Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despagubire asigurari

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010
Salut scriu in speranta ca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi. Am fost lovit de o camioneta care dadea cu spatele .. mi-a indoit aripa rau , mi-a zgariat capota ,stalpu si spart parbrizul. Ideea e ca omu era din buc si trebuia sa plece urgent ma invoiesc cateva ore de la munca si ma duc la constatare ... ne-a facut omu foile si am semnat repede sa plec ca ma tot suna sefu. Cand am citit pe foaie : reparat aripa 1,5h reparat capota 0,5h inlocuit semnal. In regie proprie imi ofera 1000lei. In service nu imi face decat ce e pe foaie . Am fst la dansul ai a inceput sa tipe ... acum va intreb ce e de facut? Opc am sunat nu rsp ei de asigurari.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
refuzi oferta lor si ceri reconstatare pentru problemele care nu apar in deviz.

data viitoare citeste foile pe care le semnezi.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
cine ti-a facut foile ?.... si mai ales tu unde erai cu capul cand s-a completat ce este afectat in urma impactului ?

#4
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
zi si numele firmei ...si ceva de masina ta

Edited by sailor62, 22 June 2015 - 11:52.


#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Eu am concluzionat demult. Niste nenorociti astia de la Asigurari. Ar vrea doar sa se cotizeze.Si cind e omul in necaz ,daca ar putea sa nu dea nimic!

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVipCipy, on 22 iunie 2015 - 11:35, said:

Cand am citit pe foaie : reparat aripa 1,5h reparat capota 0,5h inlocuit semnal. In regie proprie imi ofera 1000lei. In service nu imi face decat ce e pe foaie . Am fst la dansul ai a inceput sa tipe ... acum va intreb ce e de facut? Opc am sunat nu rsp ei de asigurari.
Pe ce foaie ai citit? La constatare se face schița accidentului și se eliberează dovada de reparație. Reparatu/înlocuitul reperelor se face doar supă întocmirea devizului de către service.

#7
bogdan_bz2006

bogdan_bz2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2010
fa reconstatare intr-un service ( pe care o vei plati tu din buzunarul tau) si te duci cu ea la firma de asigurari. faci scandal, zici ca dai foc la masina si chestii d-astea. la mine a functionat. da si un nume de firma...gen euroins (astia fac cele mai multe magarii d-astea).

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Daca te duceai la politie iti faceau aia constatarea si atunci asigurarea nu mai avea ce sa comenteze.
Intelegeti odata pentru totdeauna ca amiabila aia e doar o prosteala pentru fraieri.Si pe baza ei sunteti invartiti cum vor firmele de asigurari!

#9
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View PostVipCipy, on 22 iunie 2015 - 11:35, said:

In service nu imi face decat ce e pe foaie .
Complet gresit! Service-ul face reconstatare si nota tehnica, daca e cazul, daca exista buba-vointa, dar mai ales, daca se cunosc legile si drepturile.

View Postgeorge_eu25, on 22 iunie 2015 - 22:21, said:

Daca te duceai la politie iti faceau aia constatarea si atunci asigurarea nu mai avea ce sa comenteze.
Asiguratorul ar fi putut constata ca unele avarii nu provin din acest incident. Deci nu neaparat n-ar avea ce sa mai comenteze.

#10
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 30.01.2006

View PostVipCipy, on 22 iunie 2015 - 11:35, said:

Am fst la dansul ai a inceput sa tipe ... acum va intreb ce e de facut? Opc am sunat nu rsp ei de asigurari.

Si cand a tipat ce ai facut? Te-ai simtit vinovat, asa e? Pai ce sa va fac mai. Au ridicat tonul sinla mine dar... i-am intrebat daca le e rau sau care enproblema ma rog, ceva de genu.

Te duci la ala care a tipat, ii spui foarte frumos, respectuos si putin intepat ca masina se va repara daca se va putea, exact cum zicr serviceul si eventual la reprezentanta, si apoi il lasi sa-sibfaca pledoaria, dupa care ii explici ca la reprezenfanta mergi pana intelege. Eventual il intrebi daca are de cand sa incerce sa te motiveze sa nu mervi la reprezentanta pentru inca 3 ore ca tu ai timp sa stai si tot la reprezentanta o sa mergi, si mai sunt oameni care astealta de pomana. Daca nu intelege ameninti ca ii dai in judecata, nu ca faci plangere, aia e pielea p... pana la urma sigur intelege. Eu i-am convins pe astra sa-mi repare masina cu piese originale la reprezentanta, lucru incredibil pentru majoritatea. Si asta pe RCA in valoare de aproape 7000 euro. Ei vroiau la fel carpeala cu piese SH SI Aftermarket. Problema e ca eu le-am trimis scrisoare de la avocat si chiar ii dadeam in judecata daca nu se hotarau

succesuri!!

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Hai ca m-am lovit si eu de Euroins. Si ca sa fiu norocos pana la capat m-am lovit de doua ori in ultimele 3 luni.
1. Stationat in coloana, in spatele meu inca doua masini. Vine un tir din spate si scurteaza coloana cu 3 masini.
2. Masina parcata. Vine un tir, intra in curte si loveste masina.

Ati ghicit. Ambele cu RCA pe Euroins. La al doilea initial mi-a dat asigurarea pe remorca, el agatand cu remorca. M-am bucurat ca era pe Groupama. Sunat la ei, progamat la constatare in 2 zile. Ajung si imi spun ca trebuie RCA-ul pe capul tractor nu pe remorca, desi am fost lovit cu remorca RCA-ul remorcii se foloseste doar daca remorca nu e atasata la capul tractor. Adica parcata aiurea si o ia la vale sau ceva asemanator.
Sun soferul tirului si refacem toata amiabila cu RCA-ul capului tractor. Asta pe Euroins.
Doua masini, doua progamari la constatare la mai mult de 30 de zile de la producerea accidentului. Ca sume despagubite mi s-au parut ok dar ca termene e mult. Legal am voie sa circul cu masina indoita 30 de zile. Ei ma programeaza la evaluare dupa 28-32 de zile perioada in care nu imi pot repara masina nici macar pe banii mei, ca ei trebuie sa vada daunele. La una din masini am reusit sa fac pana la urma progamare in 5 zile dar in alta localitate la 80km distanta.
Lectie invatata. Initial voiam sa fac RCA la Euroins. E mai ieftin. Inca nu incheisaem RCA la una din masini, avea valabil de la vanzator. Asa ca am sunat repede agentul si i-am zis sa nu il puna dracu sa imi faca la Euroins ca nu i-o platesc. Si trecem la RCA cu decontare directa la toate masinile.
Am renuntat definitiv la asigurare cea mai ieftina. De ce? Pentru ca daca din vina mea lovesc pe altcineva omul ala nu are nici o vina sa il pun aiurea pe drumuri si sa ii intind nervii ca am economisit eu 60 de lei intr-un an.

  Nu pot sa le doresc celor cu RCA la Euroins (cum aveam si eu) decat daca Doamne fereste au un incident in trafic si vinovat e celalalt, si ala sa aiba tot RCA la Euroins. Eu am patit de 2 ori in 3 luni si am inteles prin ce trece cel pe care l-ai lovit cand ai RCA de doi bani. Asa vor intelege si ei cum e sa iti consumi nervii ca a economisit altul 50-60 de lei/an.

Edited by PoeOvidiu, 17 December 2017 - 07:38.


#12
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
Tot doua am avut si eu vara asta Posted Image
Iunie - duba Euroins Bulgaria - n-au dat inca raspuns la dosar - am trimis dosarul la BAAR de zece zile...
august - duba Euroins Ro - am primit banii de cateva zile (dupa 4 luni)
ambele au fost loviri din spate in coloana

eu pana acum aveam la City Insurance, mai am o luna sa ma hotarasc unde fac cu decontare directa...

un top al celor mai "buni" platnici se gaseste pe undeva?

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu la o masina am facut Omniasig. Pana in mai ma hotarasc eu unde fac la cealalta. Nu stiu deca am ales bine dar sper sa nu aflu :)

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Toate bune si frumoase la Euroins pana mergi sa ceri banii. Pe urma isi tot amintesc de cate un act care trebuie la dosar. Mergi cu el isi amintesc iar de altul. Am cerut lista cu toate actele, semnata, stampilata si cu data. Le-am zis ca duc tot ce e pe lista primita ii pun sa semneze ca au primit tot ce au cerut si ulterior discutam prin ASF ca eu nu mai am nervi.

#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
confirm. exact asa face euroins.mereu imi lipsea cate ceva. ba chiar mai rau - va spun pe scurt doar partea cea mai crunta...

- dupa 2-3 sapt a "reusit" sa vina si agentul constatator sa vada daunele.  face lista, zice ok...vii peste cateva zile sa iei actele. evident ca alea cateva zile au fost 1 luna ca a avut probleme, ca e in concediu ca e luna plina...reclamatiile la asf&co fara nici un efect evident. in sfarsit ma duc sa iau actele, si cum sunt invatat sa citesc ce primesc ma uit si pe lista de daune...ce sa vezi...trecute doar jumate. zic...pai si restul  ? ce am vb noi ? ce e pe constatarea facuta de politie ? ca aveam si de aia....aa pai sa vezi, pai sa nu crezi....niste jigodii. ca nu mai pot reface actul ..ca vino maine...i-am zis ca nu plec fara hartii ca deja am stat destul. in sfarsit face o alta foaie de completare.

ca sa nu mai zic legat de oferta de despagubire - am fost si am platit constatare in service si mi-au facut deviz in audatex - care e programul oficial pt asa ceva. plus preturi din cataloage pt confirmare. deviz de 7500ron. oferta initiala euroins 800 ron !!!!

mi-ai zis sa ma duc sa imi repar singur si sa vin cu facturile...wtf !

#16
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postgeorge_eu25, on 22 iunie 2015 - 22:21, said:

Daca te duceai la politie iti faceau aia constatarea si atunci asigurarea nu mai avea ce sa comenteze.
Intelegeti odata pentru totdeauna ca amiabila aia e doar o prosteala pentru fraieri.Si pe baza ei sunteti invartiti cum vor firmele de asigurari!
Exact. Și pe mine m-a lovit unu și eu am zis sa fiu de treaba si sa mergem pe amiabila și sa nu-i ia permisul. Acuma vin de la constatare daune Alianz Țiriac unde mi-au oferit 1050 lei :))
Ma gândeam sa o duc in service unde e pe puțin 2500 lei.

Dar dacă ma duc in service pt constatare și se stabilește o suma, as mai putea sa o repar in regie proprie? Ca cel care a evaluat azi dauna a zis ca încă nu-mi bifează azi modalitatea care o aleg. El a zis ca dacă știu pe cineva sa o repare, sa merg sa o repare ca nu-mi ia mai mult de banii ăștia. Dacă nu găsesc și nu-mi convine atunci pot sa aleg in service sa o repare.
Dacă aleg service și se face deviz, atunci as mai putea sa aleg sa o repar in regim propriu?

#17
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Asta-i paguba.

Constatarea daca ar fi fost făcută de in service, suma ar fi fost mult mai mare

Attached Files



#18
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
De ce te complici? Ia banii aia pentru regie proprie, cumperi un tub de spray negru, degresezi zona si dai direct pe tabla. Daca nu e sifonata si nu intra apa da-i pace asa cum e. Nu iti are nimeni treaba... acum tu stii, eu asa gandesc. Daca nu intra apa in masina si nici nu e sifonata tablaria merge mult si bine zgariata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate