Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vama aeroport Istanbul

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Salut

Am de tinut un training la Istanbul si as dori sa duc cu mine un echipament specific, destul de voluminos, are in jur de 20kg. Cum decurge vama la aeroport, credeti ca voi avea probleme sa trec cu el? As dori sa il las o anumita perioada in Turcia. Din cate am citit pe internet, laptopurile si chiar si telefoanele  (?) sunt inregistrate si se verifica ca pleci cu ele? Echipamentul este facut in Elvetia si destul de scump (20k EUR) Ce experinta, in acest sens, aveti cei care ati calatorit in Turcia cu avionul?

http://ankara.mae.ro/node/350
Mașinile, echipamentul electronic de valoare (ca laptop sau telefon mobil) ori antichitățile pot fi introduse în pașaportul posesorului la sosire și apoi verificat la ieșire, pentru a preveni vinderea lor in Turcia.

Mersi

#2
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Aveti grija cu turcii acolo la aeroport. Sint niste jegosi! Eram in tranzit catre Tokyo si mi-au pus vreo citeva zeci de intrebari ( de ce , cu cine si cit stau acolo). Parca era treaba lor unde mergeam eu. Luati-va orice masuri de prevedere puteti ,ca sa fiti acoperit.
Eventual,declarati aparatura cu serie ,numar sau orice vor ei!

Edited by alionte, 25 June 2015 - 09:48.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nu ar fi mai simplu si poate mai ieftin daca ai inchiria echipamentul respectiv de la o firma specializata din Istanbul, poate chiar de la centrul de conferinte/hotelul in care vei organiza trainingul ?
La cum sunt trantite bagajele de cala...sa nu plangi dupa echipament...nu cred ca vei putea lua echipamentul in avion, pe post de bagaj de mana...depaseste greutatea maxima admisa si spui ca e voluminos.
Telefoanele nu le inregistreaza nimeni, in nici-un pasaport. Nici laptopul. Stiu sigur, pentru ca anul trecut am avut si telefoane, si tableta, si laptop si nu ne-a intrebat nimeni, nimic, doar le-am prezentat (pus in tavita) la controlul bagajelor de mana/corporal. Nu am auzit sa se fi schimbat conditiile anul acesta, s-ar fi plans cei care au fost deja in Turcia, in vacanta, anul acesta.
Iti dai seama ce cozi infernale s-ar face daca s-ar pune cate o viza in plus in pasaport, pentru ca mai toti calatoresc avand la ei telefoane mobile, tablete, ipaduri, laptopuri.
Fraza pe care ai citat-o indica faptul ca "pot fi introduse", nu ca se introduc obligatoriu, fara exceptii. De valoare sunt doar anumite marci si modele de telefoane/laptopuri, poate doar acelea sa fie trecute in pasaport...

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View Postcorinadaniela, on 25 iunie 2015 - 09:54, said:

Nu ar fi mai simplu si poate mai ieftin daca ai inchiria echipamentul respectiv de la o firma specializata din Istanbul, poate chiar de la centrul de conferinte/hotelul in care vei organiza trainingul ?

Din pacate, sunt echipamente foarte specializate, prin care se simuleaza retele electrice si nu gasesc asa ceva de inchiriat.

#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Ar mai fi o solutie ; sa mergeti cu o masina la Istanbul,fie personala , fie a altcuiva sau chiar autocar. Astfel s-ar evita un eventual soc/impact la manevrarea bagajelor in/din avion.
Si faceti si o plimbare totodata...Posted Image

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Cam lung drumul cu masina (din Cluj Napoca) pentru un training de 2 zile. Si trebuie sa ajung odihnit. Oricum e rezervat deja totul. :) Socurile nu ar fi o problema, ca il ambalez bine. Voi suna sa intreb de formalitati, asa e cel mai sigur.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
In acest caz, fiind vorba despre o situatie atipica, ar trebui sa te interesezi in alta parte, la o sursa oficiala ca sa zic asa. La compania aeriana in primul rand, apoi poate chiar la aeroportul din Istanbul, vad ca pe pagina oficiala exista sectiunea "contact".
Probabil ca si echipamentul in sine va trebui cumva asigurat, transportat (sau ambalat ?) in conditii "speciale", nu trantit la gramada printre alte valize si trolere.

#8
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View PostArgv, on 25 iunie 2015 - 10:21, said:

Cam lung drumul cu masina (din Cluj Napoca) pentru un training de 2 zile. Si trebuie sa ajung odihnit. Oricum e rezervat deja totul. Posted Image Socurile nu ar fi o problema, ca il ambalez bine. Voi suna sa intreb de formalitati, asa e cel mai sigur.

Vad ca nu vreti sa va plimbati... Cu autocarul nu era asa de greu. Ziceti ca il ambalati bine? Perfect! Dar sa nu uitati ca am vazut cu ochii mei cum geamantanul meu a fost trintit cam de la vreo 2,5 metri pe carutul ala de bagaje....Totusi, verificati daca se poate declara si semnaliza cutia respectiva ca obiect fragil !

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai ales daca e ceva scump si vizibil o sa trebuiasca sa faci niste forme pentru import temporar. Nu stiu exact procedura, poate sa fie de la o stampila in pasaport la depunderea unei garantii si o birocratie inimaginabila.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View Postf300, on 25 iunie 2015 - 10:28, said:

o birocratie inimaginabila.

In special de aia imi fac probleme... N-as vrea sa stau 5 ore in aeroport. Desi am mai dus echipamente si in alte tari restrictive gen Arabia Saudita si nu a comentat nimeni. Vad ca Tarom are si serviciu de cargo; poate ca e mai simplu sa-l trimit asa.

#11
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View PostArgv, on 25 iunie 2015 - 10:31, said:


In special de aia imi fac probleme... N-as vrea sa stau 5 ore in aeroport. Desi am mai dus echipamente si in alte tari restrictive gen Arabia Saudita si nu a comentat nimeni. Vad ca Tarom are si serviciu de cargo; poate ca e mai simplu sa-l trimit asa.

Da, ar merge si asa.Dar sunati-i si spuneti-le cum sta treaba.Ca nu vreti sa ajungeti cu el bucatele!Sa il declarati fragil!

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Chiar asa : nu ar fi posibil sa trimiti DOAR echipamentul cu autocarul (transport persoane sau printr-o firma de curierat) cu 2 zile inainte de training, iar tu sa ajungi la Istanbul cu avionul, urmand sa stabilesti data, ora si locul preluarii echipamentul ?

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View Postcorinadaniela, on 25 iunie 2015 - 10:39, said:

Chiar asa : nu ar fi posibil sa trimiti DOAR echipamentul cu autocarul (transport persoane sau printr-o firma de curierat) cu 2 zile inainte de training, iar tu sa ajungi la Istanbul cu avionul, urmand sa stabilesti data, ora si locul preluarii echipamentul ?

Ma voi interesa sa vad ce firme exista.. Mersi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate