Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

motivul pentru care soliciti eliberarea cartii de identitate ro

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
inessa

inessa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.10.2014
am si eu o intrebare.....persoana din rep moldova care a redobandit cetatenia romana, ce motiv trebuie sa scrie la cererea pentru eliberarea cartii de identitate..persoana respectiva are domiciliul in ro si sta pe teritoriul Romaniei cu carte de rezidenta

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
''Dobândirea cetățeniei române''.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postalthea, on 14 iunie 2015 - 18:08, said:

''Dobândirea cetățeniei române''.

     Are deja cetatenia romana !!
     La motivul pentru care se cere eliberarea unui nou document de identitate se trece de obicei : pierdut/expirat/deteriorat caz in care trebuie sa faci dovada cu ce s-a intamplat cu vechiul act de identitate.  
     In cazul in care nu ai avut niciodata unul ...rubrica cu pricina nu are prea mare importanta.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
A redobândit cetățenia română și n-a avut niciodată CI, acum depune pentru obținerea primei cărți. Citește Art. 56 și 57 din HGR 1375/2006, poate înțelegi:
http://www.dgepmb.ro...G 1375-2006.pdf

Și mai calm, te rog. Dacă s-ar putea și mai documentat ar fi grozav dar na, e forum și fiecare scrie ce poate. Rubrica cu pricina trebuie completată, nu există nu are prea multă importanță.

Edited by althea, 14 June 2015 - 19:36.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cum adica a redoband cetatenia româna ???

A redobandi, inseamna sa faci rost inca odata, de ceva ce ai mai avut, dar ai pierdut anterior.

A prins cetatenia pe vremea României mari....
Nu e chiar asa de in varsta, dar a renuntat la cetatenie de buna voie din diverse motive...
I-a fost retrasa pt. diverse infractiuni, si apoi a primit-o miraculos inapoi...

Motivul eliberarii de buletin este evident, omul e major si are nevoie sa se legitimeze, pt. deplasari, pt.hotel, la un spital, la o institutie pazita, sau chiar intr-o zona rezidentiala cu paza, pt. eliberarea de acte, pt. semnarea unor contracte, etc., etc.
Este un motiv de la sine inteles, si nu este necesara completarea decat in caz de pierdere a cartii de identitate anterioare, eventul se motiveaza cererea de eliberare la urgente, daca este cazul...

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
http://chisinau.mae.ro/node/264
Asta dacă ai chef să citești că de scris e ușor. Nu te-ai obosit să citești în link-ul pe care l-am pus. La restul prostioarelor pe care le-ai înșirat poate își pierde altcineva timpul să-ți răspundă.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalthea, on 14 iunie 2015 - 20:27, said:

http://chisinau.mae.ro/node/264
Asta dacă ai chef să citești că de scris e ușor. Nu te-ai obosit să citești în link-ul pe care l-am pus. La restul prostioarelor pe care le-ai înșirat poate își pierde altcineva timpul să-ți răspundă.


Am spicuit din acel link:

Actele necesare în dosarul de redobandire a cetăţeniei române sunt:
-Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată;
-Pașaport + copie legalizată;
-Cazier judiciar din România;
.............


Initiatorul zicea ca are deja cetatenia.Are nevoie doar de CI eliberata de Romania.


View Postinessa, on 14 iunie 2015 - 17:50, said:

am si eu o intrebare.....persoana din rep moldova care a redobandit cetatenia romana, ce motiv trebuie sa scrie la cererea pentru eliberarea cartii de identitate..persoana respectiva are domiciliul in ro si sta pe teritoriul Romaniei cu carte de rezidenta


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadisz, on 15 iunie 2015 - 09:39, said:

Initiatorul zicea ca are deja cetatenia.Are nevoie doar de CI eliberata de Romania.
Am înțeles asta și i-am răspuns în primul mesaj. Tu pentru cine ai spicuit, pentru loock? El avea nelămuriri cu redobândirea, nu inessa.

Edited by althea, 15 June 2015 - 10:10.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalthea, on 15 iunie 2015 - 10:05, said:

Am înțeles asta și i-am răspuns în primul mesaj. Tu pentru cine ai spicuit, pentru loock? El avea nelămuriri cu redobândirea, nu inessa.

Nici eu nu mai stiu.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate