cu 120V cu 60Hz)
Deocamdata androidTV ruleaza numai pe rezolutia de 1080P 60Hz poti avea mai mult pe ecranul TV-ului numai daca afisarea este rezultatul decodarii HARDWARE adica Tunerul TV, intrarile HDMI, aplicatiile video sau aplicatiile care permid decodarea hardware.



Pana in prezent nu am observat un TV oled cu imagine impecabila asta in primul rand ca nici un oled (nici macar A1 de la Sony) nu afiseaza culorile exacte, degeaba negrul e perfect, contrastul infinit, etc daca nu afiseaza o imagine naturala - reala  ...nu mai discutam de retentie si burn-in !

Cui ii plac "desenele animate" e impresionat de oled, initial si pe mine m-a captivat modul de afisare prin care negrul e chiar negru insa bucuria de a vedea o imagine foarte buna nu se limiteaza la negru sau luminozitate uriasa, unii nu vor decat sa-i rupa ochii luminozitate, culorile sa fie suprasaturate si negrul infinit Posted Image

Intamplator saptamana trecuta am fost in vizita la o cunostinta sa imi arete nunta la care a fost nas pe noul tv oled LG, dupa primul minut am intrebat daca nasa avea culoarea aia la rochie... apoi 5 ore ne-am chinuit sa modificam setarile de imagine ca rochia din video sa se apropie de rochia reala.
Am crezut ca problema este de la filmare insa nu era asa, am luat discul si l-am redat la mine pe X90 si rochia era identica cu cea reala asa ca...

Pana sa deschid eu subiectul erau siguri ca tv-ul lor e perfect, cand colo era perfect numai pentru negru... acum vor sa il vanda... au pus ochii deja pe un Samsung (probat cu aceasi filmare Posted Image )

Asa ca eu nu vreau sa mai aud de oled deocamdata...

In sfarsit cineva care este de acord cu mine si vede ca oledul nu e chiar ca in reclama.
XE90 e ok. Iti inchipui cum se vede pe XE93 al meu.
Dar e greu sa le explici oamenilor cum sta treaba cu oled.
Dupa XE93 m-am hotarat sa iau si un LG SJ850 tot de 55 inch.

#8421
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

View Postadiatric, on 24 octombrie 2017 - 16:45, said:




Dupa XE93 m-am hotarat sa iau si un LG SJ850 tot de 55 inch.
Ca fapt divers..
Asta e bazat pe tehnologia qdot de la samsung.

#8422
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalinx1, on 24 octombrie 2017 - 18:56, said:

Ca fapt divers..
Asta e bazat pe tehnologia qdot de la samsung.

E nanocell. Nu e aceeasi tehnologie de la samsung. Stiu ce cumpar.

#8423
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
Sunt cam asemanatoare la redarea imaginii qled cu nanocell, le-am vazut pe amandoua intr-un magazin.

#8424
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
lg are un reply la asta  http://www.lg.com/us...nce-tvs/qled-tv

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate