Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sfat achizitie gard electric

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Va rog a ma ajuta in urmatoarea problema: vreau sa imprejmuiesc o suprafata de teren, pe care am cultivat cartofi -- aproximativ 1000 m.p.,cu ajutorul unui gard electric pentru a ma apara de cerbi si, eventual, de vacile din vecini. la ce sa ma uit cand cumpar un aparat? La jouli? volti? cat ar trebui sa genereze un astfel de aparat pentru a fi eficient la pielea groasa?

multumesc.

#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 varu_alin, on 19 iunie 2015 - 18:26, said:

La jouli? volti?
la ambele.

Joulii iti spun cat de tare va fi pocnit animalul care incearca sa treaca.
Voltii depind de amplasament. Daca ai 220V e de preferat. Daca nu ai 220V, o sa utilizezi o baterie de 12V[sau mai nou 9V].

eu am utilizat asa ceva, la mistreţ:
http://www.agriculto...20v-12v-7726168

eficienta e de 99,99%, garantat, cu un singur fir la 30 de cm de la sol + o banda de aceea rosu/alb utilizata pe santiere la 60 cm de sol.

Edited by Dude_2nd, 19 June 2015 - 18:35.


#3
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
4 joli la mistret nu e cam putin?Are si par mare,deci cma greu de curentat.Daca gresesc rog corectura dar pentru animale cu par des si mare se cere gama de 6-9 jouli.


#4
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Intru pe un site si au oferta completa pentru gard electric contra cerbilor: generator impulsuri de 1,2 j si tensiune maxima 8500V.
Mie mi se par putin 1,2 j mai ales in cazul unei vegetatii inalte unde pot aparea scurgeri.
Vreau sa ma indrept catre un aparat la 220.
Oare cat de lungi pot fi firele de la aparat la gardul propriu-zis? Vreau sa pun generatorul intr-un loc mai greu accesibil pentru a nu putea fi furat (cu usurinta),distanta intre aparat si gard fiind de 10-15 metri.

#5
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Oare pot face impamantarea din tevi din cupru?

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
in principiu da, dar nu iesi cam scump?

#7
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006

 varu_alin, on 21 iunie 2015 - 11:41, said:

Oare cat de lungi pot fi firele de la aparat la gardul propriu-zis? Vreau sa pun generatorul intr-un loc mai greu accesibil pentru a nu putea fi furat (cu usurinta),distanta intre aparat si gard fiind de 10-15 metri.
Fir special pentru trecere prin pamint am folosit pe distanta de vreo 8 m de la generator la gard, fara probleme.

#8
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009

 Fane, on 22 iunie 2015 - 21:45, said:

in principiu da, dar nu iesi cam scump?

Pai am o teava ramasa prin curte de 1,70 m .Si o sa mai iau o teava de 3m la 35 ron si pot face 3 tarusi de impamantare.

 dr_agosh82, on 22 iunie 2015 - 22:40, said:

Fir special pentru trecere prin pamint am folosit pe distanta de vreo 8 m de la generator la gard, fara probleme.

Pai ma gandesc ca daca se poate face gard de 90 km (in conditii ideale) pot sa pun generatorul undeva aproape de casa iar de la el sa merg cu un cablu la gard lung de vreo 50 metri. Dupa ce o sa fac legatura o sa masor curentul din gard.
Am cumparat un Ako N3500 la care am primit cadou un aparat de masura.

#9
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Are cineva o recomandare pentru un producator/model/tip de fir de calitate pentru un gard electric ?

Lungimea gardului este undeva in jur de 1000 M ; am porci si capre in interiorul perimetrului .

#10
expertscule

expertscule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2018
Vreau sa va zic ca numa eu stiu cat mi-am batut capul cu calcule si configuratoare. Am cautat in engleza, in franceza, ca stiam de Chapron Lemenager si am auzit ca alea is cele mai bune? E careva care a cumparat gard electric frantuzesc? Sau ce alternative as avea? Am vorbit cu un "expert" in scule si unelte si alte cele pentru agricultura. Zicea ca Chapron Lemenager sunt cele mai bune garduri electrice si ca ei au cele mai bune preturi. Ajutati-ma va rog ccu un sfat. Ziua buna

#11
nelugrosu

nelugrosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.06.2011

 varu_alin, on 22 iunie 2015 - 11:47, said:

Oare pot face impamantarea din tevi din cupru?
Da cuprul este foarte bun ,1 m de teava nu costa o avere ,Impamantare sigura  in timp indelungat se oxideaza dar tot cel mai bun este,Daca torni o galeata de apa pe zona tevi o data pe luna este si mai bine.

Edited by nelugrosu, 28 May 2018 - 01:10.


#12
nelugrosu

nelugrosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.06.2011

 varu_alin, on 24 iunie 2015 - 07:21, said:

Pai am o teava ramasa prin curte de 1,70 m .Si o sa mai iau o teava de 3m la 35 ron si pot face 3 tarusi de impamantare.



Pai ma gandesc ca daca se poate face gard de 90 km (in conditii ideale) pot sa pun generatorul undeva aproape de casa iar de la el sa merg cu un cablu la gard lung de vreo 50 metri. Dupa ce o sa fac legatura o sa masor curentul din gard.
Am cumparat un Ako N3500 la care am primit cadou un aparat de masura.
Cel mai important lucru este ca zona de impamantare  sa fie umeda.Pamantul uscat nu este bun cunducator de electricitate.Poti avea super material la impamantare,fara umezeala=0,potti avea teava galvanizata cu umezeala poti avea randament superior altor impamantari.De obicei impantarile se fac la 4 m adincime si nu mai trebuiesc intretinute.De regula se face un spiral cam de 4m circumferinta dar pentru hale.etc important sa ajungeti cu teava intr-o zona umeda si nu mai aveti treaba.Nu conteaza nr.de tevi.Daca una ajunge in zona freatica (umeda) este suficient.Deci va trebuie 1 teava pusa unde trebuie si la adincimea care trebuie(umezeala)Daca solul este uscat trebuiesc implantati mai multi stalpi de impamantare fiecare contribuind cu cota parte .

Edited by nelugrosu, 28 May 2018 - 01:47.


#13
nelugrosu

nelugrosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.06.2011

 Fane, on 22 iunie 2015 - 21:45, said:

in principiu da, dar nu iesi cam scump?
Da, nu este chiar scump dar este bun:

Edited by nelugrosu, 28 May 2018 - 02:00.


#14
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Revin ,dat fiind ca poate mai e cineva interesat.
Am achizitionat generator de impulsuri AKO N3500 ,conectat la 220v;a venit si cu un aparat de masura foarte util pentru a vedea daca impamantarea e eficienta in zonele cele mai indepartate.
Pana la urma impamantarea am facut-o din 2 bucati de teava rectangulara.
Am 3 fire la o distanta de 40 cm intre ele,iar stalpii sunt la 5 metri distanta.
Si-a facut treaba foarte bine, fiind la al 4-lea sezon fara probleme,chiar daca e vegetatie care atinge primul fir de jos.

#15
kitic2006

kitic2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2014
Acum 7 ani am facut un gard electric pe o suprafa de 40HA, aparatul este un Speedrite 6000 de 6j, sarma galvanizate de 2mm, stalpii sunt pusi la o distanta de 6m si 3 bari de impamantare galvanizate  de 1.5m.
Pana acuma nu am avut nici o problema, am mai montat intre timp un kit antifulger care sper sa isi faca treaba.
Toata suprafata este impartita in 3 garduri pentru pasunat selectiv, detin vaci rasa Angus si pana acuma.

#16
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Zilele astea si-a dat sfarsitul generatorul de impulsuri. Are un led alb care certifica functionarea si cand m-am uitat lumina era rosie. L-am deconectat si l-am desfacut. Mirosea a ars. Pe placa integrata are un tiristor BT151 care era "puscat" . Am dat aparatul unui electronist si mi-a spus ca mai sunt si alte componente (din cele foarte mici lipite pe placa) cu problema. Asa ca  trebuie sa achizitionez altul.Am vazut un aparat de la Nexon la fel de puternic ca AKO si mai ieftin.

#17
kitic2006

kitic2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2014

 kitic2006, on 26 februarie 2020 - 09:51, said:

Acum 7 ani am facut un gard electric pe o suprafa de 40HA, aparatul este un Speedrite 6000 de 6j, sarma galvanizate de 2mm, stalpii sunt pusi la o distanta de 6m si 3 bari de impamantare galvanizate  de 1.5m.
Pana acuma nu am avut nici o problema, am mai montat intre timp un kit antifulger care sper sa isi faca treaba.
Toata suprafata este impartita in 3 garduri pentru pasunat selectiv, detin vaci rasa Angus si pana acuma.


#18
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 kitic2006, on 28 august 2020 - 12:13, said:


Așe, și ?! Ai ajuns să te autocitezi ?! Mama mia ! Du-te coane pe bursă....chiar că chitic ești chitic rămîi.

Edited by omnitera, 28 August 2020 - 18:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate